Wolfire uvolnil známé herní pecky jako open source

Tomáš Bubeníček 28. 5. 2010

Dnes se podíváme na jednu akci, kterou uspořádalo několik vývojářů – rozhodli se, že vydají pět her za cenu, jakou si kupující sami určí, přičemž peníze budou rozděleny mezi charitu a vývojáře. Výsledek? „Vytěžili“ z balíku her přes milion dolarů, a tak se rozhodli k uveřejnění některých her pod GNU GPL.

Wolfire games se dohodli na akci Humble Indie Bundle společně s vývojáři 2D boy, Frictional games, Bit Blot, Cryptic Sea a s dvěma charitami – Childs play charity a Electronic Frontier Foundation. Prodej začal 4. května, a měl skončit jen o týden později, přičemž balík her ze začátku obsahoval hry Aquaria, World of Goo, Penumbra Overture, Gish, Lugaru a později s k nim připojila hra darovaná od české vývojářské skupiny Amanita design – Samorost 2.

Zajímavá byla ale ta část, že bylo na stránkách řečeno, že pokud bude celkový výdělek přes jeden milion, bude Gish společně s Penumbrou a Lugaru vydán jako open source. To vyvolalo docela velký zájem u některých lidí, ale po nějaké době tato zpráva ze stránek zmizela a jediné místo, kde byla ještě vidět, bylo na videu, které nabádalo na stránkách ke koupi.

Ovšem překvapení pro všechny bylo to, že když byla pokořena hranice jednoho milionu dolarů, bylo řečeno, že jako open source bude navíc k třem již zmiňovaným hrám vydána i hra Aquaria. Hry se mají vydávat postupně, přičemž jako první byl vydán zdrojový kód hry Lugaru a o čtyři dny později zdroják k Penumbře. Licence kš zdrojovému kódu jsou pro Lugaru GNU GPL v2 a pro Penumbru GPL v3. Data pro hry jsou stále shareware a na zkompilování plné verze stále potřebujete zakoupenou hru, podobně jako v případě Quake III. Zajímavé je, že například u Lugaru byly největší bugfixy udělány jen několik hodin po vydání open source, a také nemohu ukázat na tento zajímavý projekt na možnost ovládání Penumbry za pomoci ovladače herní konzole Nintendo Wii. Do dne psaní recenze bohužel nebyly vydány další dvě hry open source, takže o nich zatím nic říci nemohu.

Zajímavé jsou také statistiky stahování, které ukazují, že nezávislým vývojářům se podpora více operačních systémů velmi hodí – celá statistika je vidět níže, ale je na ní vidět několik zajímavých znaků – sice Mac společně s Linuxem nezabírají ani polovinu grafu, uživatelé Linuxu ale darovali mnohem více než uživatelé Windows. Další maličkostí je to, že linuxáků bylo trochu více než uživatelů Macu, což je docela zvláštní, protože já osobně Mac považuji za více „herní“ prostředí než Linux.

Dá se říci, že balík měl velký úspěch, ale zarážející je počet „pirátských“ stažení z oficiální stránky (tvůrci hovoří o 25 % všech stahování jako pirátských, což ale není zdaleka tolik jako 90 % u samotného World of Goo), protože se některé odkazy na stahování daly najít na fórech. Osobně moc důvodů nevidím, protože se dal darovat třeba jediný cent, ale chápu ty, kteří nemají kartu, z které by mohli zaplatit, či nemají dostatečnou důvěru v platební karty a Wolfire Games. Samotní Wolfire se k tomu postavili podle mě celkem dobře – na blogu prosí, že pokud už někdo nelegálně stahuje balík, ať to stahuje z jiného zdroje než jsou oni, aby ušetřili připojení.

O hrách v balíku jsem se moc rozepisovat nechtěl, ale alespoň malý pohled na ně by se hodil (odkazy vedou na celočlánkové recenze).

Lugaru – Hra, ve které se dostanete do role králíka a pokoušíte se pomstít smrt vaší rodiny. Hra je složena z soubojů s ostatními králíky a vlky, přičemž souboje jsou někdy opravdu těžké.

Gish – Hra, ve které se dostanete do role hrudky dehtu a jdete zachránit svou přítelkyni, k čemuž využíváte spoustu svých schopností, jako je například přichycení ke stěnám a měnění své váhy.

Penumbra: Overture – V této hře se dostanete do podzemních dolů v Grónsku, kde hledáte svého otce a snažíte se odkrýt tajemství, kterým jsou zahalena podzemí. Tahle hra je velmi známá svou hororovou atmosférou, která by se v některých chvílích dala opravdu krájet.

Aquaria – Výlet do podmořského světa, ve který vyniká obzvláště zajímavým způsobem magie. Bohužel, linuxová verze byla pouze součástí balíku a nevím, kde se dá dnes zakoupit.

World of Goo – Jednoduše řečeno, jedná se o stavění věží z malinkých kuliček, přičemž celá hra vypadá úchvatně a rozhodně stojí za vyzkoušení.

widgety

Samorost 2 – Česká hříčka, která, ač je krátká, pobaví svým zpracováním, podle mého názoru by ji měl znát skoro každý.

Balík celkově ukazuje, že u malých vývojářů má linuxový port smysl, ale to bohužel neukazuje na velké společnosti jako je například Valve.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: Vím, co se učíš, ale netuším, co piješ

Vím, co se učíš, ale netuším, co piješ

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Lupa.cz: Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

120na80.cz: Nejsilnější alergeny jsou pryč

Nejsilnější alergeny jsou pryč

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

DigiZone.cz: Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Root.cz: Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Podnikatel.cz: Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina