Hlavní navigace

Seriál Komiks

Nový sobotní komiks se zbrusu novým autorem, postavami, vtipy i příběhem. Nebaví vás život? Pak se pobavte alespoň s naším komiksem.

Komiks: zamyšlení nad životem

Říkám tomu životní kocovina. Jednoho dne takhle sedíte u počítače, ťukáte nebo kreslíte něco na obrazovku a najednou se ptáte, jaký to má všechno smysl. Proč programovat aplikace, které za pár měsíců nikdo nebude používat, psát články, které si za 14 dní nikdo nepřečte, kreslit reklamu, která vydrží na webu týden?

Komiks: Windows XP končí! A?

Konec podpory Windows XP je přirovnáván k Y2K, katastrofě která se nikdy nestala. Měla zničit na přelomu tisíciletí většinu počítačů uvrhnout svět do středověku. Dokáže tohle konec XP? Nebo se stane něco jiného? Koupí si BFU houfně nové počítače? Nebo se přesunou na tablety? A co na to vlastně admini a experti?

Komiks: startup za pakatel

S BFU na internetu je to obvykle hodně těžké. Stahuje si bez mrknutí oka filmy, hry a další placený obsah zadarmo a myslí si, že je to legální. Brouzdá porno stránkami bez pořádného zabezpečení a nedej bože aby se chtěl pustit do internetového podnikání (A to ani nemusí narazit na info podnikání.).

Komiks: boj za svobodu slova

Svoboda slova je nedotknutelná! Uvědomuje si to celý západní svět a i když to tak nevypadá, i část blízkého východu. Třeba takový turecký premiér by pro svobodu slova udělal cokoli, jenže mu to kazí zlé internetové společnosti, které nechtějí přistoupit na jednoduchá pravidla férové hry. Jeho hry.

Komiks: degradace, nebo inovace

Znáte to, míříte z jedné práce do druhé, nabíráte zkušenosti a váš životopis mohutní a mohutní, ovšem zároveň ubíhají roky a stejně jako životopisy se vyvíjí software na kterém jste pracovali ve škole, v první práci, někdy před deseti, dvaceti lety. Jste si opravdu jistí že tu propast času a inovace?

Komiks: jdeme na jedno

Doba přeje sociální komunikaci. Máme málo času, ale kompenzujeme to komunikačními pomůckami. Máme samé fejsbůky, twittery, gůgl plasy, skajpy, hengouty, fourskvéry a jsme to skutečně my, kdo ještě komunikuje? Jsme to my a naši přátelé, kteří šérujeme a lajkujeme své životy? Nebo už jsou to jen elektronické avatary?

Komiks: práce snů

Šéfové jsou parchanti. Všichni to víme, kromě šéfů samotných. Ti se totiž situují do role férového týpka, případně otce velké rodiny, ovšem běda tomu, kdo si řekne o kapesné. Pak je také možné narazit na hipstery a metrouše, kteří sledujou nejnovější trendy vedení, ale zapomněli, že dračák sice tmelí tým, ale nájem nezaplatí.

Komix: MtGox

Pracovní morálka je vizitkou každé firmy a Japonci v ní vynikají. Dokáží pracovat tvrději, déle, loajálněji. A to vše proto, aby vydělali na předplacené Hentai kanály a kostýmy svých oblíbených superhrdinů. Jak se ale zdá, i v Japonské firmě se najde výjimka, která potom může mít nedozírné následky.

Komiks: ajťák hledá ženu

Určitě to znáte: projekty ostatních inspirují. Proč já bych nemohl udělat něco podobného? Nekopíruji, inspiruji se a vydělám majlant. A přesně o tohle mělo jít v projektu Ajťák hledá ženu. Jenže ono nejde jen o nápad. Musíte mít taky finance, šikovnost, kapku štěstí a hlavně vhodný materiál. (AHŽ je čistě zvrácenou fantasií autora.)

Komiks: sdílená samota

Facebook nás udržuje v kontaktu s našimi přáteli, umožňuje nám navazovat virtuální vztahy, přečkat měsíce odloučení, nebo se seznámit s dalšími divnými patrony (i ženského pohlaví), kterým ona virtuálnost vyhovuje. Ale povězme si na rovinu, až se vám promítne před očima celý život – bude na co koukat?

Komiks: fáze IT projektu

Každý to známe. Ocitne se před námi nějaký skvělý projekt. Program pro nevidomé, ovladač vesmírného vozítka, eshop od vysněné reference, nebo alespoň klient o kterém je známo, že platí včas. Prostě projekt snů. Jenže jak dny běží, zjišťujete že jste si ty růžové brýle s prvního dne někam položili a nevíte kam.

Komiks: time management

Stává se to hlavně ajťákům, ale uchráněn není snad nikdo. Projekty, hromadění práce a krachující time management. Všechno na vás padá a vy musíte vysvětlit šéfovi, nebo přímo klientovi, že ta dnešní tiskovka představující nový web bude muset počkat, protože vy máte stěží betaverzi, což jste včera ještě nevěděli…

Komiks: nešvary firemního stravování

Firemní stravování se dá řešit všelijak. Továrny mají většinou jídelny, úřady, banky a pojišťovny rozdávají stravenky, no a ajťáci z menších firem si nosí jídlo z domova, případně ho objednávají. Jídlo na pracovišti má jisté výhody, kupříkladu se nemusíte vůbec zvedat. Ale také nevýhody, například…

Komiks: záhada automatu na kávu

Romány plnící police knihoven a elektronické čtečky jsou plné záhad. Třeba taková Záhada zamčeného pokoje, záhada hlavolamu, záhada Blair Witch a mnohé další. Pravý strach ale poznáme v situaci, kdy nás taková záhada potká v reálném životě, a my tušíme, že tentokrát se staneme tragickými hrdiny my sami.

Komiks: expendables

Apelujeme na rodiče s vysokým inteligenčním kvocientem, u nichž je nebezpečí, že přivedou na svět génia, aby těhotenství s ohledem na to plánovali a rozumně rozvrstvili populaci géniů rovnoměrně po celé planetě. Aby se nám opět nestalo to, že se nám všichni sejdou najednou na Rootu.

Komiks: není patent jako patent

Dalo by se říct, že posledních několik let frčí mezi velkými IT firmami soudní spory. Kdo se nesoudí o nějaký patent, je prostě neuvěřitelně out. Patent na přetažení doleva, patent na přetažení doprava, patent na dvojklik, patenty na konektory, patent na cokoli dalšího. Kdo vyhlásí další patentovou válku?

Komiks PF 2014: všechno je jinak

Jak říká náš všemi milovaný pan prezident: „Všechno je jinak.“ I ten loňský rok 2013 byl plný zvratů, nových technologií, krachů malých i velkých projektů a úspěchu tam, kde by ho člověk nečekal. Prostě pro někoho ta třináctka byla tradičně nešťastná a pro jiného zase netradičně šťastná. A pak si vyberte.

Komiks: mamutí koncern

Všude venku zavládla vánoční atmosféra, ale i přes to se v některých firmách tvrdě maká. Zkrátka jsou výjimky a jsou pravidla, skoro nic není jisté. Třeba ani to, že komiks vychází v sobotu. Naštěstí se mnozí z nás mohou alespoň v zaměstnání spolehnout na jistotu. Zázemí velké společnosti s miliardovým obratem.

Komiks: frotér?

Technika čím dál tím víc proniká do našich životů a to nejen v oblasti IT. Všechno pomalu začíná být prolezlé displeji, čipy, paměťmi a vším možným, což má za dva protichůdné důsledky. Jednak nám to v mnohém ulehčuje život, ale jsou i chvíle, kdy je to jen pro zlost. Paní Věra má pravdu: měli bychom to zakázat.

Komiks: za 30 stříbrných

Vánoce se nám kvapem blíží, zítra už bude druhá adventní neděle, takže si neodpustíme jeden vánoční. I když… vánoční. Ono to s těmi Vánoci bylo trošku složitější. Takový šestákový román. Byla tam zrada, prachy, sex a rokenrol. Dobře, ten tam teda nebyl, ale to ostatní jo. Hlavně to s tou zradou.

Komiks: zásadní nedostatky

Linux má spoustu skvělých funkcí, však proto je to náš oblíbený systém a vůbec to nejlepší na světě. Přiznejme si ale, že jsou i oblasti, kde mu Microsoft s Windows dávají na frak. Naštěstí se najdou linuxové distribuce, které se to snaží řešit. Seznamte se s Ubuntu Ultimate Edition, Linuxem budoucnosti!

Komiks: 7 bodů k úspěchu internetového podnikání

Jste skvělí, zatleskejte si! Čeká vás zářná budoucnost plná hromady peněz a sličných slečen. Vše, co musíte udělat, je kliknout. Poslat mi pár kaček. A zatleskat si. Jste skvělí! A mozek byste restartovat nechtěli? Jo, něco to stojí, ale přece to neděláte každý rok. Někteří by to vážně potřebovali…

Komiks: druhé století páry?

Historie se v mnohém opakuje. V oblečení, účesech, jídle, kultuře a vůbec ve všem. Stejně tak se opakují i období lidské technologie, několikrát jsme vynalézali kolo, pak zase oheň a později třeba znovu kondomy. Teď se zase vrací doba herních konzolí a to, co jsme zažívali v osmdesátých letech, je znovu tady.

Komiks: Bajkonure, máme problém

Závody o vesmír už dávno nejsou tím, čím bývaly před čtyřiceti lety. Dneska spíš než o závod jde o podfinancovanou rutinu bez nebezpečí, hezkých holek, zájmu médií nebo veřejnosti. Není proto divu, že i sem plíživě proniká démon zvaný marketing. První pokusy jsou ovšem… poněkud rozpačité.

Komiks: instalátor pro BFU

Správný instalátor nemá být žádná hračka, to ví každý linuxák. Je to souboj člověka a stroje, ve kterém příkazy sviští jako šavle, cenné bity odcházejí na věčnost a tep uživatele se pohybuje v rozmezí 20–200. Mohli byste to prodávat jako adrenalinový zážitek. A představte si, že někteří si toho neváží!

Komiks: spojenci

Ani ten největší filmový padouch nemůže být zlý pořád. Večer vždycky sbalí svoje nádobíčko a jde domů, s dětmi si pohraje, i žena mu tyká. Každý správný záporák prostě potřebuje nějaké přátele, se kterými si rozumí, je s nimi rád a může si sem tam dovolit být k nim i upřímný. Tedy… občas a trochu.

Komiks: a přece se točí…

Také vám vzrušením běhá mráz po zádech, když vyleze ven nějaká technologická novinka? Je to o 2 % rychlejší, podporuje to tu věc, co se začne používat už za pět let, a prostě to do vašeho hardwaru vlije novou krev. Pecka. O to těžší je to, když vylezete z doupěte a střetnete se s tvrdou realitou…

Komiks: umetená cestička

Opisuješ, tedy jsi. Opisovali jsme jako děti při dělání báboviček na pískovišti, v mateřské škole při malování vodovkama, pak na základce při prvních písemkách, na střední taky a na vysoké jsme opsali všechny diplomky z Wikipedie. Není se tedy čemu divit, že pak, když jsme velcí kluci, opisujeme taky.

Komiks: superpadouch

Svět technologií je zvláštní. Tu a tam se objeví něco, co všichni nesnáší, ale tak nějak to všichni musí používat. Je to i případ superpadoucha, který se uhnízdil v našich prohlížečích a potichu, no někdy i pořádně nahlas, je dostává do kolen. Doba si žádá nové hrdiny – seznamte se s Google Web Designerem.

Komiks: jablečná síla

Už jste slyšeli o té aktualizaci iOS 7? Prý je lepší, než všechny ty androidy dohromady. Někde psali, že dokonce udělá váš iPhone vodotěsný. A co ty vychytávky, které přijdou v dalších aktualizacích, to teprve bude pecka. Úplný sci-fi! Ale my snad máme trochu víc rozumu, než ti amíci, nebo..?