Hlavní navigace

Oznámeno WiFi HaLow 900 MHz s velkým dosahem a nízkou spotřebou

5. 1. 2016

Sdílet

WiFi aliance včera oznámila WiFi HaLow s velkým dosahem a nízkou spotřebou pro produkty s technologií IEEE 802.11ah. Mělo by pracovat v pásmu 900 MHz a proti stávajícím WiFi by mělo mít téměř dvojnásobný dosah s lepší robustností a prostupem zdí.

Předpokládá se použití pro Smart Home, internet věcí (IoT), různé senzory a nositelnou elektroniku. Více detailů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 1. 2016 11:45

    saberduck (neregistrovaný)

    Nebezi u nas na 900Mhz GSM? Ja som myslel ze wifi sa vzdy robi v pasmach, kde netreba licenciu.

  • 5. 1. 2016 14:37

    tomasfuk (neregistrovaný)

    V článku se píše, že to pojede v pásmu 900MHz a nikoliv přesně na 900MHz.

    Podle wiki GSM-900 používá frekvenci 890 – 915 MHz.

  • 5. 1. 2016 18:17

    emsik88 (neregistrovaný)

    Ano na 900M podla najnovich licencii bezi GSM zakupene za velke prachy. Pre toto nove Wifi predpokladam ziadna nova free frekvencia v 900Mhz nebude, lebo za to nie su prachy pre Telekomunikacny urad ! Tak funguju nase vypalnicke urady, za to co patri vsetkym hrabu prachy pre zvecsovanie svojej byrokracie....Takze krasny napad novej technologie je vored urceny na odpis. Tak ako skoncil WiMAX a spusta inych podobnych technologii.

    Moze to ist este na free 868Mhz kde su zvonceky, dialkove ovladace, teplomery a ine podobne vecicky, kde je uz rusenia az az a ak tam pride wifi len sa to zhorsi a aj to co islo ako tak, pojde este horsie. Biznis a technologie predbiehaju zakony a stat to evidentne nezvlada, ani nema zaujem zvladat. Takze ak sa ludia nespametaju u neurobia nieco ako revoluciu bude sucasnym postupom len horsie a horsie .....

  • 5. 1. 2016 18:53

    Miloslav Ponkrác

    Hezký pokus. Byznys a technologie především musí poslouchat fyzikální zákony. Fyzikální zákony, to je taková věcička, kterou neodstraníte nadávkami na státy a zákony, víte? Dokonce ani byznys sám nedokáže platnost fyzikálních zákonů zrušit.

    Bez těch regulací a omezení by toho nefungovalo daleko více, než si myslíte.

    Problém není, že byznys či technologie předbíhají zákony, pokud by to nebyly zákony fyzikální. To že si manžeři vymyslí buzzwordy, které nejdou masově ani leckdy fyzikálně zrealizovat – to opravdu není chyba státu ani legálních zákonů, ale těch manažerů, byznysu a technologií.

    Wi-Fi HaLow je samozřejmě úplně bezpředmětné. Je dělané na nelincencovaném pásmu 902–928 MHz, které je možné legálně používat pouze v Americe a Grónsku. V USA se volně používá mnoho frekvencí, které je zde zabráno pro GSM. Kromě toho nelicencované pásmo 900 MHz má šířku pouhých 26 MHz, takže zapomeňte na rychlý přenos, protože přenosy budou řádově v Mb/s max. při využití celého pásma naráz.

    900 MHz z důvodu své výrazně delší vlnové délky oproti klasickému Wi-Fi se šíří dále, ohýbá přes větší překážky a má nižší útlum. Jinak řečeno, pár desítek dobře umístěných takových Wi-Fi HaLow a celá Praha je zarušená a neškrtne si tam s HaLow nikdo. Tak mluví fyzikální zákony.

    Takže pro Evropu, Asii, Afrii a Austrálii je nějaké Wi-Fi HaLow bezpředmětné a bnaprosto nelegální. Zapomeňte na něj. Když to zkusíte, získáte soud a pokutu, pořádný flastr. Zcela po právu.

    A znovu: To, že je byznys a technologie nepřipravená na fyzikální zákony není chyba států, ale toho byznysu a technologií.

    Je třeba si uvědomit, že rádiové frekvence jsou omezeným zdrojem. Neomezeným zdrojem je přenos po drátech a optice. Ptákoviny typu internet věcí, a všechno přes rádiové vlny jsou jen marketinkovou bublinou, protože to není přípraveno na fyzikální zákony, pokud by se to masově nasadilo. Proto se to také neprosadí – ale psát se o tom, jak je to úžasná budoucnost může.

    Mrzí mě, že autor této zprávičky je údajně s doktorátem z fyziky, v tom případě bych čekal trochu kompetentněji napsanou zprávu. Zřejmě dnes udělá doktorát z fyziky každý.

    Miloslav Ponkrác

  • 6. 1. 2016 5:52

    muf (neregistrovaný)

    Nezbývá než souhlasit. Kšeftařská debilita kolem nás už není jen směšná, ale je přímo kontraproduktivní.
    Již se těším na Mistra Nekolu, jak bude hyperkorektně nesouhlasit.

  • 6. 1. 2016 8:01

    Fík

    Mně to přijde v pořádku, 900MHz má skutečně několikanásobný dosah než 2,4GHz při stejném vyzářeném výkonu. Proto bude u HaLow (jak již sám název napovídá) snížen vyzářený výkon, aby dosah byl zhruba jen kolem nebo menší než dvojnásobný. Proto tedy Prahu asi těžko pokryjete/zarušíte jen desítkou HaLow. To je stejný nesmysl, jako kdybyste řekl, že v současnosti Prahu zarušíte jen čtyřiceti Wi-Fi na 2,4GHz. Tolik jich máte v každým paneláku.

    Navíc dojde k úspoře baterie třebas u té nositelné elektroniky nebo u bezdrátových senzorů IoT. Tyto věci mimochodem nepotřebují žádné velké toky dat, takže malá šířka pásma až tak nevadí.

    Legislativní rozdělení frekvencí v různých zemích fyzikální zákony neřeší.

  • 6. 1. 2016 11:29

    Lol Phirae (neregistrovaný)

    zhruba jen kolem nebo menší než dvojnásobný.

    :-DDDDDDDDDDDDD Hodně štěstí při testování této teorie; ČTÚ z podobných sponzorů bude mít určitě radost, viz § 119 odst. 1 písm. c) - flast je max. 100.000 Kč a to se rozhodně vyplatí!

  • 6. 1. 2016 8:36

    K> (neregistrovaný)

    je to oficialni oznameni konsorcia Wi-Fi, to stoji za to dat do zpravicky i kdyby se v konsorciu vsichni zfetovali. Tak si prosimte usetri ty tvoje vypady proti autorovi zpravicky.

  • 6. 1. 2016 22:55

    František Koudelka (neregistrovaný)

    V jednom má předřečník pravdu, WiMax byl u nás zabit poměrně zajímavým způsobem (5.x GHz ve kterém se dalo něco sehnat prakticky skončilo s tím, jak bylo možné některá zařízení sehnat a v 3.5 GHz byl problém s provozem zařízení typu FDD vs. TDD - úplně přesně si to už nepamatuji, ale na trhu nebylo nic, co by se prolínalo s tím, co je u nás dovoleno, nemožnost provozovat TDD bylo ze strany ČTU čisté diletantství). Zda byl WiMax utopen úmyslně ve prospěch LTE se dá spekulovat (z LTE vydojil stát od operátorů více, než by dostal za licence v 3.5GHz, nebo za provoz ve volném pásmu).

    Ale jinak se nedá než souhlasit, tak jak větru a dešti neporučili socialisté a komunisté, tak jim neporučí ani marketingoví specialisté.

    Pokud jde o IoT a nízké datové toky, tak je možné komunikovat už teď vdaných pásmech (ve volném 2.4GHz za cenu o hodně užšího kanálu a více paritních dat, případně v 866 MHz).
    Snaha udělat z tohoto wifi standard je spíše kvůli tomu, že by domácí router uměl wifi 802.11 a/b/g/n/ac/ah a každá IoT kravina by se připojovala přímo ke svému cloudu. V případě použití 866 MHz by musela mít základovou stanici a ta by byla lépe hackovatelná a nemalé procento uživatelů by se mohlo obejít bez klaudu.

  • 7. 1. 2016 4:58

    Trident (neregistrovaný)

    Na 900Mhz pripadne 1800Mhz muze bezet i UMTS. U nas zatim bezi pouze v pasmu 2100Mhzm, tak jak to bylo puvodne nalajnovano nez joudove prisli na to ze je to tak maximalne pouzitelne ve mestech (surprise, surprise...).
    Nicmene ocekava se v budoucnu prechod v pasmech puvodne pouzivanych pro GSM na UMTS. Duvodem je vyssi spektralni efektivita byt by to bylo primarne pro hlas/sms.
    Jeste ale nenastal cas. Zejmena kvuli hromade starickych terminalu a rade technologii ktere GSM pouzivaji pro M2M komunikaci. Zabezpecovacky,pru­myslove signalizace(cis­ticky,pumpy..­.)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.