Hlavní navigace

Microsoft se dál dohaduje s USA o vydání dat uložených v Irsku

11. 9. 2015

Sdílet

Ve čtvrtek proběhlo u soudu v New Yorku slyšení ve věci odvolání firmy Microsoft proti rozhodnutí soudu nižší instance nařizující Microsoftu vydat soukromá data uložená v datacentru v Irsku (a podléhající tudíž jurisdikci Irska a EU) americkému úřadu pro vyšetřování FBI. Stanovisko Microsoftu podpořila nejen většina velkých IT hráčů se sídlem v USA, ale také samotné Irsko.

Microsoft má navíc údajně speciální dohodu s EU, ve které se zavazuje k tomu, že data ležící v Evropě budou spravována v souladu se zákony EU, což je v přímém rozporu se stanoviskem amerických úřadů, které považují firmu se sídlem v USA za subjekt spadající výhradně pod americkou jurisdikci a tím pádem povinnou vydat americkým úřadům jakákoliv data bez ohledu na to, kde leží.

Netřeba zdůrazňovat, že verdikt soudu založí precedens a může mít fatální důsledky pro využívání amerických cloudových služeb (které v současnosti převažují) evropskými firmami. Je zajímavé, že FBI od začátku měla možnost (a Microsoft ji na to několikrát upozornil) zažádat irské úřady o spolupráci, potažmo předložit irskému soudu svoji žádost o vydáni dat. Pokud se skutečně jednalo o tak závažnou narko-kriminalitu, jak FBI tvrdí, je prakticky jisté že by žádosti bylo i promptně vyhověno. Podle dostupných informaci však FBI tuto možnost nevyužila.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 9. 2015 11:02

    asdf (neregistrovaný)

    Jenom doplnim, ze v nasem pripade bylo mnoho poskytovatelu cloudovych reseni vyrazeno z vyberoveho rizeni na IT infrastukturu, protoze nemohli garantovat, ze dodrzi podminky ochrany dat pozadovane zakony evropskeho statu. Vitezem se stal Microsoft, ktery jediny vsechny podminky garantoval. (I kdyz jeho reseni nebylo, IMHO, po technicke strance nejlepsi.) Pokud by ted byl prinucen tyto podminky porusit, pak by cele nase vyberove rizeni bylo postavene na hlavu. A nepochybuji, ze takovych vyberovych rizeni bylo v evropskych statech vic.

  • 12. 9. 2015 12:30

    Mintaka

    Nerad vám kazím radost, ale také to celé může být jen divadlo, které k Microsoftu přivede důvěřivé zákazníky. A profitovat z toho může jak NSA tak Microsoft.

    Takovou nápovědou může být konečný výsledek soudu. Tipuji to na výsledek:
    - USA uznají, že o data uložená v jiných zemích si takovým způsobem říkat nemohou. - Microsoft bude oslavovat a ukazovat jaký je kabrňák, že David zvítězil nad Goliášem.

    A ve výsledku se k těm datům stejně mohou snadno dostat, když se domluví přímo s cílovou zemí nebo když si Microsoft udělá "provozní" zálohu některých dat do USA.

    Takže o čem to celé je?

  • 12. 9. 2015 23:19

    hugochavez (neregistrovaný)

    Radost jste nam nezkazil- my zadnou nemeli protoze jsme realiste a (povetsinou i) paranoici :o)))))) Ta vase poznamka je samozrejme celkem logicka - obzvlaste prihledneme-li k informacim Snowdena ktery tvrdi ze min. 85% vydaju/cinnosti NSA spociva v prumyslove a politicke spionazi, navic je tak nejak zrejme ze FBI a NSA dost spolupracuji takze kdyz se k tem datum bude chtit FBI dostat tak se k nim uz nejakym (vice ci mene legalnim zpusobem) dostane..... i kdyby meli treba drzouna ktery jim data bez papiru od soudu vydat odmitne dostat do vezeni = viz jak o tom mluvi byvaly technicky sef NSA Bill Binney
    U soudu sice s takovymi informacemi tezko muzou mavat ale prace byla usnadnena a cile bylo dosazeno. U soudu se pripadne vystavi pripad "pozpatku" viz Parallel construction
    Jinak na danskem ekvivalentu ceskeho Root.cz kde si vymenuji nazory primarne lidi zivici se IT, je vice nez casto slyset info ze zejmena nemecke firmy pokud zadavaji nejaky projekt danskym vyvojarum tak je primo v pozadavcich ze zadna data nesmeji byt ukladana mimo EU a velmi casto je tam primo specifikovano nejake nemecke datacentrum ktere se ma pouzit PRESTOZE to znamena treba i 2nasobne naklady oproti reseni v USA ;o)
    Mimochodem je docela pikantni ze napr Australie STRIKTNE ZAKAZUJE uz spousty let veskerym statnim/vladnim institucim ukladat data kamkoliv mimo uzemi AUS :o)))) a uz vubec ne v USA, a to presto ze AUS je vysostnym clenem fizlovaciho klubu jmenem "five eyes"........ zrejme dobre vedi co provadeji jinym statum a tak se boji ze by se to same mohlo stat jim- presne podle rceni "podle sebe soudim tebe"

  • 12. 9. 2015 23:31

    hugochavez (neregistrovaný)

    jeste bych doplnil ze pokud ma FBI silne indicie je jasne ze by ji kyzena data pomohl dostat i irsky soud= je to bezna vec kdy staty spolupracuji napric jurisdikcemi v ramci Interpolu. Problem je spis v tom ze v EU by asi museli opravdu neco kloudneho predlozit a radne to zduvodnit na coz mozna nejsou z USA az zas tak zvykli a navic je riziko ze by obdrzeli pouze relevantni data k danemu pripadu a nemohli si tudiz odvezt "celou kupu slamy/hnoje" ve ktere by se pak mohli prehrabovat a hledat spousty jinych zajimavych veci tak jak jsou mozna zvykli z domova.....

  • 14. 9. 2015 2:59

    hugochavez (neregistrovaný)

    narazil jsem na zajimavy pokec na Guardienu s advokatem hajicim M$ pri odvolacim rizeni proti US gov.
    http://www.theguardian.com/technology/2014/dec/14/privacy-is-not-dead-microsoft-lawyer-brad-smith-us-government?CMP=share_btn_tw
    Ten jeho "obracenej priklad" kdy nemecka policie bude pozadovat udaje o Americanech ze sejfu v USA je trefna- zrejme to hodla pouzit jako argument u soudu. Otazka nakolik to M$ pomuze kdyz uz 2x neuspeli....?
    Jinak jsou ale jeho uvahy inteligentni a dosti pragmaticke, viz--> If Microsoft loses, Smith says companies will be forced to do more of what the government dislikes the most, in order to reassure customers. “It will force companies to look for more ways to encrypt data and not retain the keys. Partner with non-US companies so that non-US companies have the servers. None of which will be helpful to the US,” he says.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky