Hlavní navigace

Linux Foundation spouští projekt kernelu pro IoT

19. 2. 2016

Sdílet

V rámci Linux Foundation vznikl další kolaborativní projekt, na kterém bude spolupracovat řada firem. Jedná se o real-time kernel Zephyr, resp. celý operační systém na něm postavený – Zephyr Project. Systém je určený pro internet věcí a měl by být zaměřen na modularitu a bezpečnost. Oproti Linuxu také samozřejmě bude mnohem lehčí a méně náročný.

V projektu se angažuje hlavně Intel, mezi další členy patří NXP Semiconductors, (Freescale), Synopsys a UbiquiOS. Další zájemci samozřejmě mají dveře otevřené, takže členů pravděpodobně ještě dost přibude. V rané fázi by měl Zephyr podporovat hlavně vývojové desky, konkrétně Arduino 101 a Due, Intel Galileo a NXP FRDM-K64F.

(Zdroj: Linux Foundation)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 2. 2016 13:04

    BlackRider

    Marne premejslim k cemu by se to dalo pouzit. Na cidla ci dalkovy ovladace se to pouzit moc neda protoze na ty stacej 8bity, ktery sou mnohem uspornejsi. A na vetsi zarizeni neni problem pouzit ARM s Linuxem. Tohle je podporou pameti 8-512 kB tak nak na uzemi nikoho. Leda ze by se tim snazili usetrit par centu za externi RAM pro ARM chipy, ovsem za cenu nekompatibility.

  • 19. 2. 2016 13:35

    vyvojar (neregistrovaný)

    Ja jsem si prochazel zdrojaky a je to pekne prehlende a srozumitelne, takze to by mohla byt vyhoda, protoze linux jako takovy uz je preci jen dost zaneseny.

  • 22. 2. 2016 8:41

    BlackRider

    No kdyby z toho vyrostla konkurence linuxu, tak proc ne. Ale pokud je to omezene na maximalne 512kB RAM tam to bohuzel nehrozi.

    "The Zephyr kernel and associated software modules can run on systems as small as 8kB of memory all the way up to 512 kB."
    https://www.zephyrproject.org/

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.