Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: krok směrem k webu

Adam Štrauch 25. 10. 2012

Nové Ubuntu už je týden venku a přišel čas na jeho zhodnocení. Bylo by pošetilé mávnout rukou a říct, že aktualizace nemá pro uživatele smysl. Novinek v uživatelském prostředí je celá řada. Některé jsou provedené lépe, jiné hůře a pokud si náhodou nevyberete, určitě vás potěší repositář s novými verzemi programů.

Po půl roce čekání vyšlo další Ubuntu, tentokrát s označením 12.10 Quantal Quetzal. Stejně jako v předchozích verzích byly aktualizovány balíčky v repositářích a vývojáři Canonicalu dělali to nejlepší, aby nám připravili zase o kousek lepší uživatelské prostředí. Ubuntu se svým stylem vývoje může těžko překvapit, protože o každé větší změně se vedou v komunitě dlouhé debaty a téměř vše, co zde v článku najdete, už bylo popsáno někde jinde.

Navíc půl roku vývoje není zas tak dlouhá doba, aby bylo hotovo něco opravdu velkého. U podpory webových aplikací se mi dokonce zdálo, že se tato funkce teprve hledá a až zkušenosti uživatelů ji pomohou posunout se tam, kde ji všichni chceme. Jako celek se Ubuntu povedlo, ale vzhledem k již řečenému ho nelze označit za revoluční vydání, stejně jako jeho předchozí verze. Je to systém plný novinek, a to nejen ty, o kterých se píše tady či jinde, a pokud neujíždíte na verzích s dlouhou podporou, aktualizací nic nezkazíte a možná vám i zpříjemní život.

Instalátor

Po spuštění systému z instalačního média na vás vykoukne dobře známé prostředí s tmavším grafickým tématem nového Ubuntu. Instalační média se proti předchozí verzi nafoukla a už je nedostanete na jediné CD. Za to 1 GB USB flash disk bohatě postačí. Kromě změny velikosti zmizely i tzv. alternate obrazy. Na těch se nacházel pouze textový instalátor známý z Debianu a hlavně bylo možné při instalaci nastavit LVM, šifrování a softwarový RAID. Canonical se rozhodl, že bude stačit vylepšit grafický instalátor o LVM a alternate obraz nechat minulosti. Bohužel už vývojáři nestihli připravit i podporu pro softwarový RAID. Pokud ho používáte, budete si muset vystačit se serverovou variantou Ubuntu a po instalaci si doinstalovat balíčky desktopové varianty ručně (meta balíček ubuntu-desktop).

Ostatní varianty jako Kubuntu, Xubuntu a podobně mají stále své alternate obrazy, u nich se nic nezměnilo. Naštěstí se minimálně do instalátoru Kubuntu dostalo i to dobré, takže kromě toho, že má alternate obrazy, tak jeho desktopový instalátor má podporu pro LVM. Dialogy se v obou instalátorech trochu liší, ale oba fungují jak mají. Čas nabíhání systému se od předchozí verze rapidně zlepšil. Na SSD disku mi moje instance zobrazila login přibližně 6 sekund od GRUBu, což je poloviční čas proti 12.04. S SSD diskem souvisí jedna věc, která se mi v instalátoru nelíbí. Ten totiž nebere ohled na to, kam systém instaluje, a pokud to je SSD disk, nepřidá parametry pro zapnutí funkce TRIM na oddílech, které se na něm nacházejí.

Už jen jedno Unity

Canonical strávil mnoho času vývojem GNOME fallback a Unity 2D, aby přinesl dobré uživatelské prostředí i uživatelům, kteří nemají grafickou kartu s kompatibilními ovladači. Vyvíjet ale dvě prostředí najednou zatěžuje vývojový tým, a to i přes to, že se určitá část kódu sdílí mezi oběma projekty. Proto Ubuntu 12.10 přineslo softwarový rasterizer LLVMPipe. To je ovladač, který je součástí balíku Mesa3D. Díky němu si mohou vychutnat efekty prostředí i uživatelé bez potřebného hardwaru, protože výpočty se provádí místo grafické karty na CPU.

Webové aplikace a online účty

Velkou „uživatelskou“ novinkou Ubuntu 12.10 je podpora webových aplikací. Když navštívíte podporovanou webovou službu, nabídne vám Firefox instalaci do systému.

Po potvrzení instalace se vám v launcheru objeví ikonka služby, kterou je možné na launcher hned připnout. Integrace se systémem pak záleží na povaze dané služby. Podle popisu novinek na ubuntu.cz by třeba Google Docs měl doplnit možnost vytvořit dokument z nabídky HUD, ale u mě instalace Google Docs jako webové aplikace nic takového neumožnila.

Druhou novinkou, která nemá k webovým aplikacím daleko, je sjednocení online účtů různých služeb. V konfiguraci si nyní můžete nastavit přihlašovací údaje ke službám jako je Facebook, Twitter, Google, Windows Live, Jabber a pár dalších. Všechny programy, které mohou tyto údaje nějak využít, je využijí a nemusíte tak účet zadávat do každého zvlášť. Toto sjednocení se netýká všech programů, ale jen těch, které Canonical oficiálně podporuje. Je to třeba Shotwell pro fotky, Gwibber pro novinky na sociálních sítích, Empathy pro komunikaci a nepřehlédnutelné jsou moduly Dashe.

Nakupovací lens

Canonical se rozhodl, že uživatelům přiblíží placené služby, které dává dostatečně na oči. Hned po instalaci v launcheru najdete dash, domovskou službu, LibreOffice a čtyři ikonky pro služby, které Canonicalu přinášejí peníze – Ubuntu One, Ubuntu One Music, Amazon a Centrum Softwaru pro Ubuntu. Hudba v Ubuntu 12.10 hraje velkou roli, protože ji Dash nutí prakticky při každém hledání. Napíšete Google a dostanete ikonku s komunikátorem Empathy a 4 ikonky s písničkami k zakoupení. Výsledky s hudbou se nemíchají s výsledky s programy, ale minimálně ze začátku působí novinka dost rušivě.

Výsledky s hudbou má na svědomí tzv. nakupovací lens, který se do Ubuntu 12.10 dostal přibližně měsíc před jeho vydáním. Je to jedna z „Tada!“ funkcí, kterých bude v dalších verzích Ubuntu pravděpodobně víc. Kdybych byl pravidelným uživatelem prostředí Unity, určitě bych neměl o nakupovací lens zájem. Nejsem jediný a samozřejmě se objevilo hned několik návodů, jak se této funkce zbavit. Ten nejjednodušší postup je odinstalovat balíček unity-shopping-lens:

$ sudo apt-get remove unity-shopping-lens 

A pak se znovu přihlásit do systému.

Shrnutí

Odmyslím-li si nakupovací lens, vidím v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal velký krok vpřed. Integrace webových aplikací možná ještě není úplně u svého konce, ale na tom nemusí mít Canonical zas takový podíl. K dispozici je API, pomocí kterého lze integrovat jakoukoli webovou aplikaci a je to jen na vývojářích dané aplikace. Podpora pro LVM v desktopovém instalátoru Ubiquity není úplně funkce pro začátečníky, ale své příznivce si najde. Mnohem problémovější ale vidím absenci podpory softwarového RAIDu.

widgety

Stejně jako u jiných verzí Ubuntu, i tady je hlavní přínos v aktualizaci softwarového repositáře. Mnoho programů má co nabídnout, ať už to je Jabber klient Psi+, LibreOffice či webový prohlížeč Firefox. Ten by měl být od této verze Ubuntu aktualizován průběžně, takže když Mozilla vydá novou verzi, měla by se obratem objevit také v Ubuntu.

Nové Ubuntu můžete získat z Ubuntu.cz.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Ošklivá zelenina s 10% slevou? Není to málo?

Ošklivá zelenina s 10% slevou? Není to málo?

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Lupa.cz: Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Podnikatel.cz: Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr