Hlavní navigace

Bude letošní LinuxAlt poslední?

O víkendu 2. a 3. listopadu se bude konat už osmý ročník brněnské konference LinuxAlt. Dva dny přednášek nejen na linuxová témata vás čekají na Fakultě informačních technologií VUT Brno. Čeká vás spousta novinek jako jsou workshopy, párty či couchsurfing. Možná to bude poslední LinuxAlt v historii.
15. 10. 2013

Sdílet

Už tradičně se první listopadový víkend v Brně setkají příznivci svobodného software, otevřených technologií a linuxových operačních systémů. Desítky přednášek nacpané do dvou dnů jsou stálou náplní všech ročníků. Letos nás ale čeká celá řada novinek.

Podrobnější informace včetně programu a registrace naleznete na www.linuxalt.cz.

Přednášky jsou stále jádro

Stále však platí, že přednášky tvoří jádro konference. Návštěvníci se tedy mohou těšit na přednášku o dohledu nad akademickou sítí, na práci s verzovacím systémem Git, zabezpečení linuxového serveru či přednášku o systemd.

Čekají nás ale i přednášky o hardware, jako ta o miniaturním počítači Raspberry Pi. Dále se můžeme těšit na původní český router Turris a dnes stále velmi atraktivní 3D tisk. „Celkem se připravují dvě desítky přednášek na různá aktuální témata,“ říká Ladislav Nešněra, hlavní organizátor konference.

Kromě přednášek nás ale čekají i zcela nové aktivity. „U žádné z chystaných novinek nemáme odhad, jaký o ni bude zájem. Snad nám v tom budou zájemci nápomocni a věnují čas registraci,“ doufá Nešněra.

Workshopy

Rozhodně největší změnou oproti předchozím ročníkům je spuštění workshopů, kde si účastníci budou moci věci osahat a vyzkoušet. „Letos nám Fakulta informačních technologií vyšla maximálně vstříc – konference probíhá pod záštitou děkana, takže se nám povedlo domluvit i zpřístupnění přilehlých prostor,“ vysvětluje Nešněra. Těšit se můžete na grafické řádění v Blanderu a budete mít možnost si vyzkoušet, co obnáší psaní aplikací pro Sailfish.

Původně měly být k dispozici dva až tři workshopy, nakonec byl ale zájem tak velký, že po oba konferenční dny budou otevřeny dvě místnosti a celkem proběhne osm workshopů. Bude tak možné si vyzkoušet správu OpenVPN, MongoDB či si vyzkoušet přípravu RPM balíků.

Konec DVD

Další novinkou je konec vydávání tradičních DVD nosičů se záznamy předchozích ročníků. Neznamená to ovšem, že skončí zveřejňování záznamů z konference. „Technický vývoj se prostě nezastavil a zájem o fyzická média je minimální. Chceme zůstat čistě elektronickým zdrojem, ale rádi bychom zachovali ISBN. Význam pro přednášející sice citelně poklesl, ale třeba se to v budoucnosti zase změní. Navíc hostujeme na akademické půdě a i proto bychom rádi tuto kontinuitu zachovali,“ vysvětluje hlavní organizátor.

Přespi u mě aneb couchsurfingu

Jedním z hlavních rysů konference pro nás je osobní setkání příznivců svobodných technologií. To je také důvod, proč není zpřístupněn živý stream, ačkoliv by mu technicky nic nebránilo. Kdo by ale zůstal doma, přišel by o sociální rozměr celé akce. „Zkusíme jej letos podpořit hned na dvou frontách. Pro mimobrněnské návštěvníky organizujeme ubytování formou couchsurfingu. Jsme moc zvědaví, zda se to ujme a přiblíží to Brno zbytku světa,“ říká Nešněra. Přespání na gauči u jiného účastníka umožní navázat zcela nové a nečekané vztahy.

Párty krát dva

Další novinkou bude párty, která proběhne pro jistotu dvakrát. „Letos si také hodláme vynahradit letité váhání ohledně oficiální párty, takže budou rovnou dvě. V pátek warm-up party ve skotském baru s řízenou ochutnávkou whisky a v sobotu proběhne middle party.“ Ta se bude konat na jediném správném místě pro pití Starobrna – Pivovarské restauraci. Součástí bude i prohlídka pivní technologie.

Partneři zůstali a další se přidali

Že jde o důležitou a tradiční akci, o tom svědčí i stabilita partnerů, kteří se na akci podílejí nejen finančně. Generálními partnery akce jsou FIT VUT Brno a Red Hat Czech, dalšími partnery pak jsou FlexiBee Systems, Laboratoře CZ.NIC, OKsystem s.r.o. a PERSPEKTIVA CZ s.r.o. „Nejenom že nám zůstali věrni všichni loňští partneři, ale sami si nás našli další tři. Těší nás obojí, protože to chápeme jako ocenění a projev důvěry,“ říká Ladislav Nešněra.

Mezi nové partnery patří ICT Pro s.r.o., NANO Solution s.r.o, skHosting.eu s.r.o. a mediální partner Root.cz.

Poslední LinuxAlt?

Organizátoři chtějí postupnou změnu náplně konference promítnout také do jejího názvu a změnit tak současný stav, kdy už název neodpovídá obsahu. „V prvopočátku bylo snahou se slovu Linux v názvu vyhnout. Nepodařilo se. To nám teď působí trochu potíže,“ vysvětluje hlavní organizátor.

LinuxAlt totiž už dávno není jen konference o Linuxu, ale i o mnoha dalších tématech. „Ortodoxní zastánci svobodného software, jako třeba Richard Stallman sem nezavítají právě kvůli názvu, zároveň však musíme vysvětlovat přednášejícím, účastníkům, partnerům i médiím, že nejde „jen“ o Linux, ale o svobodné alternativy a dokonce nejen softwarové. Stačí se podívat na program. A název by toto měl odrážet,“ říká Nešněra.

Změna názvu sebou nese ale i řadu otázek, zejména zda má smysl zahodit mnoho let propagovanou značku. „Protiváhou je osm let historie. Sami váháme. Akci organizuje komunita pro komunitu a veřejnost, tak necháme rozhodnout návštěvníky. Zda je to poslední LinuxAlt, ukáží výsledky ankety,“ vysvětluje Ladislav Nešněra.