Hlavní navigace

Soutěž o nejlepší hosting zná vítěze

[Tisková zpráva] Soutěž o nejlepší hosting tohoto roku TOP HOSTINGY 2009 našla vítěze. Nejlepšími webhostingy byly porotou vyhlášeny programy společností ONEbit.cz, HOSTING90, Hosting 51 a IGNUM. V hlasování veřejnosti uspěl Český hosting, FORPSI a Active24.

Sdílet

Dlouho očekávané výsledky soutěže TOP HOSTINGY 2009 jsou konečně známé. Vítězů je hned několik – v každé kategorii vyhrála jiná firma. Mezi programy v kategorii PHP + MySQL porotci vybrali jako nejlepší program WEB-PROFI od společnosti ONEbit.cz. „Technicky je WEB-PROFI schopná hostingová služba s vysokou dostupností a výkonem. Navíc za velmi rozumnou cenu,“ okomentoval volbu porotce a šéfredaktor serveru Root.cz Petr Krčmář. Na druhém místě se umístila společnost IGNUM s programem Medium, na třetím pak Hosting90 se stejnojmenným tarifem.

Kategorie Ostatní technologie byla určena programům, které podporují i jiné technologie než PHP. Na prvním místě se v ní umístil HOSTING90 s tarifem HOSTING90 PLUS. Porotce a šéfredaktor webu Živě.cz David Polesný ocenil zejména poměr ceny a vlastností webhostingu. „Jde o atraktivní nabídku levného hostingu, která nabízí solidní technické i administrační zázemí a nadstandardní prostor,“ uvedl. Na druhém místě porotci zvolili program Normal hosting od společnosti Forpsi, třetí místo pak obsadila firma WEB4ce s tarifem Klasik.

V kategorii virtuálních serverů porotci vybírali zvlášť mezi hostingy na platformách Linux a Windows. Proto se v kategoriích vyhlásila pouze první dvě místa. Mezi programy na Linuxu byl jako nejlepší vybrán tarif VPS Na rozjezd od společnosti Hosting 51, za ním se umístil Angel hosting s programem VPS Hosting. „U Hostingu 51 oceňuji cenově dostupnou nabídku a rychlý server, Angel hosting zase za slušnou cenu nabízí vynikající technické parametry, přehlednou administraci a systém záloh,“ popsal kvality webhostingů porotce Aleš Janda, který provozuje monitoring-serverů.cz

V případě hostingů na platformě Windows porotci vybrali jako nejlepší hosting IGNUM: Hyper – V VDS ve variantě Expert. „Jde o kvalitní nabídku VPS s výbornými technickými parametry, za které se vyplatí připlatit,“ okomentoval výběr David Polesný. Za ním se umístil ASPone s programem Hyper-V-Developer. Aleš Janda ocenil zejména jeho cenu, rychlé zřízení serveru a možnosti kontaktu.

Porotci udělili i zvláštní cenu. Získal ji Angel hosting za vynikající administrační rozhraní. „Angel hosting nabízí unikátní vlastní technologii administrace, která před uživatelem skrývá technické detaily a přesto nabízí vynikající možnosti nastavení,“ okomentoval cenu Lukáš Nevosád.

Nejoblíbenější hosting volila také veřejnost. Ta si v kategorii PHP + MySQL vybrala za vítěze Český hosting se stejnojmenným programem. V kategorii ostatní technologie zvítězilo Forpsi (program Normal hosting OEM s OS Windows), stejně jako v kategorii virtuálních serverů (VPS Profi). Na dalších místech se v kategorii PHP + MySQL umístil ONEbit.cz (Web Profi) a Active 24 (Konfigurátor), v kategorii ostatní technologie se na druhé a třetí místo dostal Active 24 (Konfigurátor) a Czechia (.NET 2008). Stejně dopadlo hlasování v kategorii virtuálních serverů – druhé místo obsadil Active 24 s programem Business 10 a Czechia s VPS na Windows. Celkem v soutěži hlasovalo přes 2 800 účastíků.

V soutěži porotci hodnotili hlavně zřízení webhostingu, jeho technické parametry, cenu, dostupnost, technickou podporu a u kategorií PHP + MySQL a VPS také výkonnostní benchmarky. Ukázalo se, že rozdíly mezi webhostingy jsou obrovské. U některých bylo složité webhosting vůbec objednat, jiní pohořeli v komplikovaném administračním rozhraní, dostupnosti nebo benchmarcích.

Obávanou částí hodnocení byly benchmarky, které skutečně dokázaly, že výkony jednotlivých hostingů se dramaticky liší. „Testy běžely asi dva týdny, hodnotil se výkon u výpočetních operací, práci se soubory a s databází. Rozdíl mezi nejhorším a nejlepším výsledkem byl až desetinásobek,“ vysvětlil průběh testování jeden z porotců a zakladatel webu Hostingy.cz, který soutěž pořádal, Lukáš Nevosád. Testy jsou podle něj věrohodné. „Na všech serverech běžely stejné skripty, čas se měřil přímo na serveru a dali jsme si záležet na tom, aby výsledky nemohly být ovlivněny,“ upřesnil.

Soutěže se zúčastnily všechny významné značky na českém trhu. Spektrum přihlášených programů bylo velmi různorodé. Zajímavý poznatek přinesly ceny programů. Například v kategorii PHP a MySQL chyběl cenový střed – většina hostingů stála měsíčně méně než sto korun, zbytek pak od dvou set výše. „Možná je to pro webhostéry příležitost zamyslet se nad segmentem střední třídy, okomentoval cenu hostingů Nevosád.

V kategorii PHP + MySQL způsobily velké bodové rozdíly i konfigurace webserverů. „Setkali jsme se se zastaralými verzemi software, nízkými limity pro PHP i nevhodnou adresářovou strukturou webu,“ podotkl Nevosád. Podle pořadatelů soutěž splnila očekávání. Odhalila nejčastější chyby webhosterů a poskytla jim potřebnou zpětnou vazbu a srovnání s konkurencí.