Chcete si jako první vyzkoušet novou podobu Root.cz? Přepněte na beta verzi.

Hlavní navigace

Články v rubrice Legislativa a zákony

Otevřená města: iniciativa chce open source na radnice

Snah o otevření veřejných institucí už byla řada, ale většinou ztroskotaly. Nový spolek Otevřená města je trochu jiný. Má opravdu koncepci a, zdá se, i vůli za ní jít. Chce občanům zpřístupnit obecní data a prosazovat open source do veřejné správy, aby se města zbavila okovů zvaných vendor lock-in.

IPv4 adresy definitivně došly a další nebudou

Tento týden si v Severní Americe sáhli na úplné dno – rozdali všechny IPv4 adresy, které jim zbývaly. V Evropě nám něco takového nehrozí, ale jen proto, že už adresy přidělujeme jen ve velmi omezené míře. Ukáže se americký nedostatek adres jako skutečný hnací motor pro IPv6, nebo jen vznikne další burza adres?

Šifrování v hledáčku států: je možné ho zakázat?

Šifrování není žádná novinka. Svět se ale mění v tom, že šifrování dat a komunikace je čím dál dostupnější. Stačí pár kliknutí a rázem může šifrování ochránit stamilióny uživatelů. Bezprecedentní dostupnost šifrování ale dělá vrásky některým politikům a vládním činitelům. Je možné šifrování zakázat?

Otevřený dopis NIX.CZ: zpoplatnění volných frekvencí bude mít dopad na využívání internetu

Předseda Vlády České republiky, ministr financí, místropředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a další představitelé veřejné správy obdrželi otevřený dopis sdružení NIX.CZ. Smyslem tohoto otevřeného dopisu je reagovat na současnou debatu v rámci Strategie správy spektra ohledně zpoplatnění dosud volných frekvencí.

Kybernetická bezpečnost: o čem je nový zákon?

1. ledna 2015 vstoupil v účinnost zákon o kybernetické bezpečnosti. Jedná se o vůbec první zákon ČR, který tuto sféru bezpečnosti řeší. Pro většinu lidí je však samotný pojem kybernetická bezpečnost poněkud mlhavý. Pojďme se podívat, co v zákonu stojí a jaké ukládá povinnosti. Špehování se nekoná.

Nedaňte nám internet, křičí Maďaři, a svět přikyvuje (aktualizováno)

Regulace internetu je vždy ožehavé téma. A co teprve, když jde o zdanění. Několik pokusů už v minulosti proběhlo, ale skončily fiaskem. V Maďarsku však zdanění internetového provozu myslí velmi vážně a přes protesty občanů i kritiku Evropské unie jen tak nehodlají ustoupit. Jak by to mělo fungovat?

Digitální agenda do roku 2020: polovina domácností na 100 Mbit

Evropská komise má v Evropě vliv na mnoho věcí včetně telekomunikací a internetu. Nová Evropská komise bude navazovat na aktivity spojené především s Neelie Kroesosvou, která měla strategický dokument týkající se rozvoje ICT v unii na starosti. Jaké budou priority nové komise? Lze čekat nějaký posun?

Evropa zaostává, protože je příliš přeregulovaná, říká šéf Google

Eric Schmidt, výkonný předseda Google, v obsáhlém textu ukazuje, proč Evropa v inovacích zaostává za spojenými státy. Důvody vidí především v regulačních mechanismech a legislativních omezeních, které nereflektují svět stojící na ICT. Co by měla Evropa změnit, aby byla lépe konkurenceschopná nejen v IT.

Electronic Frontier Foundation: neziskovka, která jde po krku NSA

Organizací bojujících za „digitální svobody“ je celá řada. Jedna z nich ovšem vyčnívá. Electronic Frontier Foundation funguje už téměř čtvrt století a má za sebou výsledky. A co je hlavní, nebojí se ani těžkých vah. Teď k soudnímu dvoru dotáhla známou NSA, po které požaduje objasnění využívání chyb v softwaru.

Policie vám může vypnout doménu. Co říká zákon?

V souvislosti se současným honem na growshopy se začalo veřejně diskutovat o vypínání internetových domén bez rozhodnutí soudu. Může vám policie skutečně svévolně vypnout doménu? Lze se proti takovému postupu účinně bránit? A není možné ho zneužít či vážným pochybením vypnout bezúhonnou doménu?

Zákon o kybernetické bezpečnosti: nutný, zbytečný či nebezpečný?

Chystaný zákon o kybernetické bezpečnosti zvedá ze židle nejednoho provozovatele a uživatele internetové sítě. Bojíme se přílišného zásahu do soukromí, velké byrokracie pro ISP nebo přílišné moci státních orgánů. Riziko je ukryté v samotném zákoně, ale i v prováděcích předpisech, které zatím neexistují.

Zákon o kybernetické bezpečnosti: co v něm stojí?

Byl zveřejněn návrh připravovaného zákona o kybernetické bezpečnosti. Ten by měl vytvořit právní rámec pro řešení velkých bezpečnostních incidentů, které přímo ohrožují kritickou síťovou infrastrukturu státu a jeho informační systémy. Odpůrci se bojí odposlechu a sledování. Co přesně se v zákoně píše?

(Nejen) dobré zprávy pro svobodný internet

V poslední době jsme mohli zaznamenat celou řadu pozitivních zpráv, které souvisejí s tolik skloňovanou svobodou na internetu. Od odmítnutí ACTA v plénu Evropského parlamentu přes resoluci OSN, která považuje svobodu projevu na síti za základní lidské právo, až po legislativní aktivitu v USA.

Software a odpovědnost za škodu

S odpovědností za škodu způsobenou softwarem mohou být v praxi spojená určitá úskalí, a proto je vhodné alespoň obecně vědět, na co si dát pozor, jak se na celou věc dívá zákon a soudní praxe. V tomto článku stručně popisuji současnou právní úpravu odpovědnosti za škodu způsobenou v souvislosti s dodávkou software.

Kdo a jak zodpovídá za vady software?

Právní úprava odpovědnosti za vady software je tématem, které má pro každou IT firmu nebo podnikajícího IT specialistu velký význam. V praxi často dochází k situacím, kdy zákazník není z nějakého důvodu spokojen s kvalitou dodaného SW, nebo sama IT firma není spokojená s kvalitou outsourcované aktivity.

Obchodní sdělení: bez předchozího souhlasu to nejde

„Dobrý den, prosíme vás o souhlas se zasíláním obchodních sdělení“ nebo „tohle není obchodní sdělení“. To si už pravděpodobně přečetl ve své elektronické poště každý z nás. Firmy hledají přes internet nové zákazníky, ale zdaleka ne všechny dodržují pravidla. Co zákon dovoluje a co už ne?

DMCA: proč nestačí současný právní rámec?

Americký zákon Digital Millenium Copyright Act (DMCA) vytvořil první moderní rámec toho, jak by měla vypadat ochrana autorských práv na internetu, již v roce 1999. Dnes je mu vytýkáno, že je zastaralý, neefektivní a brání rozvoji. Přečtěte si, co je jeho obsahem a proč je třeba jej něčím nahradit.

ACTA prý pro Česko příliš nemění, jen zabetonovává aktuální špatný stav

Včera se v pražském kině Atlas konalo setkání nad kontroverzní mezinárodní smlouvou ACTA. Panelové diskuse se účastnili zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu, ČPS, České protipirátské unie, ÚOOU, Seznam.cz, CZ.NIC a nezávislí právníci. Co z debaty vyplynulo? Že ACTA nic zásadního nemění, jen betonuje.

ACTA: složitá cesta k ratifikaci a praktický dopad

V dnešním dnešním článku se ještě jednou vrátíme k dohodě ACTA, která by mohla velmi významně změnit mezinárodní právní prostředí v oblasti ochrany duševního vlastnictví. Podíváme se na to, kdo za její přijetí lobuje a proč i jaké by byly praktické dopady jejího přijetí.

ACTA: kontroly na hranicích i trestné pirátství pro vlastní potřebu

Diskuse ohledně kontroverzních zákonů SOPA a PIPA do určité míry překryly další významnou mezinárodní dohodu, kterou je ACTA. Na rozdíl od dvou předchozích má plně mezinárodní charakter a účastnit by se jí měly USA, EU, Japonsko i další státy. Co konkrétně tato dohoda přinese, pokud bude ratifikována?

GNU GPL v českém právu: čím se řídí a jak ji vymáhat?

Přestože je softwarová licence GNU GPL našim čtenářům velmi dobře známá, často se kolem ní objevují otázky jako: Jakým právem se tato licence řídí? Je u nás v Česku vlastně platná? Je možné vymáhat její platnost? A jak je to v případě mezinárodního vztahu? Na podobné otázky ovšem dokáže odpovědět jen právník.

PROTECT IP Act: konec svobodného internetu?

Zatímco více známá legislativní norma SOPA se týká v podstatě jen amerického internetu, PROTECT IP Act má globální ambice. Cílem je totiž omezení přístupu k podvodným webovým stránkám zaměřeným na porušování autorských práv, a to převážně těm, které jsou zaregistrované mimo Spojené státy americké.

SOPA: Skryté Odepření Práv (nejen) Američanům

V posledních dnech nabrala na intenzitě diskuse okolo SOPA, což je jeden ze zákonů ležící v americké sněmovně. K protestu proti ní se připojila řada významných webů včele s Wikipedií, Mozilla či Wordpress. Znamenala by SOPA skutečný konec svobodného internetu a je podobná stávka přijatelným řešením?

Pozor na pokusy s hackováním, můžete porušit zákon

Není nic lehčího, než si své znalosti vyzkoušet na nějaké aplikaci – prubnete, zda nějaká zajímavá webovka není děravá. Jen tak, pro pokus. Zkusíte banku, pojišťovnu, zkusíte Washingotn DC, FBI… hrajete si jako malé děti, lezete po vysokých stromech a nevnímáte hrozící nebezpečí. Právní nebezpečí.

Přístup k internetu jako základní lidské právo?

„Čtyři z pěti lidí věří, že přístup k internetu je základním lidským právem,“ tak zní výsledek nedávno provedeného průzkumu, který uspořádala britská BBC World Service v šestadvaceti zemích celého světa. Je to opravdu tak? Nenalháváme si něco? A neslibujeme si od téhle myšlenky víc, než doopravdy nabízí?

Jak omezit svobodu aneb hrátky MathWorks s licencí BSD

Společnost MathWorks je známá především svým produktem Matlab, který je velmi úspěšným produktem na poli matematických výpočtů. Firma umožňuje uživatelům, aby si na speciálním webu vyměňovali své programy a funkce pro tento nástroj. Nyní firma nutí uživatele nasadit licenci BSD, ale využívá ji proti nim.

Svobodná kultura: Případ Eldred

Český překlad knihy Lawrence Lessiga s názvem Free Culture se blíží ke konci! Dnes vám nabídneme překlad předposlední kapitoly, která se zabývá šířením starých děl, která již nejsou chráněna autorským zákonem. Bohužel ochranná lhůta se stále prodlužuje, což způsobuje nemalé problémy.

Svobodná kultura: Škodlivé účinky

Český překlad knihy Lawrence Lessiga s názvem Free Culture zdárně pokračuje. Dnes vám nabídneme překlad devatenácté kapitoly, která se zabývá dopady války mediálních společností proti pirátství. Jako každá válka, i tato působí nemalé škody. A trpí především obyčejní lidé – tedy uživatelé.

Druhý rok s Free Culture: už vidíme na konec!

Uplynul další rok od doby, co jsem vás na stránkách Root.cz informoval o průběhu prvního roku překladu knihy amerického právníka Lawrence Lessiga - Svobodná kultura. Právě včera to byly dva roky, co byl projekt spuštěn, proto mi dovolte další krátké shrnutí. Mám samé pozitivní zprávy: zbývá už jen pět kapitol!

Európsky parlament sa postavil za open source

Európsky parlament hlasoval v stredu 22. apríla tohto roku o dokumentoch Interoperabilita pre európske orgány verejnej správy (ISA). Pod číslom A6-0136/2009 sa skrýva dokument, ktorý de facto prikazuje použitie len otvorených formátov a a len otvoreného softvéru v orgánoch verejnej správy.
Ušetřete