Česká pirátská strana kritizuje novou kampaň BSA

Kamil Pošvic 5. 10. 2009

Česká pirátská strana (ČPS) se pustila do tvrdé kritiky nové kampaně protipirátské organizace Business Software Alliance (BSA), která sdružuje řadu velkých výrobců softwaru. O této kampani informoval například server Lupa.cz. V jejím rámci doputuje také do dvaceti tisíc českých firem dopis nabádající k nahlášení konkurenčního podniku používajícího počítačový software bez řádných licencí nebo v rozporu s nimi.

ČPS se obává dopadů na firmy, které po nahlášení konkurencí čeká kontrola. I v případě, že se pochybení neprokáže, může zdržení přijít firmu na desetitisíce Kč. Kompletní prohlášení si můžete přečíst zde.

(Zdroj Lupa.cz)

Našli jste v článku chybu?
ja
ja (neregistrovaný) ---.162.broadband10.iol.cz
5. 10. 2009 19:04 Nový

Česká notička

celé vlákno

Řekl bych, že je to přesně v duchu „čecháčství“. Když mě chcípne kráva, tak ať sousedovy chcípne celý stádo. Stačí zatepla poslat anonym, a už má konkurence potíže. Řekněme si to na rovinu. V každé firmě jsou nějaké ty programy bez licencí. Ono totiž kdyby měly firmy podnikat tak, že první co udělají je nakoupí licence a patenty, tak by jim už asi žádné peníze nezůstaly.
Jeto to vzkaz, „Máš produkty od Microsoftu? Tak se třes strachy kdy tě někdo udá“.
Na negativní kampaň, by měla přijít i pozitivní kampaň. „Máte strach z udání? Nejste si jisti jestli jsou Vaše licence v pořádku? Jste si jisti že opravdu potřebujete operační systémy a aplikace s nevhodnou licencí pro vaší práci?“ To jsou témata, kterými by se měli zaobírat firmy jako je RedHet, SuSe, IBM. Bohužel naprostý nezájem o malé a střední firmy tlačí podnikatele do neřešitelné situace. Neexistují profesionální firmy jenž jsou schopny pomoci firmám do 20 zaměstnanců.
Zmíněné firmy RedHet, SuSe, IBM nejsou ani schopny vygenerovat mezi podnikatelským prostředím zájem (třeba i prostou reklamou), tak aby aby firmy alespoň věděli o existenci alternativ.

nemam prezdivky
nemam prezdivky (neregistrovaný) 212.71.183.---
5. 10. 2009 19:42 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

No dyt wo tom to je .. Jakakoliv linuxova distribuce se ted muze propagovat tak, ze pokud ma nekdo strach z udani, muze odinstalovat system, ktery „umoznuje provozovat nelegalni programy“ a muze si nainstalovat cokoliv zalozeneho na linuxu ciste s free softwarem. I takove distribuce jsou, ktere se specializuji vylozene na licencne cisty software. Napriklad u nas ve firme to funguje, cela firma (servery i desktopy) jedou na linuxu a vubec nikdo si na nic nestezuje… Ani z hlediska ovladatelnosti ani zhlediska pouzitelnosti, proste to jede.. a dost v pohode .. :)

ptc
ptc (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
5. 10. 2009 20:54 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

Aha, takze na linuxu nemohu provozovat crackle 3D CAD a animacni programy ? ProEngineer, Catia ? Ale muzu :-) Cena OS je pouze nepatrnou castkou pri investici do software. OpenOffice je perfektni na psani jednoduchych dokumentu, ale jakmile prijde na propojene dokumenty, nebo dokonce skripty a makra tak veskera kompatibilita s MS Office konci.

.
. (neregistrovaný) ---.souepl.cz
5. 10. 2009 21:11 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

Ach jo … kazda mala firma dela v AutoCADu, kazda mala firma potrebuje slozita makra z MS Office … ach jo …

laminátor
laminátor (neregistrovaný) ---.38.broadband11.iol.cz
5. 10. 2009 21:38 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

ach jo, pokud tomu opravdu tak je tak si za to můžou sami

ja
ja (neregistrovaný) ---.162.broadband10.iol.cz
5. 10. 2009 22:03 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

Nemůžou ! Nexistuje dnes obor,snad kromě prodeje párku či něčeho podobného, kde v podnikání nepotřebujete WIN a programy pod WIN. Spolupracující firmy používající WIN Vás do toho tlačí, dodavatelé Vás tlačí, úřady Vás tlačí a nakonec i zákazníci. Linux nemá v businesu šanci. Jde to změnit. Ale změnu musí iniciovat Ti co na ni mají vliv. Ne firemní programátor jako druhořadý zaměstnanec.

Black Rider aura:72
6. 10. 2009 10:11 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

Velky firmy vetsinou pouzivaji 3–4 ruzny operacni systemy a vetsina tech malych a strednich by si s Linuxem a OpenOffice vystacila, kdyby byla vule v managementu.

Dundr
Dundr (neregistrovaný) ---.morava.adsl-llu.static.bluetone.cz
5. 10. 2009 23:55 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

No, já teda minimálně jednu malou firmu, která používá ProEngineer používá znám…

ja
ja (neregistrovaný) ---.162.broadband10.iol.cz
5. 10. 2009 21:50 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

Jenže ve Vaší firmě tuto iniciativu převzalo vedení firmy a stala se prvoplánovou. Jenže co v těch ostatních firmách, které to dodnes patlali jak se dalo.
Kdo jim pomůže když se v tom nevyznají? Mají zazvonit na IBM marketing a požádat o pomoc? Vyplatí se to třeba účetní firmě s 10 zaměstnanci ? Vypaltí se to strojařské firmičce, kde jsou dva konstruktéři a 25 zámečníků ? Kdo tedy? Pepa z horní dolní ? Opravdu jemu mají svěřit chod firmy? Je Pepa schopen dát záruky a servis? NE. Tak kdo ?

Izak
Izak (neregistrovaný) 213.195.211.---
6. 10. 2009 1:35 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

Mala zamecnicka firma, linux a varicad ;-))

Karel
Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---
6. 10. 2009 10:55 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

Jenže instalace Linuxu je přesně to, co může vaší firmu pohřbít. Pokud máte MS Windows, tak policistům předložíte platné licenční smlouvy, faktury atd. Prohrabou se papírama a je hotovo. Pokud máte Linux, tak vám velmi pravděpodobně počítače zabaví a budou zkoumat, zda tam MS Windows skutečně někde schované nemáte.

Prakticky identicky platí pro aplikace. Pokud ukážete smlouvy a faktury, půjdou pryč brzo. Pokud jim budete tvrdit, že vše máte freeware, tak si odvezou vaše počítače a nechají si to zkontrolovat.

Přezdívka je povinná
Přezdívka je povinná (neregistrovaný) ---.kerio.cz
6. 10. 2009 11:22 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

Máte to prakticky ověřeno na nějakém příkladu [zdroj] nebo je to jen doměnka, nedejbože FUD? :)

:-))
:-)) (neregistrovaný) ---.anonymouse.org
6. 10. 2009 11:25 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

V takovem pripade pujcim pocitace, sezenu nejaky vyhovujici server a za nekolik malo hodin mam rozjetou sit pro 50 lidi ze zaloh a neporusim tim zadnou EULA ;-). Kdyz pouzivate ruzne CADy a graficky SW s predplacenymi sluzbami, vas dodavatel vam rad pomuze s docasnymi licencemi. Na trhu je spousta firem ktere za maly peniz pujcuji bezny kancelarsky HW, tedy tiskarny, PC, monitory a dalsi. V pripade windows by to trvalo radove dele a mel byste problem s licencemi.

František Koudelka
František Koudelka (neregistrovaný) ---.cust.avonet.cz
6. 10. 2009 12:03 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

Policii nemůže zajímat faktura, ale v prvé řadě lincence opravňující SW používat. Zabavit můžou, ale v případě důvodného podezření. Nebo snad chceš říct, že tě kdykoliv můžou namátkově v autě zastavit, na kraji silnice ti auto dva dny rozebírat do posledního šroubku, roztrhat sedačky jestli někde nevezeš drogy?

Mimochodem, to ty windows budou hledat i v případě, že tam bude DOS, Mac OS X a cokoliv jiného? Blbost!

Ondra
Ondra (neregistrovaný) ---.jablonka.cz
5. 10. 2009 20:30 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

„Ono totiž kdyby měly firmy podnikat tak, že první co udělají je nakoupí licence a patenty, tak by jim už asi žádné peníze nezůstaly.“

Řekněme si to na rovinu. Pokud má někdo podnikatelský záměr a přitom si nemůže dovolit ani OEM Windows, neměl by se do toho vůbec pouštět. To je pak podnikání, jako když se parta kluků snaží přeplavit rybník v děravých neckách.

cinqmars
cinqmars (neregistrovaný) ---.18.broadband5.iol.cz
5. 10. 2009 21:12 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

to je vskutku vtipna poznamka,
ono to totiz zrovna s OEM Windows vyjde asi nastejno:)

ja
ja (neregistrovaný) ---.162.broadband10.iol.cz
5. 10. 2009 21:36 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

No ono pravě nejde jen o WIN a nějaké OEM. Jde tady o ty desítky programů které někdy oprávněně jindy z hlouposti používají firmy aniž by se zamyslely nad jejich licencemi a případnými důsledky nelegálnosti. Právě tento bod zasahující myšlení vedocích či dokonce firem je odsouván na okraj. Neexistuje osvěta ve firemním prostředí.
Celá věc má i druhou a to smutnější část. Když podnikáte většina SW dodavatelských firem Vám poskytne (ovladače, SW,…) či podporu jen pro WIN. V tom vidím velký problém. I hloupé programy jenž by šli dělat multiplatformě se dělají jen pod WIN. Mnohokrát jsem se dotazoval takových výrobců (v CZ) proč to tak dělají, vždyť vývoj multiplatformní aplikace je stejně náročný jak vývoj aplikace pro WIN.
Dostal jsem odpověď kterou bych volně zformuloval: "Pro děj na trhu a samotný business je linux zcela bezvýznamný. Firmy nemají o bezvýznamné záležitosti zájem.

Firmy právě jako RedHat, SuSe, IBM, nedokáží malé firmy vůbec oslovit. Většina zájmu firem o Linux stojí na neuvěřitelném úsilí vlastních zaměstnanců, kteří často i potajmu instalují Linux jen proto, že náklady na udržení WIN systému je mimo jejich kapacity. To dokonce i v případě, že sami riskují, že za neschválené postupy přijdou o práci. Toto není správný postup! Je třeba, aby vedení firmy či sám majitel firmy tuto změnu inicioval a aby existovali partneři jenž dokáží svojí odborností minimalizovat rizika a následky přechodu.

Ondra
Ondra (neregistrovaný) ---.25.broadband15.iol.cz
6. 10. 2009 9:16 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

„vždyť vývoj multiplatformní aplikace je stejně náročný jak vývoj aplikace pro WIN“

Tak to samozřejmě není pravda. Možná pro aplikace v Javě nebo ve skriptovacích (nebo obecně interpretovaných) jazycích, ale i tam musí probíhat testování na cílových platformách, údržba pro všechny tyto platformy atd.
Stačí jen připomenout slavnou reklamní hlášku Sunu „write once, run anywhere“, kterou vývojáři po zkušenostech s Javou škodolibě upravili na „write once, test everywhere“. A to se bavíme o vývojové platformě, která je primárně přímo cílena na běh kompilovaného kódu na různých HW/OS platformách. Snadný multiplatformní vývoj třeba v C++ je už naprostou utopií, realitou je „#ifdef-based“ kód, který rozhodně není snadné vyvíjet ani udržovat.

Petr
Petr (neregistrovaný) 65.197.242.---
6. 10. 2009 16:34 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

"Je třeba, aby vedení firmy či sám majitel firmy tuto změnu inicioval "
Jenže na takové kraviny nemá majitel ani manažer čas. Licence na samotné win jsou jen malou částkou vzhledem k nákladům na nasazení Linuxu. Já třeba Linux podporuji, ale tvoje představa je naprostá fikce. Lidé, co vedou nebo vlastní menší firmy často Linux nikdy neviděli, znají jen Win. Přechod by jim napáchal tolik škod a následků, že by je fonančně stálo majlant.
Já třeba ve firmě, kde majitel umí akorát psát ve Wordu a poslat email, bych přechod na email rozhodně nedoporučil.

Error: MySQL database corrupted
Error: MySQL database corrupted (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
5. 10. 2009 21:59 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

Zkuste psát y tam, kde teď píšete i a naopak. Vidím nenulovou šanci, že vaše příspěvky budou lépe čitelné.

Kaacz
Kaacz (neregistrovaný) ---.97.broadband7.iol.cz
6. 10. 2009 0:05 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

No hlavni pruser je jeste horsi: PRESTOZE firma ma vse licencne vporadku, budou ji pocitace odebrany na expertizu a dojde ke ztratam hranicicimi s krachem. A ten kdo to provede za to nenese zadnou zodpovednost a zadnou skodu nenahradi (viz kauza Mironet). To je preci uzasne svinstvo na konkurenci ne ? :-D

Izak
Izak (neregistrovaný) 213.195.211.---
6. 10. 2009 1:38 Nový

Re: Česká notička

celé vlákno

Presne tak, ale udelat to nam, tak ty stovky milionu zaplati, bude je dame rovnou k evropskemu soudu, nebo zahranicni arbitraz, za kazdy nesplaceny den 1%% a je to, on ma stat zodpovednost, jenom se nas snazi presvedcit ze nema.

...
... (neregistrovaný) 62.134.46.---
6. 10. 2009 8:24 Nový

Udavat co najviac

Treba udavat co najviac. A to tak, aby sa ziadne udanie nepotrvdilo. Za isty cas uz udaniam nebude nikto verit a problem je vyrieseny :-).

Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem
Podnikatel.cz: Harmonogram k #EET. Kdo to odnese první?

Harmonogram k #EET. Kdo to odnese první?

Vitalia.cz: Rozhodnutí Ústavního soudu a svědomí

Rozhodnutí Ústavního soudu a svědomí

Root.cz: Cloud a právo: pozor na umístění vašich dat

Cloud a právo: pozor na umístění vašich dat

Podnikatel.cz: Daň z příjmů: online formulář

Daň z příjmů: online formulář

Root.cz: Turris Omnia: kampaň v číslech a obrazech

Turris Omnia: kampaň v číslech a obrazech

Vitalia.cz: Čínská medicína: Citron při chřipce ne

Čínská medicína: Citron při chřipce ne

Root.cz: Moderní DNSSEC: eliptické křivky a nevinné lži

Moderní DNSSEC: eliptické křivky a nevinné lži

Vitalia.cz: Kouzlo generik: Jak se liší Paralen a Paralen Grip?

Kouzlo generik: Jak se liší Paralen a Paralen Grip?

Lupa.cz: Vlhký sen vnitra se splnil: vznikl státní podnik pro IT

Vlhký sen vnitra se splnil: vznikl státní podnik pro IT

Podnikatel.cz: Snadné a levné nástroje na emailing

Snadné a levné nástroje na emailing

Lupa.cz: Oracle končí s Java pluginem v prohlížečích

Oracle končí s Java pluginem v prohlížečích

Lupa.cz: Osmý plán na stavbu rychlých sítí je nedodělek

Osmý plán na stavbu rychlých sítí je nedodělek

Podnikatel.cz: First minute funguje. Čím dřív, tím levněji

First minute funguje. Čím dřív, tím levněji

Měšec.cz: Nové tarify? Výsměch všem šetřílkům

Nové tarify? Výsměch všem šetřílkům

Lupa.cz: Stream koupil Červeného trpaslíka a další seriály

Stream koupil Červeného trpaslíka a další seriály

Měšec.cz: Vše o dani z nemovitých věcí

Vše o dani z nemovitých věcí

Měšec.cz: Pojištění internetových rizik: vyplatí se vám?

Pojištění internetových rizik: vyplatí se vám?

Lupa.cz: Opencard nahradí Lítačka. Nestála miliardy

Opencard nahradí Lítačka. Nestála miliardy

Podnikatel.cz: 3 velké omyly u hlášení k DPH podle Babiše

3 velké omyly u hlášení k DPH podle Babiše

Podnikatel.cz: Není jim to, tak to vrátí. Víme, jak na ně

Není jim to, tak to vrátí. Víme, jak na ně

Ušetřete