Čínská vláda upřednostnila Microsoft před Linuxem

Petr Krčmář 30. 7. 2007

Čínský tvůrce linuxové distribuce Red Flag Linux se už léta snažil v Číně prosadit svůj operační systém proti software Microsoftu. Nyní se zdá, že byl jen malým hráčem ve vysoké hře dvou silných protivníků. I přes mnoho výhrad dokázal Microsoft nakonec ustoupit v některých sporných otázkách ohledně zdrojových kódů a s přispěním výrazně snížených cen, čínskou vládu přesvědčil. Ta se tedy nakonec rozhodla k nákupu MS Windows a balíku MS Office. Pro Microsoft se tedy otevírá jeden z největších trhů světa. Podle Billa Gatese k tomu dopomohl i vzkvétající černý trh s ilegálním softwarem.

Našli jste v článku chybu?
 • 30. 7. 2007 15:49

  Merlyn (neregistrovaný)
  Hmm, tak v číně z toho komunismum zůstalo už jen to nejhorší. A toto už není komunismus - to odporuje svobodě.
 • 30. 7. 2007 16:16

  Xerces (neregistrovaný)
  No on tam stejně jako u nás nikdy komunismus nebyl, komunismus je nerealizovatelný ideál a nazývat tak některé současné nebo minulé vládní systémy je urážkou tohoto pojmu.
 • 30. 7. 2007 16:34

  anonymní
  Dle meho nazoru, aby komunismus aby fungoval spravne, musela by byt vetsina dostatecne inteligentni a "uvedomela". Komunismus muze fungovat v nejake male komunite (do ktere se lide dostavaji cilene), ale ve velkem meritku selhava na moralce a inteligenci stada.
 • 30. 7. 2007 17:25

  Merlyn (neregistrovaný)
  Tohle je velice zajímavé. A docela s Tebou souhlasím. Třeba na jednom LARPu (hra na fantasy svět) jsme s trpaslíkama měli všechno společně (kasu, práce navzájem se neplatila) a fungovalo nám to a všeci sme věděli, že bez toho bysme nefungovali :-) Bylo nás pár a byly sme menšina ;-)
  Čili +1
 • 30. 7. 2007 18:47

  Ufon_zeleny (neregistrovaný)
  No nevím, myšlenka je to špatná a není realizovatelná. Na inteligenci to rozhodně nezáleží. Spíš na motivaci. Prostě v kapitalismu jsou lidi motivování penězma (respektive věcma co za ně koupí). A v komunismu jsou lidi motivování všeobecným blahem????

  P.S. Někde jsem četl že, "Komunismun není krásné myšlenka kterou se nepodařilo realizovat, ale hrozná myšlenka kterou se podařilo bohužel realizovat" :-))
 • 30. 7. 2007 19:45

  krychle (neregistrovaný)
  hlavny problem cloveka je ten, ze je to proste stale len zivocich, bojuje o to byt lepsi ako druhy jedinec, aby zabezpecil seba a rodinu, z tohoto dovodu nemoze komunizmus fungovat, jeho hodnota je umerna spolocenkym postavenim a majetkom, ktory nazhromazdil... az ludia zacnu hodnotit jedinca podla spolocenskeho postavenia a hodnoty, ktoru spolocnosti odovzdal tak bude komunizmus mozny ( mozno nie uplny... netreba rovnost staci uznanie a spokojnost jedincov so sebou)... ku tomuto postupne ludstvo ako celok pomaly speje, narasta pocet ludi, ktorych majetok je takmer ziadny, ale pre spolocnost su dolezity, mozno az nenahraditelny (ludia, co dostali nobelovu cenu a podobny), kludne moze byt dolezity clovek co kope kanaly lebo v takej spolocnosti to uz asi nikto nebude chcet robit :D
 • 30. 7. 2007 21:59

  anonymní
  Ja si nemyslim, ze je to nerealizovatelne. Ale jak jsem rekl, pouze v malych komunitach. Navic, proc by lide nemohli byt motivovani vseobecnym blahem? Copak Vasim cilem neni, abyste byl spokojeny? Otazka jen je, jak teto spokojenosti dosahnout. Penize nemusi byt jedina cesta (dobrovolna skromnost - lide odchazejici na statky na venkov). Spousta komunit zije zpusobem, o kterem by se dalo rict, ze je do jiste miry "komunisticky" (pokud odhledneme od nabozenskeho pozadi nekterych komunit, ktere zrovna ke komunismu, jak jej zname, moc nesedi).

  Ja netvrdim, ze si preji navrat "komunismu" (ackoliv by se dalo polemizovat, ze to, co jsme tu meli pred listopadem, byl komunismus). Ona asi kazda "krasna" myslenka pohori na lidech, kteri se zapoji do jeji realizace. Charaktery komunistickych straniku mluvi za vse. A kdyz se teze "my vime, co je pro vas nejlepsi" podpori nedostatkem inteligence, je hned zadelano na ctyricet let marasmu. Dekuji nechci, stacilo jednou. Proto take ten uspech demokracie, ktera "angazovanym" jedincum nedava az takovou moznost omezovat ty ostatni.
 • 31. 7. 2007 7:07

  radim (neregistrovaný)
  nakonec pak bude stačit jeden člověk (ono se jich pak stejně najde víc), který nebude motivován všeobecným blahem, ale pouze svým vlastním úspěchem a už komunismus přestane fungovat ;-)

  já navíc zastávám myšlenku, že by lidi, co se snaží měli mít víc, než ti, co jsou líní a na všechno kašlou. Jinými slovy nehodlám živit nějaké líné vyžírky a to po mě komunismus a taky socialismus chce.
 • 31. 7. 2007 7:41

  Petr Ferschmann
  Většina lidí má trošku milné představy o komunismu - komunismus říká, že nejen majetek je všech a obecné blaho je smyslem, ale že i osvícená skupina vládců (v podstatě nevolených diktátorů) bude vládnout všem (než se přejde na bezstátní řízení delegátů). Základem všeho pak není rodina ale společnost. Rodina se tak se musí eliminovat tím, že se děti po porodu odeberou a dají do ústavu, kde je společnost vychová.

  Myšlenka komunismu byla aktuální v době průmyslového boomu, kdy si lidé mysleli, že energie je neomezené množství a stroje dokáží vyrobit úplně všechno, co člověk potřebuje s minimem námahy a že inovace vlastně není potřeba. Je to asi tak stejné jako když se přes internet prodávali rybičky - nafouklá bublina očekávání splaskla a zase se muselo makat.

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Komunismus
 • 31. 7. 2007 9:45

  BlackRider
  To ze takhle definovali komunismus Marx a Engels resp. Lenin jeste neznamena, ze nekdo jinej si nemuze definovat komunismus jinak :). S tim ze zakladni myslenka (spolecne vlastnictvi) zustava... OSS je vicemene jen evolucni krok komunismu :).
 • 31. 7. 2007 14:48

  LO (neregistrovaný)
  Ano, souhlas. Proto je OSS špatný. Stejně jako komunismus nefunguje.
 • 31. 7. 2007 15:38

  anonymní
  :))))))
 • 1. 8. 2007 18:45

  Shadow (neregistrovaný)
  Známá logická chyba. Kočka má čtyři nohy, můj pes má čtyři nohy, můj pes je tudíž kočka. Aplikovat charakteristiku jedné záležitosti na odlišnou záležitost, pouze na základě nějakého společného prvku (a i to je v tomto případě spekulativní), je samozřejmě chyba.
 • 31. 7. 2007 7:41

  juvi (neregistrovaný)
  Zajímavá diskuze, byť trochu mimo mísu..., tak taky přispěji. K tomu, že "Komunismun není krásné myšlenka kterou se nepodařilo realizovat, ale hrozná myšlenka kterou se podařilo bohužel realizovat" - to bych viděl někde z okolí Churchilla a pokud se proberu jeho skutky, tak mám dost nepříjemný pocit, že
  1) má na problémech tzv. komunistického světa dost značný podíl (zorganizoval intervenci v Rusku a tím výrazně přispěl k extremizmu a je přímo zodpovědný za veliké zabíjení),
  2) svojí vlastní politikou odevzdal komunizmu půl Evropy (kde by asi byla demarkační linie, kdyby byla západní fronta otevřena alespoň o rok dříve) a
  3) nakonec připomenu jeho vinu na válce v Indii, kde se angažoval jako uražený fracek. Následkem je m.j. i současná situace Afghánistánu.
  Prostě žil ve vidinách viktoriánské mocnosti, kterou musel osobně zlikvidovat. Takže výšeuvedené heslo bych poopravil:
  Churchillova 'demokracie' není krásné myšlenka kterou se nepodařilo realizovat, ale hrozný fakt který se podařilo bohužel realizovat.

  Jinak 'komunizmus' je stejný jako jiné -izmy - někteří lidé jej naplní svými představami a sžijí se s ním. Fakticky to vidím, jako nedosažitelný ideál (?). Vždyť celý svět je o diverzitě, takže to ani ideál být nemůže. Je to ideál uniformity, který dnes transformoval do určité sociální roviny. Kromě jiného: všimněte si podobnosti s tzv. monoteistickými náboženstvími (judaizmus, křesťanství, islám). Ani ta nejsvětější trojice nechybí...
 • 30. 7. 2007 18:53

  darm (neregistrovaný)
  No tak kde na LARPech komunismus nevládne? Večer se vždycky jí a pije (chlastá) stylem "vše je všech" :)
 • 30. 7. 2007 19:00

  LO (neregistrovaný)
  Předpokladem komunismu je zánik soukromého vlastnictví a vznik beztřídní společnosti. Pokud se 5-10 lidí rozhodne osídlit kus pouště, není to tak špatný nápad. Až budou úspěšní, bude o co se dělit (peníze), okolo budou jedzit auta, opodál stát McD, nemůže to samozřejmě fungovat. Viz kibbutzim.
 • 30. 7. 2007 22:07

  anonymní
  Asi to mate trochu pomotane. Komunismus neznamena, ze vam nemuze nic patrit (auto, hodinky, ...). Spolecne vlastnictvi se tyka spise takovych veci, jako jsou podniky. Myslenka, ze tovarna bude patrit delnikum neni sama o sobe spatna (dalo by se rict, ze budou jedinymi akcionari). Problem je, ze toto pohori na lidskem charakteru. Clovek ma totiz tendenci se o vylucne sve veci starat lepe, nez o ty spolecne. Ale jak jsem rekl, to je spis veci charakteru.
 • 31. 7. 2007 2:36

  LO (neregistrovaný)
  To snad už věděl i soudruh Lenin, že si dělníci nemohou vládnout sami :). Franta u soustruhu má IQ 70-90, a vyjadřovat se k plánování výrobního procesu je mimo jeho verbální schopnosti (o hodnotě vyjádření vůbec nemluvě).

  Naprostá většina lidí není kvalifikovaná k tomu, aby rozhodovali o mezinárodních vztazích, ekonomice atd. Odstrašujícím příkladem budiž přímá demokracie. Na otázku "měly by se snížit daně" bude odpověď ANO, na "měl by stát poskytovat více veřejných služeb" také ANO, což jaksi není ekonomicky udržitelné. Navíc mají lidé ve zvyku schvalovat drakonické tresty (samozřejmě dokud nejde o jejich blízké), a zakazovat cokoliv, co se jim trochu více nelíbí.
 • 31. 7. 2007 7:39

  Ahmul (neregistrovaný)
  Souhlasim, ovsem soucasny vyber "nejinteligentnejsich" cca. 280 lidi v cele statu mi taktez nepripada zrovna nejlepsi.
 • 7. 8. 2007 13:16

  tomáš (neregistrovaný)
  To pouze vypovídá o inteligenci a zájmu voličů a potencionálních voličů.
 • 31. 7. 2007 8:25

  TB (neregistrovaný)
  No je vidět,že u Vás to IQ taky moc nepochodilo.Jinak by jste netvrdil takové nesmysly o přímé demokracii.Než se rozhodnete něco odsuzovat jako nesmysl,tak si o tom něco zjistěte.Když totiž položíte tak debilní otázky,jako jste dal v příkladu Vy,tak ani jinou než debilní odpověď očekávat nemůžete.A přesně takto debilně argumentují "odborníci" z vlády a jejich příznivci i k dalším otázkám současné politické situace.

  Podle Vás je www.gravel2008.us a jeho National initiative výplod psychopata nebo hnutí www.freestateproject.org z New Hampshire určitě dílo Al-Kájdy,že?

  Trochu Vás opravím,existují lidé tzv. od soustruhu,kteří třeba nemusí mít diplom a i přesto mohou mít zajímavé myšlenky (jen je podávají stylem jak je pro ně přirozený),jsou i mezi nimi tzv. "jednodušší lidé".Horší jsou ale takoví,kteří podobné automaticky řadí do IQ 70-90 a sebe považují za něco extra,kteří všechno vědí a všechno znají.Takových máme plný parlament a ještě se tím chlubí.
 • 31. 7. 2007 8:42

  radim (neregistrovaný)
  i tak to nic nemění na tom, že Franta od soustruhu za chvíli nebude mít co soustružit, protože logisticky nezvládne dodávky materiálu, plánovat opravy a údržby svého soustruhu, mzdové účetnictví, atd... Problém je v tom, že každá z těch věcí je jinak náročná a potřebuje jiné znalosti. A pak dojde na to, že někomu stačí vylézt ze základky a jít makat a má plnou hubu keců, jak ti, co chodili do školy o 10 let déle nic nedělají a jsou zbyteční. A naopak lidé, kteří chodili do školy déle a mají náročnější/zodpovědnější práci pak nemají zájem o to, aby na tom byli stejně.

  je to celé o lidské povaze a tohle se tak jednoduše nezmění, daleko jednodušší je kapitalismus, který pracuje s lidmi takovými, jací jsou a motivuje je penězmi a na lidech už je, co si za vydělané peníze koupí. A kdo má zájem o všeobecné blaho, klidně může jít pomáhat do zemí třetího světa :-)
 • 31. 7. 2007 9:38

  anonymní
  Ale ja netvrdil, ze tu tovarnu (patrici delnikum) ridi Franta od soustruhu. Samozrejme, ze ji ridi nekdo, kdo se v tom vyzna. Rozdil oproti kapitalismu ale je, ze rizeni podniku neni na ukor delniku. Cili Franta od soustruhu neni "min" nez vedouci podniku, jen ma proste jinou (ale stejne dulezitou) praci. Cilem neni vydelat co nejvic penez, ale spokojenost vsech (trzni konkurence nema smysl, sami si vyrabime veci pro nas).

  Stejne je to vsechno o lidech. Lidi nezaviraji, nemuci, nezabijeji rezimy, ale zase jen lide. Pouze v nekterych rezimech ti spatni lide napachaji vice zla. Ale to bych se vracel zpet k tem inteligentnim a uvedomelym... ano, ideal... Proto jsem tvrdil, ze komunismus muze fungovat v male komunite (osob, kteri si toto zvoli, a pouze tech), nikoliv vsak "ve state" (kdy je prakticky nucem vsem). A cilem mych reakci nebylo komunismus propagovat (jeste jednou opakuji, dekuji nechci).

  Jeste posledni poznamka k nasemu parlamentu. Bylo by chybou si myslet, ze ti lide jsou nejak vyjimecni. Nejsou! Vyjimecnych lidi (charakterem, schopnostmi, vedomostmi) je tam minimum, vetsina je naprosto prumerna. Schopni lide se totiz realizuji spise v necem jinem, nez v politice, protoze si chteji veci ridit sami a ne se nechat omezovat tim zbytkem (coz je na druhou stranu duvod, proc mame politiky, jake mame). V politice jsou lide z ruznych pohnutek, ale idealistu (delat veci dobre, abychom se meli lepe) tam je poskromnu. V tomhle je to s komunismem podobne.
 • 31. 7. 2007 11:12

  radim (neregistrovaný)
  "trzni konkurence nema smysl, sami si vyrabime veci pro nas"

  no jo, ale na to je potřeba žít v zemi, která má všechny dostupné suroviny, technologie, oceán, dost velké zemědělství, uf, bylo by toho hodně

  jen tak mezi námi, ono ani nejde jen o to, že někdo má důležitější pozici, spíš jde o to, že i když všechny pozice budou stejně důležité, tak všichni budou chtít být ředitel, popř. televizní superstar a nikdo nebude chtít kopat kanály :-) a teď jde o to, kdo spravedlivě rozdělí, že tehle bude doktor, tenhle bude kopáč a tenhle třeba malíř ;-)
 • 31. 7. 2007 15:04

  LO (neregistrovaný)
  Řízení podniku je "na úkor dělníků"? To je hrozně jednoduché. Každá práce má svoji cenu. Když se dělníkovi nelíbí podmínky, ať jde pryč. Když odejdou dělníci, management továrny bude muset podmínky zlepšit. Například TESCO v ČR má veliké problémy sehnat dostatek lidí, protože je práce těžká, a plat nízký. Budou asi muset více platit, nebo pracovníkům jinak vyjít vstříc.

  Rozdíl mezi naším parlamentem a komunismem je v tom, že náš parlament v principu funguje (samozřejmě ne moc efektivně). Komunismus má zádrhele, díky kterým fungovat nemůže.
 • 31. 7. 2007 17:34

  Xaint Xaintovic
  Tezka prace? V TESCU?
  Nazval bych to spise otrokarstvim... kde cloveku vynadali, ze si dosel ten den uz potreti na zachod, nedejboze ze by si dosel, no fuj, takova zdrzovacka, na jidlo!
  pracoval jsem tam jako brigadnik asi pul roku, kdyz jsem nemohl sehnat praci. Uzasnej zazitek. Pak si vazite i pocitacovy prace s pohotovosti o vikendech + neplacena prace po pracovni dobe za 10K cisteho mesicne.
 • 31. 7. 2007 15:01

  LO (neregistrovaný)
  Samozřejmě otázky byly zjednodušené tak, aby vynikl princip. Jednoduše přímá demokracie změřuje k tomu, že pravá ruka neví, co dělá levá.

  Abychom si rozuměli: Franta od soustruhu může mít velmi zajímavý nápad, i kdyby měl IQ 70. Jenže to tak typicky nebývá. Proto ta generalizace.

  Proč by měla za přímou demokracií stát Al Kaida? Tvrdil jsem něco takového, nebo je to nepovedený vtip?
 • 5. 8. 2007 14:58

  Stanislav Sobotka (neregistrovaný)
  Mimochodem, kolik jste toho už vyrobil na soustruhu? Sice je mi teprve 17, ale na soustruhu jsme ve škole dělali :) a zas tak jednoduché to není
 • 31. 7. 2007 9:18

  JardaP (neregistrovaný)
  Ona v Cine nekdy byla nejaka svoboda?
 • 30. 7. 2007 16:02

  vain (neregistrovaný)
  To už musí Bill snižovat cenu aby si to někdo koupil? To nám za to že, budem používat wokna bude za chvíli platit ne? =) Nebo jak hluboko je asi ochoten ještě klesnout?
 • 30. 7. 2007 16:17

  Tom (neregistrovaný)
  Nastesti za Linux nikdo nic nechce, nestoji za to :-P
 • 30. 7. 2007 16:37

  Xerces (neregistrovaný)
  Spíše je k nezaplacení, takhle bych to viděl já :-)
 • 30. 7. 2007 22:56

  brave heart (neregistrovaný)
  A vyzkoušel jsi ho, že jsi to vzal takhle zkratkou? :-/
 • 31. 7. 2007 9:26

  melkor (neregistrovaný)
  To ma byt zacatek flamewar?
  Podivejte se na ceny komercnich distribuci ...
 • 31. 7. 2007 14:19

  brave heart (neregistrovaný)
  Přidám k Tvýmu příspěvku konkrétní příklad: výstava "LinuxExpo 2007" (zdroj: http://www.linuxexpo.cz/ ) - přednášky úterý 17.4.2007 http://www.linuxexpo.cz/?page=92&cat=86,88&lang=0 , přednášky středa 18.4.2007 http://www.linuxexpo.cz/?page=93&cat=86,89&lang=0 , dále Open Government Day 17.04.2007 http://www.linuxexpo.cz/?page=87&cat=86,94&lang=0 , a nakonec Open Source Day 18.04.2007 http://www.linuxexpo.cz/?page=88&cat=86,95&lang=0 - zejména přednáška Dana Ohnesorga "Oni už se rozhodli – Migrace na Linux v minulém roce" (citace upoutávky) V posledním roce se mnoho společností rozhodlo k migraci na svobodný software. Přednáška přinese přehled zahájených migrací a shrne důvody, které jednotlivé společnosti nebo vládní organizace vedou k přechodu. (konec citace)

  A ještě k těm Tvým číslům o podílu OS Linux na trhu: Petr Tomeš - "Linux směřuje na pracovní stůl" http://www.abclinuxu.cz/blog/ptomes/2007/6/7/182865 , "Podíl Linuxu se za poslední rok zvýšil o čtvrtinu" http://www.abclinuxu.cz/blog/ptomes/2007/5/21/180887 , případně "Vývoj podílu Linuxu (zdroj: Toplist.cz)" http://www.abclinuxu.cz/blog/ptomes/2007/5/21/180887
 • 1. 8. 2007 23:07

  LO (neregistrovaný)
  No jo, ABCLinuux píše, že Linux směřuje na pracovní stůl. SlashDot opět píše 2008: Year of the Linux Desktop. Jenže to se píše už od roku 2002 v podstatě každý rok. Zatím se to nepovedlo. Důvody jsou zjevné (často tu o nich píšu), a situace se nijak nemění.
 • 30. 7. 2007 16:19

  anonymní
  Proč by to neudělal, když je ve hře miliardový trh. Další prohra pro linux, který je zadarmo a nikdo ho skoro nechce. Chci-li dnes kvalitu, stabilitu a integraci, nemám jinou možnost. Microsoft je v kvalitě a funkčnosti nejlepší. Open-source a otevřenost není modla, je to děs a noční můra, často totiž znamená, že nic nefunguje pořádně, protože za to nikdo nenese (finanční) zodpovědnost.
  Dříve jsem používal téměř jen ne-Microsoftí software, dnes nemám důvod. Pokud chci to nejlepší, dělá to právě Microsoft, a rád si to koupím. Onen dobrý pocit z "otevřenosti open-source" mi zbastlenou aplikaci opravdu nenahradí.
  Odložme řeči o tom, že to může dělat kdokoliv. Nemůže ani náhodou. Jenom pár lidí má dostatečné znalosti, a když dojdeme do detailů, otevřený software je něco jako anarchystická firma.
 • 30. 7. 2007 16:26

  vain (neregistrovaný)
  Cítím Hulána normálně. Zvláštní, že já takové problémy o kterých tady mluvíš v Linuxu nemám.
 • 30. 7. 2007 17:38

  anonymní
  Tak to se máš. Mě v linuxu nefunguje skener ani software pro burzu. Dále postrádám další software, který je jen pro Windows a alternativa v linuxu neexistuje.
 • 1. 8. 2007 12:17

  NaiL (neregistrovaný)
  a to je akoze problem linuxu :)

  kua zle uhlie zle! nefunguje mi v aute!!! :( fok zle auto zle! parna lokomotiva RULEZ!

  sa zobud chlapce :)
 • 1. 8. 2007 16:40

  LO (neregistrovaný)
  Já jsem se zobudil. Existují produktivní aktivity, které se dají dělat na Linuxu, ale nelze je provádět na Windows? Produktivními aktivitami mám na mysli to, kvůli čemu si lidé kupují počítač. Účtování, řízení výroby, počítání mezd, řízení restaurace. Ona se totiž na Windows provádí řada věcí, pro které na Linuxu (reálná) alternativa zjevně neexistuje. Naopak to zřejmě není.
 • 30. 7. 2007 17:52

  miro (neregistrovaný)
  Cítíte správně, to totiž JE Hulán. Kdo to pastnul sem, je pochopitelně jiná otázka.
 • 30. 7. 2007 19:08

  LO (neregistrovaný)
  Hulán to sem asi nepastnul. Ať si o něm myslím cokoliv, výraz anarchystická firma mi k němu nesedí ;)
 • 30. 7. 2007 19:31

  miro (neregistrovaný)
  Ano, to je pro změnu odsud - tedy buď Martin Koníček osobně, nebo někdo, koho nechává provozovat blog ve svojí doméně, a nevadí mu, že se dotyčný nepodepisuje. Dojala mě poslední věta toho příspěvku - "Lidi co jej (linux - pozn.) bez hlavy všude nasazují jenom kazí příležitosti ekonomickým génium přes informatiku jako jsem já." Oni od sebe s Hulánem asi nebudou až tak daleko. IMHO to vypadá, že Hulán a Koníček mají nějakého nekritického obdivovatele, kterému není líto času ani námahy kompilovat příspěvky z jejich blogů a rozstrkávat je do diskusí na rootu. Skoro by mě zajímalo, jestli o tom pánové vědí. A jestli jim to vadí ;-)
 • 30. 7. 2007 16:29

  Jirik (neregistrovaný)
  Vsechno je relativni a pouze vec nazoru. Me osobne by nikdo neprinutil pracovat na M$, at uz v praci nebo doma. Vlastne asi ano, ale muselo by to byt sakra zaplacene. Nemam dobre zkusenosti s M$ - nestabilni system, rozhoduje za me, netransparentni instalace, spatna sprava pameti... Je toho mnohem vice. Na notasu mam Gentoo a jsem absolutne spokojen. Stabilni, vykonny, nemusim restartovat po aktualizaci, mam nad nim kontrolu, neotravuje otazkami typu "Jste si jist?" a "Opravdu jste si jisty ze jste si jisty" apod...

  Osobne se Ti docela divim, takhle provokovat na Root.cz a blahorecit M$ Widlim, resp. JehoVistam...
 • 30. 7. 2007 16:47

  bez přezdívky
  (ironie) Asi proto se ten nestabilni, nepodporovany a pomaly system Linux dava na nejvykonejsi pocitace na svete, ze :-)(/ironie)
 • 30. 7. 2007 18:02

  anonymní
  Ano na těchto speciálních 500 PC kraluje linux.
  Jen tak mimochodem, podíl IIS / W2K3 má velice rychle stoupající tendenci. Linuxu se zmenšuje podíl na serverech, přestože je zdarma (to je hlavní důvod, proč se instaluje). IIS má už 33% podíl, Apache 53% podíl, nicméně před rokem to bylo pro Microsoft o -7% a pro Apache +10%.

  Za pouhý jeden rok se rozdíl mezi Apache a IIS zmenšil z 34% na 18%. Obdivuhodné, a jasně to dokazuje skvělé kvality komerčního IIS. Dále je potřeba chápat, že ve statistice je i Apache běžící na W2K3, BSD, Solarisu, atd., takže Apache rozhodně nerovná se Linux. Raketový nástup má prostě Microsoft.

  http://news.netcraft.com/archives/2007/07/09/july_2007_web_server_survey.html

  V mnoha analýzách, které porovnávají řešení založené na softwaru Microsoftu a na Linuxu, se vyskytuje argument, že ačkoli je MS Server v první fázi (nákup, instalace) náročnější na investice, v delším časovém horizontu se tento výdaj oproti linuxovému řešení smazává a to především díky technickému řešení a nižším personálním nákladům na správu systému.
  http://www.computerworld.cz/cw.nsf/id/vzdelavani_linux_vs_microsoft

  Londýnská burza očekává zvýšení výnosů díky novému systému doručování dat založenému na systému Microsoft Windows Server 2003 http://www.microsoft.com/cze/casestudies/London_Stock.mspx

  Stále více firem dochází po Linuxové euforii, že "zdarma" není "nejlevněji".

  Naše firma (celá korporace celosvětově) má přes 11 tisíc počítačů zařazených v jedné AD doméně na Windows 2k3. Takový Siemens je ještě desetkrát větší a taky jede celý na W2k3. Kdyby bylo lepší nasadit Linux, asi bychom to udělali. Konzultace pro tyto záležitosti pro naši firmu dělá IBM a Deloitte Consulting a prostě pro nás je lepší Windows.
 • 30. 7. 2007 18:40

  anonymní
  MS si z koláče serverů zase něco ukousne viz. chystaný nový Windows Server 2008 http://www.microsoft.com/windowsserver2008/evaluation/overview.mspx

  A jak se zdá firmám se řešení od MS líbí jinak by nepřecházeli.
  MUS očekává od nasazení Microsoft Active Directory spolu s Exchange Serverem 2007 snížení nákladů na správu díky nové management konzoli a lepší funkcionalitě Exchange serveru oproti Novell GroupWise. MUS očekává od nasazení Microsoft Active Directory spolu s Exchange Serverem 2007 snížení nákladů na správu díky nové management konzoli a lepší funkcionalitě Exchange serveru oproti Novell GroupWise. V oblasti přípravy desktopu, který se plánuje nasadit na rozmezí let 2006/2007 se testuje beta verze Microsoft Office 2007, zejména poštovní klient Outlook 2007 vzhledem k jeho využívání nových možností, které poskytuje Exchange Server 2007

  http://download.microsoft.com/download/8/7/e/87e620ed-df69-49c2-bdfb-de624dd16689/CS_MUS_EXCHANGE2007.pdf
 • 30. 7. 2007 19:55

  LO (neregistrovaný)
  Hlavně Windows jsou na node velkého clusteru zbytečné. Node musí umět spravovat paměť, procesy, implementovat TCP/IP a zavést program. To umí snad každý OS, a není za to třeba platit stovky USD za licenci.

  MS uvedl Windows Compute Cluster Server, který se soustředí spíše na management takového clusteru. Uvidíme, jestli toto oblast převálcuje, nebo ne. Sázím na třetí verzi ;)
 • 30. 7. 2007 20:26

  bez přezdívky
  Krasne agumenty z nejake MS marketingove skoleni, ze? Ja Vam ten Windows neberu, nerikam, ze je spatny. To vy budte opatrny na superlativy. Pro mnoho lidi (vetsinu na tomto foru) komercni produkty treba nemaji onu uzitnou hodnotu.
  Ano mate pravdu, proc sem tahate Apache? - sam pisete - Linux to neni, ale no prosim... Co z te statistiky vyplyva? Ze MS zrovna ve svem Web serveru nabidl neco, co zaujalo. Nic vic. Tvrdit ze je lepsi protoze ma o polovinu mensi obsazeni je argument jako z materske skolky."Atlet L zabehl 100 m za 12s a atlet MS za 24s - ovsem atlet MS je mnohem lepsi nez atlet L, protoze loni mu to trvalo minutu".

  Skoleni? To opravdu nemyslite vazne agumentovat takovymi Curchillovsky zfalsovanymi studiemi :-)). To uz je tak proflakle, ze nema smysl dale argumentovat :-)). Pokud uz bychom se na toto tema meli bavit, tak rozhodne seriozne, ze cas potrebny na zaskoleni je pro kazdy system priblizne stejny - zalezi na rozsahu a predchozich zkusenostech studentu.
 • 30. 7. 2007 20:53

  McBig (neregistrovaný)
  nemuzu si pomoci, musim ragovat:

  1) byt na netcraft velmi casto odkazuji lidi, vim moc dobre o tom, jak strasne zkresluje. Nerika totis, kolik je win serveru a kolik lin serveru, ale kolik domen bezi na win serverech a kolik na lin serverech coz je s prominutim kurva rozdil. Nebot to ani nemusi byt zalezitost .net vs php ale proste levnych hostingu, domen z jedne oblasti atd... uprime receno, kolik 7/24 hostingu bezi na win ? a jak asi ? :)

  2) sprava win resni sice vyjde levneji v nakladech na cloveka, ale ten clovek musi krapet vic kmitat nez clovek, ktery se stara o lin (nebo obecne o unix) masinu. Firma, ktere zalezi na kvalite, si radeji priplati za cloveka, kterej se bude flakat, protoze proste vsechno bezi, nez aby platila sice mene ale za cloveka, ktery od rana do vecera resi problemy, nejasnosti, atd...

  3) pokud vim, tak siemens, konkretne u nas... (nevim jak je tomu dnes) provozoval linux ne jen na serverech ale i na pracovnich stanicich v dobe... kdy neco jako terminal services zacalo byt opet zajimavym tematem (10 let z5 mozna dyl)

  4) slovo heterogeni prostredi, oznacuje takove, ktere neni multiplatforme zavisle, a to prave z toho duvodu, ze se tyto ruzne platformy v podstate kontroluji a zalohuji a drzi pri zivote atd.. Pro predstavu zminim treba troji vypocet systemu pro ovladani semaforu na nadrazi, kde se stejna hodnota pocita 3x a reaguje se podle shodneho vysledku nebo pak podle lidskeho rozhodnuti

  5) at uz je euforie jakakoli - je absolutne jedno k jakemu se tahne systemu, nebot lide, kteri se rozhoduji, na zaklade dojmu, slibu a jednosmerneho nazoru.. na svych mistech nemaji co delat (pokud to neni jejich prace, poslouchat nadrizeneho doslovne). A lidi, kteri at na jedne nebo na druhe strane, dokazou opravdu zvazit pro a proti (nebavim se ted o kalkulacce) je hodne malo (alespon mam takovy pocit)

  6) to ze se servery ve spolecnostech jako je ceska pojistovna a podobne (at uz sou unixoveho nebo windowsoveho typu) restartuji pravidelne v uricty cas bez ohledu na stabilitu, je opravdu jen vec kterou zavedl MS. Protoze kazdy unixar vi, ze pokud se neco rozbije... na unix-like systemu, sance ze to restart napravi je velmi mizava... naopak naprava restart leckdy vubec nevyzaduje - ten se dela pouze za ucelem testu - tedy automaticke plus k dodavane sluzbe technika
 • 31. 7. 2007 7:25

  Peto_MiG (neregistrovaný)
  A teraz ešte tú o červenej čiapočke..

  Argument pracovnej sily je nanič. Odborník na Linux stojí peniaze, veľa peňazí. Odborník na Windows takisto. Lenže "správcu" Windows serverov často robí niekto, kto si doma vie nainštalovať ovládače grafickej karty a už je z neho veľký hacker. Je lacnejší, ale keď sa správanie servera len mierne odchýli od normálu, končí a musí buď volať skutočného odborníka, alebo to istí svatá reinstalace.

  Naše skúsenosti s Windows servermi je taká, že z času na čas to jednoducho prestalo fungovať, hoci sa NIČ nemenilo na konfigurácii. Nastavenie východzích hodnôt nepomáhalo. Jednoducho preinštalovať.

  Keď je Linux nainštalovaný odborne, tak funguje roky bez toho, aby si o ňom vedel.

  Tvoj posledný argument mi pripomína jedno úslovie: "Ľudia, jedzte kravský trus. Tie milióny múch sa rpedsa nemôžu mýliť".
 • 31. 7. 2007 15:08

  LO (neregistrovaný)
  Firmám se vyplatí mít "správce", a najímat si externího odborníka, který vyřeší problémy, na kreré je drahé vlastnit specialistu.

  Nerad bych vás zklamal, ale počítače jsou deterministické. Pokud něco přestane fungovat, má to jednu či více příčin, která se dají dohledat a odstranit. Takovou příčinou nebývá "jsou to Windows, a běželo to moc dlouho".

  Mouchy mají trochu jiné potřeby, než lidé. Naopak jedna moucha může říkat druhé "jez kravský trus, je fajn", a nejspíš bude mít pravdu, protože mají obě stejné/podobné potřeby.
 • 5. 8. 2007 15:27

  Gabriel Szász
  To ma prekvapuje. Môj strýko pracuje pre divíziu Siemens v Mineapolise a Windows im tam beží len na troch pracovných staniciach a to len kôli MS Office (niekto zhora im nariadil, že majú internú korešpodenciu s vedením odosielať vo formáte MS Word).

  U nás všetci používajú Linux už pekných pár rokov. Ja som proti tomu nikdy neprotestoval. Pod Linuxom pracujem už 10 rokov a som spokojný. Diskriminovaní sú tu skôr tí, ktorí chcú z nejakého dôvodu pracovať pod nejakým alternatívnym systémom (Windows alebo Mac OS). V jednej organizácii dokonca museli kvôli nim zriadiť špeciálny helpdesk pre Windows a Mac OS.

  Môj názor asi nie je úplne objektívny. Ja vlastne ani neviem ako teraz Windows vyzerá. Obrazovku na ktorej svietil windowsový desktop som videl naposledy pred pol rokom. Ale zdá sa, že vo svete existuje ešte stále dosť ľudí, ktorí to vážne používajú...
 • 30. 7. 2007 17:01

  anonymní
  Nevím proč se divíš. Lidé mají možnost volby už přes deset let, a přesto si jich 99.% volí Windows. Proč asi? Kvalita, dostupnost aplikací a kompatibilita. Windows se prosadily celosvětově nejen kvůli marketingu, ale především kvůli svojí kvalitě (nemyslím win98). Lidé používají Windows hlavně proto, že spousta aplikací je špička ve svém oboru, a shodou okolností běží jen na MS Windows.
  O rústu linuxu slyšíme už 10 let a nefunguje to. Linux má stále +/- cca 0.5%. Linux je silný jen v řečích, ale realita je zcela jiná. Linux se minimálně stále nerozšiřuje tak, jak se už léta pořád dokola povídá. On snad někdo ty milióny lidí nutí kupovat nebo crackovat Windows XP,Vista když mohou mít zdarma Linux? Nenutí... Windows se prosazují na 99% počítačů, protože jsou prostě lepší než Linux. Dost počítačů se prodává s Linuxem (či s FreeDOSem), je poté sice o 2.000 Kč levnější, a pro lidi je to částka, pro kterou jsou ochotní i krást. Lidé následně Linux z HDD smažou a nainstalují si cracklá Windows XP. Proč to asi dělají?
  Linux se ani v roce 2007 na desktop nehodí, pokud tedy chcete pracovat či bavit se, a nikoliv něco "kutit" Já se divím tobě, proč něco desítky hodin kompilovat pro teoretický 5% nárůst výkonu.
  Řada lidí totiž Linux vyzkoušela, a odešla od něj. Nikoliv proto, že by to byl špatný OS, ale proto, že pro Windows (XP) existuje tisíckrát více aplikací, a jen Windows tak nabízí opravdovou svobodu a možnost volby (aplikací).
  Linux používám 4 roky a pořád se v určitých věcech neblýská na lepší časy (ovladače, aplikace, kompaktibilita atd.) Až v linuxu budu moc plnohodnotně pracovat jako ve Windows, budu ho používat jako primární operační systém. Jinak je to pouze doplněk, uvidíme za pár let, ale v současné době docela slabota a linux je několik let pozadu za Windows bohužel to si musíme přiznat.
 • 30. 7. 2007 17:11

  anonymní
  Ve spoustě případů si musíš například kupovat hardware co se líbí linuxu a nikoliv tobě.
 • 30. 7. 2007 17:22

  anonymní
  Lide si instaluji crackla windows, protoze krast software jim proste neprijde tak hrozne. Windows jeste nejsou tak drahe (jasne, jak pro koho, ja bych treba dva tisice jen tak do kanalu nehodil :-) ), ale markantni je to u programu jako MS Office, Photoshopem, Corel Draw,... Ty uz si domu koupi malokdo. Navic sam priznavas, ze se nejedna o kvality windows jako takovych, ale o rozsirenosti platformy, diky ktere je vice aplikaci pro windows. Vzdyt i Microsoft priznava, ze za svou rozsirenost vdeci softwareovym piratum. Zajimave, jak o omezovani piratstvi porad mluvi, ale zas tak moc pro to nedelaji. Nelegalnim windows neodstrihne pristup k aktualizacim, protoze by to pry internet zaplavily viry, ale pritom by pro ne nebyl problem ty nelegalni windowss proste odstavit. Nezaplatils? Tak to ti pak windows nepobezi! Ale to MS neudela, domaci zlodej by mohl utect jinam a s prevahou windows by uz to nemuselo byt tak zhave. A mala poznamka na zaver, to ze neco pouziva vetsina jeste neznamena, ze je to lepsi. Spis naopak.
 • 30. 7. 2007 18:32

  anonymní
  Windows používá 99% lidí, a mezi nimi jsou desítky procent totálních lam a IT nedouků. Není divu, že tito poté zmateně křičí na internetu. Nevypovídá to ale nic o Windows samotných jen o lidech, a jejich neschopnosti přiznat si vlastní chyby. Kolik lidí pracuje ve Windows pod administrátorem místo pod uživatelem atd. Windows potřebuje doma každý, kdo počítačům zrovna moc nerozumí, ale přesto je chce používat.

  Kterýkoliv hardware bude na 99,999% fungovat bez několikahodinového přemlouvání profíkem. Živnostník najde účto a aplikaci pro vedení knihy jízd, hospodyně aplikaci na recepty, všichni najdou hromady her a mohou bez problémů přehrávat cokoliv atd... Tomu se říká user-centric design a to se Linux jen těžko podaří rozšířit, když je v řadě věcí o tolik horší.
  Linux prostě není tou správnou volbou pro každého uživatele Windows, a to platí i naopak. Oba systémy mají zcela jinou filozofii i historii.
 • 30. 7. 2007 22:22

  anonymní
  Ale proc sem porad pletete veci, ktere souvisi s rozsirenim platformy? Vy neporovnavate linux a windows. Kdyz bude linux behat na tretine desktopu, tak se ta situace zmeni. Bude vic software a vyrobci hardware si daji zalezet na ovladacich pod linux. Vzdyt jak vypadala situace se softwarem na linux pred nekolika lety a kde je ted? Tak nam teda reknete, v cem je ten linux o tolik horsi, ze na nem hospodine nemuze mit aplikaci na recepty, zivnostnik knihu jizd a ja si na nem cokoliv neprehraju?
 • 31. 7. 2007 2:49

  LO (neregistrovaný)
  Výrobci HW si nedají záležet na driverech, dokud budou muset otevírat zdrojáky driverů. Uživatelé budou mít s drivery problémy, dokud je budou muset kompilovat, adělat podobné příšernosti.

  Proč technicky živnostník nemůže mít knihu jízd na Linuxu (vyjma malého rozšíření Linuxu)? Proto, že napsat knihu jízd pro Linux je složitější. Ve Windows má .NET, dobré IDE, skvělou dokumentaci a light verzi SQL Serveru, to vše zdarma (plus školení na každém rohu). Na Linuxu je situace daleko horší (a to nemluvíme třeba o ovládání TV karty). S přehráváním je problém v licenci, kterou musí držitel patentu dostat zaplacenou. Když autoři trvají na SW bez platby, nemohou dekódovat. Navíc DRM ani technicky nelze na open source systému zrealizovat.
 • 31. 7. 2007 7:39

  Peto_MiG (neregistrovaný)
  LO, za tieto bláboly musíš byť platený, pretože to, čo tu Ty píšeš, som ešte nepočul ani od zarytých používateľov Window$.

  Žijem asi v inom svete, ale vidím a počujem vo svojom okolí ľudí, ktorí si musia po 3 mesiacoch zase preinštalovať Windows, lebo už je v ňom z Internetu samo-naťahaných toľko hávede, že je ten stroj už nepoužiteľný na čokoľvek.

  Ďalej počujem o mnohých ľuďoch, ktorí si kúpili PC alebo NTB s Windows Hlista a polovica hardvéru nemá správne ovládače, pretože predajcovia sa chcú zviezť na módnej vlne.

  Počujem z odbornej literatúry aj z diskusných fór, že mnoho ľudí zmazalo slávnu Hlístu a vrátilo sa ku XP, lebo nedokázali spojazdniť ani hry, ani softvér.


  A ja si tu už roky pokojne pracujem na Linuxe a ani jedno, ani druhé ma netrápi.


  Mimochodom, Ty si asi nikdy nekompiloval, však? Len sa ten pojem dobre používa na strašenie neznalých. Ak je to pre Teba také ťažké, tak o Linuxe zrejme nič nevieš a iba tu mútiš vodu.

  A s prepáčením, DRM, to patrí do latríny alebo do M$ systému, keď sa už Bill dohodol s Hollywoodom. Je to chorá myšlienka od začiatku. Najradšej by rozhodovali aj o tom, či sa môžeš nadýchnuť, koľkokrát za minútu, a koľko im za to zaplatíš.
 • 31. 7. 2007 11:38

  developer (neregistrovaný)
  Je vsak zaujimave, ze si nereagoval na kvalitne IDE, dokumentaciu, lahkost vyvoja a pod. Programujem momentalne na windows multiplatformovu aplikaciu (priebezne sa portuje aj pre linux) a plne suhlasim s LO. Vyvoj pre windows je z mojho pohladu neporovnatelne efektivnejsi...

  Blaboly tu uvadzas v podstate aj ty. Kazdy z nas ma vo svojom okoli ludi co si vedia pokurvit system. Ja osobne pisem momentalne zo stareho notebooku s windows, ktory som preinstaloval len raz, pred dvomi rokmi. Takze z mojho pohladu (a pohladu ludi, ktorym sa obcas staram o windows instalacie) je windows uplne bezproblemovy system. Z globalneho hladiska to bude ale asi trosku inak. Na forach nadavaju iba geekovia, ale bezny clovek, tomu su jeho problemy s windows vacsinou u prdele (ani o nich nevie). Moj skromny nazor je taky, ze s linuxom by tieto masy mali momentalne este vacsie problemy ako s windows...
 • 31. 7. 2007 15:31

  LO (neregistrovaný)
  Bláboly? Které konkrétně? Nebo jde jen o bezdůvodné napadání oponenta?

  Ano, když člověk instaluje svinstvo, nebo náhodně maže soubory :), může být nejjednodušší reinstalace. Já svůj počítač instaloval 17. července 2003, a od té doby samozřejmě nebyla řádná reinstalace. Proč taky?

  Já jsem slyšel o paní, která na ulici potkala fialového slona. Pokud si někdo koupí šrot, je to chyba. Od toho existuje certifikace Designed for Windows. Kompatibilita her a SW s Vistou je dost dobrá.

  Kompilace? Ale jistě, zkoušel jsem. Například nVidia driver pro Linux. Musel jsem si stáhnout novou verzi gcc, zdrojáky kernelu, a nějaký další balíček. Pak to šlo. Wifi stack jsem nezkompiloval, protože chtěl novější verzi glibc (smůla). Mplayer také nešel přeložit, házelo to nějaké chyby datových typů. Ani při experimentech s Linuxem nemám čas trávit takovou blbostí víc, než 30 minut.

  co ten druhý odstavec mého příspěvku? Na ten nemáte odpověď? ;)
 • 31. 7. 2007 15:48

  McBig (neregistrovaný)
  "Kompilace? Ale jistě, zkoušel jsem."

  Fajn... a kompilace na windows je jednodussi ? To bych nerekl.. delal sem support programatora na win platforme, delphi, c, c++, python, obcas nejakej perl a hromada jinych veci. Vim o cem mluvim, kdyz rikam ze bez OpenSource by sme se tam neobesly a vim o cem mluvim, kdyz rikam ze kompilace na obou platformach muze byt idealni, ale take dost komplikovana (je to proste o tom, jak to vyvojarske prostredi je predprivraveno, coz na linuxu vetsinou je). To ze si musite neco kompilovat pod linuxem jeste neznamena, ze to uz nekdo neudelal predvama ! Ono ne vzdy se instaluje na linuxu kompilaci, vlastne ani nemusite, pokud nehonite vykon... totez je ale s win. S nima si take musite hrat X hodin, abyste vykon dohonil. Problem je... ze k tomu nemate tolik ehmm moznosti (napr. vlastni kompilace)
 • 1. 8. 2007 23:16

  LO (neregistrovaný)
  Ve Windows kompilují v podstatě jen vývojáři. Aplikace a drivery se dodávají v binární formě.

  "Honit výkon" má smysl pouze v kritických věcech, jako jsou multimédia, a kusy kódu her. A tam se to kupodivu dělá tak, že se napíše více větví kódu. Jedna s podporou SSE2, druhá se SSE3, další s AMD3D; případně se mění velikosti různých bufferů. Na místě se pak použije kombinace, která je nejrychlejší. Není třeba kvůli tomu nic překládat na cílovém stroji.

  Nejdrsnější je ovšem kompilace coby druh konfigurace. Například kompilace s GUI, kompilace bez GUI, kompilace s výstupem na framebuffer, s výstupem na OpenGL... slušný SW používá moduly, které se dají nezávisle přidávat a odebírat. K tomu by bylo super mít třeba komponentový model, jako COM. Ale třeba časem dojde i na to ;)
 • 31. 7. 2007 7:59

  anonymní
  To je fakt jeden blabol vetsi nez druhy. Tak zaprve, nekteri vyrobci hardware nemaji s oteviranim zdrojaku problem. Dalsi vyrobci delaji uzavrene ovladace (ano, je tu snaha udelat takovym vecem pritrz). Ale jsme zpet o te rozsirenosti. Oni by si zalezet dali, kdyby jim to za to stalo. Zatim bohuzel nestoji, ale to nema nic spolecneho s kvalitou linuxu, jsme jen zpet u te penetrace.

  Druhy odstavec je blabol jak mraky. Zivnostnik nemuze mit knuhu jizd na linuxu kvuli jeho malemu rozsireni? To jako ze je mu linux nedostupny? To snad nemyslite vazne. Ze maji windows .NET? Slysel jste o Monu? Slysel jste nekdy o Jave? V cem by melo byt slozitejsi napsat knihu jizd pod linux? Vzdyt Vy evidentne nevite, o cem mluvite, pouze tu pisete nesmysly. Navic, jak dlouho existuje NET platforma? Jak se psaly programy predtim, nez tato byla?

  Ze DRM nejde na open source systemu zrealizovat? No nevim, mozna se na to jde spatne. Ale vidim tu jistou podobnost s kryptografii. A uz davno vsichni vedi, ze dulezite je kvalita sifry, ne jeji utajeni.
 • 31. 7. 2007 11:52

  McBig (neregistrovaný)
  Mimo to... pred lety ovladace od vyrobcu grafickych karet na linuxu prakticky nebyly (otazka rozsireni Linuxu na desktopech) dnes jsou ! A taky je dobre se obcas juknout na ovladace sitovek ... treba i 10 15 let starych ... co se tam tak najde ? Driver pro Win , OS2, Novell a ne to opravdu neni ten Linux ktery myslime :)
 • 31. 7. 2007 15:42

  LO (neregistrovaný)
  Někteří výrobci nemají problém dát zdroják driveru, většina problém má. FSF má zase problém s kernelovými moduly (včetně driverů), které nejsou pod GPL.

  Komerční kniha jízd pro Linux bude těžko napsána, když Linux není natolik rozšířený, aby se to vyplatilo. Psal jsem, že od toho odhlédneme. Ano, o Monu jsem slyšel. Nekompletní implementace .NETu, bez IDE. O Javě jsem slyšel, i v ní psal. Jestli chcete napsat pomalého šneka, který žere spoustu paměti, vypadá zcela jinak než nativní aplikace, a odříznout si možnosti napsat věci typu multimédia, ovládání TV karty, vypalování DVD/CD, používání koupených externích komponent typu OCR atd., jděte do Javy ;). Před příchodem .NETu se psalo ve VB a MFC. To bylo v době, kdy jste na unixech psali xclock pro Motif ;)

  Z čeho konkrétně vycházíte, když tvrdíte, že píšu nesmysly? Konkrétně, prosím. Napadat ostatní umím také ;)

  DRM opravdu nejde postavit nad GPL. Chce to jen věci rozumět. Představte si, že chcete zajistit, aby audio nebylo možné uložit na disk, ale jen přehrát. Máte přehrávač, který dešifruje soubor, a vytáhne z něj audio data. Ty pak pošle na zvukový výstup. Jenže když k tomu máte zdrojáky, bez problému vyrobíte jinou verzi přehrávače, která data zapíše na disk. Stejně tak můžete napsat driver výstupního zařízení, který bude zapisovat WAV soubory, místo přehrávání na zvukové kartě. Ve Windows se to řeší tak, že přehrávač, dekodér i driver musí být digitálně podepsané, jinak se přehrávání nespustí.
 • 31. 7. 2007 11:47

  McBig (neregistrovaný)
  Kniha jizd na linuxu opravdu neni slozitejsi :D :D Ted sem fakt pobaven.... ehmmm ano .. v soucasne dobe mam hotovou jen evidenci navsev cizich vizidel a implementaci knihy jizd pride na radu bud az na to budu mit cas, nebo az za mnou nekdo pride, je ji chce :) Ale jako komerni aplikaci uz mam zaklad rozhodne :D
 • 31. 7. 2007 11:10

  JardaP (neregistrovaný)
  99% spameru pouziva botnety powered by Windows. :)

  A mimochodem, na Windows se jinak nez jako admin pracuje dost blbe. Clovek se furt prelogovava kvuli kazde blbosti. Clovek jeste jakz takz nainstaloje program, ale k odinstalaci uz se musi prelogovat (W2k, XP nevim). A pak jsou idioti, kteri pisi software tak, ze se ani jinak pouzivat neda. Prikladem je nedavny update Yahoo Messengeru, ktery se snazi zapisovat do \documments and settings\all users a kdyz se mu tam udeli prava zapisu, stejne nefacha. Nezobrazuje text, to umi jen pod adminem. Znovy W2k. Takova NT based Windows 98.
 • 31. 7. 2007 15:44

  LO (neregistrovaný)
  99% spameru pouziva botnety powered by Windows - to možná ano. Celkem logické, když jsou Windows na 99% desktopů, že? ;)
 • 31. 7. 2007 18:23

  JardaP (neregistrovaný)
  Ne tak docela. Kdyby na tech 99% bylo neco jineho, botnnety by se jim smrskly k 1%. Meli by totiz mnohem tvrdsi praci se do tech systemu prolamat, nez maji s Windows. Browsnete si treba sem: http://67..190..47..55/ (umazte si prebytecne tecky, aby nekdo nerekl, ze sem posilam zavirovane stranky). To mi prislo, jako ze jsem dostal pohlednici od kamose. Tak se to dela ve Windows, v Linuxu to tezko bude fungovat, i kdyby to byla Linuxova binarka. Na lamani se do Linuxu je potreba black hat a ne kdejaky blbec.

  Navic 99% Windowsaku jede pod adminem, na Linuxu pod rootem jede nejvys tak 1% uzivatelu. Linux desktop je udelany tak, aby clovek roota nepotreboval. Ve Windows si ho tak clovek musi udelat sam a jde toho dosahnout jen s omezenimi.
 • 1. 8. 2007 23:22

  LO (neregistrovaný)
  Aha, takže exploitnout děravý FireFox na Linuxu je mnohem těžší, než na MSIE Windows,a vyžaduje to daleko většího odborníka? To jsou věci.

  Samozřejmě ve Windows nemusíte jet pod adminem, a pokud neděláte admin tasky, tak bych to ani nedoporučoval. Tedy nebýt toho, že některá paka (třeba autoři Total Commanderu) zapisují konfiguraci kam uživatel nesmí (obdoba zápisu do /etc), apod. Jenže to není věc Windows, ale autorů SW.

  Další věcí je, že dnešní malware nepotřebuje admina. Na co? Spustí se při přihlášení neprivilegovaného uživatele. Bude rozesílat spam, případně se podílet na DDoS útoku. K čemu z toho potřebuje admina?
 • 30. 7. 2007 19:15

  LO (neregistrovaný)
  Office 2007 pro studenty a domácnosti (pro nekomerční použití) za 3000 Kč. Office 2007 Basic (komerční, OEM) za 4000 Kč. Office 2007 SB (komerční, OEM) za 5000 Kč. Windows Vista (Home Basic, OEM) 1900 Kč. Jsou tohle vysoké ceny?
 • 30. 7. 2007 19:32

  Alim (neregistrovaný)
  Jo jsou, za ty prachy bych si radši koupil novější laptop ;-) a ještě by mi zbylo na pivo. No co na tom, že tam nepojede 3D desktop atd. Pracovat se na tom dá v pohodě.
 • 31. 7. 2007 2:55

  LO (neregistrovaný)
  Můj laptop stál asi 70k Kč. Kde se prodávají použitelné nové laptopy za méně než 4900 Kč? Také bych si jeden za tu cenu dal. S hmotností pod 1.5kg, slušným výkonem a výdrží více než 4 hodiny.
 • 30. 7. 2007 21:51

  TomBA (neregistrovaný)
  Prečo sem uvádzaš OEM ceny? Pri každej zmene Office a Windows kupuješ nový počítač?
  Kde je cena za antivírus?
  Kde je cena za poriadny firewall??
  Kde je tu cena za software na prácu s archívmy (lha, rar, arj, tar....)?
  Kde je tu cena za software s ktorým si skopíruješ CD (bez toho aby si to najprv ukladal na disk)?
  Ako si namountujes obraz CD?
  Kde je tu cena za soft na vektorové kreslenie (corel draw, illustrator)?
  Kde je tu cena za soft na prácu s bitmapovou grafikou (photoshop, corel photopaint)? Správa fotografií??
  Kde sú kontroly pravopisu pre desiatky rečí? Kde je možnosť rôznych jazykových rozhraní pre jednotlivých užívateľov (veľmi príjemné pre internet cafe v turistických lokalitách....)?
  .....................................................
  Keď to všetko spočítaš, vynásobíš počtom strojov v malej firme, pochopíš že sú to VEĽMI VEĽKÉ položky.....
 • 30. 7. 2007 22:37

  Veterán (neregistrovaný)
  Jsou ceny OEM a ceny pro domácí uživatele.
  Plno věcí, co dále uvádíte se dá řešit pomocí programů zdarma, jejichž část byla převedena z Unixu pro Windows, ale další i opačně (OpenOffice). Další část již ale v Linuxu nenahradíte - Corel, Adobe... Ony náhražky v Linuxu totiž existují i ve Windows, ale i pro poloprofesionální práci je to výsměch.
  Kontrolu pravopisu si člověk najde u MS Office a případně i stejnou, jako používá OOo.
  Různá jazyková rozhraní přinesla Windows Vista...

  A poslední věta - vynásobit počet počítačů cenou programů - přímo nasvědčuje tomu, že firemnímu prostředí nerozumíte. Vlastní cena programů totiž nehraje roli. Důležitá je položka TCO. Pro příklad - někomu se vyplatí AutoCAD s knihovnami v ceně vysoko přes sto tisíc, ale pro jiného je to nesmysl. Pro jednoho je z hldiska TCO výhodné nasadit Linux, pro dalšího je to prodělečné. Ale to většina fanatiků z obou stran asi nikdy nepochopí.
 • 30. 7. 2007 23:16

  TomBA (neregistrovaný)
  "Jsou ceny OEM a ceny pro domácí uživatele." - toto som nepochopil, domáci užívatelia majú lepšie ceny??
  Je mi jasné, že sú veci, ktoré sa dajú nahradiť programami zdarma. Všimni si ale, že drvivá väčšina programov "zdarma" sú zdarma len pre nekomerčné využitie a nie pre SOHO.

  Ak máš na mysli programy ktoré vznikli povodne pod GNU licenciou a dnes je ich možné využívať na windows, tak sa pýtam:"A tu Ti nevadí, že to nie je kvalitný=komerčný software?" Prečo si radšej nekúpiť komerčnú verziu?

  Neviem prečo je podľa teba napríklad gimp nepoužiteľná aplikácia pre SOHO. Pracujem s ním bežne. Nie som grafické štúdio a ani nemám ambície pripravovať podklady pre ofsetovú tlač, ale pre bežné práce v SOHO stačí. Presne tak ako OpenOffice pre office aplikácie.
  Pre vektorové práce používam InkScape, ale máš pravdu, cnie sa mi za Illustrátorom.... Povedal by som že InkScape je dnes na úrovni Corel9 alebo Illustrator8, čo by mohlo stačiť...

  "Kontrolu pravopisu si člověk najde u MS Office a případně i stejnou, jako používá OOo"
  Kontrolu pravopisu myslíš zase tú free, ktorá je akože zlá?

  "Různá jazyková rozhraní přinesla Windows Vista..."
  Jazykové rozhrania pre iné jazyky sú pod Vistou free? Aj aplikácie??

  Neviem či firemnému prostrediu nerozumiem. Mám firmu už 15 rokov (teraz som si uvedomil že za dva dni máme výročie...). Staráme sa o IT 42 firmám/organizáciám....

  To čo píšeš na konci, že pre niekoho áno a pre niekoho nie, podpisujem v plnej miere, ja som len reagoval na komentár, ktorý sucho uvádzal voľajaké ceny bez akéhokoľvek kontextu...
 • 31. 7. 2007 2:00

  LO (neregistrovaný)
  >Ak máš na mysli programy ktoré vznikli povodne pod GNU licenciou a dnes je ich možné využívať na windows, tak sa pýtam:"A tu Ti nevadí, že to nie je kvalitný=komerčný software?" Prečo si radšej nekúpiť komerčnú verziu?

  Kvalita SW se neposuzuje dle licence, ale dle vhodnosti k danému účelu. Pokud mám rozpočet 20 Kč, a chci "profi" editovat fotografie, Gimp je jasná volba, se všemi jeho nevýhodami. Já osobně používám třeba PDFCreator, což je open source, který kupodivu běhá, jak by měl. Normální MSI instalační balíček (nikoliv "stáhněte cygwin, nainstalujte A, poté B, spusťte skript, zkompilujte, nejde to, hoďte si to"), a po instalaci bez problémů funguje. To ovšem moc nemění na faktu, že GPL zabíjí business.
 • 31. 7. 2007 10:16

  anonymní
  GPL zabiji business? Ale prosim Vas, muzete to podeprit byt jen jedinym (prosim, smysluplnym) argumentem? Vzdyt ty firmy nikdo nenuti, aby si zvolili tuto licenci, nebo ano? Nebo snad chcete rict, ze si autor programu nemuze zvolit, jak bude s jeho produktem zachazeno (jak bude licencovan)?
 • 31. 7. 2007 11:22

  JardaP (neregistrovaný)
  Kontrolu pravopisu v MS Office mate jen takovou, jakou jste si koupil, tedy jake mate slovniky. Tedy asi nejaky jazyk plus snad anglictina navic. Navic ta kontrola chodi jen v MS Office, na Linuxu v KDE mi tak nejak ale chodi prakticky v celem desktopu, s vyjimkou konzole.
 • 31. 7. 2007 16:19

  LO (neregistrovaný)
  Český MS Office 2003 obsahuje spellchecker český, slovenský, německý a anglický. Další si můžete dokoupit. Rovněž je v ceně kontrola gramatiky (pro některé jazyky není; pro češtinu je). Jedná se o kvalitní produkty, ne spell checker z OpenOffice ;)

  Neví, jak je na tom se spell checkem Vista (tak dlouho jsem jí nezkoušel), ale pro MSIE existují moduly, které používají slovníky z MS Office.
 • 31. 7. 2007 18:27

  JardaP (neregistrovaný)
  Nevim, jak kvalitni jsou ve srovnani s OO. S anglictinou jsem byl docela spokojeny, s francouzstinou ale uz tak moc ne. A kontrolu francouzske gramatiky jsem si poustel obcas pro pobaveni. BTW, kolik ty slovniky k dokoupeni stoji? A jak dosahnu toho, aby mi kontrolovaly speling v mailu, notepadu, ve formularich ve webovem brouseru, ....? Tedy aby spel checking byl funkci desktopu a ne jednoho baliky programu?
 • 1. 8. 2007 23:26

  LO (neregistrovaný)
  Cenu slovníků neznám, viz třeba SWS (jestli to v té změti zvané ceník dohledáte). Email kontroluje pravopis by default (Outlook, ve Vistě snad i Windows Mail), pro browser jsou pluginy zdarma (jakkoliv tam nevidím tu nutnost). Pro Notepad možná také, nevím. Přiznám, že nevím, jestli má Vista spell checker pro RTF textbox.
 • 1. 8. 2007 12:56

  NaiL (neregistrovaný)
  keby siel autocad na niecom inom ako windows nasadil by si windows? lebo hovor si co chces ale autocad nieje prave to prace profesionalne pracovne prostredie pre designera :), catia v ktorej sa navrhuju boeingy bezi na unixoch a na windowsoch je to take ... no pripadalo mi to ako emulovane :) sice to ako tak slo ale na zakladnu pracu to potrebovalo (ako to pekne povedat) lepsie zelezo
 • 1. 8. 2007 16:45

  LO (neregistrovaný)
  Rozsáhlý design chce dobré železo. Podívejte se na parametry těch unixových stanic, na kterých daný CAD běží. Zpravidla je výkon CPU i grafiky násobně vyšší, než u domácího PC.
 • 1. 8. 2007 16:47

  LO (neregistrovaný)
  Ještě detail: AutoCAD pro unixy i Mac existoval. Kvůli slabým prodejům byl vývoj ukončen (Release 13, 12).
 • 1. 8. 2007 12:56

  NaiL (neregistrovaný)
  keby siel autocad na niecom inom ako windows nasadil by si windows? lebo hovor si co chces ale autocad nieje prave to prave profesionalne pracovne prostredie pre designera :), catia v ktorej sa navrhuju boeingy bezi na unixoch a na windowsoch je to take ... no pripadalo mi to ako emulovane :) sice to ako tak slo ale na zakladnu pracu to potrebovalo (ako to pekne povedat) lepsie zelezo
 • 31. 7. 2007 1:52

  LO (neregistrovaný)
  Osobně Windows a Office upgraduji z přechodem na nový počítač. To je každé 2-4 roky. Nevidím důvod, proč bych měl jít stát frontu na nové Windows Vista nebo nový Office 2007, když mi současné verze dobře slouží. Nakonec když "má" automobilka začne výrobu nového vozu, také ho koupím, až ten současný "dojezdím" (pokud není dobrý důvod jít do toho hned).

  Antivirus domů je zdarma, do firmy za 350 Kč na rok (Avast). Firewall nebrat. Pro příchozí traffic ho Windows XP+ umí, pro odchozí ho uživatel stejně není schopen nakonfigurovat. ZIP umí Windows samy, pro ostatní zřejmě free verze (tar, lha ani arj dnes v podstatě nikdo nepoužívá). SW pro vypalování DVD/CD je součástí Visty, další je typicky v ceně mechaniky, případně existuje hromada freewaru. Obraz DVD/CD namontuji pomocí SW pro vypalování, nebo pomocí freeware utility (třeba MS Virtual CD-ROM Control Panel). Tedy ne že by to uživatelé běžně potřebovali. Vektorově kreslit nepotřebuji, případně bych použil freeware. Mám i starou verzi Zoner Draw, která je na US stránkách ke stažení zdarma. Kdybych grafiku potřeboval řešit, vzal bych třeba CorelDRAW Graphics Suite 11 CZ Special Edition za 2600 Kč (Corel Draw, Corel PHOTO-PAINT, CorelTRACE, ScanSoft OmniPage SE, fonty a cliparty). Za tu cenu je to fakt zdarma. Správu fotografií řeší MS Picture Manager (součást Office), případně Vista. Editaci bitmapové grafiky PHOTO-PAINT (viz výše), pokud bych ji potřeboval. Pro domácí editaci fotek je ale daleko lepší něco typu ACDSee (800 Kč), Zoner Photo Studio (360 Kč), a určitě je i hromada freewaru. Profi nástroj je totiž pro domácí uživatele zbytečně složitý. Samozřejmě je možné použít i Paint.NET (freeware), nebo Gimp (GPL), u kterého ovšem odradí ovládání. Kontrola pravopisu, gramatiky, a diktování textu, je součástí MS Office. Jazyková rozhraní pro Windows a vestavné aplikace jsou součástí MLP, u Visty v ceně systému (dle edice). Na rozdíl od dister Linuxu jsou Windows lokalizované slušně, a nezbyde desíky procent textů v angličtině. Pochopitelně další aplikace (třeba Zoner, ACDSee apod) mají lokalizaci ve své režii; zpravidla jsou i v češtině. Za dalších 1100 Kč může počítač stříhat video s Pinnacle Studio 11 CZ (tedy pokud mi nestačí Windows Movie Maker).

  Když to všechno spočítám, tak dojdu k částce 350 Kč na rok (plus Windows a Office), za což mám antivirus, a tomu hromadu freeware. Možno přikoupit balíček grafika za 2600 Kč, video za 1100 Kč ;). Doma mám ovšem některé věci zdarma, a ve firmě je výhodné použít multilicence. Navíc aplikace typu OpenOffice, Inkscape a Gimp jsou k dispozici i pro Windows. Naopak aplikace typu účto, mzdy, sklad, správa hotelu, restaurace, základní školy, řízení projektů, DTP/pre-press a tisíc dalších věcí pro Linux neseženu, protože *nejsou*. Přitom malá firma většinou potřebuje účtovat, fakturovat, počítat mzdy, ale hlavně podporovat počítačem vlastní ziskový proces (třeba spravovat restauraci - SW včetně podpory bourání prasat :), převádět CAD výkres na programy pro NC stroje, plánovat a řídit výrobu, sledovat stroje). Nikoliv spravovat fotografie a přehrávat porno :)
 • 31. 7. 2007 10:06

  anonymní
  "Osobně Windows a Office upgraduji z přechodem na nový počítač. To je každé 2-4 roky. Nevidím důvod, proč bych měl jít stát frontu na nové Windows Vista nebo nový Office 2007, když mi současné verze dobře slouží."

  No pokud to delas kazde 2-4 roky, tak prakticky stojis frontu na nove windows nebo office. :-) Nebo snad vychazi casteji?

  A pokud jde o cenu vyuzivaneho software, ja nepopiram, ze na windows existuji programy, ktere nemaji v linuxu ekvivalentni nahradu. Ale ja se tu nebavim o pocitaci na business, tak sem lide neplette nejaka DTP studia (nekdo potrebuje to, jiny zas neco jineho, kde treba windows pohori). Ja pouze tvrdim, ze jsou desitky procent lidi (domacich uzivatelu), kteri na pocitaci nedelaji nic svetoborneho (napisou nejaky dokument, prohlidnou si fotky, surfujou po netu a pusti si film). Tito lide maji doma crackle windows, crackle office, nelegalni verzi photoshopu,.. no tech programu je vic. I kdyby ty programy, ktere pouzivaji, staly 8 tisic! Kdyz si koupili PC za dvacet, dalsich osm za software nedaji. Kdyby lidem neprislo normalni software krast, cast z nich by na linux presla. Kdyby tito lide doma nemeli kradene office, ani ten *.doc format by nebyl tak "nepostradatelny".

  Prestante tvrdit, ze windows jsou na pocitaci nezbytna! Pro nekoho ano, pro nekoho ne. Kdyby bylo zastoupeni linuxu o 15 procent vyssi, situace by se urcite zmenila. Ano, jsou to kdyby. Ale toto procento hrave naplni aspon cast skudlivych softwareovych piratu. A microsoft si to dobre uvedomuje, proto je jeho "protipiratska" politika takova, jaka je.
 • 31. 7. 2007 15:53

  LO (neregistrovaný)
  Měl jsem na mysli frontu na Windows/Office při jejich uvedení. Půlnoc, obchod otevře, pár pošuků se nacpe dovnitř, a jdou domů upgradovat. Pokud prostě koupím OEM verzi Windows a Office aktuální k datu koupě počítače, je to běžný postup.

  Pokud se bavíme o počítači domů, tak tam lidé potřebují systém, se kterým si poradí oni, nebo v horším případě soused, který prý úspěšně nainstaloval tiskárnu :). Dále lidé doma často hrají hry. Už jen tyto dva důvody Linux naprosto diskvalifikují. Nemluvě o tom, že Windows mají Windows Media Center. Samozřejmě v poměrně chudé zemi (vzhledem k USA a západní Evropě), jako je ČR, se SW hodně krade. Když vás SW k novému PC vyjde na 25% průměrného platu, je to jiné, než když jde o 5% průměrného platu. O ještě chudších zemích je škoda mluvit.

  Windows jsou pro většinu lidí na počítači nezbytným SW. Kdyby bylo zastoupení Linuxu o 15% vyšší, musel by to být úplně jiný Linux. A muselo by se pro něj úplně jinak vyvíjet. A musel by existoval úplně jiný business model, aby se ten vývoj zaplatil. Tak...
 • 31. 7. 2007 10:27

  anonymní
  btw, taky bych si chtel dovolit kupovat kazde 2-4 roky pocitac za 70 tisic. To bych tu cenu za software taky neresil. :-)
 • 31. 7. 2007 16:21

  LO (neregistrovaný)
  Většinou upgraduji jen poč jako takový. Drobnosti typu monitor, tiskárna apod, kupuji, jak jsou třeba. Takže to zpravidla vyjde na 20-30 tisíc. Teď chci lepší kousek pro Vistu, měl by pár let vydržet, a chci dobrý a rychlý storage, takže to na 70k možná vyleze.

  Těch 70k co jsem někde psal, to je za notebook.
 • 31. 7. 2007 11:17

  JardaP (neregistrovaný)
  Ano, jsou. Software za zapadni ceny se z vychodnich platu kupuje blbe.
 • 1. 8. 2007 23:33

  LO (neregistrovaný)
  Holt asi nejsme každý socka, která si nemůže dovolit dát pár tisíc za výsledky tisíců člověko-let práce. Nebo pracujeme, a naše práce má nějakou cenu. Naučte se třeba administrovat Windows. I tím se dá vydělat na auto, byt, počítač, a zbyde i na software.
 • 30. 7. 2007 23:39

  brave heart (neregistrovaný)
  "Nevím proč se divíš. Lidé mají možnost volby už přes deset let, a přesto si jich 99.% volí Windows. Proč asi? Kvalita, dostupnost aplikací a kompatibilita. Windows se prosadily celosvětově nejen kvůli marketingu, ale především kvůli svojí kvalitě (nemyslím win98). Lidé používají Windows hlavně proto, že spousta aplikací je špička ve svém oboru, a shodou okolností běží jen na MS Windows."
  - Windows 98 a kvalita? To si děláš legraci, ne? :-/ Takovou blbost nemůžeš myslet vážně.
  Příklad: Zkus si do Windows98SE dát USB flash disc 2 GB od "A-Data" ("My Flash - My life"), a uvidíš, že komp je vůbec nevidí! Originální driver od výrobce USB flash vůbec nefunguje :-( je prostě špatně napsán a ani jiné USB drivery v týhle verzi Windows nepomůžou. Stručně - předpotopní Windows. :-( Nic víc.
  - Jaká "možnost volby"? Kolik uživatelů OS Windows má ty svý Winy legálně?! V ČR je asi 45% používaného SW crackz, warez - a to se týká právě a hlavně MS Windows. Škoda takto způsobená je tuším 2 - 2,5 mld Kč.
  - Takže až bude Windows v nejnovější verzi cenově dostupný pro BFU Pepu Vopičku z Horní Dolní :-) (podívej se kolik stojí Windows Wista - jaký rozmezí všech tří typů v síti prodejců!), tak něco říkej o "svobodě volby". Lidi používají Windows, ano - až na to, že téměř polovina užívá cracks zadarmo ... takže jakápa "svoboda volby"? Prostě každej nemá na originál verzi Windows.

  "O rústu linuxu slyšíme už 10 let a nefunguje to. Linux má stále +/- cca 0.5%. Linux je silný jen v řečích, ale realita je zcela jiná. Linux se minimálně stále nerozšiřuje tak, jak se už léta pořád dokola povídá. On snad někdo ty milióny lidí nutí kupovat nebo crackovat Windows XP,Vista když mohou mít zdarma Linux? Nenutí... Windows se prosazují na 99% počítačů, proto :-)že jsou prostě lepší než Linux. Dost počítačů se prodává s Linuxem (či s FreeDOSem), je poté sice o 2.000 Kč levnější, a pro lidi je to částka, pro kterou jsou ochotní i krást. Lidé následně Linux z HDD smažou a nainstalují si cracklá Windows XP. Proč to asi dělají?
  Linux se ani v roce 2007 na desktop nehodí, pokud tedy chcete pracovat či bavit se, a nikoliv něco "kutit" Já se divím tobě, proč něco desítky hodin kompilovat pro teoretický 5% nárůst výkonu."
  - Růst LINUXU na trhu je už skoro 0,7% :-), máš nějaký starý údaje :-) zaktualizuj si je, jo?
  - A víš, proč krakeři Windows cracks? Protože je OS Windows drahej pro běžnýho spotřebitele. Prostě na něj lidi nemaj, tak je to. Taky jsem byl jeden z nich. :-( A každopádně to nedělaj kvůli nějaké "kvalitě Windows" jak píšeš, tomu nevěř! :-) Ty důvody jsou prostě pragmatičtější.
  - Teda nevím, ale Linux - distro Ubuntu se hodí na desktop, proč ne? :-) Jinak nechápu, jak mohlo vyhrát cenu PC World "100 Best Products of 2007 Award", dále anketu o nejoblíbenější distribuci roku 2007 (Distribuce roku 2007), a v této anketě kategorie Desktop/notebook též zaznamenala umístění Ubuntu na 1. místě a nakonec se zmíněné distro Ubuntu umístilo na 4. místě v kategorii Server. Pořád trváš na svým názoru, že "Linux se ani v roce 2007 na desktop nehodí"? ;-)
  - Nechápu, proč sem taháš kompilaci. BFU Linuxu vůbec žádnou kompilaci nepotřebuje - u distribuce Ubuntu určitě ne: ani kompilaci kernelu ani jiných programů. Kompilace je úplně poslední způsobe, jak něco zprovoznit, a každopádně není určenej pro BFU. Osobně jsem nepotřeboval nic kompilovat, to se spolehni: pohoda i bez kompilace. :-)

  "Řada lidí totiž Linux vyzkoušela, a odešla od něj. Nikoliv proto, že by to byl špatný OS, ale proto, že pro Windows (XP) existuje tisíckrát více aplikací, a jen Windows tak nabízí opravdovou svobodu a možnost volby (aplikací).
  Linux používám 4 roky a pořád se v určitých věcech neblýská na lepší časy (ovladače, aplikace, kompaktibilita atd.) Až v linuxu budu moc plnohodnotně pracovat jako ve Windows, budu ho používat jako primární operační systém. Jinak je to pouze doplněk, uvidíme za pár let, ale v současné době docela slabota a linux je několik let pozadu za Windows bohužel to si musíme přiznat."
  - Na to Ti řeknu: Řada lidí totiž Windows vyzkoušela, a odešla od něj. Sám jsem měl Windows od '99 - jara 07 a fakt ho nemusím, jsem s Linuxem naprosto spokojenej. Pokud jsem potřeboval radu nebo pomoc, ochotně mi poradili uživatelé Ubuntu na fóru nebo na chatu, no problem :-) ...
  - Fakt mě už neláká vize zpět k OS Windows a lézt po netu - nejmenovaných profláklých serverech s free-, share- a placenými programy pro Windows a ztrácet čas jejich hledáním, stahováním a případnou aktualizací :-( ... o balíčkovacím systému Debianu :-) v Ubuntu si můžou Windowsí uživatelé fakt nechat zdát - ale je to skutečně jako "nebe a dudy" :-D ... je to skvělá věc! A automatické aktualizace s ikonkou na hlavní liště - jejich stahování taky těžká pohoda :-) ...
  - Na konec dodám, že vůbec nechápu, proč ten nekvalitní Linux používáš :-/ ... když je podle Tebe takovej nedodělek (jeden z mnoha předsudků BFU (a nejen jich) o Linuxu) ..... ve Windowsech vůbec není "opravdová svoboda a možnost volby (aplikací)"!, popravdě řečeno musíš si sehnat jen ty programy, který jsou určený pro platformuWindows - a ještě pro ty konkrétní Winy co máš na kompu/ntb, takže promiň. :-)
  - A porovnal sis v Linuxu třeba množství aplikací pro vypalování nebo přehrávání hudby s množstvím takovýchto programů pro Windows (Tvou verzi)? Čísla jsou neúprosná: V množství volitelných aplikací Linux jednoznačně vede. :-) A je to zadarmo! :-D což se o mnoha share- nebo komerčních programech říci nedá (jen se podívej na známý Total Commander, WinZip, WinRAR, Nero Burning ROM, PhotoFiltre, atd.).

  Nezaujatý člověk vidí výhody Linuxu, zaujatý bude skalním fanouškem Windows.
 • 31. 7. 2007 0:02

  Veterán (neregistrovaný)
  Budu reagovat jen na část.
  Co se asi stane, když do Linuxu z roku 1998 připojím USB disk? Srovnávat totiž téměř deset let starý systém s dnešní Linuxovou distribucí je poněkud trapné.
  Co se týče aktualizací, tak kdyby měl MS zahrnout aktualizace všech Win programů bude to nevzládnutelné. A když by vytvořil omezené množství (jako distribuce Linuxu), tak se EU zblázní.
  Množství aplikací - prakticky všechny slušnější pro Linux existují i pro Windows, ale naopak to neplatí. A v okamžiku kdy potřebuji programy střední a vyšší úrovně (DTP, CAD, hudba, účetnictví...), mám na výběr pouze Windows a Apple. A u Apple je ještě omezení, že plno programů nemá českou lokalizaci.

  Nezaujatý člověk hledá nejlepší kompromis mezi cenou a užitnou hodnotou, zaujatý bude skalním fanouškem svého OS!
 • 31. 7. 2007 8:58

  glx (neregistrovaný)
  Proc by MS zahrnoval aktualizace vsech dostupnych programu ? To nedelaji ani Linuxove distribuce. Zasadni rozdil je v tom, ze kdyz instaluji doplnkove aplikace do Linuxu, ktere nemam v distribuci, delam tak formou pridani repozitare a nasledne automaticke instalace z repozitare. A i pote mam moznost, aby se mne ona aplikace aktualizovala automaticky. Je videt, ze pisete o necem, o cem nemate prilis potuchy - jak je ostatne zvykem. Kazdy se dnes citi byt odbornikem na IT - je to obdoba hospodskych zvastu.
  Zustante si u svych Windows, ale prosim neoblbujte lidi, kteri by pripadne zvolili jinou cestu. O Linuxu bylo jiz napsano tolik lzi a pomluv, ze by clovek zaplakal. Siri to lide, kteri o tom temer nic nevedi - proste takovi ti hospodsti zvanilove. Jednou to vyzkouseli a zjistili, ze se to chova jinak nez jsou zvykli, byli lini si precist, ze je nejlepsi software instalovat temer bezpracne z repozitaru atd...a od te doby siri bludy.
  Na to, ze ma Linux vpodstate nulovy marketing, je jeho rozsireni na desktopech pri tech par procentech v konkurenci jinych OS obrovskym uspechem. V pripade serveru jde dnes o standardni reseni, ktere voli cim dal vice firem - kuprikladu pokud chcete provozovat databazi Oracle, zjistite, ze Linux je dnes pro ni vicemene primarni platforma. Komu to porad tak vadi ? Chapu, ze to vadi lidem od MS, protoze prichazeji o penize (takovy je zivot, konkurence je normalni), ale proc jsou tak vztekli normalni uzivatele ? Ze strachu, ze po nich bude nekdy nekdo vyzadovat znalost neceho co je pro ne nove ?
 • 1. 8. 2007 23:37

  LO (neregistrovaný)
  kdyz instaluji doplnkove aplikace do Linuxu, ktere nemam v distribuci, delam tak formou pridani repozitare. Tedy za předpokladu, že někdo připravil balíček pro mé distro. Jinak si stáhnu tarball, a kompiluji. Když se mi podaří zkompilovat (a zjistím, jak výsledný program spustit, protože do "Start" menu se samozřejmě nic nepřidá), neprovádějí se mi ani automaticky aktualizace tohoto programu.

  O Windows byla samozřejmě také napsána hromada nesmyslů. Celkem dost i na tomto serveru. I proto sem občas přijdu, a snažím se věci uvést na pravou míru.
 • 31. 7. 2007 2:09

  LO (neregistrovaný)
  >množství aplikací pro vypalování nebo přehrávání hudby s množstvím takovýchto programů pro Windows (Tvou verzi)? Čísla jsou neúprosná: V množství volitelných aplikací Linux jednoznačně vede.

  Sorry, ale tohle může napsat jen pubescent. Hudbu, video, a k posledku i DVD přehrávám ve Windows Media Playeru. "Volitelné aplikace" pro přehrávání médií nikoho nezajímají (když jich budu mít nainstalovaných 100, bude můj systém cool?). Zajímá mě, jestli zaúčtuji, vyfakturuji, spočítám mzdy, zachytím čas strávený nad jednotlivými projekty, vyrobím projektový plán, navrhnu DB, napíšu aplikaci v .NETu apod. Jiní profíci mají jiné potřeby. Pubescenti potřebují browser, email klient, download manager, a nějaký cool přehrávač multimédií.
 • 31. 7. 2007 10:50

  melkor (neregistrovaný)
  "Zajímá mě, jestli zaúčtuji, vyfakturuji, spočítám mzdy, zachytím čas strávený nad jednotlivými projekty, vyrobím projektový plán, navrhnu DB, napíšu aplikaci v .NETu apod."
  V tom pripade neni na Linuxu problem. Tedy s tou drobnou vvyhradou, ze se budete muset spokojit s projektem Mono misto .NET.
  To, ze o tom nevite, je ciste jen a pouze Vas problem a vizitka Vasich schopnosti.
 • 31. 7. 2007 15:56

  LO (neregistrovaný)
  Jaké mdzy používáte pro small business na Linuxu? Na čem fakturujete a účtujete? Jaký time tracking SW jedete? Co používáte místo MS Projectu, a jak spolupracujete se zbytekem světa, který jede v MS Projectu? Co používáte místo Visia a Visual Studia (výsledné aplikace pochopitelně musí běžet na Windows, protože Linux nikdo nemá). A jaký výběr máte v každé kategorii SW, v porovnání s Windows?
 • 31. 7. 2007 12:50

  JardaP (neregistrovaný)
  Pan je asi masochista, kdyz pouziva Windows Media Player. Jinak by si jiz davno vsiml, ze pri prehravani videa ma VLC mnohem lepsi kvalitu obrazu. Navic ma interface, ve kterem se clovek vyzna i bez specialniho, tritydenniho skoleni.
 • 1. 8. 2007 23:50

  LO (neregistrovaný)
  Interface s tlačítky stop, previous, play/pause, next a regulací hlasitosti mi přijde celkem standardní. Při testování UI v laborce se zřejmě nenašel uživatel, který by na ovládání WMP potřeboval týdení školení.

  Nezkoušel jsem VLC, ale nevím, proč by měl mít lepší obraz. Faktem ale je, že některé verze open source kodeku xvid generují dost příšerný obraz. Na důvod se mě neptejte. Po zkušenostech s DivX, řadou verzí kodeku, a velkou spoustou jeho bugů, mám svá videa ve WMV. To funguje vždy.
 • 30. 7. 2007 23:56

  Rejpal (neregistrovaný)
 • 31. 7. 2007 8:35

  Filip (neregistrovaný)
  V kvalitě to určitě nebude. Jde o důvody volby a způsobu realizace. V devadesátých letech přišel MS s jednoduchým, ale snadno použitelným grafickým rozhraním, které v té době prostě Linux neměl na takové úrovni. WIN 98 byli pro MS přelomové protože MS dotáhlo svůj systém do úrovně kdy 98 byli velmi použitelné a spravovatelné. V kombinaci se situací kdy 2/3 WIN 98 byli kradeny tedy zdarma, tak si uživatel nemusel klást otázku kompatibility. Takže strategie kteru MS použil v Číně - tedy to že toleroval a přímo nebránil krádežím svého SW je tatéž jenž (asi nevědomky) použil již v 90-tých letech u nás.

  Neexistující podpora ve školství a vlastnost nepříspusobivosti vedou k setrvačnosti procesu jenž byl kdysi dávno nastartován. Navíc lidé jsou dost hloupí, protože když se jim řekne že něco stojí 5000,- ale mohou dostat slevu na 3900,- tak jim to přijde jako výhodná nabídka bez ohledu jaká nabídka to vlastně je.

  Proč si Linux nakonec někteří smažou?
  Odpověď je jednoduchá: chtějí aby ten Linux dělal to stejné co ty WIN na které byli zvyklí - to samozřejmě již z principu není možné. Co takoví vlastně chtějí - nikoliv Linux, ale zlegalizování svých kradených WIN a aplikace zdarma.

  Linux se ani v roce 2007... - Tak to s Vámi důrazně nesouhlasím.
  Hodí a hodit se bude na desktop stále více zvláště KDE 3.5.5 je velmi dobré a KDE 4.0.0 přinese takové vlastnosti, které MS prostě nedokáží nabídnout.
  Dozajisté je to chyba i mnoha Linuxových distribucí které jsou spíše Linuxový základ bez nastavení s připlácnuté aplikace. Například v Ubuntu si asi myslí že si uživatel všechno nastaví a ze stovek aplikací vybere - to samozřejmě není možné po lidech, kteří Linux nikdy neviděli asi chtít.

  Výkon není argument, protože lidé dělají většinou na svých PC běžné operace, ukterých stačí Linux bez kompilace a dnes dostupný HW v průměrné cenové relaci.

  Zapomeňte na svobodu s WIN:
  - Žádné nikdy nevlastníte máte jen licenci na používání
  - Cenová strategie je taková, že aby jste měli všechny ty VISTA super funkce které MS reklamuje musíte mít PLNOU verzi tedy Profesional a tam je cena kolem 6000,- a více takže se navzájem nebalamuťme. A to vtom není MS OFFICE.

  Je tu jediné měřítko které platí - běžný člověk s průměrným platem vše měří přes peněženku - tak to je a tak to dlouho ještě bude.


  Jinak, oceňuji Vaší trpělivost, protože nutit se 4 roky do něčeho co Vám nefunguje jak by jste chtěl je spíše sebemrskačství. Asi máte distribuci která má zvýšené nároky na uživatele.

  Závěrem
  Fakt nevím proč Vaše zahořklost a odpor Vás vede ke psaní takových nesmyslných příspěvků. Jestli chcete opravdu udělat něco co má hodnotu a za co by si Vás jiní uživatelé a vývojáři vážili napište ve které distribuci Vám co nefunguje. Jedině tak Vám bude možno pomoct.
 • 31. 7. 2007 16:00

  LO (neregistrovaný)
  Nosič Windows (DVD) vlastníte. Ty Windows samozřejmě nikoliv. Stejně tak nevlastníte Linux, máte ho pouze licencovaný (viz GPL). On se totiž autor nesmí vzdát autorství, a smí pouze licencovat.
  Abyste měl všechny funkce Visty, musíte mít nejvyšší verzi. No a co? Buď je potřebujete, nebo ne.
 • 31. 7. 2007 8:57

  TB (neregistrovaný)
  No aby jste neřekl,že jen kritizuji,tak Win mají něco málo do sebe a v práci s nimi bohužel pracovat musím.Jiná věc je ta,že dneska se každý,kdo 2x nainstaloval windows považuje za odborníka na IT a taky podle toho to celkově vypadá.Bohužel je plno takových i přímo v IT sektoru (spousta techniků nebo jiných pracovníků má "úžasné" schopnosti jak něco domrvit).Nedělejme si ale iluze,je to ve více oborech.Osobně považuji Windows za vzhledově průměrný,nedokonalý a jakž takž funkční systém.Za povedené považuji 98,2000 a XP,3 řadu moc neznám,95 mne nenadchli,serverové verze jsou obstojné až od 2003.Pokud instaluji pro známé,kteří opravdu chtějí vyloženě Win,tak dávám Win XP SP2 + Commodo firewall a NOD 32 antivir,tato kombinace spolu se správnou bezpečnostní politikou a nastavením systému pomocí mmc,auditování,služeb a dalších souvislostí dává záruku,že je systém i bez záplat stabilní a nezajímavý pro útok přes internet a vzdálené ovládnutí (nehledě k tomu,že pro většinu script kiddies je to pak stejně nemožné :-) a profík se dostane kam chce když potřebuje a má prostředky a to i kdyby tam byli i záplaty,které teprve vyjdou).V takovém případě ještě dám aspoň jako dual boot nějakou verzi GNU/Linux.

  Jinak doma mám distribuci GNU/Linux a jede mi tam úplně vše,mám to jako takové multimediální centrum i s TV a dalšími věcmi.Samozřejmě nastávají situace,kdy si zopakuji všechny možné nadávky,jako třeba naposled při upgrade na novou verzi :-),ale dokážu to vždy sám opravit,protože systém je plně otevřený a já si v něm můžu upravit úplně VŠE jak potřebuji já.To prostě u Win možné není(pokud nejste pracovník MS).Další příjemnosti jsou,že vůbec neznám viry,útoky na PC pravidelně a spolehlivě filtruje kvalitní firewall (na rozdíl od Win) a každý kdo to vidí se ptá,co to je,že to je takové krásné,že tam mám tolik věcí a kolik to stálo atd.Poslední dobou stále více ale koukám po OpenBSD,i když jako náhrada za to co mám doma to určitě nejde.

  No a teď k věci.Co se používá v kosmickém výzkumu,na sondách v kosmu,ve vědě na univerzitách a při vývoji.....Převažuje GNU/Linux,různé verze Unixu a jejich deriváty..příkladů je spousta.Jistě,je to jiná oblast než domácí nebo firemní použití,ale o kvalitě to vypovídá dostatečně.
 • 31. 7. 2007 9:12

  shweed (neregistrovaný)
  Uzij si s M$ Windows. Argumentovat Ti nema smysl. Osobne pouzivam linux a jsem rad. Mozna casem zmoudris, mozna ne. Ale to je Tvuj boj.. Moje jistota je, ze mi muj linux pobezi i za pet let stejne dobre jako dnes... Bez antispyware, antiadware, antiwiry, antierrormessages, a dalsich a dalsich anti.. sracek..
 • 2. 8. 2007 0:08

  LO (neregistrovaný)
  Já s počítačem nebojuji. Používám ho. Mimochodem jak se dnes má Linux z roku 2002? Kolik nasbíralo tehdejší distro bezpečnostních chyb, a kdo ho ještě podporuje? To když tak tvrdíte, že za 5 let budete běžet úplně stejně, jako dnes. I když je pravda, že já své Windows XP také běžím skoro 5 let ;). Ovšem zdaleka nejsou stejné, jako na začátku.

  Mimochodem můžete si tipnout, jestli vaše distro bude za rok na živu.

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ed/LinuxDistroTimeline.png
 • 31. 7. 2007 11:03

  JardaP (neregistrovaný)
  Ma Linux funguje. Akorat tak jednou za mesic musim restartovat X. Nekde jim asi utika pamet a konci to pomalym pocitacem s plnym swapem a zaflakanou pameti. Pravda, na Windows XP se mi tohle nestane. Tak jako tak si restart nejak vynuti nejmene nekolikrat za tyden a obcas rovnou lehnou.
 • 30. 7. 2007 19:35

  Veterán (neregistrovaný)
  Asi budete ve svém oboru patřit mezi zcela vyjímečného člověka - známý fotograf, grafik, architekt... To jsou totiž lidé, kteří si v zaměstnání mohou diktovat na čem budou pracovat.
  U většiny průměru i nadpůměru to probíhá poněkud jinak - "Používáme to a to. Umíš s tím dělat? Do kdy se to naučíš? Že chceš něco jiného? Venku čeká dalších X zájemců co to již umí (jsou ochotni se naučit), tak prosím za sebou zvenčí zavři dveře.
  A tohle se týká jak firmy založené na Linuxu, kam přijde normální pracovník a vyžaduje Windows, tak i opačně. Těch, co si skutečně mohou diktovat, je jen pár.
 • 31. 7. 2007 2:41

  LO (neregistrovaný)
  Mohu se zeptat, jak aktualizujete bez restartu? Pokud jsou například knihovny momenálně v užívání, můžet sice nahradit soubory (což není moc bezpečné), ale v paměti bude nadále stará verze. Pokud zase vše ukončíte (například při změně video driveru sejmete X11 server), tak jste v podstatě restartoval (i když neproběhl reboot).

  Správu paměti s příšerností zvanou OOM Killer pravda Windows nemají. Naštěstí mají lepší design.
 • 30. 7. 2007 16:39

  bez přezdívky
  Kdyby jste si poradne precetl licencni podminky MS (a nejen jejich), tak by jste vedel, ze MS nenese zadnou odpovednost za funkcnost, pouzitelnost pro dany ucel a ani za ztraty prime ci neprime vznikle pouzivanim daneho produktu. Tak tady prosim neplacejte hlouposti.
  http://oem.microsoft.com/downloads/Public/sblicense/2007_Office_Licenses/Czech.pdf
 • 30. 7. 2007 17:15

  Jencek (neregistrovaný)
  Ale on mluví o úplně jiné finanční zodpovědnosti. Jenom proto, že jste jej nepochopil jej nemusíte urážet, že plácá hlouposti. Se zbytkem jeho názoru však nesouhlasím. Na open source mi funguje skoro všechno co potřebuji a pokud bych měl spočítat problémy s nesvobodným a svobodným sw, pak se svobodným sw jsem jich měl zatím daleko méně. Velmi se mi také líbí, že si mohu danou chybu opravit, což jsem již několikrát udělal. Někdy je to prkotina (např. v distribuci programu Thuban pro Debian byly kdysi chybně uvedeny cesty k ikonám, což se projevilo tím, že program neměl nástrojovou lištu. Ze zdrojových kódů jsem zjistil, že cesty jsou napsány natvrdo někam do domovského adresáře programu, ale ikony byly někde v /usr/share. Oprava byla jednoduchá, žádná kompilace, přepsání zdrojáků, ale trapné zkopírování ikon na místo uvedené ve zdrojáku. A funguvalo to. Když se mi něco podobného (a to se dělo často, např. parser nejakého XML souboru má v sobě chybu, protože očekává, že namespace bude nějakého přesného typu, nenačte tento soubor, přestože zbytek souboru je v pořádku) stane v nesvobodném programu, pak nemám šanci zjistit kde je chyba jinak než metodou pokus omyl (tady by stačilo opravit namespace v načítaném XML souboru). Open source mi vyhovuje a pracovat v produktech MS je pro mě utrpení (když už tedy jsem donucen).
 • 30. 7. 2007 17:26

  bez přezdívky
  Anonym napsal: "Microsoft je v kvalitě a funkčnosti nejlepší. Open-source a otevřenost není modla, je to děs a noční můra, často totiž znamená, že nic nefunguje pořádně, protože za to nikdo nenese (finanční) zodpovědnost." Myslim, ze z konce vety je kontext vice nez jasny. Rovnez si nejsem vedom, ze bych daneho pana/anonyma vylozene urazel. ;-) Mrzi me vsak, ze se to dotklo Vas.
 • 30. 7. 2007 18:15

  anonymní
  Psal jsem o mé osobní zkušenosti. Mám prostě špatné zkušenosti s některými vývojáři opensource aplikací. Nedávno jsem psal jednomu vývojáři a jeho odpověd' byla v tom smyslu je to zdarma tak co si stěžuješ, možná to někdy opravím až bude čas. Ve Windows, když jsem měl problém tak vše bylo do druhého dne po nahlášení opraveno a ještě se za způsobený problém autor programu omluvil.
  Někdo má třeba opačné zkušenosti, to co píšu rozhodně není pravidlem. Záleží na přístupu konkrétního člověka. Stačí se podívat do bugzill kolik tam hnije neopravených chyb.
 • 30. 7. 2007 20:12

  bez přezdívky
  No pokud vyvojar dostane denne nekolik e-mailu kolikrat s peprnou poznamkou "na Win mi to chodi lepe", tak se ani nedivim,ze Vas odpalkoval. Nerikam, ze to byl Vas pripad. Stačí se podívat do bugzill kolik tam hnije neopravených chyb. Vase argumenty uz jsou ponekud k smichu! To jsou chyby o kterych se vi, ktere se budou opravovat - nektere lze opravit snadno, jindy to trva - co Vas na tom prekvapuje? A prave MS je prefektnim prikladem jak kaslat na zaplatovani a na zakaznika- viz. MSIE6 v dobe, kdy 2007 jeste ani nebyl v betaverzi... Deravy jako cednik byl (a porad je). Na druhou stranu uznavam, ze i komercni firmy (s MS jsem zatim nemel tu cest) se k nazorum zakazniku stavi vstricne. Problem je ten, ze pokud zaplatim za sw 250.000Kc, tak nehodlam komercni firme jeste navic delat betatestera zadarmo. Staci, ze to delam na Linuxu. ;-)
 • 31. 7. 2007 8:40

  sSh (neregistrovaný)
  > Ve Windows, když jsem měl problém tak vše bylo do druhého dne po nahlášení opraveno a ještě se za způsobený problém autor programu omluvil.


  Tak to je teda big LOL !!! Jako komik bys udělal kariéru.
 • 30. 7. 2007 20:00

  LO (neregistrovaný)
  Samozřejmě pokud je produkt špatně napsaný, existuje věc zvaná support. Tam problém nahlásíte, a oni vám dají řešení. Říká se tomu dělba práce. Jeden vyrábí traktory, druhý je řídí, třetí peče chleba. Ten třetí nevyrábí traktory, a ani jim nemusí rozumět, protože mu dělba práce.

  Jinak na to, abyste zjistil, kam aplikace hrabe po file systemu, nepotřebujete zdroják. Stačí si zapnout auditování na FS (což Linux nemá, pravda). V extrémním případě je k dispozici i debugger. Někdy to jde i bez něj - byla situace, kdy jsem si pomohl hexa editorem (ušetřil jsem 12 hodin, po kerých support dodal opravu).
 • 31. 7. 2007 11:04

  melkor (neregistrovaný)
  "Stačí si zapnout auditování na FS (což Linux nemá, pravda)."
  A tuhle perlu Vam rekl KDO?
 • 31. 7. 2007 16:08

  LO (neregistrovaný)
  Tuhle perlu jsem vymyslel sám. Ale rád se nechám opravit. Ve Windows nastavím, které akce (read, write, delete, list folder, execute, read permissions, change permission) a v případě jakého výsledku (selhalo, uspělo) se mají auditovat. Výsledek končí v security logu. Nevšiml jsem si, že by unixy měly něco podobného.

  Další co postrádám jsou monitory. Ve Windows máme Performance Monitor, kde lze zjišťovat informace o řadě součástí systému. Lze logovat do souboru, spouštět akce při překročení hodnot, atd. Samozřejmě je to celé modulární, takže třeba antivirus umí říci, kolik toho zatím oskenoval, jaký byl poslední soubor, a kolik virů našel. Jiné aplikace o sobě řeknou jiné věc. Na workstation to není zpravidla potřeba, ale na serveru ano. Na unixech jsou nástroje typu top/topas, které jsou ale o několik generací zaostalé. Existuje i něco lepšího?
 • 31. 7. 2007 17:32

  McBig (neregistrovaný)
  Pokud vim, tak vetsina systemu, ktere resi prava na unixech komplexneji toto ma... mj. prave pro to, aby se daly nastavit sluzby, pro ktere neexistuji konfiguraky.... a mimochodem... jak ja rikam, na linuxu jsou prakticky neomezene moznosti, takze pokud to naaahodou uz nikdo nenapsal... neco takoveho dopsat me pride skoro jako trivialni zalezitost ;)