Microsoft chce poplatky za Android i od Huawei

Petr Krčmář 9. 11. 2011

Microsoft už nějakou dobu vydělává slušné peníze na patentových poplatcích, které vybírá od firem dodávajících Android. Platit už donutil deset největších firem, takže v současné době vybírá deset až patnáct dolarů za každé druhé zařízení, které se k uživatelům dostane. Nyní si na mušku vzal společnost Huawei, která už potvrdila, že s Microsoftem o poplatcích jedná.

Telefon Huawei Vison běží na Androidu 2.3

Zdá se ale, že Huawei se nebude chtít vzdát bez boje. Ano, Microsoft za námi přišel. Ctíme intelektuální vlastnictví, ale sami máme 65 000 patentů, s jejichž pomocí budeme chránit své zájmy, řekl Victor Xu, marketingový ředitel Huawei. Firma se opřela do trhu s mobilními telefony a chce se stát velkým hráčem. Během tří let se chceme dostat mezi pět největších výrobců mobilních telefonů a za pět let chceme být v přední trojci, řekl Xu.

Našli jste v článku chybu?
 • 9. 11. 2011 15:11

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.88.broadband5.iol.cz

  Jinými slovy to dopadne naprosto stejně, jako v jakémkoliv jiném oboru. Firmy si patenty vzájemně licencují, a kdo má patentů v dané oblasti málo, ten si připlatí. Když to jde u aotomobilů, v letectví, farmacii a všude jinde, proč ne v ITC?

 • 9. 11. 2011 15:38

  hawran diskuse

  Barrandov nabídne turecký seriál Velkolepé století. Hraje v něm „Onur“.

 • 9. 11. 2011 18:09

  Inkvizitor (neregistrovaný) 195.39.60.---

  Treba proto, ze ITC je dosud jeden z mala oboru, kde jde zacit s minimalnim kapitalem. Pokud poplatky za patenty budou tvorit velkou cast nakladu na vyvoj produktu, dojde k tomu, ze si zadna mala firma uz ani necutne.

 • 10. 11. 2011 17:14

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.88.broadband5.iol.cz

  Pokud vývojem produktu myslíte psaní aplikace pro nějakou hotovou platformu, tak ano, tam lze začít s minimálním kapitálem. Ovšem větší projekty vždy vyžadují koncentraci kapitálu, lidských zdrojů a know how.

 • 14. 11. 2011 0:13

  Libor (neregistrovaný) ---.customer.poda.cz

  Díky kapitálu žádný projekt nevzniká, kapitál přichází až když je funkční projekt s jakous takous perspektivou. Apple, Microsoft, Google, Facebook, a další které neznám začínali s pár dolary. Hlavní je nápad a nadšení bláznů nebo posedlost, nebo touha.

 • 14. 11. 2011 2:02

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.88.broadband5.iol.cz

  To platí u oborů, které teprve vznikají. Zkuste si dnes otevřít filmovou společnost nebo automobilku nebo kapitálu :). Nebo zkuste od základu napsat operační systém komerční kvality, což chce tisíce člověko-let práce, komunikaci s dodavateli HW a SW atd. Bez peněz to prostě nejde, zvlášť na trhu, kde už je nějaká konkurence.

  BTW firmy jako Apple, Microsoft, Google a Facebook dostaly ve svých začátcích kapitál od investorů. Společnost Google byla založena v roce 1998. Ještě před formálním založením získala společnost počáteční kapitál USD 100k od jednoho ze zakladatelů Sun Microsystems, a v roce 1999 dalších USD 25M od Kleiner Perkins Caufield & Byers a Sequoia Capital.

 • 9. 11. 2011 23:42

  pravdokop

  Protože je to hnus, velebnosti.

 • 10. 11. 2011 10:23

  Robert Smol (neregistrovaný) ---.dip.t-dialin.net

  Me spis prijde vtipne, kdyz Huawei rika, ze 'cti IP', vsichni vime od koho okopcili sve sitove prvky.

  Cina moc IP necti a diky tomu inovuje. Tyhle patenty na to, ze clovek muze maznout prstem zleva do prava zobrazi se mu dalsi obrazek jsou prinejmensim 'dost divne'.

  Vi nekdo, jake patenty se MS snazi vymahat nebo je to klasicky FUD, ktery ma za nasledek jen NDA a medialnu facku Googlu?

  A gratuluji Vam k novemu telefonu (nemohl jsem si dnes rano nevsimout, jak zase komentujete na kazde zpravicce), zajimalo by mne na cem jste doted jel, na 6stce? Muj telefon obcas spadne ... na zem. Vitejte v roce 2011.

  Jeste by mne zajimalo, root.cz je vetsinou pro lidi co zajima Linux. Chodi ctenari z roota na servery o Windows a pisi tam jak je Windows naprd, MS monopol a jak je Linux ten jediny a spravny OS na svete?

  Urcite si sednete s Radkem Hulanem.

  No a posledni vec, nezda se mi, ze by ostatni obory nakupovaly patenty za miliardy dolaru a pouzivali je k vydirani ostatnich, nebo se o tom jen nepise? Me totiz nejde hlavou, jak z toho vseho benefituje koncovy uzivatel.

 • 10. 11. 2011 23:49

  vlabra (neregistrovaný) 81.91.213.---

  Že Huawei porušuje patenty a možná i některé od Microsoftu je více než pravděpodobné. Tenhle spor ovšem bude zajímavější.
  Do teď totiž Microsoft vždycky za někým přišel, řekl že porušuje xyz jeho patentů a pohrozil soudem. Daná firma vždy chvíli brblala ale nakonec stáhla ocas a začla Microsoftu platit tolik kolik si nadiktoval a to ne proto, že by opravdu porušovala tolik MS patentů. ale proto že se bála že je MS usoudí. Huawei je ale Čínská firma, kterou klidně může stát (který má dolarů že je může vidlema přehrabovat) léta dotovat. To samo o sobě Microsoft nezničí, ale u soudu bude muset ukázat které jeho patenty jsou porušované a soud bude zkoumal jestli vůbec jsou platné a porušované. No apokud by se ukázalo, že těch patentů je řádově méně než vždy říkali, tak by to jednak omezilo šance na získání nových platičů výpalného a mohlo by to i vyprovokovat současné platiče aby přestali platit.

 • 12. 11. 2011 19:51

  lol (neregistrovaný) ---.chello.sk

  ked si zoberieme momentalnu ekonomicku situaciu kedy si cina v podstate kupuje zadlzenu europu aby mala odbytiste a ako vedlajsi efekt ziskavaju vplyv - je dost mozne ze nakoniec si zacnu oni diktovat kto co moze a nemoze :) MS huawei neusudi, neprejde to ani cez ziadnu celesvetovu organizaciu. Ostatne - predvcerom som si kupil z velkoskladu Huawei sonic za 109eur, ocakaval som strasnu zlobu, ale zatial len maximalna spokojnost :)

 • 13. 11. 2011 16:16

  kk (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Asi ještě nemáte zformátovanou baterku, ale i tak by mne zajímalo kolik vám vydrží na webu/wifi. Dík

 • 20. 11. 2011 10:52

  Trident (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  Lion se neformatuji. Formatuji se Pb,NiCd a NiMH.
  U Lion pouze pri nabijeni dochazi k nastaveni vychozich kalibracnich hodnot. Mas zrejme na mysli prvni nabiti.

 • 13. 11. 2011 21:11

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.88.broadband5.iol.cz

  To "usouzení" je nesmysl. Microsoft získává z poplatků za Android údajně stovky milionů dolarů za rok. Náklady na soudní proces jsou proti tomu prkotina, zvlášť pokud by měli výrobci zařízení s Androidem zjevně pravdu. Jenže oni ji nemají; to je důvod, proč platí.
  Huawei patenty nejspíš porušuje, takže se s MS dohodne na nějakém křízovém licencování, nebo bude platit. Že by došlo na soud, to je dost nepravděpodobné. Soudy rozhodují až tehdy, když se strany sporu nejsou schopné samy dohodnout.

 • 13. 11. 2011 22:15

  Zopper

  V současné době, kdy se patentují věci jako "odemknutí telefonu přejetím prstu přes obrazovku" (apple), nebo "provedení různých kontextových akcí v závislosti na počtu kliknutí tlačítka myši" (starý patent MS) - ano, je pravděpodobné, že porušujete nějaký patent i tehdy, když má vaše aplikace jen jediné tlačítko, po jehož stisku přehraje zvuk. U operačního systému to je jistota.

  Druhá věc je ta, že spousta patentů se u soudu ukáže jako neplatná (ať už proto, že taková věc ani patentovat vlastně nejde, nebo proto, že se patentovalo něco, co jiná firma prodávala už pár let předtím). Jenže takový soud je na dlouho, stojí peníze (v USA hradí náklady žalovaný, nikoliv vítěz sporu), poškodí to váš obchod a nemůžete si být stoprocentně jistý ničím, minimálně v první instanci. A když vám soud nařídí stáhnout výrobky z trhu...

  Pro většinu firem je finančně lepší platit MS, než jít do soudního sporu, který je rozhodně poškodí i tehdy, kdy vyhrají. O tom, že většina těch výrobců dělá i zařízení s windows mobile a nechtějí se odstřihnout od jednoho ze systémů nemluvě.

 • 13. 11. 2011 23:26

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.88.broadband5.iol.cz

  Apple nemá patent na "odemknutí telefonu přejetím prstu přes obrazovku". Zkuste si přečíst víc než jen titulek na rootu nebo pouhý abstract patentu (který sám o sobě nijak chráněný není). Obsah toho patentu, a jak ho obejít, vám vysvětlí vám třeba tady:
  http://www.cbsnews.com/8301-505124_162-43453315/apples-slide-to-unlock-patent-has-some-big-loopholes/

  A podobné je to u toho údajného "patentu na dvojklik myší". A když jsme u toho, soudní poplatkyplatí v USA navrhovatel, nikoliv odpůrce. Samozřejmě pokud se u soudu necháte zastupovat advokátem (což není povinné), platíte si ho sám. Když ale vyhrajete, existuje mechanismus, kterým můžete náklady na své právní zastoupení vymáhat. Předběžné opatření, jako je zákaz dovozu výrobku, je naprosto výjimečný krok, ke kterému musí mít soud zatraceně dobrý důvod. Případnou škodu pak opět můžete vymáhat.

  Vaše aplikace samozřejmě může porušovat nějaké patenty, ale u běžných aplikací je to spíš raritní (navíc řadu patentů vyřešili už autoři frameworku, který používáte). Samozřejmě když píšete OS, může to být s patenty těžší. To se ale netýká hobby projektů a výzkumu. A když jde o komerci? Když rozjíždíte automobilku nebo výrobu hloupých mobilů, také si musíte vyjednat patenty. Jinými slovy to není nic výjimečného.

  Navíc když do společnosti někdo přijde s tím, že porušujete jeho patenty, tak se to neřeší stylem "OK, tady je moje peněženka". Najmete si patentového právníka, který ty patenty přezkoumá, a řekne vám, jestli má vůbec smysl jít k soudu. Pokud je právníkům zjevné, že soud projedete, tak raději zaplatíte nebo půjdete do cross-licensingu. Povídačky o usouzení firmy k smrti jsou naprosto nesmyslné ve chvíli, kdy jde o desítky milionů dolarů *ročně*. V takové situaci jsou náklady na právní zastupování řádově nižší.

  Bohužel součástí "komunitního" způsobu uvažování je hodně nahlas mluvit o věcech, o kterých řečník nemá ani nejmenší představu. Pak vznikají legendy o neplatnosti "SW" patentů v Evropě (kde třeba patenty na kompresi audia a videa zjevně platí), o tom jak se firmy leknou a raději zaplatí apod.

 • 10. 11. 2011 10:39

  mudrlant (neregistrovaný) ---.infokey.sk

  Pretoze softverove pantenty su nezmysel, skodia ludom, statom, spolocnosti aj ludstvu. Zivia nadnarodne korporacie a armady zbytocnych pravnikov (skupina ludi, ktora sa z velkej casti prizivuje na ludskej spolocnosti a nevytvara absolutne ziadne hodnoty). Co keby tie milardny dolarov minutych na pravne a patentove boje bolo investovanych do vyvoja/testova­nia/podpory..­.nebolo by to lepsie?

 • 12. 11. 2011 19:49

  Zdenek -

  Ano. Lidstvu ale škodí i ty klasické patenty, ale stádo je dobře indoktrinované, aby se každý chlácholil, že on jednou něco vymyslí a zbohatne na tom. Což je nesmysl, už proto, že by jakýkoli nový nápad porušoval stovky patentů na drobnosti v něm obsažené.
  Takže já bych patenty zrušil úplně.

 • 13. 11. 2011 16:12

  bry (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Je vidět, že vůbec tuto problematiku nechápete. Vsadil bych se, že jste ten zákon ani neviděl. Proč máte potřebu se vyjadřovat k věcem, o které se nezajímáte?

Vitalia.cz: Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Lupa.cz: Aukro.cz mění majitele. Vrací se do českých rukou

Aukro.cz mění majitele. Vrací se do českých rukou

Podnikatel.cz: Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Lupa.cz: Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Vitalia.cz: Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: 5 pravidel proti infekci močových cest

5 pravidel proti infekci močových cest

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

DigiZone.cz: Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Wimbledon na Nova Sport až do 2019