Stacking: staňte se zlodějem těl

Jakub Zelenka 8. 11. 2013

Vývojáři z Double Fine připravili další dobrodružství. Vžijete se do role nejmenší matrjošky a vydáte se zachránit své větší sourozence. Cestou musíte chytře využít své přednosti, kradení cizích těl a používání desítek unikátních schopností. Jen mějte na paměti. Každá situace jde řešit několika způsoby.

Vývojáři z Double Fine to prostě umí. Nikdy nevydávali hry jako na běžícím pásu, ani nevydělávali obrovské peníze. Přesto každým novým titulem viditelně rozvířili stojaté vody herní scény a dokázali to i s herními žánry, které dnes nejsou zrovna v kurzu. Double Fine se totiž zaměřuje především na skákačky a adventury.

Již dříve jsme na serveru Root.cz recenzovali bezvadné Psychonauts. Hravost a propracovanost pohádkového světa dětských špiónů nás uchvátila. Podobně je to i s novějším titulem Stacking, kde si zahrajete za matrjošku v takové netradiční ehm, grotesce.

Stacking - obrázky ze hry

Hra je spíš groteskou

Slovo groteska hru Stacking bezvadně vystihuje a to nejen stylizací. Tahle adventura je totiž krátká, úderná a vtipná. Navíc přijala nějaké archetypy tohoto žánru. Pokud jste čekali, že svět matrjošek bude stylizován do carského Ruska, jste na omylu. Hra vás za vede do světa, který se podobá Londýnu během industriální revoluce a navíc je okořeněn trochou steampunku.

Příběh není žádná hitparáda, ale kdo by také od „grotesky“ čekal psychologické drama. Vaše rodina se dostane do finančních potížích, a tak si zlý Baron přijde pro všechny děti, až na vás -nejmenšího špunta. Když se děti k matce samoživitelce dlouho nevrací, vydáte se je v kůži malého caparta zachránit. I když jste malí, máte jednu silnou zbraň. Dokážete se narvat do těla téměř jakékoliv matrjošky.

Stacking - obrázky ze hry

Promiňte, půjčím si vaše tělo

Tím, že „kradete“ těla, si vlastně půjčujete i schopnosti daných postav. Díky tomu můžete řešit různé situace a hádanky. Pokud ale čekáte, že před vás autoři postavili jen jedno řešení, jste na omylu. Hádanka má vždy několik řešení, nejčastěji pět. Jako příklad lze uvést úkol, ve kterém musíte zničit výstavu egyptských předmětů. Někdo raději skočí do těla mumie a vystraší návštěvníky. Jiný se oblékne do zářivého sarkofágu a uhrane lidi svým leskem, takže ho budou následovat ven ze sálu. Nebo prostě narazíte před vchodem na kouzelníka a ten všechny předměty obalí „kouzelným“ papírem.

Hádanky jsou vesměs primitivní, ale každý na první pohled vidí jiné řešení. Navíc se k cíli dostanete vždy jen unikátní matrjoškou. Tím že do ní vlezete, si ji odemknete a umístíte do síně slávy. Do hry tak vstupuje i faktor sběratelství a různých bonusů. Ocenění získáte i za to, když zfackujete deset lidí. Tyto drobné úkoly nejen zabaví, ale zároveň evokují v hráči pocit, že se stále něco děje a každým činem ve hře plníte něco nového.

Stacking - obrázky ze hry

Svět ukrývá mnohá tajemství

Svět kolem vás je barevný a každé jeho zákoutí ukrývá nějaké tajemství nebo bonus. Vyplatí se i zkoušet různé schránky matrjošek. Pokud jste hraví, dostanete do rukou velké hřiště a je jen na vás, jak se vyřádíte. To je zároveň ale i ošidné. Nebaví-li vás si hrát, celé dobrodružství dokončíte za pár hodin. Což může být pro někoho zklamáním. Obsahu je totiž ve hře vlastně mnoho, jediné, co vás nutí ho objevit, je ale pouze vaše zvědavost. Nic víc.

Jak je u Double Fine zvykem, hra disponuje nádhernou audivizuální stránkou. Všechny příběhové filmečky jsou navíc stylizované do jakéhosi vtipného loutkového představení. Bohužel, těchto filmečků je někdy až zbytečně moc a objevují se každou chvíli, někdy vám tak může připadat, že spíš koukáte na film, než hrajete hru. Jako bonus koresponduje s grafikou bezvadná hudba a každá matrjoška má svou unikátní hlášku.

widgety

Stacking - obrázky ze hry

Podivné ovládání

Hra byla původně cílená na konzole. Port si s sebou nese neduh v podobě podivného ovládání. Nejde o to, že by tlačítka byla nějak blbě nastavená, ale pohyb vaší postavy bez analogové páčky je neohrabaný. Naštěstí hra akčními momenty nedisponuje, tak je ovládání pouze nekomfortní, ale vaše herní schopnosti nijak neovlivní.

Stacking - obrázky ze hry

Závěr a konečné hodnocení

Double Fine se opět vytáhl. Stacking není nejlepší hra z jejich produkce, ale i tak se budete královsky bavit. Někoho může naštvat ovládání a kratší herní doba, pokud jste však hravé a zvídavé povahy, o zábavu mít nouzi rozhodně nebudete.

Výhody

  • Herní mechanismy

  • Originalita

  • Stylizace

  • Humor

Nevýhody

  • Ovládání

  • Délka

  • Herní doba

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

DigiZone.cz: Digi2GO u Alza.cz a s balíčkem Sport zdarma

Digi2GO u Alza.cz a s balíčkem Sport zdarma

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Lupa.cz: Aukro.cz mění majitele. Vrací se do českých rukou

Aukro.cz mění majitele. Vrací se do českých rukou

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu