Tučňákologie aneb i z BFU bude Guru (8)

Vladislav Janeček 30. 8. 2002

V dnešním pokračování tohoto seriálu se konečně podíváme na nástroj pro práci s elektronickou poštou - KMail. Prohlédneme si všechna jeho zákoutí a naučíme se jej využívat skutečně na maximum.

Stejně jako články o souborovém / webovém prohlížeči Konqueror v předcházejících dílech, i popis emailového programu KMail si rozdělíme alespoň do dvou článků. V tom prvním si popíšeme a rozebereme hlavní obrazovku a všechny nabídky, v tom druhém si projdeme a hlavně vysvětlíme všechna nastavení.

Spusťte tedy KMail kliknutím na jeho ikonku – tu najdete (záleží na používané distribuci vašeho Linuxu) například přímo na pracovní ploše, na spouštěcím panelu, nebo jako jednu z položek v oddílu Internet vašeho startovacího (či chcete-li KDE) menu. Pokud jste KMail ještě nikdy nespouštěli, pravděpodobně budete mít možnost vidět následující hlášení – nelekejte se, vše je v naprostém pořádku – KMail vám jen oznamuje, že potřebuje vytvořit příslušný adresář, do kterého bude ukládat nejen své nastavení, ale především vaše emailové zprávy.

Dobrý tip: Pouhým zkopírování tohoto adresáře můžete velmi jednoduše váš mailbox zazálohovat pro případ nutnosti – kupříkladu před instalací nové verze vámi používané linuxové distribuce.

KMail

Po krátké chvíli (jejíž krátkost je přímo úměrná hardwarové vybavenosti vašeho osobního počítače) již můžete na obrazovce svého monitoru vidět pracovní plochu celé emailové aplikace. Pokud jste již s některou z emailových aplikací pracovali, jistě se velmi rychle zorientujete. Pokud je KMail první, který ve svém životě vidíte, trošku si jeho okno rozebereme.

Titulkový pruh

panel

V tomto pruhu najdete jednotlivé položky menu, které si vzápětí popíšeme.

Menu Soubor
soubor

Položka Nový poštovní klient vám umožní otevřít nové okno programu, ve kterém můžete pracovat s jinou emailovou schránkou uloženou na jiném poštovním serveru. Emailové zprávy můžete také uložit na disk pro pozdější využití k jinému účelu – typicky k archivaci. Položka Zkontrolovat poštu zjistí nové zprávy ve všech nastavených mail boxech (na všech vašich poštovních serverech). Pokud chcete zjistit nové zprávy pouze v jedné ze schránek, využijte možnost Zkontrolovat poštu v. Pokud máte nějaké emailové zprávy vytvořeny ve stavu off-line, kliknutím na položku Poslat pozdržené je můžete při aktivním připojení odeslat. Položky Adresář a Import není třeba představovat, neboť jejich funkce je více než jasné – snad jen malou noticku, že adresář je zdílem pro všechny aplikace prostředí KDE.

Menu úpravy
upravy

V tomto menu můžete provádět běžné operace s emailovými zprávami a samozřejmě také s textem v nich obsaženým. Při procházením obsáhlejšími mailboxy určitě často využijete položku Hledat zprávy, která vyhledává zadaný text v hlavičkách zpráv. Pokud si však název zprávy nepamatujete, můžete vyzkoušet položku Hledat ve zprávě, která prohledává i těla samotných emailů. Tato operace může být však – především na pomalejších počítačích – poměrně časově náročná.

Menu Zobrazit
zobrazit

Přestože se vám při prvním spuštění může zdát vzhled KMailu poměrně strohý, nemusí to tak zůstat na pořád. Právě v podmenu Zobrazit máte několik možností, jak upravit vzhled emailových zpráv. Doporučuji vám postupně vyzkoušet všechny položky a zvolit si tu, která bude vašemu oku lahodit nejvíce. Dobrý tip: máte-li pomalý počítač, zapněte namísto Ozdobných hlaviček raději volbu Stručné hlavičky – otevírání a vykreslování emailových zpráv tak bude o poznání rychlejší.
Obdobně můžete postupovat i v případě příloh – zatímco volba Přílohy jako ikony je bezesporu nejrychlejší, Elegantní přílohy jsou naopak vzhlednější. Na poslední možnost Vložené přílohy bych si však raději dával pozor. Při zaškrtnutí této volby totiž budou přílohy emailových zpráv vloženy přímo do těla příslušné zprávy. Nejen, že tato operace poměrně zdržuje práci s poštou i na rychlých strojích, především dáváte lidem s nekalými úmysly možnost k napadení vašeho počítače, jak to můžeme již dnes v hojné míře vidět u uživatelů konkurenčního operačního systému, kde jsou právě automaticky vkládané přílohy v kombinaci s náhledem zpráv jedním z hlavních důvodů rychlého šíření nejrůznějších virových infekcí.

Menu Nastavení
nastaveni

Menu Nastavení skrývá klasický pohled na volby nejrůznějších změn ve vzhledu a chování programu. Jak Nastavit: KMail tak na Konfiguraci filtrů se podrobněji zaměříme v dalším pokračování tohoto seriálu.

Řádek ikon

Řádek ikon reprezentuje nejčastěji používané volby (popisováno zleva do prava):

  • Nová zpráva (vytvoří novou emailovou zprávu),
  • Uložit jako (uloží emailovou zprávu jako soubor),
  • Tisknout (pošle emailovou zprávu na tiskárnu),
  • Zkontrolovat poštu v (zjistí nové zprávy buď ve všech, nebo ve vybrané schránce),
  • Odpovědět (vytvoří odpověď odesílateli zprávy),
  • Odpovědět všem (vytvoří odpověď všem odesílatelům zprávy),
  • Předat dál (přepošle emailovou zprávu na zadanou emailovou adresu),
  • Smazat (odstraní zprávu z příslušné složky),
  • Předchozí / Následující nepřečtený (přeskočí na příslušný ještě nepřečtený email).

Pořadače

IOT

V pořadačích můžete vidět jednotlivé složky vašeho emailového serveru, v položce Došlá pošta můžete vytvářet (kliknutím pravým tlačítkem myši) další podsložky, které lze později využít jak ke skladování důležitých emailů, tak i k automatické filtraci emailů – třeba zprávy přicházející z emailové konference linux@linux.cz se nebudou plést mezi vašimi osobními zprávami a mohou být automaticky tříděny do samostatné složky. To a ještě více si popíšeme v příštím díle.

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 3,19

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané názory e-mailem
Podnikatel.cz: Marodí méně, ale když už, tak skoro 40 dnů

Marodí méně, ale když už, tak skoro 40 dnů

Vitalia.cz: 7 situací, kdy ženy škodí svým ňadrům

7 situací, kdy ženy škodí svým ňadrům

Podnikatel.cz: Víte o změnách u sociálního pojištění OSVČ?

Víte o změnách u sociálního pojištění OSVČ?

120na80.cz: Superpotraviny. Jaké to jsou?

Superpotraviny. Jaké to jsou?

Vitalia.cz: Prodají farmáři svoji duši?

Prodají farmáři svoji duši?

Lupa.cz: Další útok: po webu ČSSD je pod palbou i ČTK

Další útok: po webu ČSSD je pod palbou i ČTK

Podnikatel.cz: Google PageRank nadobro zmizel

Google PageRank nadobro zmizel

Lupa.cz: Stát chce vytěsnit malé firmy z trhu

Stát chce vytěsnit malé firmy z trhu

Podnikatel.cz: Nedodáte hlášení k DPH. Pokutu vám prominou

Nedodáte hlášení k DPH. Pokutu vám prominou

Lupa.cz: Roaming se mění. Co byste o něm měli vědět?

Roaming se mění. Co byste o něm měli vědět?

Podnikatel.cz: Manuál pro ty, co podávají hlášení prvně

Manuál pro ty, co podávají hlášení prvně

Podnikatel.cz: Prodá jen 15 obědů denně. Co dělá špatně?

Prodá jen 15 obědů denně. Co dělá špatně?

Podnikatel.cz: Když si reklamou "zabíjíte" zákazníky

Když si reklamou "zabíjíte" zákazníky

DigiZone.cz: Přechod na DVB-T2 nabírá zpoždění

Přechod na DVB-T2 nabírá zpoždění

Podnikatel.cz: Stahujte přehledy pro všechny pojišťovny

Stahujte přehledy pro všechny pojišťovny

Vitalia.cz: Maurer: Nechci Jamieho Olivera za pět miliónů

Maurer: Nechci Jamieho Olivera za pět miliónů

120na80.cz: Rodím, kojím. A když to nejde?

Rodím, kojím. A když to nejde?

Vitalia.cz: Vědci: Zrak po otravě metanolem není ztracený

Vědci: Zrak po otravě metanolem není ztracený

Lupa.cz: V Brně vyvinuli rychlý internet do letadel

V Brně vyvinuli rychlý internet do letadel

DigiZone.cz: Böhmen und Mähren v režii Ondřeje Trojana

Böhmen und Mähren v režii Ondřeje Trojana

Ušetřete