Články v rubrice Různé

IETF: internet podle mručící většiny

Ve svém článku chci čtenáře trochu seznámit s mezinárodní organizací IETF, která stojí už od počátků Internetu za většinou jeho standardů a technologií. Namísto nudných historických dat a popisu organizační struktury, které lze snadno nalézt jinde, se pokusím popsat základní principy, na nichž činnost IETF stojí.

Ladislav Lhotka

30. 6. 2015 0:00
| 3

Projděte se s námi serverovnou sítě CESNET

CESNET propojuje české vysoké školy, Akademii věd a řadu dalších organizací. Jedná se o jednu z nejrobustnějších českých sítí, jejíž páteř dnes běží kompletně na 100gigabitovém ethernetu. Byli jsme se podívat v hlavním dejvickém uzlu celé sítě, zítra vám přineseme podrobnou reportáž. Zatím se podívejte na fotky.

Redakce

17. 5. 2015 0:00

Mozilla Open Badges: od gamifikace po celoživotní učení

Open Badges je dalším ze zajímavých projektů Mozilly, který si klade za cíl vytvořit univerzální platformu pro sdílení a přenositelnost odznáčků. Ty mohou posloužit jako gamifikace v nejrůznějších marketingových kampaních, stejně jako zajímavý nástroj pro neformální celoživotní vzdělávání.

Michal Černý

21. 1. 2015 0:00

Tipy čtenářů: co byste chtěli k Vánocům?

Vánoce jsou za dveřmi a Ježíškovi často dochází inspirace. Zvlášť některým z nás horko těžko vymýšlí vhodný dárek. Zeptali jsme se vás, co byste chtěli pod stromečkem najít a vy jste měli velmi zajímavé nápady z oblasti techniky ale i vědy. Podívejte se, o co si ještě můžete Ježíškovi napsat.

Redakce

6. 12. 2014 0:00

Jono Bacon: Vyrovnat se s neúctou

Recenze knihy bývalého komunitního manažera Ubuntu. O tom, jak zvládnout kritiku, bez ohledu na to, jak je nepříjemná. Máte vlastní blog, svůj projekt? Objevují se pod ním nepříjemné komentáře? Umíte se s nimi vyrovnat? Ubuntu čelí kritice soustavně, jak se s ní dokáže vyrovnávat? Umíte to taky?

Ľubomír Mlích

10. 6. 2014 0:00

Foto reportáž: podívejte se do útrob Ještědu

Ještěd je jednou z nejvýraznějších českých staveb, která je navíc umístěná na nádherném místě. Hlavně jde ale o telekomunikační bod, kudy probíhá řada rádiových i optických spojů. Nám se podařilo dostat až do útrob a všechno jsme pro vás nafotili. Zítra vás čeká článek, dnes alespoň ochutnejte obrázky.

Petr Krčmář

15. 12. 2013 0:00

HomeLESS: postavte si domácí střelecký simulátor

Projekt HomeLESS (Home LASER Shooting Simulator) je open-source alternativou k proprietárním střeleckým simulátorům. Kdokoli si může postavit svůj vlastní HomeLESS a trénovat střelbu v pohodlí domova. Stačí mu k tomu web kamera a laserové ukazovátko. Kdo projekt vytvořil? Jak přesně jej můžete použít?

Roman Bořánek

17. 11. 2013 0:00

Android 4.3, vylepšený Nexus 7 a další novinky od Googlu

Google v San Franciscu uspořádal menší akci, na které představil několik zajímavých novinek. Příchod Androidu 4.3 nebo nové verze tabletu Nexus 7 očekávali skoro všichni, Google ale vytáhl i nečekaný trumf Chromecast – malé levné zařízení, které dokáže dostat online obsah do každé televize s HDMI.

Roman Bořánek

25. 7. 2013 0:00

Google uvedl nové Google+ a herní centrum pro Android

Od úvodní přednášky konference Google I/O se čekalo mnoho a internet byl zaplaven předpověďmi, jaké novinky vlastně Google ukáže. Na Android ani Google Glass nedošlo, zato jsme se dočkali hromady změn kolem webových služeb. Všechny začínají tvořit jeden velký celek a ukazují, jak bude vypadat budoucnost.

Roman Bořánek

16. 5. 2013 0:00

Stavíme kvadrokoptéru #3: Digital Motion Processor na MPU-6050

V dnešním článku o kvadrokoptéře se podíváme na základní stavební kámen stabilizace: integrovaný obvod MPU-6050. Kromě toho, že má na sobě gyroskop a akcelerometr, obsahuje také Digital Motion Processor, který můžeme využít pro rychlé zpracování dat a získat přesné úhly, ve kterých se kvadrokoptéra nachází.

Adam Štrauch

5. 4. 2013 0:00

Android v kapse za 1500 Kč: recenze Rikomagic MK802 II

Rikomagic MK802 II je univerzální zařízení se systémem Android, které poslouží jako alternativa ke klasickému stolnímu počítači, ale i doplní funkcionalitu Smart TV do libovolného televizoru. Žádá si jen HDMI vstup. Koupit jej lze i za méně než 1500 Kč. Nezní to až moc hezky? Přečtěte si naši recenzi.

Jiří Macich ml.

31. 12. 2012 0:00

V .CZ už je 1 000 000 domén (+ vyhlášení soutěže)

Dnes v 17:24. hodin se v registru české národní domény .CZ objevilo doménové jméno s pořadovým číslem 1 000 000. V rámci domén nejvyššího řádu členských států EU se tak doména .CZ stala 12. „milionářem“ a zároveň patří k těm, které vykazují nejvyšší růst. Měsíční přírůstek nových domén je více než 10 000.

Redakce

19. 11. 2012 17:34

Soutěž: tipněte si, kdy bude zaregistrována miliontá doména .cz

Již brzy bude zaregistrována miliontá doména .cz. Takto kulaté číslo si žádá svou pozornost, proto jsme pro vás připravili tipovací soutěž. Vašim úkolem bude uhádnout co nejpřesněji den, hodinu, minutu a sekundu, kdy bude tato doména zaregistrována. Tři nejpřesnější tipovači dostanou zajímavou cenu.

Redakce

6. 11. 2012 0:00
| 9

Tvorba open source softwaru: jak úspěšně řídit projekt (+ soutěž)

V Edici CZ.NIC vyšla další česká kniha. Tentokrát jde o titul Karla Fogela, který se zabývá pohledem na lidský prvek při řízení a správě open-source projektů. Většina z nich totiž začíná jako nápad jednoho člověka, ale pokud se má stát projekt skutečně velkým a úspěšným, je potřeba více než jen umění programovat.

Petr Krčmář

16. 7. 2012 0:00

Kožené oblečky pro vaše e-čtečky

Čtečka Amazon Kindle je sice poměrně levná a na svou cenu i robustní, přesto je potřeba myslet na to, že jde o křehké zařízení. Nemálo uživatelů zjistilo, že zejména e-ink displej je poměrně náchylný k poškození. I přes snadnou reklamaci je rozhodně lepší a snazší poškození předcházet, než je ex post řešit.

Martin Malý

15. 9. 2011 0:00

IT: ženy nejsou vítány (?)

Pokud se projdete po kancelářích některé ze společností zaměřené na IT, uvidíte ženy obvykle jen v roli sekretářek nebo účetních. Proč se ale ženy nevrhají do „pravého“ IT? Skutečně je toto odvětví nezajímá, nebo je muži mezi sebou nechtějí? Možná nejsme tak tolerantní, jak si o sobě myslíme. Nebo jen vidíme svět jinak?

Martin Malý

22. 8. 2011 0:00

Wikipedie: 10 let od článku "Hello world"

V sobotu, 15. ledna oslavila Wikipedie svoje 10. narozeniny. Po celém světě se konalo přes 200 akcí nejrůznějšího zaměření. V České republice to byl koncert a jeho záznam se stane součástí zvukových ukázek na české Wikipedii. My jsme využili výročí k tomu, abychom se o české Wikipedii dozvěděli něco víc.

Adam Štrauch

17. 1. 2011 0:00
| 4

Cenu velkého bratra za dlouhodobé slídění získala Policie ČR

Výsledky šestého ročníku soutěže pro narušitele soukromí Ceny Velkého bratra byly vyhlášeny a ze 140 nominací byla největším slídilem jmenována Policie České republiky za závažné a dlouhodobé zasahování do soukromí občanů, zejména za archivaci fotografií aut i řidičů i další prohřešky proti svobodě.

Petr Krčmář

12. 11. 2010 0:00

KMyMoney: domácí finance pod kontrolou

Asi nejznámějším běžně používaným linuxovým nástrojem určeným pro správu domácích financí je KmyMoney. Ten nabízí vše, co by mohl běžný uživatel potřebovat – od správy příjmů, přes práci s akciemi, odhady budoucích příjmů a výdajů či velké množství přehledných grafů. Povíme si o něm společně více.

Michal Černý

11. 11. 2010 0:00

Přesný čas: nalaďte se podle atomových hodin

Přesný čas je důležitý nejen pro to, abychom stihli autobus, ale potřebují jej také naše počítače a servery. Naštěstí tu máme prastarý a užitečný protokol NTP, který umožňuje srovnat čas proti atomovým hodinám. Automaticky tak můžeme udržovat odchylku v řádu několika milisekund a vždy budeme přesní.

Petr Krčmář

1. 11. 2010 0:00

Nejzbytečnější chyby v programátorské historii

Před časem jsme přinesli článek, ve kterém jsme zmínili deset největších chyb v historii počítačů. Nyní nadešel čas pro pokračování. Dnes si ovšem představíme chyby jiné, avšak stále neméně významné – dle našeho názoru nejzbytečnější chyby, které se objevily v záznamech o programátorské historii.

Petr Hájek

22. 10. 2010 0:00

Wolfram Alpha: vyhledávání a počítání online

Ne vždy je možné mít po ruce v počítači nějaký robustní výpočetní systém. A zřejmě ani nemnoho uživatelů nebude něco takového používat pro občasné výpočty. Právě jím by mohl posloužit vyhledávač Wolfram Alpha, který kromě znalostního vyhledávání umí také více než obstojně počítat.

Michal Černý

9. 6. 2010 0:00

Překlad dokončen! Jak svobodná je naše kultura?

Po třech letech vám konečně přinášíme kompletní český překlad knihy Lawrence Lessiga Svobodná kultura, který poskytuje tolik potřebný pohled na problematiku moderního pirátství. Za vznikem stojí jedinečný komunitní projekt, kdy knihu překládalo více než padesát dobrovolníků. Výsledek si můžete stáhnout a přečíst.

Adam Hazdra

10. 5. 2010 0:00

Zápisník linuxačky: můj první rok s Linuxem

Vánoce jsou tady a vy pravděpodobně už pojídáte cukroví a jen tak náhodou jste koukli sem. Ani letos jsme nevynechali vánoční článek a i tentokrát bude něčím zvláštní. Jelikož linuxaček je jako šafránu, rozhodli jsme se vydat roční zkušenosti jedné z nich. Jen nám ji moc nevyplašte a buďte na ni milí!

Magda Hanková

24. 12. 2009 0:00

Cenu pro největšího slídila získalo ministerstvo zdravotnictví

Na slavnostním večeru v pražském Divadle Na Prádle byly včera večer vyhlášeny výsledky pátého ročníku soutěže Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra). Soutěž má za cíl upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. Z téměř osmdesáti nominací zaslaných veřejností je vybrala odborná porota.

Petr Krčmář

13. 11. 2009 0:00

ZX Spectrum - vzor 2009

Před více než pětadvaceti lety vznikl legendární počítač ZX Spectrum. A ačkoli je dnešní hardware na hony vzdálené tehdejším strojům, nelze říct, že jsou počítače jako Spectrum, Apple, Commodore 64, Atari 800/130 a další mrtvé - v srdcích mnoha fanoušků žijí dodnes, stejně jako celá osmibitová éra.

Martin Malý

25. 8. 2009 0:00

Deset největších průšvihů v historii Linuxu (druhá část)

Root.cz je tu s námi už více než deset let. Za tu dobu zaznamenal řadu úspěchů i pádů týkajících se Linuxu a světa bezprostředně okolo něj. Rozhodli jsme se připravit pro vás přehled největších zklamání, která jsme my linuxáci zažili. Pojďte se s námi ponořit do hlubin linuxové historie.

Petr Krčmář

24. 7. 2009 0:00

Deset největších průšvihů v historii Linuxu (první část)

Root.cz je tu s námi už více než deset let. Za tu dobu zaznamenal řadu úspěchů i pádů týkajících se Linuxu a světa bezprostředně okolo něj. Rozhodli jsme se připravit pro vás přehled největších zklamání, která jsme my linuxáci zažili. Pojďte se s námi ponořit do hlubin linuxové historie.

Petr Krčmář

17. 7. 2009 0:00

Spouštíme novou verzi Root.cz - jaké jsou novinky?

Po delší době došlo na aktualizaci některých funkcí na Rootu. Přestože se změnilo především pozadí celého webu (redakční systém), některé novinky se dotknou i čtenářů. Abyste měli přehled o nových funkcích i úpravách těch starých, sepsali jsme pro vás článek, kde najdete všechny podrobnosti včetně obrázků.

Petr Krčmář

26. 5. 2009 13:36

Linux v Malém Tibetu aneb notebooky pro Indii

Malý Tibet se přezdívá severní části Indie s oficiálním jménem Ladak (Ladakh). Skupina českých dobrovolníků již několik let do této oblasti jezdí, aby pomáhala s výukou na několika tamních školách. Představíme vám letošní projekt spojený s výukou IT na základní škole v městečku Mulbekh.

Antonín Král

25. 5. 2009 0:00
Lupa.cz: Elektronika tajemství zbavená. Jak s ní začít?

Elektronika tajemství zbavená. Jak s ní začít?

Vitalia.cz: Budou i v Česku GM potraviny bez označení?

Budou i v Česku GM potraviny bez označení?

DigiZone.cz: Slovak Telekom: kanály pro nový balíček

Slovak Telekom: kanály pro nový balíček

Vitalia.cz: Syfilis: To není „nemoc z lásky“

Syfilis: To není „nemoc z lásky“

Lupa.cz: Hackujete? Můžete mít problém sehnat práci

Hackujete? Můžete mít problém sehnat práci

Podnikatel.cz: Kdy s příjmy není třeba platit zdravotko?

Kdy s příjmy není třeba platit zdravotko?

Podnikatel.cz: Novela zákoníku práce. Řeší homeworking

Novela zákoníku práce. Řeší homeworking

DigiZone.cz: Budoucí DVB-T2: je tu test u ČRa

Budoucí DVB-T2: je tu test u ČRa

Vitalia.cz: Kedlubna, neobyčejná zelenina

Kedlubna, neobyčejná zelenina

Lupa.cz: Kdy se Estonec přihlásí k české datové schránce?

Kdy se Estonec přihlásí k české datové schránce?

Lupa.cz: Milý deníčku, teď mi tě bude psát aplikace

Milý deníčku, teď mi tě bude psát aplikace

DigiZone.cz: Film+ a nevhodné snímky přes den

Film+ a nevhodné snímky přes den

DigiZone.cz: Prima a vznik slovenského kanálu

Prima a vznik slovenského kanálu

Vitalia.cz: I takové burgery nabídla Veggie náplavka

I takové burgery nabídla Veggie náplavka

Lupa.cz: Nechcete datacentrum? Jsou na prodej

Nechcete datacentrum? Jsou na prodej

Podnikatel.cz: Čauky mňauky. Proč hledají lidé tento výraz?

Čauky mňauky. Proč hledají lidé tento výraz?

Lupa.cz: Jak připojit Colours? Gong má chytrou Wi-Fi

Jak připojit Colours? Gong má chytrou Wi-Fi

Lupa.cz: První robotické taxíky už vozí pasažéry

První robotické taxíky už vozí pasažéry

Vitalia.cz: „Nepřeskakujte“ praktické lékaře

„Nepřeskakujte“ praktické lékaře

Root.cz: Xiaomi má vlastní notebook podobný Macu

Xiaomi má vlastní notebook podobný Macu