XCOM: Enemy Unknown: zničte šmejd z vesmíru

Jakub Zelenka 4. 7. 2014

Nejlepší strategie, kterou kdy lidská rasa vyvinula, se jmenuje jednoduše Ufo a už je jí neuvěřitelných dvacet let. Má však i moderní remake s novým kabátkem. V XCOM budete bojovat se lstivými mimozemšťany, kteří pomalu připravují invazi na matičku Zemi. Dokážete jim v tom zabránit nebo čeká lidstvo vyhynutí?

Na původní UFO, které vyšlo v roce 1994, nelze zapomenout. Je to jedna z her, které se daly hrát furt dokola a ještě dnes je kolem této „stařičké“ legendy početná komunita. I když se objevily snahy navázat na původní legendu, moderní reinkarnace nikdy nedosáhly takového haló efektu a bohužel se nehrály ani tak skvěle. Prostě i přes moderní technologie působily jako chudí příbuzní.

Pak se ale do obnovení slavných herních mechanismů, a jejich převodu, pustili vývojáři ze studia Firaxis Games, kteří stojí třeba za sérií Civilizace, a vytvořili v podobném duchu stejně svobodnou hru na principech Ufa.

XCOM: Enemy Unknown

Svobodná hra

XCOM: Enemy Unknown zas tolik lineárnímu diktátu nepodléháte. Mimozemšťané se připravují na obří invazi na Zemi. To začíná zatím velmi nenápadně. Na nebi se objevují neidentifikovatelné létající objekty a za některé nehody nemůže jen nečekaný výbuch plynu. Většina veřejnosti nic netuší. Vlády jen obezřetně připouštějí, že jsou mezi námi návštěvníci a vaše tajná agentura má za úkol ochránit svět. K tomu musí nejen nepřítele likvidovat, ale také ho dobře poznat.

Po krátkém úvodu si vyberete, kde budete mít hlavní základnu. Každý ze světadílů vám přidává různé bonusy. Potom jen analyzujete nebe a vyšetřujete případné anomálie nebo „blízká setkání“. Jakmile za pomocí radarů zaznamenáte kontakt, pošlete na místo výsadkovou jednotku. Ta má za úkol ochránit civilisty, zničit nebezpečí a přinést co nejvíce mimozemské technologie pro výzkum.

XCOM: Enemy Unknown

Výtečná bojová část

Jakmile váš tým dorazí na místo, hra se z manažerské části přepne do bojové. Všechny akce jsou rozdělené na tahy. Mise se často skládají z několika úrovní. První je průzkum okolí, a pokud narazíte na nepřítele, nastává boj. Vojáci se tak musí schovávat za překážkami a na zlé emzáky útočit pokud možno ze zálohy. Vaši rekové totiž nevydrží o moc víc, než zákeřní šedokožci a i jeden zásah může dobře vycvičeného vojáka poslat do věčných lovišť. Pokud ale náhodou zásah přežije, na nějaký čas se s ním rozloučíte, protože musí strávit v nejlepším případě několik dní na rehabilitaci.

XCOM: Enemy Unknown

Boj se zákeřným nepřítelem, o kterém moc nevíte, nepostrádá napětí. V první řadě vás tlačí čas. Ve vzduchu visí invaze a vaše technologie je až směšně zastaralá. Každá neúspěšná mise proto velmi bolí. Nemusíte ale jen prohrávat, aby se lidstvo dočkalo špatné budoucnosti. Stačí jen neuváženě vyvíjet technologie nebo si rozházet vztahy s ostatními vládami. Pak v druhé polovině hry s hrůzou zjistíte, že přívalům nepřátel nemůžete vzdorovat, protože vaši rekruti padají jako mouchy a běžné projektily způsobují asi takové zranění, jako štípnutí od komára.

XCOM: Enemy Unknown

Těžká rozhodnutí

Lidé na Zemi vám to také neulehčí. Pokud vláda některé země volá o pomoc, je vhodné zakročit, jinak u ni ztratíte podporu. To zní jednoduše, ale většinou máte několik poplachů na několika různých místech po světě. Budete si tak vždy muset bolestně zvolit, komu dáte přednost. Někteří mocnáři vám nabízejí vědce, jiní peníze. Faktem ale je, že bez podpory se dál nepohnete a nedostatek peněz vás zničí dříve než mimozemšťané.

Podstatnou roli hrají i RPG prvky. Každý váš voják získává v misích zkušenosti a odemykají se mu nové schopnosti. Také ho můžete vybavit lepší technikou a dokonce mu změnit i jméno a vzhled. Váš tým pak působí poněkud familiárněji. O to víc potom mrzí, když veterán, který prošel i více než desítkou misí, kvůli blbé chybě zemře.

XCOM: Enemy Unknown

Příjemná audiovizuální stránka

Velmi povedená je i audiovizuální stránka. XCOM: Enemy Unknown běží na Unreal Enginu 3. Prostředí vypadá sice trochu uměle, disponuje však pokročilými efekty a je hlavně detailní. Pozadu nezůstal ani povedený soundtrack a dubbing většiny postav.

Jelikož byl XCOM ale vyvíjen nejen pro PC, ale i konzole, občas můžete bojovat s ovládáním. Je to trochu zvláštní, ale tato strategie je slušněji optimalizovaná pro gamepad než myš a klávesnici. Otáčení kamerou a třeba i takový hod granátem je tak občas krkolomný. Také zamrzí poměrně pomalý rozjezd. Pokud chcete začít hru znova, budete se nudit u několika počátečních misí. Není to jako v Civilizaci, kdy založíte říši a už jedete.

XCOM: Enemy Unknown

Závěr a konečné hodnocení

XCOM: Enemy Unknown je skvělou reinkarnací legendárního Ufa. Hra je atmosférická, obsahuje solidní příběh a přitom ponechává značnou volnost v boji proti šmejdům z vesmíru. Vše je navíc zabaleno do hezkého audiovizuálního zpracování.

Výhody

  • Audiovizuální stránka
  • Herní mechanismy
  • Hratelnost
  • Volnost

Nevýhody

  • Občas ovládání
  • Nebezpečně návykové
Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Discovery Channel v HD? Snad už brzy

Discovery Channel v HD? Snad už brzy

Vitalia.cz: Proč se mají bylinky do vody mixovat?

Proč se mají bylinky do vody mixovat?

Podnikatel.cz: Karuselové podvody. Jak se nepřiplést?

Karuselové podvody. Jak se nepřiplést?

Měšec.cz: Cool karta: recenze předplacenky

Cool karta: recenze předplacenky

120na80.cz: I tuto vodu můžete pít

I tuto vodu můžete pít

Lupa.cz: Japonská invaze. Proč SoftBank kupuje ARM?

Japonská invaze. Proč SoftBank kupuje ARM?

DigiZone.cz: Markíza šachuje s českými seriály

Markíza šachuje s českými seriály

DigiZone.cz: Sázka na e-sporty stanici Prima vychází

Sázka na e-sporty stanici Prima vychází

120na80.cz: Nyní středně velké riziko

Nyní středně velké riziko

DigiZone.cz: Kauza technik: oficiální vyjádření Novy

Kauza technik: oficiální vyjádření Novy

Lupa.cz: eIDAS: Nepřehnali jsme to s výjimkami?

eIDAS: Nepřehnali jsme to s výjimkami?

Podnikatel.cz: Fotogalerie: Jesenka už má skoro 50 let

Fotogalerie: Jesenka už má skoro 50 let

DigiZone.cz: Skylink: výpadek Šlágru byl dočasný

Skylink: výpadek Šlágru byl dočasný

DigiZone.cz: Skylink o půlnoci vypnul 12 525

Skylink o půlnoci vypnul 12 525

Měšec.cz: Se stavebkem k soudu už (většinou) nemusíte

Se stavebkem k soudu už (většinou) nemusíte

DigiZone.cz: Stříbro a Tachovsko: Západočeská TV zlepšila pokrytí

Stříbro a Tachovsko: Západočeská TV zlepšila pokrytí

Měšec.cz: Jak si přivydělat brigádou, když jste na Úřadu práce?

Jak si přivydělat brigádou, když jste na Úřadu práce?

Měšec.cz: Kurzy platebních karet: vyplatí se platit? (TEST)

Kurzy platebních karet: vyplatí se platit? (TEST)

Vitalia.cz: Bio vejce nepoznají ani veterináři

Bio vejce nepoznají ani veterináři

Lupa.cz: EU začala prověřovat bezpečnost open-source

EU začala prověřovat bezpečnost open-source