Co znamená řešení od A do Z – Budoucnost v softwarově definovaných věcech

21. 10. 2015

Žijeme v době, kdy probíhá velká transformace ve skoro celém odvětví techniky a to zejména v oblasti datových center, systému ukládání dat nebo například změny v oblasti síťových prvku.

U všech těchto modelů existuje tradiční design, neboli rozmístění věcí a jejich funkčnost. Dnes ovšem přichází trend tzv. softwarově definovaných věcí. Nejviditelnější změny probíhají právě na trhu se Storage (ukládací systémy) a Networking (síťová řešení). Jde o koncept, kdy se software stará o další funkčnost, správu, rozdělení apod. nezávisle na instalovaném hardwaru. Předchozím podobným modelem je virtualizace, softwarově definované věci jdou ale ještě dále. Jejich cílem je oddělit software a hardware, aby na sobě tyto dvě položky byly nezávislé. V Dellu, který se na tyto řešení zaměřuje, je softwarem definované sítě nebo úložiště modelem spadající do tzv. future-ready celku. Tedy označení produktů, služeb a celkových řešení připravených na budoucnost ve svém odvětví.

Software vládne hardwaru

Smyslem softwarově definovaného úložiště je samotný přístup k ukládání dat, který ovládá programovatelná část systému. Data jsou tedy uložena na jednom serveru, ale jsou fyzicky oddělena softwarově i v případě, že se například nacházejí na stejném disku. Dell se pohybuje v oblasti softwarově definovaného úložiště (SDS) již delší dobu a postupně rozšiřuje svoji nabídku o nové implementace, produkty a služby. O další zářez se postaral tento rok, kdy pod názvem Dell Storage with Microsoft Storage Spaces přišel s novým řešením, díky němuž lze provozovat Microsoft SDS na serverech Dellu a je tak přímo spojeno s úložištěm. Výhodou SDS je především způsob realizace, kdy si vytvoříte virtuální úložiště prostřednictvím sdílení přímo připojeného úložiště (DAS) na clusteru. Díky tomu vzniká prostředí s takovým úložným zdrojem, kde lze automatizovat infrastrukturu nebo přidělovat a přerozdělovat zdroje efektivně tak, jak je zrovna potřeba pro provoz dynamických aplikací či oblast podnikání. S flexibilitou a automatizovanou správou úložného prostoru klesají i celkové náklady a právě proto se sází na softwarově definované technologie jako na budoucnost.

Vytěžte maximum ze softwarem definované sítě

Nový přístup jak poskytovat lepší inteligenci, hloubkovou integraci aplikací a ten nejvyšší stupeň automatizace v reálném čase. I to jsou z části přísliby podobné virtuální éře. Nastupující softwarově definované sítě přicházejí s jasným slibem, zlepšit aktuální stav a nabídnout řešení budoucnosti. Současná realita kolem softwarem definovaných sítí je ovšem taková, že trh je z velké části roztříštěný. S Dellem kompromisy dělat naštěstí dělat nemusíte. Můžete naskočit do rozjetého vlaku a využívat výhod spolu s dalšími podniky, které těží z řešení Dellu pro softwarově definované sítě, nebo si ho můžete nechat ujet. Řešení Dell Networking Active Fabric je připraveno pro softwarově definované sítě spolu s podporou síťové virtualizace používající přední hypervizory od Microsoftu, VMware a OpenStack. Nechybí ani podpora ovladačů založených na OpenFlow od předních dodavatelů. Active Fabric navíc také podporuje programové rozhraní, včetně Telnet/CLI, TCL, REST, SNMP, Perl a Python skripty. Dell je jedním z mála výrobců, kteří maximalizují vaše volby, tím že poskytuje nezaujatý komplexní přístup k softwarově definovaným sítím. Ať už preferujete některé z velkých dodavatelů nebo sázíte na otevřené standardy.

Datové centrum jako služba

Softwarově definované datové centrum (SDDC) je IT zařízení, jehož prvky infrastruktury jako je server, úložiště a sítě, jsou virtualizované a dodávají se jako služba. Díky tomu lze řídit datové centrum pomocí softwaru, který umožňuje spárovat potřebný hardware s jakýmkoliv datovým centrem v plně automatizovaném, softwarem řízeném procesu. Výsledkem schopností SDDC je automatizace postupů a procesů, což vede ke zkrácení reakční doby, zlepšení řízení celého provozu a spolehlivosti jednotlivých center. S Dellem lze provozovat softwarově definovaném datové centrum velmi snadno, klíčovými pilíři jsou právě otevřené standardy a softwarem definované části centra jako výpočet, úložný prostor nebo sítě.

Více o řešení Dellu od A do Z naleznete na www.dell.cz/odAdoZ

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Lupa.cz: Kde leží hardwarový pupek světa?

Kde leží hardwarový pupek světa?

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

DigiZone.cz: Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

DigiZone.cz: Ginx TV: pořad o počítačových hráčích

Ginx TV: pořad o počítačových hráčích