Internet Info, s.r.o. Lupa Měšec Podnikatel Root Zdroják DigiZone Slunečnice Vitalia Tuesday TopDrive KupDnes Navrcholu Bomba NovýTarif Dobrý web Weblogy Woko Jagg Computer.cz SK: MojeLinky

Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Petr Pluháček
31. 10. 2008 16:37

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Pokud si dobře pamatuji RH byl na počátku dlouhou v červených číslech a to byl zaměřen... Takže teď jde jen o to jak napasovat na širokou uživatelskou základnu na nějaký rozumný obchodní model.
Inkvizitor
Inkvizitor (neregistrovaný)
31. 10. 2008 17:26

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Obávám se, že žádný rozumný obchodní model pro domácí uživatele Ubuntu neexistuje. A upřímně řečeno, kdybych chtěl někomu dávat peníze za desktopový Linux, byl by to jedině Novell. Přes všechny výhrady k politice firmy Novell je OpenSUSE podle mě daleko před konkurencí.
razorr
razorr (neregistrovaný)
31. 10. 2008 18:28

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

No mozna je openSUSE daleko pred vsema, ale zaroven je to distro, u ktereho musim kazdou vec nastavovat rucne a slozite. Takova webkamerka v NB ani nebyla pri instalaci openSUSE rozpoznana. Nasledne zprovozneni webkamerky nebylo zrovna jednoduche. To same by se dalo rict o Sambe. Fungovani sdileni mezi pocitacem s windows a nb s openSUSE bylo zalozeno na nahode. Jednou to slo, podruhe ne :-( Specialni NB klavesy - opet je bylo treba rucne nastavit, aby fungovaly spravne. Pak naistaluji Ubuntu. A ejhle, webkamerka funguje, sdileni site mezi windows a Ubuntu funguje, specialni klavesy funguji po instalaci systemu.
Ale je jasne, ze jsem asi jeden z mala, kteri nesdileji takovy optimismus ohledne openSUSE :-)
Petr Tomeš aura:38
31. 10. 2008 18:57

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Naopak moje kamera na notebooku byla rozpoznaná pouze v openSUSE 11 z mnoha distribucí v poslední době, které jsem zkoušel. Takže opatrně s takovými jednoznačnými soudy.
razorr
razorr (neregistrovaný)
31. 10. 2008 19:32

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Vsak ano, ja psal jak je to u mne. Reagoval jsem na jiny dotaz, ktery psal o tom, ze je openSUSE daleko pred konkurenci. Takze rikam, ze to zas takova pravda nebude.
Dale, ve sve zprave nevidim zadne jednoznacne soudy. Nerikam, ze openSUSE je "brak", jen mu trosku ubiram z naskoku pred "ostatnimi".

p.s.: Jen dodam, ze jsem mluvil o wenkamerce, ktera je v NB "Thinkpad SL500 2746-4EG". Zkousel jsem zatim na tomto NB openSUSE 11, openSUSE 11.11beta, Ubuntu 8.04.1, Ubuntu 8.10RC1.
Petr Tomeš aura:38
31. 10. 2008 23:07

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

OK. Já to zkoušel s nějakou obyčejnou běžnou Labtec, jejíž typ ani nevím. Jinak pokud jde o distribuce, každá má své silné i slabé stránky, jako všechno, a na našich rozdílných zkušenostech lze dokladovat, že co vyhovuje (funguje) někde jednomu, nemusí vyhovovat/fungovat jinde druhému (s jiným HW a jinými potřebami). Problém je, že se často nemohu rozhodnout, co je/bude vlastně důležitější. Stejně není na škodu zkusit toho víc a sem tam to obměnit, aby člověk nezakrněl. :)
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
2. 11. 2008 18:09

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

HW je triviálně řešitelný. Stačí sestavit autoritativní databází podporovaných zařízení, aby člověk věděl, co si má koupit. Potom je třeba služba pro automatickou instalaci driverů z inetu, jako má MS. A samozřejmě lze uvést live distro určené jen k otestování kompatibility HW (to MS také nabízí - compatibility checker při přechodu na nové verze Windows). V principu není důvod, proč by všechna běžná distra Linuxu nemohla mít stejně širokou podporu HW. Jeidný problém je v organizační (ne)schopnosti zúčastněných, a nedostatku peněz, který vyplývá z toho, že uživatel *neplatí*.
cortex.sk
2. 11. 2008 21:35

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

ROFL "Potom je třeba služba pro automatickou instalaci driverů z inetu, jako má MS." ako sa ta sluzba vola?
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
3. 11. 2008 20:13

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Ta služba je součástí Windows Update. Jistě jste si všiml, že když Windows najdou nový HW, tak zkusí najít driver lokálně, a když není nalezen, tak ho zkusí stáhnout z webu MS. Vyjma toho MS vyhodnocuje problémy s drivery pomocí OCA (Online Crash Analysis - to je takové to odesílání reportů o pádu aplikace či systému), a na základě toho masíruje dodavatele driverů, aby je opravili. Vyjma toho vám Windows Update nabízí opravy driverů, pokud jsou k dispozici. A po instalaci nového driveru máte v Device Manageru možnost se uživatelsky jednoduše vrátit ke starému driveru, pokud nový nefunguje. Vidíte, že sehnat "inspiraci" není složité. Když bylo možné obtáhnout z Windows nabídku Start, fulltextové vyhledávání, a řadu dalších věcí, tak proč ne management driverů? Bylo by to jen k lepšímu.
cortex.sk
3. 11. 2008 20:37

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

to myslis vazne? nepoznam jediny pripad kedy by tato sluzba hladania ovladacov fungovala.
windows update ponuka moznost aktualizacie ovladacov? to je prvykrat co nieco take pocujem a urcite som to nikdy na windowsoch nezazil.
osobne si myslim, ze fungovanie tych sluzieb ako si ich opisal je len zbozne prianie microsoftu, nikdy to totiz nefungovalo.

"Když bylo možné obtáhnout z Windows nabídku Start, fulltextové vyhledávání, a řadu dalších věcí, tak proč ne management driverů?" ale noo to snad nie :D nezasluzi si to komentar,skutocne.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
4. 11. 2008 1:29

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Ta služba samozřejmě funguje. Když ale kupujete nejlevnější HW, který nemá certifikace Designed for Windows (drivery tedy nejsou podepsané MS), tak ty drivery Windows z webu nenatáhnou.

Windows Update samozřejmě nabízí aktualizace driverů. Mě v tuto chvíli nabízí ovladače nVidia, na notebooku mi tuším nabízí ovladače vestavěné zvukové karty.
cortex.sk
4. 11. 2008 11:54

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

aha takze ten zdochnuty pes je zakopany v microsofte. ze si dell, hp alebo nvidia nenechavaju podpisat ovladace microsoftom sa mi nepozdava. najma v pripade, ze zo stranky (minimalne) nvidie sa stiahnut whql ovladac da. co podla mna znamena ze tato featurka nefunguje.

nastastie ze napriklad v *ubuntu je 'jockey' ktory dokaze spolahlivo, v pripade existencie proprietarneho ovladaca pre dany hardware, ho stiahnut a nainstalovat ak to uzivatel chce.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
4. 11. 2008 17:21

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Drivery nVidia jsou k dispozici přes Windows Update. V případě Windows XP nebylo povinné zveřejňovat podepsané drivery na Windows Update. Zeptejte se výrobce, proč té možnosti nevyužil.

Jasně. Takže když si napíšu doma svůj driver pro Linux, a zavřu driver i jeho zdroják do trezoru, v *ubuntu je 'jockey', který dokáže spolehlivě komukoliv říci, že můj driver existuje, stáhnout ho, a nainstalovat. Hmm. To ve Windows neumíme. Tam autor musí ten driver publikovat. Jestli to dokáží na Ubuntu, tak klobouk dolů ;)
cortex.sk
4. 11. 2008 17:34

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

lo, spravas ako pubescent.
absolutne nechapes ako to funguje alebo len vyryvas (dufam, ze si za to aspon plateny lebo inak si neskutocne zadubeny)?

samozrejme ze si nik nezverejneny alebo nefunkcny ovladac z prsta nevycucia.
hovorim, ze ak existuje funkcny,hoci aj proprietarny ovladac tak ho v jockey najdes.

rozdiel je v tom, ze v microsofte slusne povedane kaslu na zakaznikov s hardvarom od vyrobcov co nezaplatia microsoftu za podpis ovladacov a nedaj boze stratia/poskodia cd. inu moznost ako stiahnut ovladace zo stranky vyrobcu daneho hw nemaju.

s prianim skoreho uzdravenia koncim 'diskusiu'
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
4. 11. 2008 19:57

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Netykáme si.

Ve skutečnosti jde o velký problém. Kdo zaručí, že ten stažený driver neobsahuje malware? Kdo zaručí, že vůbec funguje? Opravdu je dobré, aby se automaticky instaloval každý driver (nebo jiný kód), který nějaký anonym přidá do DB? Možná jsem jediný, komu to přijde jako problém...

Rozdíl je v tom, že MS má závazná pravidla pro návrh a testování HW, kterých se výrobci musejí držet, pokud chtějí získat certifikaci, a umístit svůj driver na Windows Update. A typicky výrobci, kteří vyrábějí šmejdy, které nejsou schopné projít certifikací, tu certifikaci nemají. Takové drivery nejsou

Též přeji skore uzdravenie...
Lolofon
Lolofon (neregistrovaný)
4. 11. 2008 20:16

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

* na internete si odjakziva ludia tykaju a ty to neznemis ale mozes si dupnut chlapce
* instalacia uzavreteho ovladaca je na vlastne riziko, tu je situacia rovnaka ako s widlami
* v jednej vete spojit zavezne pravidla a microsoft, tak to musis mat dobre vymyty mozog
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
4. 11. 2008 20:53

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

A také emaily začínají slovy "cau vole", píše se bez diakritiky a bez velkých písmen, že? :)
Lolofon
Lolofon (neregistrovaný)
4. 11. 2008 21:14

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

neviem o nikom kto by zacinal email oslovenim "cau vole", ale ak to tvojmu okoliu neprekaza, pokojne tak komunikuj aj nadalej. ja diakritiku nepouzivam, pretoze to nema pre mna ani ludi s ktorymi komunikujem dostatocny vyznam, znizuje to rychlost pisania a z rovnakych dovodov nepotrebujem pouzivat velke pismena na zaciatku vety. snad ked dokoncim vetu staci na konci pouzit bodku, nie? ale znova, ak ti to pomaha pri citani tak samozrejme nebudem trvat na opaku :)
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
5. 11. 2008 18:31

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Komunikace emailem i na internetu se řídí pravidly slušného chování, stejně jako korespondence nebo osobní rozhovor. Jedním z takových pravidel je, že si lidé tykají, jen pokud s tím obě strany souhlasí. Tykat si tak nějak všeobecně je zvykem leda v hospodě čtvrté cenové skupiny, a ani tam není dobré tykat někomu, kdo vám vyká. Otázkou je, jaké mravy máte na Slovensku. Tipnu si ale, že je to podobné.

Ohledně diakritiky a velkých písmen nesouhlasím. Je sranda číst, jak je MS špatný, když nepoužívá standardní ISO 8859-2 (kteér je pro GUI nepoužitelné), nepoužívá standardní ODF (které ovšem nepoužívá ani OpenOffice), a na druhé straně pozorovat, jak ti samí lidí nejsou schopni dodržovat ani normy vlastního rodného jazyka.

Když jsme u toho, slovenština se mi již řadu let čte dost špatně, protože s ní nepřicházím do styku (například knihu slovenštině nepřečtu, v angličtině ano, tedy pokud to není Beowulf nebo The Voyages of Ohthere and Wulfstan). Nedávno jsem viděl scénku, kde matka říká malému dítěti "nerozumněl jsi paní doktorce, protože mluvila slovensky, a to vy mladší už neznáte". Tak hrozné to se mnou není, ale číst slovenštinu, a ještě bez diakritiky, a ještě komplet lower-case, to je fakt nepříjemné. U komentářů do třech vět se to ještě dá překousnout ;)
Warden
Warden (neregistrovaný)
6. 11. 2008 13:30

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Laele,

jenom dementni zmetek, jako ty, muze mit tolik drzosti navazet se do kohokoli, kdo pise slovencinou s tim, ze se mu slovencina cte dost spatne.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
7. 11. 2008 1:22

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Co je to za blbost? Tomu člověku jsem psal zkráceně "slovenština u nás není v kurzu, čte se dost mizerně, a tí,m že píšete bez diakritiky a velkých písmen to jen zhoršujete". Jak jsem se do něj navážel, dementní zmetku?
uživatel si přál zůstat v anonymitě
5. 11. 2008 12:02

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Ad 1, tahle generace uhrovatych mladiku a jinych Laelu je moc mlada a zakomplexovana, na to aby o tom neco vedela :-).
Warden
Warden (neregistrovaný)
5. 11. 2008 22:54

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Kdo zaručí, že stažený "driver" z Redmontu neobsahuje malware? Je opravdu dobré, aby si vojáci bundeswehru při videokonferenci přes NetMeeting museli povídat oklikou přes Redmont? Když už blábolíš o malwaru, podívej se na libovolnou verzi widlí.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
7. 11. 2008 1:27

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Driver z Redmondu je digitálně podepsaný, tedy autentický. Pokud obsahuje malware, je to problém MS. Pokud by Windows automaticky instalovaly jakékoliv drivery, včetně těch nekvalitních a případného malwaru, byla by odpovědnost opět na MS.

NetMeeting je pokud vím mrtvý produkt. A zrovna NetMeeting uměl komunikovat přímo. Když už o tom ale blábolíte vy, milý kolego, tak si uvědomte, že ne každý počítač má veřejnou IP adresu. Jak provedete spojení mezi dvěma počítači bez veřejné adresy? Hmmm, Warden přemýšlí... Oklikou přes jiný počítač? Bingo! A co třeba adresář? Nějak musíte vědět, koho kontaktovat (IP adresy se mění, případně nejsou veřejné). No, zkuste to domyslet, než budete znovu blábolit bez znalosti věci.
Augur
Augur (neregistrovaný)
4. 11. 2008 10:54

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

ano, Windows Update skutecne nabizi update driveru. (me osobne v teto chvili nabizi update pro jednu tiskarnu...)
uživatel si přál zůstat v anonymitě
4. 11. 2008 10:25

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Nejlegracnejsi je, kdyz je to jedina cesta ke stazeni funkcniho driveru sitove karty, ktera je jedinym zarizenim pro pripojeni k siti v danem PC :-))
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
4. 11. 2008 17:22

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Naštěstí k síťové kartě máte CD či DVD, a na něm driver.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
4. 11. 2008 20:14

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Skoda ze je nefunkcni :-D
Warden
Warden (neregistrovaný)
4. 11. 2008 14:54

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

LO: "Když bylo možné obtáhnout z Windows nabídku Start, fulltextové vyhledávání, a řadu dalších věcí"

LAele, buďto jsi neskutečný šprýmař, nebo jsi notoricky prolhaný zmetek. Myslel's to, co's napsal, vážně, nebo si z nás utahuješ?
razorr
razorr (neregistrovaný)
2. 11. 2008 23:34

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Trivialne resitelne?? Ale pritom to tak trivialni neni, ze?? ;-)
Automaticka instalace driveru z inetu u MS?? Wow, tak to mi nejak uniklo. A co kdyz ten driver neexistuje?? Nainstaluje mi jej ta "automaticka MS inet" sluzba?? Bych rekl, ze ne ;-)
Compatibility checker?? Skoda, ze jsem jej cca pred 2 mesici nevyzkousel, kdyz jsem jeste mel NB Prestigio 1510 (Celeron 1,4GHz, grafika Intel sdilena 128MB, 512MB ...), mozna by mi to napsalo, at na Visty zapomenu. Bodejt, pac Intel se na psani driveru pro Vistu na danou grafiku vykaslal. Linuxu jsem si na tomto stroji plne uzival. Zadny problem s podporou hw nebyl, slusne behal i Compiz Fusion, narozdil od Vistiho Aera, ktere stavkovalo z duvodu chybejicich ovladacu. A nepomohla ani ta super hyper "ficura" automaticke instalace driveru z MS inetu :-D
Takze neni vsechno zlato co se trpiti ;-)
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
3. 11. 2008 20:23

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

To vám unikla celkem důležitá feature ;)

Když driver neexistuje, tak vám ho Windows automaticky nestáhnou. Takovou odpověď byste ale mohl předpokládat. Nebo si myslíte, že příslušná web site driver napíše na základě ID zařízení? ;)

Ano, ten copatibility checker jste si měl zkusit. Vista Upgrade Advisor se to jmenuje, link viz níže.
http://www.microsoft.com/windows/windows-vista/get/upgrade-advisor.aspx

Prestigio 1510 má chipset Intel 915 Express, a ten Aero ve Vistě nepodporuje. Aero není Compiz - není to kompozitní desktop manager. Aero staví okna z GPU primitiv, technologie je ve srovnání s Compizem stejně rozdílná, jako mezi lokomotivou a trakařem.

Pokud to chápu správně, tak tvrdíte, že není všechno zlato, co se třpytí (s tvrdým), protože Aero nejede na Intel 915 Express. To mi ovšem nepřijde jako chyba systému.
razorr
razorr (neregistrovaný)
2. 11. 2008 23:20

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Presne tak :-)
Inkvizitor
Inkvizitor (neregistrovaný)
31. 10. 2008 23:16

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Však jsem taky napsal "podle mě". Je jasné, že žádná distribuce není dokonalá a každá z těch "nejdůležitějších" má v něčem náskok. Ubuntu jsem delší dobu nezkoušel, ale debianní systém dselect/apt/dpkg mi přijde dost neintuitivní (a Synaptic mi taky nepřirostl k srdci), zatímco správa software v Yastu je pohodová, nemluvě o tom (a to je velká výhoda OpenSUSE), že Yast má i textovou verzi, která se ovládá v principu úplně stejně jako ta grafická. Nemluvě o One-Click Install, což je úplná paráda. A z ostatních věcí jsem si naklikal taky zatím všechno v pohodě - notebook nepoužívám a Sambu jsem taky nezkoušel.

Co mi na OpenSUSE vadí, je implicitně zadrátovaná dvojice Beagle/Kerry. Skutečně nestojím o to, aby mi nějaký démon indexoval všechny soubory, o prohlížených stránkách nemluvě.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
1. 11. 2008 21:56

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Myslím, že Beagle/Kerry není zapotřebí instalovat - a lze jejich instalaci zakázat už při instalaci z DVD edice.
Inkvizitor
Inkvizitor (neregistrovaný)
1. 11. 2008 23:03

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Možná to někde v expertním nastavení je; předpokládám, že v rámci výběru balíčků. Co se mě týče, nemám už zájem si vybírat balíček po balíčku. Spíš by mě zajímalo, kolik lidí tyhle věci skutečně používá.
mikael
mikael (neregistrovaný)
2. 11. 2008 19:48

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Ja naopak nedam na beagle dopustit. Pro me je super mit indexovanou postu, IM, prohlizeny stranky... Kolikrat hledam neco,co jsem nekde videl pred pul rokem a diky beagle to najdu behem par sekund.
Miroslav Prýmek aura:58
1. 11. 2008 17:02

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

No jo, ale to je tím, že na náhodě je založen protokol. Je to přímo ve specifikaci :)
Jakub Hrozek
1. 11. 2008 0:08

RE: Mark Shuttleworth: Canonical je v červených číslech

Přesněji řečeno, Red Hat byl v červených číslech dokud měl podobný obchodní model jako má teď Canonical.
Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem