Technologie Dellu pohánějí datové centrum Masteru v Brně

2. 7. 2015

Master Internet otevřel v Brně nové datacentrum a Dell je hlavním poskytovatelem technického řešení. Kromě PowerEdge serverů dodal i další technologie s certifikací Dell Fresh Air 2.0.

Master Internet má svá datová centra v Praze a Brně, druhé zmiňované se rozrostlo nově o vysokoteplotní sály. Kromě svých síťových a softwarových technologií byly v brněnském datovém centru nasazeny technologie s certifikací Dell Fresh Air 2.0. Ty, na rozdíl od energeticky náročných způsobů chlazení, nevyžadují pro provoz klimatizace, ale vystačí si s venkovním vzduchem. Tento způsob je ekologicky šetrný a přitom velmi efektivní. Chlazení využívá v případě nižších venkovních teplot vzduchu zvenčí, v případě, že je venku horko, využije systém aktivního chlazení. Vzduch prochází dvoustupňovou filtrací přímo do zdvojené podlahy sálu se servery. Tyto chlazené servery a technologii Dell Fresh Air 2.0 mohou celoročně běžet bez potíží při teplotách až do 40° C, část roku zvládnou fungovat dokonce při 45° C.


Filip Špaček (Master Internet), Martin Žídek (Master Internet), Leoš Vondrák (Dell), Petr Ulvr (Intel)

Master Internet označil za nejvhodnějšího poskytovatele serverů Dell, který zejména v podnikové sféře patří k největším hráčům na trhu. Konkrétně padla volba na rackové servery ve formátu 1U Dell PowerEdge R320, R630 a další síťové prvky z dílen amerického IT giganta. Pro otevřenou platformu OpenStack jsou využity nejprodávanější servery Dell PowerEdge R730 a jejich Software Defined Storage (SDS) verze R730XD.

PowerEdge R320 nabízí ideální poměr výkonu, ceny a energetické úspornosti, a to bez kompromisů ve funkčnosti. Server využívá síly procesoru Intel Xeon E5 s 22nm architekturou a 3D tranzistory. Lze v něm využít až osm interních disků, dva rozšiřující sloty PCI Express a datovou ochranu pomocí hardwarových i softwarových variant RAID. PowerEdge R630 představují zařízení s nekompromisní výpočetní kapacitou, které v 1U šasi nabízejí výkon dvakrát větších serverů. Nechybí ani speciální podpora Dellu Mission Critical Prosupport ve čtyřhodinové variantě pro servery, pole i switche. Díky ní proběhne oprava do čtyř hodin po diagnostikování závady.

Datové centrum Masteru využívá špičkové flexibilní switche Dell Networking S6000 a S4810, které dohromady tvoří tzv. Leaf-spine architekturu, SAN/LAN konvergenci zajišťuje Dell Networking S5000. Jako úložiště slouží disková pole Dell Storage SC Compellent v All Flash provedení.

Servery Dell PowerEdge letos slaví 20 let na trhu. Portfolio PowerEdge roste dvakrát rychleji než trh serverů obecně a Dell si dlouhodobě drží pozici dvojky na trhu s x86 servery. Konvergované architektury PowerEdge VRTX a PowerEdge z něj udělaly jednoho z lídrů trhu.

Pro účely monitorování spotřeby energie byl nasazen software Dell OpenManage Power Center. Díky němu může datové centrum maximalizovat efektivitu a minimalizovat veškerá rizika spojená s výpadky elektrické energie. V době nižšího vytížení snižuje energetickou spotřebu a spolehlivě chrání data a systémy. To z něj dělá ekonomicky i ekologicky výhodné řešení.

Datové centrum Master Internetu v Brně pojme stovku racků a nacházejí se v něm jeho dosud nejekologičtější sály. Ten větší z nich je určen k pronajímání zákazníkům.

Více o celém portfoliu Dellu naleznete na www.dell.cz/odAdoZ

impresní měření pro PR článek :
120na80.cz: Zlepšete si kondici s kořenem z Dálného východu

Zlepšete si kondici s kořenem z Dálného východu

DigiZone.cz: Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

DigiZone.cz: Další programatické formáty

Další programatické formáty

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

DigiZone.cz: Jaká je Swisscom TV Air Free

Jaká je Swisscom TV Air Free

DigiZone.cz: Koncesionářské poplatky pro RTVS

Koncesionářské poplatky pro RTVS

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: Dva měsíce na EET. Budou stačit?

Dva měsíce na EET. Budou stačit?

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: 5 pravidel proti infekci močových cest

5 pravidel proti infekci močových cest

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT