Wizznic: prostě logická hříčka

Jakub Zelenka 3. 12. 2010

Není nad to si zimní večer zpříjemnit pořádnou logickou hrou. I když Wizznic působí tuctově a nudně, má v rukávu schováno několik es, které mohou výsledné hodnocení obrátit v jeho prospěch. Připravte se nažhavit mozky a vrhnout se do světa plného rébusů a na první pohled neřešitelných problémů.

Logické hry a hlavolamy jsou na Linuxu jedním z nejpočetnějších herních žánrů. Wizznic není na první pohled ničím výjimečná logická hříčka. Jsou však do ní aplikované herní prvky, které mají šanci zaujmout i jedince, v logických hlavolamech zběhlé a tudíž nesnadno vykolejitelné okoukanými prvky.

V jednoduchosti je síla

Ve hře Wizzick budete mít za úkol spojit minimálně dva kameny se stejným znakem a barvou. I když první úrovně uděláte s prstem v nose, zhruba od desátého levelu začne značně přituhovat. Do hry se přimíchá několik dalších prvků s jasným cílem – co nejvíc vám řešení hlavolamu ztížit. Mapa začne být časem mnohem interaktivnější. Objevují se na ni pohyblivé můstky a teleporty. Některé kameny, označené speciální značkou plní zvláštní funkci.

Například magnet k sobě cokoliv přicucne a nepustí, dokud není kámen zničený stejnou dvojicí. Jiné zas rychle vyplivnou objekt směrem tam, kam směřuje šipka. Mapy jsou koncipované jako arény. Pohled je z boku, a tak se pomocí pevných bloků často vytvářejí patra. Do hry je implementována i jednoduchá fyzika.

Když čas letí jako voda a životů není nazbyt

Řešení nejvíce stěžují již zmiňované teleporty. Pokud na ně najedete, zobrazí se vám, kam přesně bude objekt teleportován. Jestli je určené místo něčím blokované, teleport se stane nefunkčním. Aby se hra ještě malinko ztížila, ubíhá vám neúprosně časový limit. Na řešení máte vždy pět minut a tři životy. Nastřádaný čas při brzkém vyřešení úrovně se promění na body. Body se po skončení hry zapíší do tabulky pořadí. Ve hře máte pouze tři životy. Při chybném řešení o jeden přijdete. Pokud se ocitnete bez životů, zapíšete si score do žebříčku nejlepších hráčů a pokračujete dále ve hře. Body se vám ovšem budou započítávat od nuly.

Když obsah nestačí…

Herního obsahu určitě není málo. Samotná hra obsahuje několik desítek map, jež jsou vytvořeny různými autory. Pokud vám velké množství obsahu nestačí, můžete si za pomocí jednoduchého editoru vytvořit vlastní mapu. Ovládání editoru je velmi jednoduché a intuitivní. Technicky vzato budete na vytvoření svého díla potřebovat jen tři tlačítka. Editor se totiž ovládá stejně jako samotná hra.

Nic pro povrchní jedince

Po grafické stránce není Wizzick žádná sláva. Hra běží nativně v nízkém rozlišení. Lze sice přepnout i do fullscreenu, ale pak vše působí rozmazaně. Může za to port na kapesní konzoli Gp2X, na který je tahle logická hříčka primárně dělána. V pozadí hraje jakési techno. To se snaží navodit dramatickou atmosféru, ale spíš než motivaci přivodí silnou bolest hlavy. Naštěstí jde v nastavení snadno vypnout.

Kameny a různé nástrahy jsou ztvárněny přehledně. Orientaci vám tudíž nebude nic komplikovat. Snad jen nemuselo být menu tak křiklavé a GUI působit dojmem, že hra pochází z roku 2000, i když se jedná o poměrně nový kousek. (Vývoj byl započat v druhé polovině roku 2008)

Chyby a závěrečné hodnocení

Hře silně ubližuje kolísavá obtížnost. V pozdějších částech hry se sem tam objeví mapy, které dáte bez přemýšlení během pár sekund. Jindy zas přijde mapa, jež vám dá zabrat i několik desítek minut. Poměrně šokující je i velikost herního klienta. Wizznic má velikost zhruba čtyřicet megabajtů, což je na takto jednoduchou hru překvapivě hodně.

widgety

Wizznic není revoluce, ani evoluce žánru. Je to pouze tuctová logická hra, bez špetky inovace. I když se hraje svižně a poměrně pobaví, pro uživatele operačního systému Linux není žádnou povinností. Zajímavější bude určitě pro vlastníky kapesní konzole Gp2X, na kterou je přímo dělaná a optimalizovaná.

Hodnocení

Výhody

  • editor

  • množství obsahu

  • optimalizace pro Gp2X

Nevýhody

  • grafika

  • hudba

  • velikost

  • žádné zajímavé herní možnosti

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Další programatické formáty

Další programatické formáty

DigiZone.cz: Jaká je Swisscom TV Air Free

Jaká je Swisscom TV Air Free

Vitalia.cz: 5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

Root.cz: Podívejte se na shořelé Samsung Note 7

Podívejte se na shořelé Samsung Note 7

Lupa.cz: Co všechno je Facebook schopný cenzurovat?

Co všechno je Facebook schopný cenzurovat?

Vitalia.cz: Nová vakcína proti chřipce se aplikuje nosem

Nová vakcína proti chřipce se aplikuje nosem

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Vodárny varují: Ve vodě z kohoutku jsou bakterie

Vodárny varují: Ve vodě z kohoutku jsou bakterie

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Root.cz: Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Lupa.cz: Odkazy na pirátský obsah mohou být nelegální

Odkazy na pirátský obsah mohou být nelegální

DigiZone.cz: Sat novinky: NASA Ultra HD (4K)

Sat novinky: NASA Ultra HD (4K)

Podnikatel.cz: Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

DigiZone.cz: Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?