Splice: zahrajte si na genetického inženýra

Jakub Zelenka 16. 11. 2012

Logických hry se občas podobají jako vejce vejci, ale skládat nové patogeny virů, to jsme tu ještě neměli. Ve Splice si zahrajte na genetického inženýra a vytvořte mikroorganismy, o kterým se ani samotnému stvořiteli nesnilo. Vše navíc zabaleno do krásné grafiky a soundtracku, co obstojí i sám o sobě.

V podzimním počasí vás snadno složí nějaký vir. Ve Splice jim to máte šanci oplatit a složit naopak je. Chudáčci malé viry nemohou uspořádat svou strukturu. Je tak na vás, genetickém inženýrovi, abyste jim pomohli. Jedná se vlastně o poněkud netradiční logickou hru z prostředí laboratoře, za kterou stojí nezávislé herní studio Cipher Prime.

To má na kontě už několik multiplatformních herních kousků. Ty vynikají opravdu netradiční grafickou stránkou doplněnou o působivou hudbu. Ocitnete se tak často v barevném abstraktním světě, pozitivně působícím na vaše sluchové a zrakové orgány. Splice je vlastně jediná hra z dílny již jmenovaného studia, pod kterou si snadno něco představíte a nemusíte se tak nechat unášet ve víru fantazie.

Obrázky ze hry Splice

Bakterie jako dílky puzzlí

Zasadit logickou hru do světa bakterií je opravdu geniální nápad, který nejen funguje, ale i se skvěle hraje, tedy poté, co přijdete na to jak. Nápověda na začátku hry je velmi minimalistická a budete odsouzeni spíš zkoumat herní mechanizmy na vlastní pěst. To nemusí sednout každému, ale vědci v laboratoří jsou odsouzeni občas tápat ve tmě také.

Princip hry je jednoduchý. Snažíte se zkompletovat určitý bakteriový kmen. Hra vám napoví, jak by měl vypadat, a vy se snažíte přesouváním a rozdělováním genetického řetězce viru a dosáhnout tíženého tvaru. Při tom musíte dodržovat určitá pravidla. Jednotlivé dílky nemohou samy plout v prostoru, vždy musí být připevněny k nějakému jinému. Dále máte omezen počet tahů, nelze si tak formovat vir donekonečna. Pokud uděláte chybu, nemusíte však zoufat. Kolečkem na myši se pohybujete o tahy dozadu či dopředu.

Obrázky ze hry Splice

Speciální dílky vám zkomplikují hraní

Občas se v řetězci objeví nějaký speciální dílek. Pokud ho aktivujete, může rozdvojit řadu nebo ji naopak vymazat. To přináší zhruba od druhé kapitoly nové prvky do hraní a Splice značně ztěžuje. Tyhle speciální herní kameny“ poznáte podle jasně viditelného znaku. Není jich ve hře moc a jsou dávkovány postupně. Až se sžijete s jednou specialitkou, naservírují vám designéři novou. Co ovšem dílky dělají, vám nikdo neřekne. Musíte na to sami přijít a využít je v řešení.

Ve hře nemáte zrovna mnoho úrovní, některé jsou ale pekelně těžké a co je horší, nejdou přeskočit, což může být pro některé hráče důvodem se Splice skončit. Trčet i několik desítek minut v jedné úrovni je silně frustrující, přitom se řešení často skládá pouze z několika kroků. Jste vždy ždibíček od vítězství, ale nic nedostanete zadarmo.

Obrázky ze hry Splice

Minimalistická grafika uchvátí

Opravdu úchvatná je grafická stránka. Působí silně realisticky, i když je v zásadě jednoduchá. Nenaleznete jiný druh bakterie než ve tvaru fazole. To, čím ale Splice uchvátí, je hra světla. Jednotlivé dílky jsou různě nasvícené a z části průhledné. Navíc, pozadí je dynamické a často se mění. Ovšem ne nenásilně. Nemáte tak pocit, že se každou chvíli budete na zemi svíjet v epileptickém záchvatu.

Výraznou složkou hry je hudba. Ta skvěle koresponduje s grafickou stránkou. Někdy jsem se místo dalších tahů nechal unášet v jejích tónech. Hudba překvapivě obstojí sama o sobě i mimo hru, což nebývá zas tak časté. Kdybych si nepořídil Splice v rámci akce the Humble Bundle for Android 4, docela vážně bych uvažoval, že si soundtrack na oficiálních stránkách koupím.

widgety

Obrázky ze hry Splice

U Splice je zarážející množství obsahu. Pokud jste talentovaní na řešení rébusů, zabere vám dohrání ani ne dvě hodiny, možná dokonce ještě méně. Zjišťování herních mechanizmů zabere asi nejvíce času. Když jsem přišel z technických důvodů o data a začal hrát hru znovu, prošel jsem prvními úkoly během několika minut. Napoprvé mi to zabralo mnohonásobně více času. Řešení jsem si nepamatoval, jen jsem prostě už věděl, o co ve hře jde.

Závěr a konečné hodnocení

Splice koupíte na Ubuntu Software Centre za 9,99 dolarů, což je dle mého názoru lehce přemrštěná cena, vzhledem k množství obsahu, který dostanete. Přesto bylo samotné hraní velmi silným zážitkem a opravdu jsem si ho užil. O to víc mě mrzí, že jsem skončil dříve, než jsem vlastně vůbec začal. Pár desítek úrovní navíc bych uvítal s obrovským nadšením. 

Výhody

  • Grafika

  • Soundtrack

  • Zábavné herní mechanizmy

Nevýhody

  • Špatná nápověda

  • Délka hry

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Ginx TV: pořad o počítačových hráčích

Ginx TV: pořad o počítačových hráčích

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

DigiZone.cz: Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Podnikatel.cz: Chystá se smršť legislativních novinek

Chystá se smršť legislativních novinek

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Lupa.cz: Aukro.cz mění majitele. Vrací se do českých rukou

Aukro.cz mění majitele. Vrací se do českých rukou

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Vitalia.cz: 5 pravidel proti infekci močových cest

5 pravidel proti infekci močových cest

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků