Thajští ministři proti open source a OLPC

Petr Krčmář 29. 11. 2006

V přístupu k IT nastal v Thajsku velmi rychlý obrat. Aktuální vláda se nyní v mnoha otázkách staví proti svým předchůdcům a odmítá jejich dříve nastartované projekty. Oficiálně tak byly odvolány notebooky pro děti i open-source software. Jaké mají Thajci důvody? Jsou oprávněné? Kdo za nimi stojí?

Vzkvétající historie

Než se pustíme do probírání aktuální situace v Thajsku, nejprve se pro srovnání vrátíme o nějaký ten rok zpátky do historie. Přibližně před třemi lety bylo Thajsko známé svým otevřeným přístupem a snahou přijmout ve velké míře open-source software a technologie.

Tehdejší Ministerstvo informací a komunikačních technologií (ICT) například objednalo milión počítačů s předinstalovaným Linuxem a balíkem StarOffice.

Projekt s názvem ICT PC Project měl za úkol dostat mezi běžné uživatele levné počítače naplněné kvalitním open-source software. Jednalo se o 700 000 stolních PC a 300 000 notebooků. Aby byly počítače opravdu přístupné všem, stanovilo ministerstvo rozumné ceny – 250 USD za PC a 400 USD za notebook (kurzy). A to samozřejmě včetně software.

K projektu byl tehdy přizván i Microsoft, ale ten odmítl snížit ceny za svůj software. V zemi, kde je průměrný roční příjem asi 7000 USD, je cena 600 USD za Windows a Office pro uživatele nepřijatelná. Zřejmě právě proto je Thajsko známé svým přístupem k legálnímu software. MS Windows koupíte na ulici za 4 USD a Office za 8 USD.

Projekt ICT měl tedy několik důsledků: snížení cen, legální software, počítač pro masy. Jednoznačně špičkový projekt.

Ani na ministerstvu školství to do nedávna nevypadalo vůbec špatně. Ministr Thaksin Shinawatra se zapojil do projektu OLPC a rozhodl se, že všechny žáky na základních školách vybaví levnými notebooky. Bylo tak objednáno 250 000 notebooků

Další plány byly stejně velkorysé. Do všech škol bude zaveden vysokorychlostní internet a všem tak bude možno nabídnout moderní technologie, čímž se samozřejmě výrazně zkvalitní výuka, žáci se dostanou k novým informacím a především k aktuální technice.

Dovolil bych si toto do nedávna trvající období nazvat obdobím osvícenců a především otevřeného přístupu k řešení problémů. S tím je ale teď bohužel konec.

Temná budoucnost

K moci se dostala nová vláda, mimo jiné tedy také noví ministři informací a školství. Jmenovitě jsou to pánové Wijit Srisa-arn (školství) a Sitthichai Pokai-udom (ICT). Tito pánové obrátili svá ministerstva na opačný kurz a plány svých předchůdců nechali daleko za sebou.

Ministr školství zrušil dohodu s OLPC, odmítl notebooky pro děti a vůbec zastavil celou IT reformu thajského školství. Podle něj nejsou tyto plány nijak důležité.

„Tyto projekty nejsou nijak akutní a nejsou součástí mého plánu reformy. Během prvního roku bych chtěl vylepšit kvalitu výuky pro učitele i studenty,” řekl aktuální ministr školství.

Podle něj mohou být vyspělé technologie dokonce na obtíž. „Projekt školy snů je dobrým příkladem. Školy jednají o rychlosti připojení k internetu. Také se ale starají, jak zaplatí účty za elektřinu,” řekl thajský ministr školství.

Také řekl, že školy chtějí po ministerstvu, aby zlepšilo výkonnost učitelů a zvýšilo kvalitu vyučování. „Navíc víme, že většina vyučujících není připravena spravovat nebo používat novou technologii,” uzavřel nový ministr.

Zdá se vám to jako hodně zvláštní postup? To nejzajímavější nás ale ještě čeká.

Open-source jsme řekli „NE”!

Velmi radikální je také postoj zmíněného Ministerstva informací a komunikačních technologií (ICT). Aktuální ministr Sitthichai Pokai-udom odmítá zcela použití open-source software. Podle něj plán předchozí vlády vypadal, jako když slepý vede slepého. Nikdo ze zapojených lidí prý neviděl nebezpečí open-source software.

„S open-source software neexistuje intelektuální vlastnictví. Kdokoliv ho může využít a s ním i všechny vaše myšlenky se stávají public domain. Pokud na tom nikdo nemůže vydělat peníze, nebude žádný vývoj a open-source software velmi rychle zastará,” tvrdí ministr ICT.

Také podotkl, že mnoho open-source software je už opuštěno a nevyvíjí se. Vzniká tak mnoho nekvalitních programů s hromadou chyb.

„Kdybych měl jako programátor napsat dobrý kód, proč bych ho zveřejňoval? Thajsko umí dělat kvalitní zdrojové kódy i bez open-source,” dodal ministr.

Závěrem

To jsou tedy hlavní „argumenty” pánů ministrů. Bohužel mám pocit, že by se rčení „slepý vede slepého” dalo aplikovat spíše na aktuální vládu než na tu předchozí. Bohužel tito lidé se dostali v Thajsku k moci a budou nyní určovat směr vývoje místního školství a informatiky.

Je vidět, že nadějné projekty ještě nemusejí znamenat konečnou výhru, pokud se v jejich průběhu dostane ke slovu někdo se zcela jinými názory a snahou vše konečně dostat do těch „správných kolejí”.

Anketa

Může podle vás Thajsko ovlivnit další země?

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 3,16

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem
Lupa.cz: Vlhký sen vnitra se splnil: vznikl státní podnik pro IT

Vlhký sen vnitra se splnil: vznikl státní podnik pro IT

Lupa.cz: Tip: tucet užitečných shieldů pro Arduino

Tip: tucet užitečných shieldů pro Arduino

Vitalia.cz: Pozor na potraviny s atropinem

Pozor na potraviny s atropinem

120na80.cz: V zákulisí farmafirmy: růžový, ale i bílý Ibalgin

V zákulisí farmafirmy: růžový, ale i bílý Ibalgin

Root.cz: Netflix nemá vlastní servery, běží z Amazonu

Netflix nemá vlastní servery, běží z Amazonu

Lupa.cz: Jak hackovat banky? Útočníci mají nový trik

Jak hackovat banky? Útočníci mají nový trik

Root.cz: Android KitKat je stále nejrozšířenější

Android KitKat je stále nejrozšířenější

Podnikatel.cz: Podal přiznání, má přeplatek. Nevrátí mu ho

Podal přiznání, má přeplatek. Nevrátí mu ho

120na80.cz: 10 nejprodáva­nějších homeopatik

10 nejprodáva­nějších homeopatik

Vitalia.cz: Kouzlo generik: Jak se liší Paralen a Paralen Grip?

Kouzlo generik: Jak se liší Paralen a Paralen Grip?

Podnikatel.cz: Nepodáváte přiznání? Možná ale musíte

Nepodáváte přiznání? Možná ale musíte

Lupa.cz: Pokud chcete být špičkový programátor…

Pokud chcete být špičkový programátor…

Lupa.cz: Většině vašich přátel z Facebooku jste ukradení

Většině vašich přátel z Facebooku jste ukradení

Měšec.cz: Velký jističový podfuk

Velký jističový podfuk

Měšec.cz: Katalogoví šmejdi. Oberou vás o 30 tisíc a legálně.

Katalogoví šmejdi. Oberou vás o 30 tisíc a legálně.

Měšec.cz: Bydlím v ČR, ale pracuji v zahraničí. Kde daním své příjmy?

Bydlím v ČR, ale pracuji v zahraničí. Kde daním své příjmy?

Vitalia.cz: Ministerstvo: Palmový olej nezakážeme, není důvod

Ministerstvo: Palmový olej nezakážeme, není důvod

Měšec.cz: Velký jističový podfuk

Velký jističový podfuk

Vitalia.cz: Fuck you, rakovino

Fuck you, rakovino

Vitalia.cz: Pro otrlé: 42 obrázků, které budou na cigaretách

Pro otrlé: 42 obrázků, které budou na cigaretách

Ušetřete