Zaz: klon hry Zuma pro Linux

Petr Krčmář 4. 9. 2009

Možná jste slyšeli o hře Zuma, možná jste ji už viděli někoho hrát na jeho iPhone nebo jiném přenosném zařízení. Pokud se vám po podobné hře zastesklo, už nemusíte déle zoufat a hrát s dětmi na dvorku kuličky. Zuma pro Linux přichází a jmenuje se Zaz. Lavina barevných kuliček budiž spuštěna.

Hra Zuma se poprvé objevila v prosinci roku 2003 a její jednoduchá koncepce velmi rychle oslovila velkou skupinu hráčů. Od té doby vznikla řada klonů této hry a zahrát si můžete na všemožných PDA, mobilních telefonech a dokonce i na iPodech. Variantu Deluxe pak pořídíte na Windows, Mac OS X, Xbox a PlayStation 3.

Princip hry, ze kterého vychází také Zaz, je velmi prostý: Na obrazovce se vám objeví příslušná obrazovka úrovně. Na té je shora zobrazeno jakési korýtko se dvěma otvory na konci. Touto cestou z jednoho otvoru vyjíždí dlouhá řada barevných kuliček. Vašim cílem je dát k sobě alespoň tři kuličky stejné barvy, čímž je eliminujete. Posun kuliček zároveň vytváří časový limit a vašim úkolem je eliminovat všechny kuličky, než se první v řadě dostane k otvoru na konci cesty.

Zaz

Svou jednoduchostí hra připomíná hru Frozen Bubble, ve které jde také o slučování kuliček stejné barvy. Zatímco v originálním Zuma vystřelujete nové kuličky na správná místa, v linuxové variantě Zaz máte k dispozici jakési „chňapadlo“, kterým dokážete sebrat jednu kuličku z řady a vrátit ji jinam.

Zaz

Pohyb chňapadla je ovlivňován kolejnicí, po které se pohybuje. Tato kolejnice není ve všech úrovních rovná, ale různě se klikatí nebo i kříží okolo žlábku s kuličkami. Zachytávání a přemisťování kuliček ve hře ovládáte myší, přičemž stiskem levého tlačítka kuličku vytáhnete a zachytíte a držíte ji do chvíle uvolnění tlačítka. Pohybem myši vlevo a vpravo ovládáte posun zachycené kuličky v chňapadle.

Ve hře musíte chytat správné kuličky a umisťovat je ke kuličkám stejné barvy. Jakmile se totiž setkají alespoň tři stejné kuličky, všechny explodují a do chybějící díry se přivalí sousedící kuličky. To může způsobit řetězovou reakci, neboť sousedící kuličky mohou být opět stejné barvy. Při příslušné dávce štěstí a troše plánování tak můžete jednou chytře přemístěnou kuličkou zlikvidovat mnoho dalších.

Zaz

Ve hře je také několik speciálních bonusových kuliček, které vám nabízejí různá vylepšení. Poznáte je podle toho, že na sobě mají znak patřičné funkce. Dvě svislé čárky znamenají pauzu a zničením této kuličky se na chvíli zastaví pohyb celé řady. To vám dává šanci přesněji rozbít další trojice. Kulička se zaměřovacím křížkem vám nabízí funkci zaměřovače, kdy se na chvíli z chňapadla vztyčí jakýsi paprsek, který vám přesně ukáže, na kterou kuličku právě míříte. To je šikovné zejména ve chvíli, kdy potřebujete sebrat některou vzdálenější. Dalším bonusem je například kulička se dvěma půlměsíci, ta způsobí odpálení několika dalších kuliček na obě strany.

Zaz

Pokud si hru budete chtít zahrát, navštivte domovský web, kde ji můžete stáhnout. Balík má asi 36 MB. Je možné, že se hra brzy objeví v distribucích, protože například v Debianu unstable už k dispozici je. Licenčně tomu nic nebrání, vše je k dispozici pod GNU GPL 3.

Po spuštění vás čeká jednoduché menu, ve kterém můžete nastavit rozlišení, zda má hra běžet na celou obrazovku, citlivost myší a hlasitost zvuků a hudby. Ve hře je k dispozici deset úrovní, další budou pravděpodobně přibývat. Ačkoliv se toto číslo může zdát na první pohled poměrně nízké, není vůbec snadné se jednotlivými úrovněmi prokousat, takže i desítka je dostatečná.

Před samotným zahájením hry je vidět všech deset úrovní, které jsou k dispozici. Na začátku je odemčená jen jedna z nich. Pokud se ale do některé úrovně dostanete, ta se už navždy odemkne a příště už můžete začínat rovnou od ní.

Zaz

Pokud hrajete v okně, po startu hra sama zachytí kurzor myši, který tím pádem zmizí. Pokud jej chcete zpět, stačí během hry stisknout klávesu Esc a dostanete se do herního menu a myší můžete z okna ven.

Graficky je hra na očekávané úrovni, kuličky se kutálejí a jsou na nich vidět odlesky. Hra vyžaduje pro svůj běh knihovnu SDL a pro plynulý běh také grafickou akceleraci. Náročnost není příliš vysoká, i na integrované kartě Intel vše běželo i ve vysokém rozlišení na jedničku. Na výrazně starších strojích ale budete mít pravděpodobně smů­lu.

Plusy: jednoduchý princip, na nových strojích nenáročná

widgety

Mínusy: bohužel vyžaduje akceleraci, nejsou k dispozici balíčky, zatím jen deset úrovní

Verdikt: velmi povedený klon hry Zuma, ideální na rychlé odreagování

Stars 4,5 z 5
Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Na různou rýmu různá homeopatie

Na různou rýmu různá homeopatie

Lupa.cz: Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

DigiZone.cz: Technisat připravuje trojici DAB

Technisat připravuje trojici DAB

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Root.cz: Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

DigiZone.cz: Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Wimbledon na Nova Sport až do 2019

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje