Internet Info, s.r.o. Lupa Měšec Podnikatel Root Zdroják DigiZone Slunečnice Vitalia Tuesday TopDrive KupDnes Navrcholu Bomba NovýTarif Dobrý web Weblogy Woko Jagg Computer.cz SK: MojeLinky

Hlavní navigace

Microsoft slibuje větší interoperabilitu

Microsoft překvapuje svým novým přístupem. Vydal nový dokument s principy vlastní interoperability, ve kterém mimo jiné deklaruje dostupnost důležitých specifikací a upuštění od žalob proti open-source vývojářům. V důsledku to tedy vypadá, že z Microsoftu bude nová firma, která bude spolupracovat a nabídne pomocnou ruku všem okolo. Podle Steva Ballmera závisí dlouhodobý úspěch Microsoftu na tom, zda bude firma schopná dodávat otevřenou a flexibilní platformu. Podle Arstechniky je Evropská komise vůči slibům skeptická.

Dále čtěte…         

Předchozí zprávička Následující zprávička        
Mirek Novak aura:100
22. 2. 2008 14:13 Nový

Jsem skepticky

celé vlákno
vuci postojum Evropske komise
Jirka Andrys
23. 2. 2008 18:02 Nový

Re: Jsem skepticky

celé vlákno
Ja je vitam. V momentalni dobe je to jedina instance, ktera je schopna vystavit stop nadnarodnim korporacim, pokud nehraji fer.
Lojza
Lojza (neregistrovaný)
22. 2. 2008 14:35 Nový

Zasedání ISO tento týden.

celé vlákno
Myslíte, že to PR prohlášení nějak souvisí se zahájením zasedání ISO komise ke schvalování OOXML?
Peto_MiG
Peto_MiG (neregistrovaný)
22. 2. 2008 15:19 Nový

Re: Zasedání ISO tento týden.

celé vlákno
Mnoo, určite nie, je to čisto akt dobrej vôle. Po 20 rokoch zneužívania monopolu sa zo dňa na deň stala z Micro$oftu slušná a prívetivá firma ;-)
Rejpal
Rejpal (neregistrovaný)
22. 2. 2008 15:45 Nový

Re: Zasedání ISO tento týden.

celé vlákno

Doporučuji si to přečíst pořádně:

"5. Open Source Compatibility. Microsoft will covenant not to sue open source developers for development and non-commercial distribution of implementations of these Open Protocols."

Takže žádný hodný děcdeček, ale další příložitost vytřískat prachy ze softwaru, pro který nemusejí hnout prstem.

uživatel si přál zůstat v anonymitě
23. 2. 2008 1:47 Nový

Re: Zasedání ISO tento týden.

celé vlákno
nechapu...
Rejpal
Rejpal (neregistrovaný)
23. 2. 2008 16:38 Nový

Re: Zasedání ISO tento týden.

celé vlákno
No ty licence prostě nejsou zadarmo. :-D
uživatel si přál zůstat v anonymitě
25. 2. 2008 11:15 Nový

Re: Zasedání ISO tento týden.

celé vlákno
Takže Vám (jako skupině OSS fan*) je vlastně open kultura ukradená jen nechcete platit..
 Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
26. 2. 2008 14:53 Nový

Re: Zasedání ISO tento týden.

celé vlákno
Sice to tak je, ale neradi to říkají.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
22. 2. 2008 18:53 Nový

buduci tyzden

celé vlákno
zasadanie ISO mimo ine o ISO 29500 (OOXML)je 25.-29.2.2008
Jirka Andrys
23. 2. 2008 18:05 Nový

Re: Zasedání ISO tento týden.

celé vlákno
Nesouvisi. Souvisi s miliardovymi problemy Microsoftu, pokud se bude tvarit jako monopol. Ja to vitam.
Zdenek
Zdenek (neregistrovaný)
22. 2. 2008 14:49 Nový

Nova taktika :-)

celé vlákno
Nac chrestit zbranemi, kdyz pritel se snadneji bodne do levin :-)
Jakub Safar aura:98
23. 2. 2008 21:00 Nový

Doporucuji precist groklaw, tradicne nejlepsi zdroj

celé vlákno
Ahoj, nejlepsi rozbor jsem nasel na groklaw.net, viz clanek "Promises, Promises from Microsoft. Again.", viz. http://www.groklaw.net/article.php?story=20080221184924826 Ve zkratce se da rici, ze MS zverejni nektera API a spolecne s tim, kterymi patenty jsou "kryta". Pokud bude kod, jenz vznikl na zaklade API ktere jsou kryty patenty komercne nabizen, bude MS "hajit svoje". Jeden z vysledku muze byt, ze MS zaviruje nebo jinak receno, "prosoli" FOSS kod patenty a nebude mozne jej pote vubec komercne nabizet. Hezky si to MS vymyslel, toto je skutecne inovativni! Kuba
 Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
26. 2. 2008 14:56 Nový

Re: Doporucuji precist groklaw, tradicne nejlepsi zdroj

celé vlákno
Obdobně přece GPL zachází s prodejem SW. Můžete GPL SW prodávat, ale v praxi to nejde, protože každý zákazník ho může libovolně šířit i se zdrojáky. MS říká, že pokud vyděláváte na jeho protokolech, musíte platit. To je velmi podobný princip.
Jakub Safar aura:98
26. 2. 2008 17:16 Nový

Re: Doporucuji precist groklaw, tradicne nejlepsi zdroj

celé vlákno
IANAL, ale mam dojem, ze GPL zadnym zpusobem neomezuje tvorbu, uziti, nebo prodej kodu sireneho pod jakoukoli jinou licenci, ktery komunikuje s kodem jenz je licencovany pod GPL, popripade vyuziva stejny protokol (v idelanim pripade standard) pro vymenu nebo format ukladani dat.

Kod sireny pod GPL umoznuje kooperaci nejen na urovni protokolu a formatu, ale IMHO take API (IANAL!) a rozhodne umoznuje implementaci kodu, jenz pouziva stejne protokoly, API (a pripade puziti LGPL pro knihovny je take linkuje).

GPL dle mne umoznuje vznik heterogenniho, otevreneho a konkurencnich prostedi ve kterem jsou uzivany standardy s jednoznacnym cilem zlepseni komunikace a sireni informaci obecne. Toto MS nejen ze neumoznuje, ale cilem jeho snazeni je naprosty opak.

GPL kod je mozne prodavat velice uspesne a jeste na nej navazat sluzby. Napriklad projekty:
http://www.sugarcrm.com/crm/
http://www.jboss.com/
http://www.redhat.com/
http://www.mysql.com
http://trolltech.com
http://www.clamav.net
http://www.stonesoft.com
.. a dalsi.

Kuba

p.s. toto je opravdu orisek pro pravnika ;-)
 Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
26. 2. 2008 21:01 Nový

Re: Doporucuji precist groklaw, tradicne nejlepsi zdroj

celé vlákno
Bohuže pokud chcete použít API napsané pod GPL (linkovat proti GPL kódu), musíte svůj zdroják uvolnit pod GPL. Samozřejmě pokud je knihovna pod LGPL, je to jiné.

GPL otázku protokolů nijak neřeší. Protokoly zpravidla nejsou věcí autorského práva, ale obchodního tajemství. Pravda, udržet obchodní tajemství s GPL kódem je nemožné.

Cílem MS je dosahovat zisku, taková je definice podnikání (váš pekař, zubař a automechanik mají tu samou motivaci). Vámi popsané projekty dosahují naprosto minimálního zisku, který je zpravidla navíc výsledkem toho, že některé komerční firmy (Sun, IBM, Oracle, Google, výrobci HW) lijí hromady peněz do vývoje GPL SW. Když tyto firmy nalijí miliardy Kč do vývoje GPL SW, RedHat ho potom může zabalit do krabice, a prodat s nějakým ziskem.

Zeptal bych se vás, proč Oracle neuvolní svůj RDBMS, nebo produkty Siebel, PeopleSoft a další pod GPL? Proč IBM neuvolní zdrojáky DB2? Oni tihle dobrodinci světa open source dobře vědí, že by těžce prodělali. Je jednodušší prodávat uzavřený SW, a občas něco málo pustit pod GPL, případně podpořit nějaký GPL projekt, čímž se podaří poškodit konkurenci. Sun šel s poškozováním konkurence až tak daleko, že koupil StarOffice, investoval několik miliard Kč, a výsledek dal světu zdarma; těžko najít jiný důvod, než snahu poškodit business konkurence. Dalším případem je zařezávání slepic, které nenesou. Sun nikdy neměl výrazné příjmy z Javy, a když Java selhala v generování zisků, uvolnil ji pod GPL. GPL není kompatibilní s businessem.
Jakub Safar aura:98
27. 2. 2008 11:55 Nový

Re: Doporucuji precist groklaw, tradicne nejlepsi zdroj

celé vlákno
Udrzet obchodni tajemstvi v kodu sireneho pod GPL je nerealny cil. I pres to se o to napriklad MySQL snazi, alespon to tak vypada.

GPL vnimam jako licenci vhodnou pro sireni kodu, jenz je siroce pouzivany. Cim specifictejsi je vyuziti, tim efektivnejsi je volba vice uzavrene licence. Proto si myslim, ze je vyhodnejsi mit OS, zakladni aplikace a serverove sluzby (www, rss, blogy, email, im, zakladni grafika, multimedia apod.) sirene pod GPL.

Nejsem schopen hodnotit, zda-li jsou zisky RedHat, IBM nebo jinych spolecnosti minimalni. Napriklad RedHat poskytuje primarne sluzby. Siebel, PeopleSoft, Oracle nabizi proprietarni software a sluzby.

Mam dojem, ze SUN zverejnil Javu pod GPL teprve v dobe, kdy mu zacal MS vyrazne konkurovat s .NETem.

GPL povazuji za naprosto kompatibilni s businessem, jen z jineho pohledu. Jedna se o postoj vynuceny extremnimi podminkami na bitevnim poli. Prave v pripade StarOffice, Firefoxu nebo miliard nasypanych do Linuxu je to reakce take na monopolni postaveni MS.

Postaveni MS je tak silne, ze konkurenci nezbyva nic jineho, nez prehodnotit vlastni obchodni model, nabizet zakladni software zadarmo, uzce specializovany software sireny pod proprietarni licenci (nebo ztizit konfiguraci do te miry, ze je software sam o sobe prakticky nepouzitelny) a primarne poskytovat sluzby.

Nepritel meho nepritele je muj pritel. Dalsim duvodem uspechu GPL je naprosta nevole siroke komunity podporovat svym chovanim zisky monopolniho dodavatele a nechavat si diktovat podminky vyuzivani zakladnich technologii komercnimi entitami obecne. Viz historie GNU a filosofie za ni skryta. V soucasne dobe patri nazorove do teto "komunity" take EU.
Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem        

Přehled názorů

Jsem skepticky
Mirek Novak 22. 2. 2008 14:13
└ 
Re: Jsem skepticky
Jirka Andrys 23. 2. 2008 18:02
Zasedání ISO tento týden.
Lojza 22. 2. 2008 14:35
├ 
Re: Zasedání ISO tento týden.
Peto_MiG 22. 2. 2008 15:19
│
└ 
Re: Zasedání ISO tento týden.
Rejpal 22. 2. 2008 15:45
│
 
└ 
Re: Zasedání ISO tento týden.
anonymní uživatel 23. 2. 2008 01:47
│
 
 
└ 
Re: Zasedání ISO tento týden.
Rejpal 23. 2. 2008 16:38
│
 
 
 
└ 
Re: Zasedání ISO tento týden.
anonymní uživatel 25. 2. 2008 11:15
│
 
 
 
 
└ 
Re: Zasedání ISO tento týden.
Lael Ophir 26. 2. 2008 14:53
├ 
buduci tyzden
anonymní uživatel 22. 2. 2008 18:53
└ 
Re: Zasedání ISO tento týden.
Jirka Andrys 23. 2. 2008 18:05
Nova taktika :-)
Zdenek 22. 2. 2008 14:49
Doporucuji precist groklaw, tradicne nejlepsi zdroj
Jakub Safar 23. 2. 2008 21:00
└ 
Re: Doporucuji precist groklaw, tradicne nejlepsi zdroj
Lael Ophir 26. 2. 2008 14:56
 
└ 
Re: Doporucuji precist groklaw, tradicne nejlepsi zdroj
Jakub Safar 26. 2. 2008 17:16
 
 
└ 
Re: Doporucuji precist groklaw, tradicne nejlepsi zdroj
Lael Ophir 26. 2. 2008 21:01
 
 
 
└ 
Re: Doporucuji precist groklaw, tradicne nejlepsi zdroj
Jakub Safar 27. 2. 2008 11:55