Články v rubrice Legislativa a zákony

Bezpečný domov pro svobodný software: SFC slaví 10 let

Software Freedom Conservancy. Relativně málo známá, ale významná nezisková organizace, která poskytuje domov mnoha open-source projektům a pomáhá s vynucováním copyleftových licencí. Jak SFC funguje?

Roman Bořánek

18. 3. 2016 0:00

Regulace routerů: zakážou nám OpenWrt?

V USA byla schválena nová pravidla pro regulaci routerů, podle kterých výrobce musí zamezit použití nepovolených frekvencí. TP-Link zareagoval tak, že pro jistotu zakázal instalaci alternativního firmwaru.

Roman Bořánek

19. 2. 2016 0:00

Seagate čelí žalobě kvůli velké poruchovosti disků

Společnost Seagate je uživateli dlouhodobě kritizována za vysokou poruchovost některých modelů pevných disků. Potvrdila to i nedávná statistika firmy Backblaze, o kterou se opírá současná žaloba proti Seagate.

Petr Krčmář

2. 2. 2016 14:30

Cloud a právo: pozor na umístění vašich dat

Pod pojmem „cloud“ si lze představit leccos, přičemž jeho definic existuje mnoho. Některé z nich jsou příliš rozsáhlé, jiné příliš úzce pojaté, některé jsou velmi striktní a jiné benevolentní. V tomto článku se zaměříme na právní stránku ukládání a přenosu dat ve všech jeho možných formách.

Marek Kreisl

25. 1. 2016 0:00

Otevřená města: iniciativa chce open source na radnice

Snah o otevření veřejných institucí už byla řada, ale většinou ztroskotaly. Nový spolek Otevřená města je trochu jiný. Má opravdu koncepci a, zdá se, i vůli za ní jít. Chce občanům zpřístupnit obecní data a prosazovat open source do veřejné správy, aby se města zbavila okovů zvaných vendor lock-in.

Roman Bořánek

23. 10. 2015 0:00

IPv4 adresy definitivně došly a další nebudou

Tento týden si v Severní Americe sáhli na úplné dno – rozdali všechny IPv4 adresy, které jim zbývaly. V Evropě nám něco takového nehrozí, ale jen proto, že už adresy přidělujeme jen ve velmi omezené míře. Ukáže se americký nedostatek adres jako skutečný hnací motor pro IPv6, nebo jen vznikne další burza adres?

Ondřej Caletka

3. 7. 2015 0:00

Šifrování v hledáčku států: je možné ho zakázat?

Šifrování není žádná novinka. Svět se ale mění v tom, že šifrování dat a komunikace je čím dál dostupnější. Stačí pár kliknutí a rázem může šifrování ochránit stamilióny uživatelů. Bezprecedentní dostupnost šifrování ale dělá vrásky některým politikům a vládním činitelům. Je možné šifrování zakázat?

Roman Bořánek

22. 5. 2015 0:00

Otevřený dopis NIX.CZ: zpoplatnění volných frekvencí bude mít dopad na využívání internetu

Předseda Vlády České republiky, ministr financí, místropředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a další představitelé veřejné správy obdrželi otevřený dopis sdružení NIX.CZ. Smyslem tohoto otevřeného dopisu je reagovat na současnou debatu v rámci Strategie správy spektra ohledně zpoplatnění dosud volných frekvencí.

Redakce

7. 4. 2015 14:18

Kybernetická bezpečnost: o čem je nový zákon?

1. ledna 2015 vstoupil v účinnost zákon o kybernetické bezpečnosti. Jedná se o vůbec první zákon ČR, který tuto sféru bezpečnosti řeší. Pro většinu lidí je však samotný pojem kybernetická bezpečnost poněkud mlhavý. Pojďme se podívat, co v zákonu stojí a jaké ukládá povinnosti. Špehování se nekoná.

Roman Bořánek

16. 1. 2015 0:00

Nedaňte nám internet, křičí Maďaři, a svět přikyvuje (aktualizováno)

Regulace internetu je vždy ožehavé téma. A co teprve, když jde o zdanění. Několik pokusů už v minulosti proběhlo, ale skončily fiaskem. V Maďarsku však zdanění internetového provozu myslí velmi vážně a přes protesty občanů i kritiku Evropské unie jen tak nehodlají ustoupit. Jak by to mělo fungovat?

Roman Bořánek

31. 10. 2014 0:00

Digitální agenda do roku 2020: polovina domácností na 100 Mbit

Evropská komise má v Evropě vliv na mnoho věcí včetně telekomunikací a internetu. Nová Evropská komise bude navazovat na aktivity spojené především s Neelie Kroesosvou, která měla strategický dokument týkající se rozvoje ICT v unii na starosti. Jaké budou priority nové komise? Lze čekat nějaký posun?

Michal Černý

30. 10. 2014 11:00

Evropa zaostává, protože je příliš přeregulovaná, říká šéf Google

Eric Schmidt, výkonný předseda Google, v obsáhlém textu ukazuje, proč Evropa v inovacích zaostává za spojenými státy. Důvody vidí především v regulačních mechanismech a legislativních omezeních, které nereflektují svět stojící na ICT. Co by měla Evropa změnit, aby byla lépe konkurenceschopná nejen v IT.

Michal Černý

7. 10. 2014 0:00

Electronic Frontier Foundation: neziskovka, která jde po krku NSA

Organizací bojujících za „digitální svobody“ je celá řada. Jedna z nich ovšem vyčnívá. Electronic Frontier Foundation funguje už téměř čtvrt století a má za sebou výsledky. A co je hlavní, nebojí se ani těžkých vah. Teď k soudnímu dvoru dotáhla známou NSA, po které požaduje objasnění využívání chyb v softwaru.

Roman Bořánek

4. 7. 2014 0:00

Policie vám může vypnout doménu. Co říká zákon?

V souvislosti se současným honem na growshopy se začalo veřejně diskutovat o vypínání internetových domén bez rozhodnutí soudu. Může vám policie skutečně svévolně vypnout doménu? Lze se proti takovému postupu účinně bránit? A není možné ho zneužít či vážným pochybením vypnout bezúhonnou doménu?

Petr Krčmář

27. 1. 2014 0:00

Zákon o kybernetické bezpečnosti: nutný, zbytečný či nebezpečný?

Chystaný zákon o kybernetické bezpečnosti zvedá ze židle nejednoho provozovatele a uživatele internetové sítě. Bojíme se přílišného zásahu do soukromí, velké byrokracie pro ISP nebo přílišné moci státních orgánů. Riziko je ukryté v samotném zákoně, ale i v prováděcích předpisech, které zatím neexistují.

Petr Krčmář

24. 5. 2013 0:00

Zákon o kybernetické bezpečnosti: co v něm stojí?

Byl zveřejněn návrh připravovaného zákona o kybernetické bezpečnosti. Ten by měl vytvořit právní rámec pro řešení velkých bezpečnostních incidentů, které přímo ohrožují kritickou síťovou infrastrukturu státu a jeho informační systémy. Odpůrci se bojí odposlechu a sledování. Co přesně se v zákoně píše?

Petr Krčmář

16. 4. 2013 12:00

(Nejen) dobré zprávy pro svobodný internet

V poslední době jsme mohli zaznamenat celou řadu pozitivních zpráv, které souvisejí s tolik skloňovanou svobodou na internetu. Od odmítnutí ACTA v plénu Evropského parlamentu přes resoluci OSN, která považuje svobodu projevu na síti za základní lidské právo, až po legislativní aktivitu v USA.

Michal Černý

11. 7. 2012 0:00

Software a odpovědnost za škodu

S odpovědností za škodu způsobenou softwarem mohou být v praxi spojená určitá úskalí, a proto je vhodné alespoň obecně vědět, na co si dát pozor, jak se na celou věc dívá zákon a soudní praxe. V tomto článku stručně popisuji současnou právní úpravu odpovědnosti za škodu způsobenou v souvislosti s dodávkou software.

Adam Vincúr

20. 6. 2012 0:00

Kdo a jak zodpovídá za vady software?

Právní úprava odpovědnosti za vady software je tématem, které má pro každou IT firmu nebo podnikajícího IT specialistu velký význam. V praxi často dochází k situacím, kdy zákazník není z nějakého důvodu spokojen s kvalitou dodaného SW, nebo sama IT firma není spokojená s kvalitou outsourcované aktivity.

Adam Vincúr

16. 4. 2012 0:00

Obchodní sdělení: bez předchozího souhlasu to nejde

„Dobrý den, prosíme vás o souhlas se zasíláním obchodních sdělení“ nebo „tohle není obchodní sdělení“. To si už pravděpodobně přečetl ve své elektronické poště každý z nás. Firmy hledají přes internet nové zákazníky, ale zdaleka ne všechny dodržují pravidla. Co zákon dovoluje a co už ne?

Adam Vincúr

27. 2. 2012 0:00

DMCA: proč nestačí současný právní rámec?

Americký zákon Digital Millenium Copyright Act (DMCA) vytvořil první moderní rámec toho, jak by měla vypadat ochrana autorských práv na internetu, již v roce 1999. Dnes je mu vytýkáno, že je zastaralý, neefektivní a brání rozvoji. Přečtěte si, co je jeho obsahem a proč je třeba jej něčím nahradit.

Michal Černý

22. 2. 2012 0:00

ACTA prý pro Česko příliš nemění, jen zabetonovává aktuální špatný stav

Včera se v pražském kině Atlas konalo setkání nad kontroverzní mezinárodní smlouvou ACTA. Panelové diskuse se účastnili zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu, ČPS, České protipirátské unie, ÚOOU, Seznam.cz, CZ.NIC a nezávislí právníci. Co z debaty vyplynulo? Že ACTA nic zásadního nemění, jen betonuje.

Petr Krčmář

8. 2. 2012 0:00

ACTA: složitá cesta k ratifikaci a praktický dopad

V dnešním dnešním článku se ještě jednou vrátíme k dohodě ACTA, která by mohla velmi významně změnit mezinárodní právní prostředí v oblasti ochrany duševního vlastnictví. Podíváme se na to, kdo za její přijetí lobuje a proč i jaké by byly praktické dopady jejího přijetí.

Michal Černý

31. 1. 2012 0:00

ACTA: kontroly na hranicích i trestné pirátství pro vlastní potřebu

Diskuse ohledně kontroverzních zákonů SOPA a PIPA do určité míry překryly další významnou mezinárodní dohodu, kterou je ACTA. Na rozdíl od dvou předchozích má plně mezinárodní charakter a účastnit by se jí měly USA, EU, Japonsko i další státy. Co konkrétně tato dohoda přinese, pokud bude ratifikována?

Michal Černý

30. 1. 2012 0:00

GNU GPL v českém právu: čím se řídí a jak ji vymáhat?

Přestože je softwarová licence GNU GPL našim čtenářům velmi dobře známá, často se kolem ní objevují otázky jako: Jakým právem se tato licence řídí? Je u nás v Česku vlastně platná? Je možné vymáhat její platnost? A jak je to v případě mezinárodního vztahu? Na podobné otázky ovšem dokáže odpovědět jen právník.

Adam Vincúr

26. 1. 2012 0:00

PROTECT IP Act: konec svobodného internetu?

Zatímco více známá legislativní norma SOPA se týká v podstatě jen amerického internetu, PROTECT IP Act má globální ambice. Cílem je totiž omezení přístupu k podvodným webovým stránkám zaměřeným na porušování autorských práv, a to převážně těm, které jsou zaregistrované mimo Spojené státy americké.

Michal Černý

25. 1. 2012 0:00

SOPA: Skryté Odepření Práv (nejen) Američanům

V posledních dnech nabrala na intenzitě diskuse okolo SOPA, což je jeden ze zákonů ležící v americké sněmovně. K protestu proti ní se připojila řada významných webů včele s Wikipedií, Mozilla či Wordpress. Znamenala by SOPA skutečný konec svobodného internetu a je podobná stávka přijatelným řešením?

Michal Černý

18. 1. 2012 0:00

Pozor na pokusy s hackováním, můžete porušit zákon

Není nic lehčího, než si své znalosti vyzkoušet na nějaké aplikaci – prubnete, zda nějaká zajímavá webovka není děravá. Jen tak, pro pokus. Zkusíte banku, pojišťovnu, zkusíte Washingotn DC, FBI… hrajete si jako malé děti, lezete po vysokých stromech a nevnímáte hrozící nebezpečí. Právní nebezpečí.

Petr Závodský

24. 6. 2010 0:00

Přístup k internetu jako základní lidské právo?

„Čtyři z pěti lidí věří, že přístup k internetu je základním lidským právem,“ tak zní výsledek nedávno provedeného průzkumu, který uspořádala britská BBC World Service v šestadvaceti zemích celého světa. Je to opravdu tak? Nenalháváme si něco? A neslibujeme si od téhle myšlenky víc, než doopravdy nabízí?

Martin Malý

19. 3. 2010 0:00

Jak omezit svobodu aneb hrátky MathWorks s licencí BSD

Společnost MathWorks je známá především svým produktem Matlab, který je velmi úspěšným produktem na poli matematických výpočtů. Firma umožňuje uživatelům, aby si na speciálním webu vyměňovali své programy a funkce pro tento nástroj. Nyní firma nutí uživatele nasadit licenci BSD, ale využívá ji proti nim.

Jaroslav Hájek

18. 2. 2010 0:00
Vitalia.cz: Maurer: Nechci Jamieho Olivera za pět miliónů

Maurer: Nechci Jamieho Olivera za pět miliónů

120na80.cz: Superpotraviny. Jaké to jsou?

Superpotraviny. Jaké to jsou?

Vitalia.cz: Očkování a autismus ve světle vědeckého objevu

Očkování a autismus ve světle vědeckého objevu

Vitalia.cz: Vědci: Svět vegetariánů by byl zdravější, bohatší a...

Vědci: Svět vegetariánů by byl zdravější, bohatší a...

Podnikatel.cz: Marodí méně, ale když už, tak skoro 40 dnů

Marodí méně, ale když už, tak skoro 40 dnů

Podnikatel.cz: Poděs, Slibotechna a další. Ty berte obloukem

Poděs, Slibotechna a další. Ty berte obloukem

Vitalia.cz: Na přebytek bílkovin nemáme játra ani ledviny

Na přebytek bílkovin nemáme játra ani ledviny

Lupa.cz: Proč ve vlaku není signál? A který vagón je nejhorší?

Proč ve vlaku není signál? A který vagón je nejhorší?

DigiZone.cz: Přechod na DVB-T2 nabírá zpoždění

Přechod na DVB-T2 nabírá zpoždění

Podnikatel.cz: Nedodáte hlášení k DPH. Pokutu vám prominou

Nedodáte hlášení k DPH. Pokutu vám prominou

Lupa.cz: Jaký je Průvodce světem Arduina?

Jaký je Průvodce světem Arduina?

Lupa.cz: Počátky internetu v ČR? Sny a sdílené halucinace

Počátky internetu v ČR? Sny a sdílené halucinace

Podnikatel.cz: Obavy z EET? Nejvíc se bojí, aby na to měli

Obavy z EET? Nejvíc se bojí, aby na to měli

Vitalia.cz: Prodají farmáři svoji duši?

Prodají farmáři svoji duši?

Lupa.cz: Mají se firmy bát nových pravidel na ochranu dat?

Mají se firmy bát nových pravidel na ochranu dat?

120na80.cz: Rodím, kojím. A když to nejde?

Rodím, kojím. A když to nejde?

Vitalia.cz: 7 situací, kdy ženy škodí svým ňadrům

7 situací, kdy ženy škodí svým ňadrům

Lupa.cz: Stát chce vytěsnit malé firmy z trhu

Stát chce vytěsnit malé firmy z trhu

Vitalia.cz: Proč jsou po vyřazení lepku zdravější?

Proč jsou po vyřazení lepku zdravější?

Podnikatel.cz: Když si reklamou "zabíjíte" zákazníky

Když si reklamou "zabíjíte" zákazníky

Ušetřete