Chcete si jako první vyzkoušet novou podobu Root.cz? Přepněte na beta verzi.

Hlavní navigace

IBM neotevře zdrojové kódy OS/2

O operačním systému OS/2 jsme psali v článku OS/2: stařík stále v kondici. Kolem tohoto slavného systému existuje stále poměrně silná komunita, která by ráda převzala OS/2 pod svá křídla a dále jej rozvíjela. Už léta ale selhávají všechny pokusy dohodnout se s IBM na vydání kódů pod rozumnou open-source licencí.

Nyní byla za tímto účelem vytvořena druhá petice, kterou podepsalo více než tři a půl tisíce lidí. Petice byla odeslána IBM, ale firma trvá na svém postoji: „Jak jsme již uvedli v odpovědi na váš dopis ze září 2005, už v minulosti jsme několikrát zvážili stav OS/2 a z různých obchodních, technických a zákonných důvodů jsme se rozhodli nerozvíjet žádné OS/2 open-source projekty.“

Předchozí zprávička Následující zprávička        
Jirka
Jirka (neregistrovaný)
22. 1. 2008 10:37 Nový

Kod tretich stran

Jestli je tam kod tretich stran (jako ze asi jo), tak s tim IBM nehne, ani kdyby petici podepsalo milion lidi.
Lubomír Černý
22. 1. 2008 10:50 Nový

Kód MS a obavy ?

celé vlákno
Skoro bych tipoval, že jedním z důvodů proč to IBM nemůže udělat, je přítomnost kódů z dob spolupráce s MS. Protože víme, jak se MS chová k jiným open projektům, čekal bych rychlou odezvu typu "... jsou tam naše licencované věci, tak zaplatíte !". Takhle se IBM brání případnému tlaku ...

Je to škoda, stačilo by uvolnit pouze některé (IBM only) kódy, pomohlo by to projektu Voyager ...
http://voyager.netlabs.org/en/site/index.xml
Lael Ophir

Re: Kód MS a obavy ?

celé vlákno
Ono "... jsou tam naše licencované věci, tak zaplatíte !" je snad správně, ne?
Xerces
Xerces (neregistrovaný)
23. 1. 2008 19:27 Nový

Re: Kód MS a obavy ?

celé vlákno
Není to správné, je to ekonomicky výhodné.
Lael Ophir

Re: Kód MS a obavy ?

celé vlákno
Takže správné je uvolnit kód, aby na něm někdo mohl postavit produkt, kterým pak bude konkurovat mému vlastnímu produktu (a říkat něco o nízkých pořizovacích nákladech)? To je opravdu krásná úvaha. Zkuste si představit, jak předstoupíte před akcionáře (kterým firma patří), a říkáte: "No, my bychom ten kód jako uvolnili, takže ostatní na tom kódu budou stavět produkt, který nám potom bude konkurovat, a snižovat tržby, tedy i vaše zisky". V první fázi by akcionáři zřejmě nevěřícně zírali, poté by se smáli, a nakonec asi házeli předměty.

Zkuste prosím zauvažovat, proč by mělo být správně zdrojáky uvolnit.
alpha
alpha (neregistrovaný)
25. 1. 2008 15:08 Nový

Re: Kód MS a obavy ?

celé vlákno
Zkuste se na to podivat z pohledu uzivatele a ne firmy - z pohledu Xercese by bylo otevreni zdrojovych kodu jedine dobre. Microsoft ma na to pochopitelne jiny nazor, ktery ale nemusi byt jediny spravny.
Lael Ophir

Re: Kód MS a obavy ?

celé vlákno
To je ovšem názor stylu "když mi soused nedá auto, je to nemorální" (ta paralela sedí jen částečně, jak to bývá). Což je ale nesmírně pokřivené.
Jan Molič
Jan Molič (neregistrovaný)
22. 1. 2008 12:28 Nový

proč by to dělali?

celé vlákno
Spíš mi přijde důvod v tom, co by z toho měli. IBM podporuje Linux (alespoň část IBM, zbytek je velmi MS friendly ;-)), ale podporuje ho především za účelem zisku. Není to žádná "hodná firma", která by něco dělala jen pro dobro pár, byť i pár tisíc, lidí. Musí vidět několikanásobnou návratnost, pak teprve. Analýza kódu a odstranění "špatných", patentovaných částí, něco stojí, stejně tak by stálo řešení případných patentových problémů po uvolnění zdrojáků. Proč by to dělali...
alpha
alpha (neregistrovaný)
25. 1. 2008 15:11 Nový

Re: proč by to dělali?

celé vlákno
No, je samozrejme otazka kolik tam tech cizich casti kodu je, ale slysel jsem ze v posledni verzi spis minimum. A co by z toho meli? Spousty (alespon desetitisice) spokojenych uzivatelu... Idyla, ne? Linuxu by to IMHO mohlo docela prospet.
Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem
Ušetřete