Ušetřete

Hlavní navigace

Články v rubrice Připojení k Internetu

Martin Semrád, NIX.CZ: na Slovensko chceme přivést Google i Facebook

NIX.CZ na konferenci Peering Day v Bratislavě představil podrobnosti a plány spojené s projektem SITELiX, mimo jiné i nový název slovenského peeringového bodu. V plánu je rozvoj projektu, zjednodušení pravidel připojování a přinesení nových služeb. Jaké budou další kroky a které sítě už potvrdily chuť se připojit?

NIX.CZ spustil bratislavský peeringový uzel

Sdružení NIX.CZ dnes na konferenci Peering Day oznámilo spuštění slovenského peeringového uzlu NIX.SK. V tuto chvíli už přepínače běží a do uzlu jsou připojené první sítě, připojení dalších se připravuje. K dispozici je konkrétní ceník včetně promo akce, která pro letošní rok odpouští velkou část poplatků.

Útok na DNS náhodnými dotazy

V posledním roce se výrazným způsobem proměnil způsob zneužívání DNS serverů k páchání kyberkriminality. Prosté odrážení UDP paketů se zesílením ustoupilo do ústraní, zřejmě vlivem objevení podobné zranitelnosti ntpd koncem roku 2013. Místo toho začal být systém DNS zneužíván k mnohem sofistikovanějším útokům.

Protokol HTTP/2 byl dokončen. Prohlížeče už ho podporují

IPv6 a HTML5 už dobývají web, ale třetí do party zatím chyběl. Až nyní, po patnácti letech od vydání poslední verze standardu, přichází HTTP/2. Díky multiplexování je rychlejší, díky kompresi hlaviček úspornější a díky přístupu prohlížečů dopomůže k bezpečnějšímu webu. Ty totiž budou vyžadovat šifrování.

IT 14.2: výkon síťových karet, rom-0 a Knot DNS Resolver

Poslední listopadový víkend se v Dejvicích uskutečnil druhý letošní díl konference Internet a Technologie. Hovořilo se mimo jiné o výkonu síťových karet, vývoji počtu routerů postižených chybou rom-0, přípravě Knot DNS Resolveru či budoucnosti bezpečnostního projektu FENIX běžícího v NIX.CZ.

BackTrack, Kali Linux a prolomení zabezpečení Wi-Fi sítě

V tomto článku o distribucích BackTrack a Kali Linux, primárně určených k penetračním testům počítačových sítí, vám tyto dva systémy krátce představím, povím něco o jejich vzniku, poradím, kde je získat a jak je zprovoznit a nakonec předvedu, jak s nimi prolomit WEP a WPA/WPA2 zabezpečení Wi-Fi sítě.

Router Turris Lite si koupíte za sto dolarů, slibují vývojáři

Český projekt Turris má několik vrstev. Primárně jde o sběr dat pro analýzu bezpečnostních incidentů napříč internetem. Zároveň ale vznikl pro účely tohoto sběru open-source router, který je velmi výkonný a zároveň dobře rozšiřitelný. Jak vypadá nová verze routeru Turris? Kdy bude k dispozici varianta ke koupení?

Síťová neutralita je velké téma, reálně se ale nedodržuje

Síťová neutralita je opět velmi aktuální téma. Aktivně se skloňuje ve Spojených státech, kde za něj bojuje Obama proti Federální komisi pro komunikace. Mluví o něm ale také například Evropská komise. Tvrdá data ovšem nelítostně ukazují, že o neutralitě nemůže být (alespoň v USA) zatím ani řeč.

Nedaňte nám internet, křičí Maďaři, a svět přikyvuje (aktualizováno)

Regulace internetu je vždy ožehavé téma. A co teprve, když jde o zdanění. Několik pokusů už v minulosti proběhlo, ale skončily fiaskem. V Maďarsku však zdanění internetového provozu myslí velmi vážně a přes protesty občanů i kritiku Evropské unie jen tak nehodlají ustoupit. Jak by to mělo fungovat?

Asus DSL-N16U: multifunkční router nejen do domácnosti

Asus DSL-N16U je router, jenž podporuje hned tři možnosti připojení k internetu: přes vestavěný ADSL modem, gigabitové WAN rozhraní anebo externí 3G/LTE modem. Zaujme rovněž podporou Wi-Fi s velmi dobrým pokrytím. Další funkce přináší tandem portů USB 2.0. S externím diskem router zastoupí i NAS server.

IPv4 jako služba aneb jak síť zbavit dual-stacku

Jsou to už dva roky, co byl oficiálně odstartován obsah dostupný protokolem IPv6. Míček je teď na straně poskytovatelů připojení. Ti se vcelku oprávněně brání, že přidávání druhého protokolu do jejich stávající infrastruktury představuje náklady, které nikdo nezaplatí. Nešlo by to nějak jinak?

Lehký úvod do peeringu aneb jak funguje NIX.CZ

Připojení k internetu je dnes běžnou součástí většiny domácností, stejně jako třeba elektřina nebo plyn. Z uživatelského hlediska to vypadá jednoduše: jeden kabel a internet je doma. Co všechno se ale ukrývá za velkými sítěmi? Jak přesně funguje peering a proč se zakládají peeringová centra?

Optické kabely v oceánu: tudy doopravdy teče internet

Celosvětová síť Internet už se pro nás stala takovou samozřejmostí, až pomalu zapomínáme, že jednotlivé kontinenty dělí obrovské oceány. Tisícikilometrové vzdálenosti musí překonávat optické kabely umístěné na samém mořském dně. Kolik jich je? Kudy vedou? Kdo je buduje? Kdo je poškozuje a jak se spravují?

IPv4 adresy nejsou, jen to koncový uživatel zatím nevnímá

Jsou to tři roky, co došly IPv4 adresy na globální úrovni a asi rok a půl, co se tak stalo v Evropě. Přesto by se mohlo zdát, že se vlastně vůbec nic nestalo, internet funguje stejně, služby běží a žádná katastrofa se nekonala. Problémy tu ovšem jsou, i když jsou nenápadné a netýkají se přímo uživatelů.

Jak se měří internet? (zápisky z Peering day 2014)

Už podruhé se český a rakouský peeringový uzel spojily nejen virtuálně a společnými silami zorganizovaly konferenci Peering day. Ta se tentokrát konala ve Vídni a na programu byly přednášky nejen z oblasti peeringu. Hovořilo se například i o bezpečnosti nebo o projektu pro monitorování stavu internetu.

Šest organizací se v NIX.CZ spojilo do Bezpečné VLAN

Šest společností se připojilo v peeringovém centru do takzvané Bezpečné VLAN. Tento virtuální propojovací bod zajistí v případě vážného ohrožení české infrastruktury alespoň základní komunikaci mezi uživateli a důležitými službami. Kdo se zapojil? Jak přesně je síť chráněna? A jak to ovlivní český internet?

Český router Turris jde do výroby

Poslední listopadovou sobotu se v prostorách Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze konal již druhý ročník podzimní konference sdružení CZ.NIC. Kromě tradičních přednášek a workshopů na téma internetu a DNS byl celý blok věnován projektu distribuované kybernetické bezpečnosti.

SuperProblémy se Super(Network|Hos­ting)em

(Aktualizováno) Málokdo z běžných konzumentů internetových služeb tuší, jaké tuhé boje probíhají o jejich pakety ve struktuře sítě internet. Idylické doby vzájemného porozumění mezi správci síťové infrastruktury zaštítěné síťovou neutralitou často berou za své a nastupuje prosazování tvrdých komerčních zájmů.

Bezpečný Tor klient ve virtualizovaném prostředí

Tor je velmi užitečná anonymizační služba a s nejnovějšími skandály okolo (nejenom) amerických tajných služeb se stává čím dál populárnější. Ovšem provozovat Tor klienta tak, aby byl skutečně bezpečný, není žádná legrace. Ukážeme si, jak úplně oddělit virtuální počítač od reálného světa pomocí Toru.

Vyzkoušeli jsme: housing pro Raspberry Pi zdarma

Před několika měsíci se objevila zpráva o datovém centru, které nabízí zdarma umístění Raspberry Pi a jeho připojení k internetu. Vyzkoušel jsem ho a provedl objednávku. Po šesti týdnech bylo Pi on-line, a tak se můžu podělit o zkušenosti. Také jsme se zeptali přímo provozovatelů, jak si stojí s odstupem času.

Síťařské desatero při připojování sítě do internetu

Tento článek popisuje některé ze základních zásad a postupů, které je vhodné dodržovat při realizaci připojení počítačové sítě do internetu. Mnohé z nich jsou sice více či méně známy, ale ne všichni správcové je dodržují. Jejich aplikací se ovšem vyvarujeme mnoha problémů, které nás jinak mohou potkat.

Peering day: hra, na které stojí internet

Letiště Václava Havla se na konci května stalo nejen leteckým, ale i peeringovým uzlem. Český peeringový uzel NIX.CZ a jeho rakouský protějšek VIX.at tam totiž připravily odbornou konferenci věnovanou tématům spojeným s peerováním – CEE Peering Day Prague 2013. Jak se peeruje v Rakousku a jaké jsou trendy?

IPv6 v roce 2013: pokrok je malý, ale je

Minulý týden se konala tradiční konference Internet a Technologie 2013, která diskutovala mnoho různých témat, týkajících se českého internetu i toho ve zbytku světa. První den se hovořilo především o stavu IPv6, o problémech v implementaci i o přístupu státu k novému protokolu. Co důležitého zaznělo?

Největší DDoS v historii: 300 Gbps směrem na Spamhaus (aktualizováno)

Prý jde o nejrozsáhlejší DDoS útok v historii internetu. Místy až 300 Gbps provozu zahlcuje především server Spamhaus, který buduje blacklist poskytovatelů poskytujících služby spammerům. Kdo za útokem stojí a o co mu jde? Projevuje se nějak takto masivní zahlcování linek na běžném provozu internetu?

Botnet proskenoval celý internet: používá se jen třetina IPv4 adres

Je možné projít celý adresní prostor internetu a proskenovat všechny čtyři miliardy adres? Možné to je a dokonce to při správně zvolené technice trvá méně než den. Nedávno se to podařilo a byl přitom využit botnet sestavený z nezabezpečených routerů a dalších zařízení. Jak celá akce probíhala a co přinesla?

Internet věcí: výzva pro business i vývojáře

Jedním z největších trendů současného ICT je internet věcí. Tedy komunikace jednotlivých zařízení mezi sebou, ale také s člověkem. Paří sem různé předměty denní spotřeby, například vidlička, automatický senzor na květiny nebo sledování spánku prostřednictvím mobilního telefonu.

Praktické zkušenosti: nasazení IPv6 v síti poskytovatele

IPv4 adresy nám dávno došly a velkým hráčům dochází, že je čas na plán B. Protokol IPv6 se proto postupně stává realitou a zejména velcí poskytovatelé obsahu už na něm nabízejí své služby. Zatím váznou poskytovatelé připojení. Jak je složité IPv6 uživatelům nasadit a jaké problémy to v praxi přináší?

Velké trable s malým MTU

Jednou ze základních vlastností internetové sítě je schopnost přenášet datové pakety různých délek. Pokud ale vaše připojení nedokáže obsloužit paket standardní délky 1500 bajtů, máte zaděláno na problém. I když to není vaše chyba, budete nuceni hledat řešení. Právě o tom je dnešní článek.

Tak jsme na suchu!

Nebojte, Root nezačal řešit problémy s metylalkoholem, ale je nutné připomenout, že minulý pátek došlo ještě k jedné významné události. Ačkoliv stále slyšíme o tom, jak docházejí IPv4 adresy, tentokrát je to vážné. Došly totiž adresy v našem regionu a pojďme si tedy říct, co to pro nás může znamenat.

Kdy IPv6 nasadí UPC, T-Mobile, Telefónica a Seznam?

Minulý týden se v Praze konala konference ke dni IPv6. Kromě přednášek, o jejichž obsahu jsme už na Rootu psali, byla na programu také panelová diskuse velkých poskytovatelů připojení a obsahu. Zaznělo na ní mnoho zajímavého včetně plánovaných termínů spuštění IPv6 ve velkých sítích. Jaká je situace?

reklama