Uplink: den ze života crackera

Tomáš Bubeníček 26. 6. 2009

Snili jste někdy o tom být crackerem a dostávat se na počítače vlády či podobných organizací? Chtěli byste někdy zažít pocit, jaký máte, když se dostáváte na server a nevíte kolik vteřin zbývá, než zjistí vaši IP adresu? Pokud je odpověď na tyto otázky ano, pak vězte, že hra Uplink je právě pro vás.

Ve hře Uplink, která je od tvůrců her Decfon a Darwinia, se dostanete do role agenta v crackerské společnosti s názvem Uplink a budete si vydělávat na své živobytí ne zrovna počestným způsobem. Tím nepočestným způsobem je míněno nabourávání do vládních serverů, krádeže dat, destrukce databází a podobné úkoly, které obyčejný uživatel internetu neprovádí.

Uplink

A jak vůbec probíhá crackování? Není to jako ve skutečném světě – koupíte si na Uplinkovém obchodě program (který běží ve hře, ne ve vašem operačním systému) za určitý počet herních peněz a poté ho používáte na získávání administrátorských hesel. Samozřejmě, že tak jednoduché to ve hře není, musíte totiž využívat takzvané „bouncy“ – odrazy od dalších počítačů, aby vás administrátoři serveru nemohli tak snadno vyhledat. Zarážející ale na těchto odrazech je, že na bounce není potřeba znát heslo počítače, od kterého se odrážíte.

Samostatnou kapitolou ve hře je příběh, který můžete přeskočit, ale při průchodu příběhem získáte více možností ve hře. V příběhu se setkáte se společností Andromeda Research Corporation, která se snaží vyrobit virus na zničení internetu. Navíc příběh není lineární, můžete si tedy vybrat, zda budete společnosti při vývoji viru pomáhat, či zabráníte destrukci celého internetu. Ve hře taktéž funguje jakýsi RPG systém – jak plníte úkoly, které vám zadávají různá individua, zvyšuje se vám popularita, kterou máte ve společnosti, a díky tomu se vám otevírají další, obtížnější mise, které vám Uplink nabízí.

Uplink

Grafika hry není nijak skvělá, ale je účinná – společně s hudbou vám zaručí pocit, že vše, co děláte, děláte ve skutečném světě na internetu, a tento pocit vám dokonce někdy může zvýšit hladinu adrenalinu – obzvláště když vám zbývá několik vteřin do dokončení úkolu a hrozí nebezpečí odhalení. Hra se snaží vypadat jako operační systém, na kterém můžete spustit různé programy, jako například lamač hesel nebo program na šifrování. Hra tedy nabídne docela velké množství programů, které vám pomohou při vaší ilegální práci.

Uplink

Hra sice nevyužívá skutečný internet, ale existuje na ní program IRC chat, v kterém komunikujete se skutečnými hráči a můžete požádat o radu, nebo si jen tak povídat s dalšími uživateli. Navíc na jakémkoli serveru, na který se přihlásíte jakožto administrátor, si můžete dokonce pustit i zjednodušenou verzi konzole, která po napsání příkazu „help“ ukáže všechny použitelné příkazy a napíše, na jakém operačním systému běží crackovaný server. Zatím jsem se nesetkal s žádným jiným systémem než jakýmsi podivným Unixem, například místo příkazu „ls“ jde použít pouze příkaz „dir“. Další zvláštní věc je, že IP adresy ve hře jsou místo čísel v rozsahu 0 až 255 v rozsahu 0 až 999.

Samotný herní „Operační systém“ je velmi intuitivní a po chvilce se ho každý naučí používat. Celý systém funguje jako ve většině reálných window managerů – v levém dolním rohu máte ikonku, kterou můžete spustit jakýkoliv program z vašeho disku. Na pravé straně od ikonky máte lištu s menšími ikonami, díky kterým si můžete prohlížet váš disk, bankovní účet a podobné věci. Dále v pravém dolním rohu najdete vaše E-maily a z nich získáváte informace o úkolech. V horní části máte křížek na vypnutí hry, tlačítka na zrychlení toku času (které se hodí, když nemáte v určitou časovou dobu dobrý úkol na výběr) a mapu, na které můžete ovládat „bouncy“ a tím zabránit vystopování vaší IP adresy.

widgety

Uplink

Hra je shareware a stojí 10 liber, což je v přepočtu kolem 300 korun. můžete si také stáhnout demo, které vám nabídne první tři úrovně ve hře a tedy velmi malou část hry. I tak ale doporučuji si minimálně vyzkoušet demo, které vám ukáže, jak je hra zábavná a jak vás vtáhne do děje.

Plusy: Originální hratelnost, zábava na hodiny.
Mínusy: Někdy nepřehledné prostředí, po čase jsou už úkoly stereotypní.
Verdikt: Hra Uplink je zajímavá hlavně díky originální hratelnosti, která vás dokáže na několik hodin přikovat k židli.

Stars 4 z 5
Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Pokrytí ČRo Plus se opět rozšířuje

Pokrytí ČRo Plus se opět rozšířuje

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

DigiZone.cz: Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

DigiZone.cz: Koncesionářské poplatky pro RTVS

Koncesionářské poplatky pro RTVS

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: Ginx TV: pořad o počítačových hráčích

Ginx TV: pořad o počítačových hráčích

Podnikatel.cz: Chystá se smršť legislativních novinek

Chystá se smršť legislativních novinek

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Lupa.cz: Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel