Podíl Linuxu podle hitslink.com klesl z 1,13 % na 0,93 %

Adam Štrauch 2. 8. 2010

Podle statistik serveru hitslin­k.com, klesl podíl linuxových operačních systémů v celém světě z 1,13 % na 0,93 %. V diskusi na linuxos.sk se hned objevila diskuse a v ní samozřejmě druhá statistika z w3schools.com, která tvrdí opak. Samozřejmě je na vás, které budete věřit.

Našli jste v článku chybu?
Ondra Satai Nekola aura:81
2. 8. 2010 12:40 Nový
Zlatý podporovatel

Na W3Schools zapomente...

celé vlákno

W3Schools jsou velmi specializovane, temi nema smysl se pro uvahy o globalnim zastoupeni OS zaobirat.
Ze zpravicky ani linku mi neni jasne, jaky je puvod dat z histlink.com. Nemate nekdo podrobnosti?

_r3450n_
_r3450n_ (neregistrovaný) 165.72.200.---
2. 8. 2010 12:43 Nový

Re: Na W3Schools zapomente...

celé vlákno

Puvod dat podle vysledku? Muzes jednou hadat odkud pochazi zdroj teto informace a myslim, ze ti ten jeden pokus bude stacit :)

xaint
xaint (neregistrovaný) 212.80.70.---
2. 8. 2010 14:22 Nový

Re: Na W3Schools zapomente...

celé vlákno

mas proto nejaky dukaz, link nebo tak nejak, nebo vsechno, co uakzuje bud na chyby v jistem zde milovanem systemu nebo pokles jeho oblibenosti je komplot jiste firmy ze severu USA?

_r3450n_
_r3450n_ (neregistrovaný) 165.72.200.---
2. 8. 2010 15:38 Nový

Re: Na W3Schools zapomente...

celé vlákno

Tak mas dve statistiky. Jedna rika pro a druha presne obracene. Jedna je z jednoho zdroje a druha z druheho. Co je na tom tak tezkeho k pochopeni?

ondrah aura:53

Re: Na W3Schools zapomente...

celé vlákno

Jestli je tady něco těžkého k pochopení, tak to jsou tvoje myšlenkové pochody :-)

ondrah aura:53

Re: Na W3Schools zapomente...

celé vlákno

Jo, jasně že to zfalšoval Microsoft. Takže teprve teď, když MS srazil zákeřnou manipulací statistiku podílu Linuxu o neuvěřitelných 0,2 procentního bodu, má Steve Ballmer konečně jistotu, že Linux pozici Windows na trhu desktopových OS opravdu neohrozí…

Rejn
Rejn (neregistrovaný) ---.opera-mini.net
2. 8. 2010 15:15 Nový

Statistický úřad

celé vlákno

Tohle by se dalo zjistit při sčítání lidu. Otázkou je, co by uvedli uživatelé nelegálních oken.

Ondra Satai Nekola aura:81
2. 8. 2010 15:34 Nový
Zlatý podporovatel

Re: Statistický úřad

celé vlákno

Stat tu neni od toho, aby delal pruzkumy trhu. Ma se rovnou ptat i na to, jakou clovek pouziva pastu na zuby?

htomas aura:68

Re: Statistický úřad

celé vlákno

to by nebyl az zas tak spatny napad :-) za prislusne mastny poplatek (scitani taky neco stoji…) vam do dotazniku pro scitani zapracujeme vasi otazku…

petmal
petmal (neregistrovaný) 81.200.55.---
2. 8. 2010 17:11 Nový

statisticka chyba

celé vlákno

Buh vi jaka je statisticka chyba takovychto mereni. Podle me jsou takoveto odchylky v norme. Jen u Linuxu je ten podil maly, takze je to vic videt…

ondrah aura:53

Re: statisticka chyba

celé vlákno

Jo jo, je to sice pokles 0,2% z celku, ale pro Linux to vypadá jako skoro 20% propad :-)

Usr
Usr (neregistrovaný) ---.opera-mini.net
2. 8. 2010 17:37 Nový

Není divu

celé vlákno

Pokud zůstanou Linuxové distribuce v tom stavu v jakém aktuálně jsou – neustálá rozvrtanost, binární nekompatibility i v rámci verzí té samé distribuce, pochybná kvalita KDE4, nesmyslné „inovace“, neustálé změny v jádře, prodražující tvorbu bináních ovladačů, .................., pak i to necelé procento je moc. A pokud bude kolem pubertální „komunita“ bez smyslu pro realitu, bude to stále horší.
Sám používám Linux na svém desktopu od roku 1996, ale běžným uživatelům se vůbec nedivím, že jej nechtějí – smutné, že jim lépe poslouží ta podivná nesympatická Okna :-(

Martin Doucha aura:50

Re: Není divu

celé vlákno

Ovladače mají být otevřené a v jádře. Pokud to někteří výrobci hardware nechtějí pochopit, je to jejich problém. Naštěstí už je tu dost jiných výrobců, kteří to pochopili a využívají všechny výhody ze spolupráce s vývojáři kernelu.
Wokna jsou na tom s použitelností desktopu daleko hůř. Zajímavé, že tam si to uživatelé nechají líbit, ale u Linuxu řvou kvůli každé blbině, která je často mezi židlí a klávesnicí. Rozšíření Linuxu na desktopu brání jen lenost uživatelů, strach z nových věcí a nedostatek komerčních her s nativní Linuxovou verzí.

Veterán
Veterán (neregistrovaný) ---.perex.cz
2. 8. 2010 23:51 Nový

Re: Není divu

celé vlákno

Ovladače mají být otevřené a v jádře?
Představa, jak je v jádře několik set ovladačů pro tiskárny, skenery, grafické a síťové karty a pro všechna možná další zařízení se mi moc nelíbí. Když už, tak malé jádro a nějaké univerzální ovladače typu VESA a PCL a vše ostatní dodávat externě. A neargumentujte tím, že si můžu zkompilovat vlastní jádro jen s vybranými ovladači. Rozdíl mezi výběrem ovladačů s kompilací jádra oproti vložení CD a potvrzení několika dialogových oken je pro absolutní většinu uživatelů nepřekonatelný.
A otevřené ovladače? Když firma třeba díky novým matematickým postupům a programátorským trikům zrychlí své grafické karty o desítky procent, jistě s radostí zveřejní své nápady, aby je mohla zdarma a bez nákladů na vývoj do svého produktu zahrnout i konkurence. Pokud tohle nejsou někteří uživatelé Linuxu schopni pochopit, jejich problém. Většina výrobců dávno pochopila principy trhu a s neustálými změnami v kernelu nechce mít nic společného a další (ATI, NVIDIA) pak distribuují jen uzavřené ovladače a své programátorské triky si nechávají pro sebe.
Druhý odstavec je pak klasická „Hlava 22“ – Linux má málo komerčních her díky malé rozšířenosti a je málo rozšířen, protože má málo komerčních her. Ono se to totiž finančně příliš nevyplatí ani pro OSX, jehož rozšíření je podstatně větší než u Linuxu.

Atrament
Atrament (neregistrovaný) ---.dynamic.dsl.as9105.com
3. 8. 2010 2:02 Nový

Re: Není divu

celé vlákno

Je to smutné, ale člověk na kterého reagujete má pravdu. Taky se okolo Linuxu pohybuju už nějaký ten pátek, a řekl bych že v tak strašlivém stavu v jakém jsou poslední cca dva tři roky ještě distribuce nebyly. Doporučit někomu známému Linux bych si dneska už absolutně nedovolil, ba naopak pokud někdo projeví zájem, tak mu trpělivě vysvětlím, že udělá nejlíp pokud zůstane u Windows 7…

ondrah aura:53

Re: Není divu

celé vlákno

„Ovladače mají být otevřené a v jádře. Pokud to někteří výrobci hardware nechtějí pochopit, je to jejich problém.“

No když se dívám na vskutku senzační podíl Linuxu na desktopu, tak mi tohle vyjádření přijde přinejmenším jako velmi sebevědomé. Být výrobcem desktopového HW, tak bych podporu Linuxu bral spíše jako charitativní činnost než jako cestu k zisku.

SB
SB (neregistrovaný) ---.bnsoft.cz
3. 8. 2010 15:51 Nový

Re: Není divu

celé vlákno

Nikde jsem neviděl tvrzení, že by měl výrobce podporovat Linux nebo ty ovladače dokonce vyvíjet.

ondrah aura:53

Re: Není divu

celé vlákno

To jsme si jen nerozuměli, já jsem pod pojem „podpora“ zahrnul i otevření specifikací.
Ale hlavně můj příspěvek směřoval k tomu, že když na Linuxu nějaký HW neběží a na jiném OS ano, tak je to víc problém Linuxu než výrobce HW. Už proto, že většina uživatelů to uvidí spíš jako problém Linuxu, nikoli jako problém hardwaru. A to je způsobeno mj. právě tím, že u Linuxu se předpokládá, že všechny drivery jsou součástí distribuce. Takže to, co je u chybějícího driveru pro Windows problém výrobce HW (který má ten driver dodat), je u Linuxu problém OS (který má mít ten driver zabudovaný).
A mimochodem stále nechápu, proč by driver měl být otevřený. Tedy kromě toho, že lidi kolem vývoje kernelu zjevně nejsou schopni dodat stabilní binární rozhraní, případně s tím mají nějaké problémy spojené s GNU vírou. Což lze ale taky stěží považovat za problém na straně výrobce HW.

ondrah aura:53

Re: Není divu

celé vlákno

„Rozšíření Linuxu na desktopu brání jen lenost uživatelů, strach z nových věcí a nedostatek komerčních her s nativní Linuxovou verzí.“

Ano, a proto by se měli vyměnit uživatelé. S takovýmhle materiálem se prostě nedá pracovat…

Dušan
Dušan (neregistrovaný) 193.85.202.---
3. 8. 2010 9:40 Nový

Re: Není divu

celé vlákno

Na svém domacím desktopu jsem hrdým vlastníkem Sedmiček, na stařičkém pracovním notebooku mám XPčka a jáko záložní systém Ubuntu (vyplatilo se to, zrovna nedávno mi v práci XP kruchli, tak se na zbytek dne Ubuntu hodilo).
Na práci dobrý … ale doporučit někomu jako primární systém na desktop bych taky nedoporučil.
Důvodem jsou drobné nešvary, které však udiví že nejsou vyřešeny (např. když mám notebook a druhý monitor k němu připojený, tak na monitoru mutnu zvuk, ikonka se udělá na notebooku, přijde mi zprvá do im klienta, ikonka to značí na monitoru, když dám otevřít, tak se to otevře na displayi notebooku, tak chvíli klikám jak šilenej, než si všimnu, že se mi to otevřelo jinde, atd.)
Možná si někdo řekne že jsou to prkotiny, ale když vidí uživatel, že takovéto banality jsou rozbité, nebo se chovají divně, co si pak asi pomyslí o zbytku systému, že ?

?
? (neregistrovaný) ---.213-81-164.telecom.sk
3. 8. 2010 10:57 Nový

Re: Není divu

celé vlákno

Beznemu uzivatelovi je to totalne jedno, moja mamka ma greenie a zatial sa ani raz nestazovala. jedine ja mam menej starosti so spravou pc. ziadny antivir, ziadne zvieratka v pc, etc. a ked jej nieco nejde, stlaci ctrl+alt+del – system sa rebootne a je vsetko ako ma
a aby som nadviazal na dva monitory … nema dva a nechybaju jej
ja mam a zatial som nic z toho co si pisal nezaznamenal (arch)
Nemam ani nic proti Win, v praci mam 7 (konecne dokoncena Vista) a je to porovnatelne kvalitny SW ako XP
zalezi na vkuse a vybere

ondrah aura:53

Re: Není divu

celé vlákno

:-) Jak víš, že tam nemáš viry, když nepoužíváš antivirus?
Tahle slepá víra v nenapadnutelnost jejich OS se linuxákům jednou nevyplatí…

?
? (neregistrovaný) ---.213-81-164.telecom.sk
3. 8. 2010 17:09 Nový

Re: Není divu

celé vlákno

ako vies, ze nemas virus aj ked mas antivirus?
napriklad: eset nod32 uspesnost az 97%
mat taku uspesnost pri kondomoch uz nas je 10 miliard na svete :-)

Turican
Turican (neregistrovaný) ---.zapcechy.adsl-llu.static.bluetone.cz
2. 8. 2010 20:21 Nový

zdroj

Nechapu, proc v clanecku neni alespon odkaz na zminenou statistiku:
http://marketshare.hitslink.com/os-market-share.aspx?qprid=9
Nicmene se srovnava nesrovnatelne. Květen 2010 verzus červenec 2010.
Něco by mohla vypovědět spíše statistika červenec 2009 verzus červenec 2010.
Tam už ten pokles není tak strašný:
1.05 → 0.93
Navíc je třeba si povšimnout, že tento pokles není ve prospěch Windows, ale hlavně ostatních os a iphone.
A pod těmi ostatními se často může také skrývat linux například ve formě mobilních distribucí, takže to ve skutečnosti pokles vůbec být nemusí.
Pominu věty o tom, že je to na hranici statistické chyby, že je to nereprezentativní vzorek, že statistiku někdo zmanipuloval, atd.

alblaho
alblaho (neregistrovaný) ---.131.broadband4.iol.cz
2. 8. 2010 21:52 Nový

cyklus

No prázdninové měsíce jsou nejhorší. Naopak na jaře zájem o Linux kulminuje, ve statistikách to vypadá nadějně. No a pak se to zase propadne.

Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem
Lupa.cz: Jak na wifi zdarma? Praha 11 se spojila s komunitou

Jak na wifi zdarma? Praha 11 se spojila s komunitou

Podnikatel.cz: Daň z příjmů: online formulář

Daň z příjmů: online formulář

Podnikatel.cz: Něco za něco. Slevu na děti za EET

Něco za něco. Slevu na děti za EET

Podnikatel.cz: Harmonogram k #EET. Kdo to odnese první?

Harmonogram k #EET. Kdo to odnese první?

Root.cz: Turris Omnia: kampaň v číslech a obrazech

Turris Omnia: kampaň v číslech a obrazech

Podnikatel.cz: First minute funguje. Čím dřív, tím levněji

First minute funguje. Čím dřív, tím levněji

Lupa.cz: Děravé chůvičky vysílají na web.

Děravé chůvičky vysílají na web.

Vitalia.cz: Kouzlo generik: Jak se liší Paralen a Paralen Grip?

Kouzlo generik: Jak se liší Paralen a Paralen Grip?

Lupa.cz: Hacker, který utekl do ČR: nejsem uprchlík

Hacker, který utekl do ČR: nejsem uprchlík

Podnikatel.cz: Není jim to, tak to vrátí. Víme, jak na ně

Není jim to, tak to vrátí. Víme, jak na ně

Lupa.cz: Tip: tucet užitečných shieldů pro Arduino

Tip: tucet užitečných shieldů pro Arduino

Root.cz: Nejžádanější přístroj na Indiegogo je… router?

Nejžádanější přístroj na Indiegogo je… router?

Podnikatel.cz: Proč podnikat, když hází klacky pod nohy

Proč podnikat, když hází klacky pod nohy

Měšec.cz: Pojištění internetových rizik: vyplatí se vám?

Pojištění internetových rizik: vyplatí se vám?

Vitalia.cz: Třetina alkoholtesterů nefunguje

Třetina alkoholtesterů nefunguje

Root.cz: Moderní DNSSEC: eliptické křivky a nevinné lži

Moderní DNSSEC: eliptické křivky a nevinné lži

Root.cz: Cloud a právo: pozor na umístění vašich dat

Cloud a právo: pozor na umístění vašich dat

Podnikatel.cz: Podal přiznání, má přeplatek. Nevrátí mu ho

Podal přiznání, má přeplatek. Nevrátí mu ho

Lupa.cz: Výmluvy. Ty ministerstvo průmyslu umí skvělě

Výmluvy. Ty ministerstvo průmyslu umí skvělě

Vitalia.cz: Manipulace odpůrců GMO

Manipulace odpůrců GMO

Ušetřete