Google Disk má licenci, která dává Google kontrolu nad vašimi daty

Petr Krčmář 25. 4. 2012

Google spustil léta očekávanou službu Google Disk. Lupa si všimla podmínek použití a upozorňuje na to, že si Google může (alespoň teoreticky) dělat s nahraným obsahem cokoliv uzná za vhodné. To sice neznamená, že má skutečně v plánu nějakou nekalost, v očích uživatelů to ale přináší další otazníky. V podmínkách se píše:

Některé z našich služeb umožňují odesílání obsahu. Práva k duševnímu vlastnictví daného obsahu zůstávají ve vašem vlastnictví. Jinak řečeno, váš obsah je stále váš.

Pokud nahrajete nebo jinak odešlete obsah do našich služeb, poskytujete společnosti Google (a subjektům, se kterými společnost Google spolupracuje) celosvětově platnou licenci k užití, hostování, uchovávání, reprodukování, upravení, vytvoření odvozených děl (například děl, jež jsou výsledkem překladu, přizpůsobení/a­daptací či úprav provedených za účelem jeho lepšího fungování v rámci našich služeb), komunikaci, publikování, provozování a zobrazování na veřejnosti a distribuci takového obsahu Práva, která touto licencí udělujete jsou užita za účelem provozování, propagace a vylepšování stávajících služeb a vývoj nových služeb.

Licence přetrvává i poté, co přestanete naše služby používat (např. firemní zápis přidaný do služby Mapy Google). Některé služby umožňují k obsahu, který jste do služby odeslali, získat přístup nebo jej odebrat. Některé služby zahrnují také podmínky a nastavení, která naše možnosti používání odeslaného obsahu vymezují. Ujistěte se, že při odesílání obsahu do služeb disponujete příslušnými právy k udělení výše uvedené licence.

Bojíte se takových obecných licencí?

Našli jste v článku chybu?
DK
DK (neregistrovaný) ---.hlucinnet.cz
25. 4. 2012 11:47 Nový

Re: Google Disk má licenci, která dává Google kontrolu nad vašimi daty

celé vlákno

takze kdyz si tam budu zalohovavat zdrojove kody svojich programu, muzou vytvorit identicky program zduplikovanim mych zdrojovych kodu a vydavat za svuj?

Simon Toth aura:50

Re: Google Disk má licenci, která dává Google kontrolu nad vašimi daty

celé vlákno

Mne prijde vtipne ze vzdy kdyz Google vyda novou sluzbu, tak si nekdo znovu precte podminky pouziti (ktere jsou u vsech sluzeb identicke) a uz zase jede kolotoc clanku a novinek :-D

Ano, v dusledku ano. Problem je v tom ze kdyz mu ty prava nedas, tak ti tu sluzbu nemuze poskytovat.

Lukas
Lukas (neregistrovaný) ---.redhat.com
25. 4. 2012 12:48 Nový

Re: Google Disk má licenci, která dává Google kontrolu nad vašimi daty

celé vlákno

Ne v dusledku nemuze. Muze jej uzivat, hostovat, uchovavat, reprodukovat, upravit, vytvorit odvozene dilo a tak dale, ale nemuze jej prohlasit za svuj.

Simon Toth aura:50

Re: Google Disk má licenci, která dává Google kontrolu nad vašimi daty

celé vlákno

No, zalezi co znamena "vydavat za svuj".

ohgzg
ohgzg (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
27. 4. 2012 19:15 Nový

encrypt it

celé vlákno

"může měnit, ... provozovat, ..."

slovo provozovat je v podstatě shodného významu jako používat

tedy může tvůj zdroják (či cokoliv jiného) měnit a používat

jestli jej prohlásí "za svůj" nebo ne, na tom nesejde,
koneckonců jiné subjekty chtějí kupovat něčí zdrojáky jen proto, aby měli právo je používat. pokud mají právo je měnit a používat i bez vlastnění, tak co...

je tam pouze omezení, že jej může používat k propagaci služeb google nebo pro zlepšování služeb google
ale i toto se může právnickými oklikami změnit

nebo nahrávat na google-drive pouze cryptované soubory

Michal Růžička aura:80
Bronzový podporovatel

Re: Google Disk má licenci, která dává Google kontrolu nad vašimi daty

celé vlákno

Tak. Velmi podobné (ne-li identické) formulace jsem tam četl už před pár lety proklikem z GMailu.

Cole.porter
Cole.porter (neregistrovaný) 212.96.172.---
26. 4. 2012 11:17 Nový

Re: Google Disk má licenci, která dává Google kontrolu nad vašimi daty

celé vlákno

Samozřejmě že ne. Odporuje to právě těm zákonům o duševním vlastnictví proti kterým se tu tak čile bojuje.

Diskobolos
Diskobolos (neregistrovaný) 2a00:1028:401:----:----:----:----:----
25. 4. 2012 11:58 Nový

No to se mi fakt nelíbí!

celé vlákno

Nedělám si iluzi, že u Dropboxu (a jiných) to bude zásaně jiné, nicméně takto "rozkročené pravomoce" mě iritují (obvzláště "vytvoření odvozených děl" a "Licence přetrvává i poté, co přestanete naše služby používat"). Bráno zprava, zleva - vlastní (virtuální) server je jediné správné řešení. Chtělo by to nějakou light linuxovou distribuci, která by v sobě měla patřičný základ (webserver, ssh, ftp, webový backend + příslušné default zabezpečení).

metalmaus
metalmaus (neregistrovaný) 82.113.55.---
25. 4. 2012 12:41 Nový

Re: No to se mi fakt nelíbí!

celé vlákno

nebo přímo appliance pro virtualní stroj ;)

scotty
scotty (neregistrovaný) ---.redhat.com
25. 4. 2012 12:51 Nový

Re: No to se mi fakt nelíbí!

celé vlákno

Považuji to za kolorit dnešních služeb. Myslim ze facebook, ICQ a v podstate cokoliv co je zadarmo a umoznuje podobne posilani sdileni ma takoveto podminky.
TZN co umistite na jejich servery, ci poslede pres jejich servery, tak si s tim muzou delat co chcou.

Jan Ťulák aura:86
25. 4. 2012 12:56 Nový

Re: No to se mi fakt nelíbí!

celé vlákno

Hlavně mě nenapadá, jak jinak to mají právně ošetřit, pokud nechtějí vyjmenovávat explicitně všechny varianty co s čím můžou a nemůžou - což by zákonitě vedlo ke zmatku a nepochybně by se tam stejně nějaké perly objevily.

Šťastný z toho nejsem, ale při současném právním stavu, kdy se soudí kvůli tomu, že na kelímku s kávou není napsáno "pozor, káva může být horká", asi jiné řešení není.

hugochavez
hugochavez (neregistrovaný) ---.u.parknet.dk
26. 4. 2012 19:57 Nový

Re: No to se mi fakt nelíbí!

celé vlákno

Neni bez duvodu ze Americani rikaji: Nic neni zadarmo! Pokud neco prece jen zadarmo dostanete, SAMI se stavate produktem!! Facebook je toho zarnym prikladem.

Kleofasz Kutya
Kleofasz Kutya (neregistrovaný) ---.adsl.euroweb.sk
25. 4. 2012 14:24 Nový

Re: No to se mi fakt nelíbí!

celé vlákno
i
i (neregistrovaný) ---.i.cz
25. 4. 2012 13:17 Nový

Více typů dat

celé vlákno

1-Jsou data která mi nevadí když si přečte kdokoliv, chci se zviditelnit, projevit se, a podobně. Pak mi je jedno kde je google vyseje, jen mi může vadit pokud by je uváděl za své.

2-jsou data která jsou určena jen úzkému okruhu lidí, chci si s kamarádem něco soukromého sdílet, nebo si chci něco soukromého zálohovat mimo byt, firmu, a podobně. Pak přeci mohu šifrovat nebo ne? jednou si s kamarádem v hospodě předáme klíč a je hotovo.

Tak že v čem je problém?

Diskobolos
Diskobolos (neregistrovaný) 2a00:1028:401:----:----:----:----:----
25. 4. 2012 13:36 Nový

Re: Více typů dat

celé vlákno

Šifrovat/defi­frovat/manipu­lovat s klíčem (obecně cokoli navíc) je opich. Instalujte si do systému něco, co bude kryptovat obsah "vzdáleného" disku - opět práce navíc, kterou ne každý zvládne a nedejbože, aby vznikla chyba při procesu kryptování atd...

Souhlasím ale s Váma, že co chci uchovat v soukromí, nedávám ven. Líbí se mi koncept Dropboxu - rozhodnu se, co je privátní a co veřejné. Ve veřejné složce, ať si dělá co chce jak chce. V privátní mi na data nešahej a vydělávej (třeba) na kontextové reklamě.

JardaP . aura:24
25. 4. 2012 20:09 Nový

Re: Více typů dat

celé vlákno

Muzete si na Gdrive synchronizovat sifrovany adresar treba od EncFS a pak at si Google indexuje a vytvari odvozena dila z nahodnych dat az do aleluja. Potiz je spis v tom, ze asi nebude snadne najit sifrovaci soft, ktery by fungoval stylem EncFS a byl multiplatformni. Na Linuxu jsme v duchu, ale co treba s Widlemi?

Petr Klíma aura:55
26. 4. 2012 15:53 Nový

Re: Více typů dat

celé vlákno

Truecrypt ???

Má TC disk na Dropboxu ...

JardaP . aura:24
26. 4. 2012 20:14 Nový

Re: Více typů dat

celé vlákno

Mozna. Ale na to by bylo potreba, aby k tomu byl klient, ktery umi synchronizovat inteligentne. Tedy ne jen okouknout datum a pak znovu presypat cely 5GB kontejner, ale jenom zmenene casti. EncFS ma vyhodu, ze kazdy soubor je zasifrovany extra a tak na problem s hloupymi klienty tolik nenarazite. Na nekterych sluzbach ale muzete rychle narazit na omezeni velikosti souboru.

BTW, Dropbox vam umozni nahrat TC kontajner o velikosti nekolika GB? A kolik dni trvalo, nez jste to tam uspesne nahral?

BTW, asi by se dalo nahrat tam nekolik kontajneru o maximalni povolene velikosti souboru. Ty by se pak montovaly vsechny najednou a sestavil by se z nich nejaky RAID, aby to bylo jako jeden velky FS. Ale to je zase jenom na Linuxu, BSD etc. Widle se zase nechytaji.

Petr Klíma aura:55
27. 4. 2012 14:02 Nový

Re: Více typů dat

celé vlákno

Dovolil jsem si udělat pár pokusů ...
http://www.abclinuxu.cz/blog/Qaxi/2012/4/sifrovana-data-v-cloudu

hugochavez
hugochavez (neregistrovaný) ---.u.parknet.dk
26. 4. 2012 20:21 Nový

Re: presne tak-zrcadlit do cloudu POUZE sifrovane data

celé vlákno

TC je dobre reseni = na PC si udelat zalohovany zasifrovany kontejner s daty, ten namountovat a potrebna data do nej vlozit jako do kapsy. Sifruje se tedy pouze lokalne a JEN VY SAMI ZNATE KLIC jakym se to deje-nee nejaky podmazany admin v americkem datacentru anebo primo admin se soudnim prikazem u nosu. Dropbox ci jine sluzby pak nechat synchronizovat/zrca­dlit tuhle "kapsu". Pokud je sluzba aspon prumerne kvality bude synchronizovat pouze dilci zmeny obsahu= i kdyz trafik bude drobet vetsi nez pri prostem uploadu zmeneneho souboru ato z duvodu cipher-block-chaining kdyz z principu blokoveho sifrovani se mala zmena projevi na vetsim poctu naslednych bitu sifrovaneho souboru.
Jinak uzivatele Dropboxu by si meli uvedomit ze jejich data sice jdou pres internet sifrovane jejich klicem ale UKLADAJI SE v DATACENTRU klicem ktery urcil dropbox a tim padem JEJICH zamestnanci maji k nim pristup!-viz. nedavne jejich priznani a zmena smluvnich podminek ve kterych jasne stoji ze na soudni prikaz vydaji vsechno co maji v plain textu! Cili neni bez duvodu ze australska security commision vydala statnim institucim v AUS ZAKAZ pouzivat cloudova reseni zahranicnich firem (zejmena americkych) pro skladovani citlivych udaju aust. obcanu... ;o)

Petr Vaníček aura:92

Pořád se opakující kolotoč ...

Pořád se opakující kolotoč když je vydána či aktualizována služba od Googlu. To nikoho ze zde (a jinde) diskutujících nenapadne zamyslel se proč to tam je napsáno?

Moc mě to nebaví stále psát, ale je to třeba a tak zkopíruji co jsem psal jinde.

"
Nejen zde se objevují odkazy či screeny na podmínky Googlu a že si může s daty dělat skoro co se mu zlíbí. Ale ti, kteří většinou jen slepě kopírují linky či screeny asi moc nepřemýšleli nad podstatou té části podmínek, které jsou po sjednocení pravidel hodně obecné.

Duplikace - kopírování/zrca­dlení mezi datacentry nebo po nasdílení si udělá někdo kopii,...
Upravování, odvozování - možnost práce s daty online, převody mezi formáty, možná verzování,...
....
Takto se dají obhájit i ostatní věci.

Zde jsou podmínky v češtině, není důvod odkazovat na pravidla v AJ.
http://www.google.com.hk/intl/cs/policies/terms/regional.html

Jinak jsem včera večer, poté co jsem se ke GDrive dostal, napsal krátké shrnutí novinek a můj dojem z Drivu, který pokazila nová cenová politika.
http://www.e-vanicek.cz/2012/04/dlouho-ocekavany-google-drive.html
"

e-mo
e-mo (neregistrovaný) ---.170.broadband7.iol.cz
26. 4. 2012 11:13 Nový

Všude stejné...

celé vlákno

Vždyť je to všude stejné :) jen Google Vás na to upozorní. Snad nevěříte tomu, že když to není napsané v podmínkách, tak Vaše data nikdo nikdy nevyužívá, nebo k nim nemá alespoň přístup :)

bubu
bubu (neregistrovaný) 193.87.86.---
26. 4. 2012 11:51 Nový

Re: Všude stejné...

celé vlákno

Prístup k nim môže mať, ale Google vie ten prístup využiť lepšie ako konkurencia.

Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem
Měšec.cz: Velký jističový podfuk

Velký jističový podfuk

Vitalia.cz: 30 falšovaných vín roku 2015

30 falšovaných vín roku 2015

120na80.cz: V zákulisí farmafirmy: růžový, ale i bílý Ibalgin

V zákulisí farmafirmy: růžový, ale i bílý Ibalgin

Vitalia.cz: Italové v Praze: Sýry vyrábějí z našeho mléka

Italové v Praze: Sýry vyrábějí z našeho mléka

Lupa.cz: Pokud chcete být špičkový programátor…

Pokud chcete být špičkový programátor…

120na80.cz: Domácí homeopatická lékárnička

Domácí homeopatická lékárnička

Lupa.cz: Osmý plán na stavbu rychlých sítí je nedodělek

Osmý plán na stavbu rychlých sítí je nedodělek

Lupa.cz: Wi-Fi o vás ví mnohé. Co umí hotspot v hospodě?

Wi-Fi o vás ví mnohé. Co umí hotspot v hospodě?

Vitalia.cz: Pro otrlé: 42 obrázků, které budou na cigaretách

Pro otrlé: 42 obrázků, které budou na cigaretách

Měšec.cz: Velký jističový podfuk

Velký jističový podfuk

Lupa.cz: Google navádí, jak krást fotky, stěžuje si ČTK

Google navádí, jak krást fotky, stěžuje si ČTK

Lupa.cz: Oracle končí s Java pluginem v prohlížečích

Oracle končí s Java pluginem v prohlížečích

Lupa.cz: Jak hackovat banky? Útočníci mají nový trik

Jak hackovat banky? Útočníci mají nový trik

Podnikatel.cz: Nechtějí vrátit odpočet DPH? Chtějte úrok

Nechtějí vrátit odpočet DPH? Chtějte úrok

Vitalia.cz: Nafotila svůj boj s rakovinou

Nafotila svůj boj s rakovinou

Lupa.cz: Lepší než Google: proč používat DuckDuckGo?

Lepší než Google: proč používat DuckDuckGo?

Root.cz: EU chce zrušit anonymní platby

EU chce zrušit anonymní platby

Měšec.cz: Katalogoví šmejdi. Oberou vás o 30 tisíc a legálně.

Katalogoví šmejdi. Oberou vás o 30 tisíc a legálně.

Měšec.cz: Vše o dani z nemovitých věcí

Vše o dani z nemovitých věcí

Vitalia.cz: Inspekce kontrolovala pesticidy a vodní dýmky

Inspekce kontrolovala pesticidy a vodní dýmky

Ušetřete