Train Fever: nástupce Transport Tycoon?

Jakub Zelenka 7. 11. 2014

Transport Tycoon je legenda a i přes své stáří se hraje stále skvěle. Je až s podivem, že tento dopravní simulátor zatím nenašel žádného pokořitele. Jeho nástupci buď vyhořeli na neodladěných herních mechanismech nebo na mizerném uživatelském rozhraní. Nyní je tu ale nový vyzyvatel jménem Train Fever.

Už před vydáním hry Train Fever se začalo šeptat o možném nástupci a možná dokonce i pokořiteli legendy Transport Tycoon. Hra totiž vypadala na obrázcích skvěle a autoři slibovali nejen živou a měnící se ekonomiku světa, ale dokonce i rozrůstání měst podle toho, jak regionu vaše transportní firma pomáhá. Jak už to ale v herním průmyslu bývá zvykem, sliby komunitě většinou autoři nenaplní nebo vytvoří jakési polovičaté řešení. Tohle je bohužel případ i Train Feveru.

Po několika minutách hraní vám začne být jasné, že se vývojáři s vydáním poněkud ukvapili. Hra působí tak nějak nedodělaně. Jako kdybyste za peníze dostali kostru, na kterou by se časem mohlo nabalit i maso. Stačí totiž už jen letmé srovnání s Transport Tycoonem. Zpočátku nemáte na výběr ani zdaleka tolik strojů. Nemůžete stavět letadla ani lodě a průmysl kolem rozhodně není tak členitý a různorodý.

Train Fever - obrázky ze hry

Nedodělaná hra

Vše by bylo bez problémů, kdyby vláčky a auto fungovaly na 100 %. Budování vašeho dopravního impéria se ale často zasekne na nepříjemných chybách. Auta někdy zbytečně bloudí, vlaky zas místy nedokáží úplně nejideálněji využívat semafory. Nakonec vlastně ani to stavění tratí není tak intuitivní a zábavné jako v Transport Tycoonu. Sice lze namítnout, že operujete v 3D prostoru, jenže železniční trať se vám často automaticky zvedne do výšky a napojení komunikace na další část se bez problémů podaří jen málokdy.

Pokud však dopilujete všechny náležitosti, abyste mohli zprovoznit první linku, budete nadšeni, jak skvěle jedoucí lokomotiva vypadá. Staré mašiny chrlí do vzduchu dým a i při přiblížení na nich můžete rozpoznat nejrůznější zajímavé detaily. Dokonce i vidíte, jak lidé nastupují do vagónů, nebo zboží odstavené na nádraží. Po vizuální stránce tak Train Fever rozhodně není k zahození.

Train Fever - obrázky ze hry

Nudná krajina

Na rozdíl od bezvadných modelů neživých objektů má však hra rezervy v zobrazování okolní krajiny. Ta je totiž neuvěřitelně nudná a při maximálním oddálení působí značně uměle. Navíc se v přírodě střídá jen několik barev.

Zajímavější je dynamická ekonomika. I když vaše firma nedováží na dané místo určitý druh zboží, balík se na místo vždy nějak dostane. Nosí ho obyčejní nádeníci, ale místnímu regionu jeho doprava moc nepomáhá, protože zásobování jen zajišťuje, aby města nezanikla. Jakmile ale budete pravidelně posílat plný vlak s balíky zboží, kolem nádraží celkem rychle vyroste průmyslové centrum.

Train Fever - obrázky ze hry

Kam jen to přepravit?

Problém je však někdy poznat, jaká továrna stávkuje a kam co potřebuje poslat. Někdy je tak nejlepší si nechat zobrazit putování zboží a vysledovat trasy, kudy se pohybuje. I když se ale Train Fever tváří jako Transport Tycoon, vsází se především na přepravu cestujících než věcí. Teprve za pasažéry dostanete skutečně velké peníze a možná se vám povede i expandovat a nezkrachovat.

Train Fever je na dnešní poměry velmi těžký a hru pravděpodobně rozehrajete několikrát, než se vám podaří podnik stabilizovat a nedostávat se každou chvíli do ztráty. Škoda jen, že tabulkofilové trochu ostrouhají. Pokud si vzpomínáte na Transport Tycoon a jeho dokonalé tabulky a grafy, v Train Fever se budete muset spokojit jen s informací o příjmech a nákladech. Vše je bohužel vyjádřeno pouze čísly a na různé grafické pomůcky můžete zapomenout, což je u hry zaměřené na ekonomiku poměrně škoda.

Train Fever - obrázky ze hry

Naštěstí se kolem hry vytvořila poměrně silná komunita, která připravuje velké množství módů. Dokonce vznikají i české modely vlaků. Jiné módy zas rozšíří paletu výrobních podniků a dostupných surovin. Člověk se ale musí neustále ptát, proč se některé věci musí řešit právě módy, když by tak slušely už základní verzi hry. Že autoři spěchali a svůj počin neodladili, dokazuje i celkem velké množství chyb. Některým lidem nešel dokonce Train Fever ani spustit. Většinu chyb sice autoři už zalátovali, ale i tak můžete být místy nepříjemně překvapeni.

widgety

Závěr a konečné hodnocení

Train Fever rozhodně není špatná hra. Hodiny při hraní plynou neuvěřitelně rychle, a pokud zatnete zuby, nebo jste ochotni přehlédnout nějaké nedostatky, budete se bavit přímo královsky. Jen zamrzí, že ani po těch letech není Transport Tycoon konečně poražen a opět na trh nedorazila hra, která by žánr posunula o trochu dál.

Výhody

  • Vizuální stránka
  • Klon Transport Tycoonu
  • Poměrně zábavné
  • Těžká obtížnost

Nevýhody

  • Chyby
  • Málo obsahu
  • Grafy a nerozmanitá ekonomika
Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Vitalia.cz: Vím, co se učíš, ale netuším, co piješ

Vím, co se učíš, ale netuším, co piješ

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

DigiZone.cz: Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Wimbledon na Nova Sport až do 2019

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr