Hlavní navigace

Projekt internetizace knihoven končí, 2500 knihoven bude bez internetu

29. 2. 2012

Sdílet

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR upozornil na ukončení Projektu internetizace knihovnen. K 28. březnu tak bude zhruba 2 500 knihoven (provozovaných především malými obcemi) odpojeno od internetu, i přes ujištění předsedy vlády i ministra kultury, že projekt bude pokračovat.

Ministerstvo Kultury ukončení komentuje slovy: Přestože Ministerstvo kultury ČR podniklo vše potřebné, aby financování připojení knihoven k internetu ze státního rozpočtu plynule pokračovalo v rámci stávajícího systému Komunikační infrastruktury veřejné správy, nemůže pokračování této služby zajistit.

(Zdroj: Lupa.cz)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 2. 2012 9:54

    petr (neregistrovaný)

    Mezi ISP v ČR se tohle ví už dávno, spousta z nich, včetně nás, nabídla knihovnám ve svém regionu připojení buď úplně zdarma, nebo za dotovanou cenu, která mimochodem je i na desetině toho, co knihovny platily doteď firmě Telefonica O2.
    Myslíte, že se někdo ozval zpět? Ne, až na světlé výjimky to bylo bez odezvy.
    A pak státnímu aparátu něco nabízejte ...

  • 29. 2. 2012 10:23

    P. (neregistrovaný)

    Podle mě nejde o nabízení státnímu aparátu, ale obyčejným lidem nebo spíš těm chudším (kteří se nenaučili za komunistů krást, podvádět a privatizovat, celý život dělají poctivě a stejně mají z toho akorát holou p...del :-(), pro ty jsou tyto služby k užitku. Je škoda, že na tohle "peníze nejsou"...
    Nynější státní aparát je prohnilejší než ten za komunistů, protože ani po 20 letech se pro některé lidi nic nezlepšilo, spíše jsou na tom celkově hůř...

  • 29. 2. 2012 10:57

    MaT

    Petr psal, že to připojení nabídli knihovnám. Knihovny se neozvaly. Možná takových nabídek dostaly desítky :-) nebo to pětikilo měsíčně našly v rozpočtu. Já bych zkusil do pár knihoven zavolat a zjistit důvod.

  • 29. 2. 2012 15:17

    petr (neregistrovaný)

    My volali. Casto nevedeli na co se ptame ("no, my tady internet mame, a ted funguje" - evidentne nevedeli ktera bije, nebo jsme jim to nedokazali vysvetlit?), a kdyz uz vedeli, tak odpoved casto byla "to se resi nekde centralne". Tim to skoncilo.
    Te iniciative "internet pro vsechny" jsme nabidku posilali taky, bez odezvy.

    Takze popravde, zlomili jsme nad tim hul, mame svoji prace dost.

  • 29. 2. 2012 18:55

    Miloslav Sova (neregistrovaný)

    Dobrý den,

    vy jste nám posílali nějakou nabídku? Všechny sítě které se nám nabídly a zaslaly seznam připojitelných knihoven jsme okamžitě zapojili do projektu. To, že knihovny neprojevily dostatečný zájem, je již jiná věc. Docela by mě zajímalo z které jste sítě, protože se všemi majiteli sítí jsem komunikoval osobně.

    S pozdravem Miloslav Sova - předseda Inernet pro všechny (miloslav.sova@in­ternetprovsechny­.cz)

  • 29. 2. 2012 16:03

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Dnešní doba je velmi obtížná hlavně pro lidi, kteří čekají, že se o ně někdo postará. Pokud někdo ani po dvaceti letech nepochopil, že se o sebe musí postarat sám, a stát mu k tomu nejvýše bude vytvářet podmínky, tak něco těžce nedal.

  • 29. 2. 2012 18:52

    to_je_jedno (neregistrovaný)

    Ty jses ale v.l...
    Vyjed si nekdy na zapad, abys vedel a konecne pochopil, o cem je kapitalismus. To co je v CR je max. ten ranny kapitalismus 30 let min. stoleti.
    Proto si myslim, ze jsi b.b z neznalosti.
    A jako destinaci si vyber treba Francii, Belg., Nem.
    Nejlip pochopis o cem je byt clovekem a ne loutkou zk.rvenych politiku - v Dansku nebo dal v Skandinavii.
    A pri trose inteligence se ti snad v hlave rozsviti...

    A jeste na margo prace: proc vic nez 100 000 ukrajincu (oficialni statistika) bere v CR lidem praci, proc jim vlada dava pracovni viza, kdyz nejsou ani v EU ?
    Proc mas sice deklarovane pravo na praci, ale jelikoz "zamestnavateli" to zakon NEzakazuje, radeji prijme ukrajince, protoze bude delat za mene...
    Krome cikanu, vetsina lidi neceka, "ze se nekdo o ne postara", snad jen kdyz budou nemocni nebo handicapovani.
    Staci, kdyz domaci lidi budou mit praci a nebudou nahrazovani verbezi z Asie.
    A to mluvim o obycejne ~ delnicke praci nebo praci, kde nepotrebujes VS.

    Ohledne prace odborne a s potrebou VS, klidne at zamestnavatel vezme odbornika odkudkoli.

    L., uz se ti zacina trochu rozsvecovat??

  • 1. 3. 2012 0:08

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Strávil jsem dost času v západní Evropě i jinde po světě. Budeme se bavit o něčem konkrétním? Asi ne :/

    Viděl jste někdy Čecha sbírat okurky na poli, rovnat těsnění na montážní lince, nebo štosovat kabely do konektoru na pásu? Češi tyhle práce dělat nechtějí. Máme tak vysokou podporu v nezaměstnanosti, že ti lidé raději sedí doma, protože se jim nevyplatí dostat o pár korun víc než na podpoře, a trávit u toho čas podřadnou práci. Zaměstnavatelé si potom pochopitelně raději přivezou někoho z Ukrajiny, kdo tu práci rád udělá. Nakonec naši lidé takhle ještě před pár lety jezdili do Německa a Holandska.

    "Asijskou verbeží" máte na mysli třeba Vietnamce? Ti jsou tak pracovití, že jim Češi mohou závidět. Jejich děti jsou inteligentní a snaživé; na českých školách excelují, zatím co čeští studenti paří a na školu kašlou. Dejte si pozor co říkáte, tahle "verbež" vám bude za pár let šéfovat :). Když se budete víc snažit, možná budete šéfovat firmě vy, a budete mít k ruce špičkového právníka s vietnamským vzhledem, v dobře padnoucím obleku a s vybranou češtinou. Nakonec jestli jste cestoval, tohle jste mohl vidět celkem často.

  • 1. 3. 2012 8:34

    to_je_jedno (neregistrovaný)

    OMG :O

    Ne vsichni obcane CR nejsou sto nevzit jakoukoli, alespon vic nez za minimalni mzdu, placenou praci !
    A Praha neni CR !

    Tou verbezi myslim ukrajince, rusaky, mongoly a jine "mongoly" ze siroke asijske riti...

    Naopak, rakosnici mohou byt vzorem cikanum, kteri se prizpusobili.
    Porad jste mi ale neodpovedel, proc ta verbez dostava pracovni viza, kdyz ani nejsou z EU ?

  • 1. 3. 2012 8:56

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Berte jako fakt, že na nekvalifikovanou práci za mzdu blízké té minimální v ČR prostě nenajdete dost zájemců. V západní Evropě je to podobné. Dovoz zaměstnanců je potom jediná možnost, jak výrobu udržet v původním místě. A Praha s dovolením je ČR :)

    Ukrajina ani velká část Ruska není Asie. Ve většině civilizovaných zemí (včetně USA) platí, že pokud prokazatelně nenajdete na práci místní zaměstnance, můžete si je dovézt zvenku. A osobně nevidím někoho nazývat verbeží jen proto, že se narodil jinde než vy. Jak byste se tvářil, kdyby vás Němci nazývali verbeží z východu? Nebo kdyby Japonci nazývali ty Němce verbeží z Evropy? Fakt je takový přístup k něčemu dobrý?

    Mnohokrát jsem pracoval v jedné kanceláři s lidmi ze západní i východní Evropy, židy, araby, asiaty. Člověk je pro práci kvalifikovaný svými znalostmi a schopnostmi; nikoliv etnickým původem. Vaše xenofobie je jen důkazem vašeho omezeného rozhledu.

  • 1. 3. 2012 9:07

    to_je_jedno (neregistrovaný)

    A ja mam zase pocit, ze rad slovickarite - to asi proto, ze namisto aby jste chodil vice mezi obycejne lidi a poznal fakta, "resite" veci od stolu, v kanclu... :-\

    Ve vetsine civiliz. krajin plati, ze...
    atd.
    Mozna, ale ne v CR.

    Zde neplati zakon, ze ma zamestnavatel prokazatelne dokazat, ze hledal a nenasel na urcite misto obsazeni nekoho z EU !
    A delat treba 200 hod. za 10 tis. cisteho nebo fond prac. doby za minimalni mzdu - a v Praze ????
    Jak ma z toho clovek vyzit ???

    Nicmene plati fakt, ze pokud by nezamestnany dostal nabidku z UP na urcite misto, ktere by mohl vzit (po fyzicke, kvalifik. strance, byt by to byl i absolvent SS/VS a musel by delat manualni praci, kdyz nema nic jineho), tak by tu praci musel vzit, jinak by byl vyrazen z UP a stat by "usteril" na nem, kdyby nedostaval davky.
    Je to tak tezke pochopit ??

    "Verbezi" nazyvam ty, kteri diky "statni podpore" berou domacim praci.
    A nackove nam stejne dali na nekolik let STOP i kdyz jsme uz byli v te slavne unii, takze co by si o me mysleli zrovna oni, je mi u zadele, pac pouzivaji dvojity metr a navic, chteji spolu s tim madarskym cikanem s francouzskym pasem diktovat vsem statum unie co a jak maji delat !
    Bud plati stejny metr pro vsechny staty Unie nebo at si tu Unii strci do zadnice!

  • 1. 3. 2012 15:34

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Vidím že na každou složitou otázku znáte lehkou, snadno pochopitelnou nesprávnou odpověď :)

    Tady vidíte příklad firmy, která zaměstnává Ukrajince na polích. V dešti, mrazu, bahně. Češi tu práci nikdy nevzali. Když nebudou zaměstnávat Ukrajince, firmu zavřou, a přijdou o práci čeští závozníci, účetní a další lidé.
    http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/podnikani/clanek.phtml?id=734395

    Tady uvidíte, že pravidlo obsazovat pozice lidmi z EU je celoevropské (a špatné).
    http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/prace/clanek.phtml?id=732408

    Práce mnohdy není tam, kde jsou lidé, a naopak. Samozřejmě můžete lidem nařídit stěhování za prací, to by se vám asi líbilo. A spolu s nutností vzít práci, která je pro člověka mimo jeho kvalifikaci (spousta low endových pozic je otevřené pro lidi bez SŠ), by to vypadalo velmi zajímavě. "OK, vy jste podnikový právník, a vaše firma zavřela? Příští týden nastupujete na Zlínsku sbírat okurky." "Vy jste mzdová účetní s 15 lety praxe? OK, od příštího týdne budete zakládat kabely do konektorů na montážní lince v automobilce." "A vy jste absolventka policejní akademie bez praxe? Pánský klub Extáze hledá zaměstnankyně, zajímavý výdělek, podmínkou reprezentativní vzhled. Tady máte adresu." :D

    Jak má člověk vyžít z 10000 Kč v Praze? Jde to těžko, není to žádný velký luxus. Přijde mi to jako celkem dobrá motivace se víc snažit. Hledat si lepší práci, rekvalifikovat se. Kdo chce lepší peníze, musí vynaložit úsilí. Za mě by měli zrušit i minimální mzdu. Nakonec když si v džungli nic neulovíte, tak se o vás buď postarají příbuzní, přátelé a dobrodinci, nebo máte smůlu. Nikdo neříká "OK, klidně se dál flákej, a my ti vždycky dáme najíst". Nikdo nenaříká "jak mám vyžít s málem? proč mi nikdo nic nedá? jaktože ostatní mají víc? to je nespravedlnost!". Zkuste se někdy podívat po světě.

    Uvědomte si, že cizinci platí stejné daně jako místní, daleko vyšší pojištění, a k tomu nedostávají dávky. Navíc berou práci, kterou místní dělat nechtějí. Neměl byste jim spíš děkovat?

    Německo vstup českých pracovníků na svůj trh zdržovalo právě kvůli xenofobům jako jste vy, kteří se báli, že Češi a Poláci sežerou jejich děti. BTW před první světovou válkou jste mohl cestovat naprosto volně. Stačilo sednout na vlak, a za pár desítek hodin jste byl třeba v Milánu. Nebo jste si mohl koupit lodní lístek do USA. Pak už to bylo na vás. Současné omezení svobody pohybu se datuje cca od roku 1920. A Schengen nám jenom vrací malou část svobod, které jsme kdysi všichni měli.

  • 1. 3. 2012 23:01

    Jarda_P

    Ony ty firmy ty Ukraince nezamestnavaji, ale prachsproste vykoristuji. Vite, jak ti lide kolikrat bydli? Po dvaceti v bytu ctvrte kategorie na matraci na zemi a se spinavou dekou. Jako bezdomovci, akorat, ze v byte. Nedivte se, ze na tohle Cesi nejsou zvedavi.

    "Tady uvidíte, že pravidlo obsazovat pozice lidmi z EU je celoevropské (a špatné)."

    Ano, dovezme zahranicni delniky, abychom konkurenci na trhu prace snizili ceny prace. Naucime ceske delniky pracovat za misku ryze denne, aby firmy vice vydelali a reditel si mohl zvysit plat o nejaky ten milion.

    "Přijde mi to jako celkem dobrá motivace se víc snažit. Hledat si lepší práci, rekvalifikovat se."

    A to jako jak? On snad stat vytvoril pro tu rekvalifikaci nejake podminky? A umozni tem lidem rekvalifikovat se smysluplne a ne zase do jine profese, kterou nikdo nechce? Kdyz clovek nema co zrat, tak si tezko zaplati rekvalifikacni kurz, zejmena, kdyz by to vyzadovalo pujcku, kterou mu banky nedaji. Kdyz se do toho nevlozi stat s nejakym inteligentnim rekvalifikacnim programem, tak k rekvalifikaci nedojde, protoze soukrome firmy se na to vykaslou.

    "Kdo chce lepší peníze, musí vynaložit úsilí. Za mě by měli zrušit i minimální mzdu. Nakonec když si v džungli nic neulovíte, tak se o vás buď postarají příbuzní, přátelé a dobrodinci, nebo máte smůlu."

    Dobry napad. Lide, kterym priroda moc fistronu nenadelila, jej jiste oceni a urcite se budou snazit, aby se stali napriklad rediteli bank, aby meli co jist, az jim zrusite minimalni mzdu. BTW, mel jsem za to, ze ucelem civilizace je to, aby clovek nezil v dzungli. Tez ekonomika je neco, co melo slouzit cloveku, ne neco, cemu slouzi clovek. BTW, vsimnete si, jak po zruseni minimalni mzdy volaji hlavne ti, kteri za ni nemusi zit. A proc? Aby si nemoalni lide, kteri maji tolik, ze nevedi co s penezi a neznaji jejich cenu, protoze 1000€ je pro ne jedna navsteva restaurace, meli jeste vice a to i bez toho, ze outsourcuji vse do Ciny? Nemyslite, ze chyba je nekde v systemu, ktery uznava jedinou hodnotu, tedy zisk?

  • 2. 3. 2012 1:11

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    To asi mluvíte spíš o ilegálech.

    Ano, nebudeme dovážet levné zahraniční dělníky, a raději necháme rovnou vyrábět v zahraničí, protože u nás i nekvalifikovaný dělník bez ZŠ musí dostat nehorázně vysokou minimální mzdu a musejí se za něj zaplatit nehorázné odvody. Navíc u nás toho nekvalifikovaného dělníka neseženete.

    Úřady práce poskytují rekvalifikační kurzy. Některé jsou zcela zdarma, některé mají spoluúčast. A samozřejmě si můžete zaplatit kurz ze svého. Pochopitelně to vyžaduje něco našetřit, což pro chudších Čecha znamená, že asi nebude ten rok mít dovolenou v Chorvatsku s paštikami a chlebem, ale jen dovolenou na Mácháči s paštikami a chlebem. A možná bude muset ušetřit na chlastu a cigárech. Je to sice tragédie :), ale zvyšování kvalifikace žádá oběti.

    Minimální mzda má dva důsledky. Jedni pracovníci díky ní berou o něco více, a ti druzí o práci přijdou, protože se zaměstnavateli nevyplatí je za tak velké peníze zaměstnávat. Jinými slovy díky minimální mzdě je řada "lidi, kterym priroda moc fistronu nenadelila" bez práce. Minimální mzda je ekonomicky neefektivní.

    Každá práce má cenu danou nabídkou a poptávkou. Nevím proč mluvíte o "nemorálních boháčích". Na bohatství není nic nemorálního.

  • 2. 3. 2012 18:19

    Jarda_P

    Aha, takze minimalni mzda 48,10 Kc se vam zda stale jeste vysoka? A za kolik by podle vas meli lidi pracovat? Za bura na hodinu?

    Nemoralni neni bohatstvi, ale casto bohaci. Lide, kteri ac nevedi, co s penezi, maji stale malo a nezastavi se, dokud jim nebude patrit uplne vse. A to i za cenu, ze kvuli honeni se za majetkem nemaji vubec cas si ten majetek uzit. To je jiz dusevni choroba. Pro penize nevahaji zautocit na cizi menu a znicit ekonomii cele zeme nebo celeho kontinentu. Nevadi jim, ze se miliony lidi octnou ve svrabu, zajima je jen to, ze si nahrabou.

  • 2. 3. 2012 20:09

    martin (neregistrovaný)

    Taková demagogie už vyžaduje hodně silnej žaludek. Vážně by mě zajímalo jestli to jen hrajete nebo v tom vážně jedete.

  • 2. 3. 2012 20:55

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Lidé by měli pracovat za tolik, kolik za jejich práci někdo dá. Pokud vaše práce nestojí ani za bůra na hodinu, pracujete nejspíš špatně. Zbytek je natolik nesmyslný, že ho s dovolením nechám bez komentáře.

  • 3. 3. 2012 0:53

    Jarda_P

    Ale hovno. V situaci, kdy se na kazde misto tlaci deset nezamestnanych, si muze zamestnavatel dovolit zamestnance temer libovolne natahovat a jeste po nich zadat prezcasy a vikendy zadara. A ti lide mohou pracovat skvele, ale zamestnavateli je to jedno. Protoze i kdyby nenasel tak dobrou nahradu, za tu cenu si muze najmout dva jine, kteri ho zastanou. Mzda, jako oceneni ze strany zamestnavatele, zacina fungovat, az kdyz nezamestnanost v danem oboru poklesne pod dostatecne malou hodnotu a zamestnavatele se zacinaji obavat, aby jim zamestnance nekdo neprelanaril.

    Ten nesmyslny zbytek je, bohuzel, zcela realny. Neco si prectete zde. Dalsi si vygooglujto. George Soros by vam mohl vypravet.

  • 3. 3. 2012 7:54

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Deset nezaměstnaných by se na každé místo tlačilo v situaci, kdy by byla 90% nezaměstnanost. I při nezaměstnanosti okolo 10% je pro zaměstnavatele pořád těžké řadu pozic obsadit.
    BTW nezaměstnanost je zvyšována právě existencí minimální mzdy (důvod jsem už vysvětloval), dlouhými výpovědními lhůtami a vysokými odvody za zaměstnance. To vám potvrdí každý ekonom.

    George Soros by vám vysvětlil, že jen využil situace, kterou by jinak využil někdo jiný. Není jeho chyba, že si dotčené subjekty špatně nastavily pravidla. Srovnal bych to se situací, kdy někdo tupě slíbí, že za každou šišku vyplatí tisíc korun, a někdo mu jich "kupodivu" přiveze kamion. Problém není v tom, kdo situaci využil, ale v tom, kdo ji způsobil. BTW Soros vytvořil obrovskou spoustu pracovních míst, rozjel spoustu firem a daroval přes 8 miliard dolarů na charitu (včetně lidských práv a vzdělávání), což je více než 35% jeho současného majetku. Kolik pracovních míst jste vytvořil vy, a kolik jste přispěl na charitu, že po něm chcete plivat?

  • 1. 3. 2012 14:58

    Jarda_P

    "Máme tak vysokou podporu v nezaměstnanosti, že ti lidé raději sedí doma, protože se jim nevyplatí dostat o pár korun víc než na podpoře, a trávit u toho čas podřadnou práci."

    To si pletete, je to presne naopak: nemame tak vysokou podporu, ale tak nizke mzdy.

  • 3. 3. 2012 20:13

    Jarda_P

    Jiste, delaji co muzou a na vic nemaji. Co byste doporucil? Utratit na statni naklady, aby na nas ti vyzirkove neparazitovali? To uz delal Hitler, ale moc se to z Nemecka nerozsirilo.

    Kvalita spolecnosti se odviji ne od toho, jak se chova ke svym bohatym, ale od toho, jak se chova ke svym nejslabsim.

  • 4. 3. 2012 3:37

    MaT

    Ne, nejlepší je hodit nohy na stůl, otevřít ouzo a půjčit si na jídlo, auta a domy od MMF, ECB a kdoví kde ještě. Řecko bude u vás jistě kvalitní společnost.

    Máte fakt divně (zjednodušeně) definovanou "kvalitní společnost".

  • 4. 3. 2012 18:57

    Jarda_P

    Opravdu mi unika, jak souvisi recky augiasuv chliv, kde kazdy, kdo mel koho podplatit neplatil dane, s pomoci lidem, kteri to potrebuji.

  • 4. 3. 2012 20:23

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Vaším řešením je udělat z nich nezaměstnané a nezaměstnatelné. To jsme si tuším vysvětlovali. Pokud někdo není schopen odvést práci, která má cenu minimální mzdy, tak ho samozřejmě za tu minimální mzdu nikdo nezaměstná.

    Naše společnost se o potřebné stará velmi dobře. Dokonce tak dobře, že se řadě lidí vůbec nevyplatí pracovat, a raději o sebe nechají pečovat.

  • 4. 3. 2012 21:06

    Jarda_P

    "Pokud někdo není schopen odvést práci, která má cenu minimální mzdy, tak ho samozřejmě za tu minimální mzdu nikdo nezaměstná."

    Zbyva uz jen vyresit, co s temito lidmi, kteri si dovolili se narodit, ale nejsou schopni dostat narokum nasich zamestnavatelu. Utratit? Kdo to bude plati? Danovy poplatnik? Nebo z nich nadelat psi konzervy ci mydlo, aby se zaplatily naklady?

  • 5. 3. 2012 9:08

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Zkusím to ještě jednou. Negramotná Romka s IQ 75 žijící na vesnici podle vás musí za okopávání zeleniny dostávat 48.10 Kč/hod. Její práce má pro zaměstnavatele cenu řekněme 30 Kč. Pokud by té ženě měl dát víc, tak prodělá, a raději ji prostě nezaměstná. Minimální mzda pro tu ženu tedy znamená nezaměstnanost a nezaměstnatelnost. Paradoxně lidé jako vy tvrdí, že minimální mzda má existovat a má být vysoká, aby se ti méně obdaření měli lépe.
    Přitom 30 Kč/hod neznamená, že se ta žena neuživí. Možná se tak uživí sama, možná její manžel vydělává víc - to už není naše věc.
    Navíc pokud neexistuje minimální mzda, nijak to neimplikuje, že stát těm lidem nemůže dát sociální dávky. Ty jsou ale samozřejmě určené pro lidi v nouzi, aby udrželi ty nejzákladnější potřeby.

  • 5. 3. 2012 11:25

    Jarda_P

    Budiz, pokud je stat ochoten dorovnat castku chybejici do momentalni minimalni mzdy, necht si i zrusi minimalni mzdu. Mam ale obavy, ze by to nedopadlo podle ocekavani. Jsme v Cechach, ze. Den po zavedeni tohoto systemu budou mit najednou vsichni platy od 50 haleru do 3,50 Kc. Pricemz firma bude schopna dokazat, ze se ji to za vic nevyplati. Firmy jsou v tomhle dobre. Treba General Electric neplati zadne dane, protoze chudaci jsou stale ve ztrate. Zamestnavaji na tohle 900 ucetnich a danovych specialistu.

  • 5. 3. 2012 17:10

    Lale Ophir (neregistrovaný)

    Tímhle způsobem se argumentuje často, a zcela nesprávně. Například byste mohl tvrdit, že stát musí regulovat cenu základních potravin, protože jinak by si od zítřka pekaři řekli tisícovku za chleba. A takové názory před koncem regulace opravdu zazněly. Realita? Ve většina světa, včetně ČR, se základní potraviny prodávají za tržní ceny, a je to bez problému. Podobně nesmyslné argumenty tu byly u deregulace nájmů. Kdyby si majitel mohl říct jakoukoliv cenu, od zítřka by všichni platili nájem 100 000, a kdo by na to neměl, bydlel by pod mostem. A opět: tržní nájmy jsou běžné v celém světě, včetně ČR, a fungují bez problému.
    A kdože to zajistí, aby rohlíky nestály stovku, nájemné nebylo sto tisíc a hodinová mzda nebylo 2.50 Kč? Přece trh.

  • 5. 3. 2012 17:33

    Jarda_P

    Jasne. Akorat, ze v tom svete nemeli 40 let komunismu, ktery pokrivil meritka uplne vseho. Take tam nemaji ceske vyccanky, kteri si mysli, ze kdyz jsou majitely nejakeho kurniku, mohou si dovolit vse a vymenou nabidnout zcela nulove sluzby, protoze vedi, ze nemajetny najemnik si stejne tezko bude hledat neco jineho a u soudu se proti majiteli nedovola za min, jak deset let. Krome toho, v tom svete stat a mesta ci mestske ctvrti buduji levne ubytovani pro socialne slabe. Kde jsou ceske social housings?

  • 5. 3. 2012 17:55

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    V bydlení i potravinách zjevně funguje konkurence, ve světě i v ČR. Podobně na trhu práce.
    České sociální bydlení samozřejmě existuje. Města a obce nadále vlastní spoustu bytů.

  • 29. 2. 2012 18:57

    Jarda_P

    Prosim vas a jake podminky nas stat vytvari? Jiz 20 let soudruzi pracuji na totalni demontazi statu a jeho premenu na instituci,

  • 29. 2. 2012 18:59

    Jarda_P

    Prosim vas a jake podminky nas stat vytvari? Jiz 20 let soudruzi pracuji na totalni demontazi statu a jeho premenu na instituci, ktera neposkytuje zadne sluzby, pouze vybira dane a buzeruje. Z dani si vydrzuje policajty a armadu, aby pozice soudruhu v pohodlnych zidlich nebyla ohrozena, zbytek se rozkrade a prosustruje.

  • 1. 3. 2012 0:21

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Samozřejmě že se v ČR krade. Jak podle vás má vypadat politická reprezentace národa, který má za motto "kdo nekrade, okrádá rodinu"?
    Nicméně si myslím, že nevidíte proporce. Stát v přepočtu na osobu vyplácí ročně 30218 Kč na důchodech, 4459 Kč na službách policie, 10186 Kč na školy atd. Jen ty jmenované položky dávají cca 450 miliard Kč. Samozřejmě se spousta peněz i rozkrade, ale stát přesto (ještě pořád) funguje. A jak to vypadá když stát *opravdu* nefunguje a nevytváří lidem podmínky? Koukněte se do Somálska nebo Zimbabwe. Prázdné obchody, hlad, střelba na ulicích, žádné důchody, žádné školství, žádné zdravotnictví. V ČR si můžete říct: the glass is half full! :)
    http://www.cenastatu.cz/obchod/shop.php

  • 1. 3. 2012 2:49

    Jarda_P

    "Koukněte se do Somálska nebo Zimbabwe."

    Tak tam pomalu spejeme. Rozdil je v tom, ze se budeme mlatit klacky, protoze nemame cim strilet a obchody budou jakztakz plne, my se na ne budeme divat zamrizovanou vylohou.

  • 1. 3. 2012 5:26

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Chápu, že pesimismus je váš povahový rys. Nicméně objektivně k němu nevidím důvod. Od roku 1989 se tomuhle národu daří čím dál lépe. Ano, v ČR bují korupce a nepotismus, a to je jednoznačně špatné. Ale nic nenasvědčuje tomu, že by to mělo ohrozit samotné fungování státu. Naopak se nám daří dobře, a za posledních 22 let neměli větší hospodářské problémy. Dokonce v Německu přestali věšet cedule "prosíme české zákazníky, aby zde nekradli", a místo věší cedule "mluvíme česky".

  • 1. 3. 2012 15:11

    Jarda_P

    "Od roku 1989 se tomuhle národu daří čím dál lépe."

    To je otazka toho, jake sledujete statistiky. Pokud ty, do ktere je zahrnuto nevelke procento milionaru, tak jiste muzete konstatovat, ze prumerny prijem neni tak uplne zly. A ted jdete a reknete do oci nejakemu duchodci, ktery cely zivot makal a dnes nema skoro ani na jidlo, jak se ma stale lepe. Doporucuji nektereho z tech, ktereho vyhodili z prace par let pred duchodem, pracu uz mu nikdo nedal a dneska si privydelava uklizenim hajzlu na cerno, aby mel co jist. Ti, kteri to maji v praci nahnuto, protoze se propousti, maji deti, vysoke najemne nebo hypoteku a v noci se budi zpoceni z redstavy, jak budou za chvili nekde v kontajneru pod mostem, az jim exekutor sebere majetek a jeste bude zadat nekolik milionu jako administrativni poplatky, jiste budou k vasim pohadka take znacne receptivni.

    "Ale nic nenasvědčuje tomu, že by to mělo ohrozit samotné fungování státu."

    Jiste, dane se vybiraji (pokud tedy nejste dost bohaty na to, abyste si mohl dovolit cele oddeleni ucetnich a danovych pravniku), policajti porad jeste chodi do prace a tech par veci, ktere stat kdysi bezne delal a ktere jeste nebyly zruseny ci prevedeny do soukromych rukou, jsou pozvolna prodavany, spolu se stromy na stojato a jinym prirodnim bohatstvim.

    "za posledních 22 let neměli větší hospodářské problémy."

    Patrne z toho duvodu mame dluhy v cislch, ktera si clovek ani nedokaze predstavit a ktere budeme splacet 100 let.

  • 1. 3. 2012 21:15

    to_je_jedno (neregistrovaný)

    Absolutni souhlas !

    A at nespamuji, odpovim zde i na vys - predchozi "vytku" L. O. ;-)

    "...že cizinci platí stejné daně jako místní..."

    Jak kdo, spousta Ukrajincu, diky "Jancarikum" a nim podporovane ukrajinske mafie, realita (nejen) v Praglu funguje takhle:

    "nekdo" kdo ma zivnost udela smlouvu, treba s Kauflandem nebo jinou firmou.
    Ten "nekdo" nazene ukrajince do prace a jednou mesicne, prijede pred zavod v cernem bmw, ani nevytahne svou tlustou prdel, jen otevre okynko a ukrajinci si jdou k okynku pro vyplatu...

    Ten "nekdo" by mel tedy teoreticky platit vsechny ty vase poplatky, o kterych se zminujete...
    Mel by. Teoreticky.
    I prakticky.

    Ale zustava jen u toho "mel by".
    A to nemluvim o dluzich v Motolu nebo jinych nemocnicich, odkud ty ku...vy zdrhnou po leceni/osetreni atd.
    Zjistete si to sam, at se presvedcite, ze nekecam...

    A kdyz uz se budete v tom kanclu nudit, mrknete treba sem:
    http://www.novinky.cz/diskuse?id=269719&articleId=/domaci/260626-vlada-klesa-v-ocich-verejnosti-ke-dnu-nespokojeno-je-s-ni-79-procent-lidi.html%3Fref%3Dostatni-clanky§ionId=8

    A k tem vasim prikladum - podnikovy pravnik, atd. atd.
    Pokud prijde podnikovy pravnik na UP, ze nema co jist, pak musi vzit, co mu nabizeji...
    At se "vic snazi" - vase slova - a at si najde tedy pro nej "ne tak podradnou praci".
    Jinak je to jako za valky: vsichni delali v tovarne na zbrane. Nedalo se jinak.
    Nyni ale i kdyby nekteri chteli, tak se muzou pos...t od snazeni, nemohou sehnat praci, jako pise vys - Jarda... ;-)

    A xenofob nejsem, ale ani vul, aby mi tahle "vlada" vymyvala mozek starou dvacet let obehranou pisnickou - "letos se jeste 'musime' mit spatne a utahnot si pasek, aby sme se 'uz pristi rok' meli lepe"...
    Bullshit!

  • 2. 3. 2012 2:06

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Pokud hovoříte o ilegálech, tak s těmi je problém. Ten je ale do značné míry způsobený utažením vízového režimu. Když si někde v Ukrajině půjčí peníze na cestu do ČR, tady ho na autobusovém nádraží oberou mafiáni s pistolí v ruce (sám jsem to viděl), a pak ho za tři měsíce z jakéhokoliv důvodu vyhodí z práce, tak holt skončí jako ilegál. Pracovní vízum totiž platilo jen pro jedinou firmu, a na cestu domů nejsou peníze.

    Případů s nezaplacením lékařské péče je naštěstí minimum, fakt to nikomu netrhá žíly.

    Podnikový právník bral třeba 100k hrubého, a musel si platit nekřesťansky vysoké sociální pojištění. Když ho vyhodí, tak dostane podporu směšných 13700 Kč. V praxi ji ani nedostane, protože na ÚP nepůjde. Darmošlapové by měli bohatým děkovat.

    To co píšete o vládě je nesmysl. Žádná vláda vám nezajistí úspěch. Můžete být chudý jako kostelní myš v době, kdy ekonomika ruřivě roste. A můžete být neskutečně úspěšný, když si stát "utahuje opasek". Váš úspěch je vaše věc. Naučte se něco po čem je poptávka, snažte se. V lukrativních oborech můžete vydělat šestimístné částky. A samozřejmě i bez kvalifikace můžete buď pracovat v TESCu jako pokladní, nebo třeba mít firmičku na ruční mytí aut, což vám zajistí násobně vyšší příjem. Českým zvykem je ovšem sedět jako pecka nad škopkem piva (dnes v diskusi na netu), a u toho nadávat, jak je ten svět ukrutnej, jak člověku nikdo nic nedá, a jací mizerové jsou ti co se mají lépe. Každý si svou cestu vybírá sám.

  • 2. 3. 2012 1:43

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Mzda v reálných číslech prakticky non-stop roste, a to průměr i medián. Ti milionáři patří do statistiky úplně stejně, jako lidé s minimální mzdou.
    Důchodci na tom nejsou nijak tragicky. Samozřejmě tihle lidé ve svých nejlepších letech radostně budovali socialistickou vlast, zatím co "váleční štváči" v Německu budovali imperialismus. Německý důchodce dnes jezdí po světě, kdežto český nežije v žádném velkém luxusu. Asi je jasné, čeho je to důsledek.

    Ti co to mají v práci nahnuté dostanou v případě ukončení pracovního poměru vysoké odstupné, podporu v nezaměstnanosti, nabídky práce, a k tomu ještě možnost se rekvalifikovat. To je od státu *velmi* štědré. Kdo dlouhodobě není schopný najít práci, dělá to špatně, měl by se nad sebou vážně zamyslet, a něco na sobě změnit.

    Fungování státu nespočívá jen v tom, že poldové chodí do práce. Spočívá také ve vyplácení důchodů, funkční zdravotní péči, stavbě a údržbě infrastruktury atd. Neberte to jako samozřejmost, protože to samozřejmé není.

    Průměrný státní dluh v EU je 80% HDP, my jsme na cca 39%, Belgie na 97%, Itálie na 119%, Řecko na 143%. Samozřejmě všichni budou muset šetřit. Evropský sociální stát je neskutečně rozežraný. Máme vysoké daně, které ale nestačí, a státy se pořád zadlužují. Proč proboha lidé dostávají porodné, pohřebné a pastelkovné? Proč dospělí, svéprávní a slušně vydělávající rodiče dostávají přídavky na děti? S tímhle bude jasně konec, stát musí zeštíhlet.

  • 2. 3. 2012 18:45

    Jarda_P

    "Mzda v reálných číslech prakticky non-stop roste, a to průměr i medián. Ti milionáři patří do statistiky úplně stejně, jako lidé s minimální mzdou."

    Duchodce jiste potesi, ze milionarom rostou prijmy a zvysuji tak prumerny prijem. Zejmena ted, kdyz jim vlada slibuje zmrazeni valorizace duchodu.

    "Důchodci na tom nejsou nijak tragicky."

    Ano, stale jeste nebydli na ulici, jako bezdomovci, maji chleba, i kdyz nekdy z popelnice a na cisteni zubni protezy mohou pouzit teplou vodu z kohoutku, nikoliv jeste vodu z louze.

    "Samozřejmě tihle lidé ve svých nejlepších letech radostně budovali socialistickou vlast, zatím co "váleční štváči" v Německu budovali imperialismus."

    A co jako meli delat? A co jste v te dobe delal vy? A co delali ti soudruzi, kteri to tu ted vedou a jsou chytri, jak sranky?

    "Německý důchodce dnes jezdí po světě, kdežto český nežije v žádném velkém luxusu. Asi je jasné, čeho je to důsledek."

    Jestli to nebude take ti, ze Nemci se po valce zamerili na obnovu, zatimco Velky Jesita se zameril na to, jak vse rozprodat a rozkrast. Fabrika, i kdyz zastarala, je porad fabrika. Jak ji prodate, je z ni pytlik penez, ktery se utrati a je to. Nektere fabriky byly navic cizinci koupeny jen proto, aby mohly byt zavreny a tak z nich nekouka ani zamestnanost a jine zase proto, aby mohla byt zavrena puvodni vyroba, kterou nekdo povazoval za nezadouci konkurenci a byla tam zavedena vyroba podle technologie kupce, protoze nechtel sam sobe konkurovat lepsi kvalitou, ktera by ho donutila zavrit sve fabriky jinde - i kdyz tohle se prilis casto asi nestalo, ale vim minimalne o jedne sklarne na vyrobu potahovaneho skla.

    "Ti co to mají v práci nahnuté dostanou v případě ukončení pracovního poměru vysoké odstupné,"

    To je otazka. Ono se to casto resi i tak, ze se jakoby udela reorganizace nebo se zamestnanec vyhodi za poruseni pracovni kazne nebo neco podobneho, kdy je obvinen z neceho, za co vubec nemuze.

    "To je od státu *velmi* štědré."

    To ano. Stat dokazal neprosustrovat a nerozkrast uplne vsechny penize danoveho poplatnika a tak milostive cast toho zbytku rozda tem, co momentalne nemaji praci - kterou nemaji mimo jine take diky genialite nasich vudcu.

    "Kdo dlouhodobě není schopný najít práci, dělá to špatně, měl by se nad sebou vážně zamyslet, a něco na sobě změnit."

    Vazne? Zkuste se seznamit s nekterymi konkretnimi pripady. Kdyz jste tak chytry, jiste tem lidem i dobrou radou prispet dokazete. Pri vasem altruismu (zrusme minimalni mzdy atd...) vam to jiste pripadne naprosto prirozene.

    "Spočívá také ve vyplácení důchodů, funkční zdravotní péči, stavbě a údržbě infrastruktury atd."

    Haha! Funkcni stavebni pece. Ktera? Pokud nani mate, tak mozna. Je pravda, ze v Africe je to horsi, ale CR se ma cim dal tim min cim chlubit. Zdravotni pece je dnes snad lepsi uz i na Kube.

    A tou infrastrukturou asi myslite prihravani dementnich betonarskych projektu firmam kamaradu.

    "Proč proboha lidé dostávají porodné, pohřebné a pastelkovné? Proč dospělí, svéprávní a slušně vydělávající rodiče dostávají přídavky na děti? S tímhle bude jasně konec, stát musí zeštíhlet."

    No jiste. A pak se zase nekdo bude divit, ze porodnost nadale klesa a popuulace starne.

    Myslim, ze vam mohu vysvetlit minimalne to porodne a pridavky. Ono totiz dite neco stoji. Stat bez porodnosti leda tak zanikne. Porodne a pridavky jsou tak investici do zajisteni budouci existence statu. Od tech, kteri deti nemaji nebo jiz odrostly tem, kteri je prave vychovavaji. Ty deti totiz jednou budou vytvaret fondy na prubezny duchodovy system. Bez nich by CR byla jednou statem duchodcu bez duchodu.

  • 2. 3. 2012 22:22

    Lol Phirae (neregistrovaný)

    Nerozčiluj se, nestojí to za to. Mladí, dynamičtí frikulín "přemluv bábu" asociálové. Když jsem se jich kdysi vloni kdesi pod debatou o Drábkových novodobých nevolnících zeptal, jestli by poslali svého otce, který dva roky před důchodem přišel o práci, aby šel pobíhat v oranžové vestě po městě a zametat ulice, tak statečně mlčeli.

  • 2. 3. 2012 23:06

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    No tak se zeptám třeba vás. Jste nejspíš muž v produktivním věku, se slušným příjmem. Kdo by měl živit vaše děti? A. Vy a vaše rodina, protože jsou to vaše děti. B. Ostatní daňoví poplatníci, protože přece nejsme asociálové. Podotýkám že nehovořím o rodině ve hmotné nouzi, která by nebyla schopna zajistit dítěti základní potřeby.

  • 3. 3. 2012 0:59

    Jarda_P

    C. Zivit by je meli rodice a spolecnost by mela vytrvorit podminky (porodne, prispevky....), ktere by lidi motivovaly k vyrobe deti (nebo alespon nedemotivovaly). Ty deti totiz bude do budoucna potrebovat cela spolecnost a ne jen rodice. Jestlize porodnost klesa, jinak to nejde - kazanim v radiu to nevyresite. Muzete trvat na svych pravicackych pouckach, ale bude dobre, kdyz si na stari hodne nasetrite a ulozite to do trvalych hodnot. Treba zlatych cihel, ktere inflaci tolik nepodlehaji.

  • 3. 3. 2012 8:03

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Jenže porodné ani přídavky na děti nemají na porodnost prakticky žádný vliv, jsou ekonomicky neefektivní. Na tyhle pobídky slyší jen velmi malá skupina obyvatel. Například romské matky bez dokončeného základního vzdělání, které si kvůli dávkám pořídí osm dětí. Jestli si myslíte, že 25-letá žena pracující v kanceláři se místo úspěšné kariéry, párties a cestování vrhne na rození dětí jen kvůli porodnému a přídavkům na děti, tak jste dost naivní.
    Samozřejmě každý člověk by se měl zajistit na stáří. V dlouhodobém plánování je síla evropské civilizace. Svého času jsme se museli v létě předzásobit na zimu, i když bylo dost jídla na zítřek. Díky tomu jsme se stali zřejmě nejúspěšnější civilizací v historii. Předzásobit se na stáří je úplně stejně strategické. Pokud si myslíte, že vám důstojné stáří zařídí někdo jiný jaksi automaticky, tak jste na omylu. Státní důchody ve většině světa stačí leda na přežití. Vzácnou výjimkou jsou mega-úspěšné země typu dnešního Německa.

  • 3. 3. 2012 10:00

    Jarda_P

    "Jestli si myslíte, že 25-letá žena pracující v kanceláři se místo úspěšné kariéry, párties a cestování vrhne na rození dětí jen kvůli porodnému a přídavkům na děti, tak jste dost naivní."

    Nemyslim. A zase jste neco nepochopil. Ucelem prispevku je spis to, aby rodina ekonomicky prezila prichod deti, kdy matka nejakou dobu nechodi do prace, rodina ma zvysene a stale se zvysujici vydaje atd. A priznejme si to, pro spoustu enskych znamenaji deti prakticky konec kariery a i ohrozeni zamestnani. Dnes mladou zenskou zamestnaji nebo i nechaji delat karieru pouze tehdy, kdyz prinese lekarske potvrzeni, ze ma podvazane velcovody.

    "Státní důchody ve většině světa stačí leda na přežití. Vzácnou výjimkou jsou mega-úspěšné země typu dnešního Německa."

    Mozna by tedy bylo lepsi se inspirovat Nemeckem a ne USA. Ostatne to soukrome pojisteni nejspise prinese duchody stejne nebo jen o malo mene mizerne, za to to bude stat vice penez. O efektivite a nakladech ceskych pojistoven jste jiz asi neco slysel. BTW, mate pocit, ze se v CR soukrome duchodove fondy zavadeji z jineho duvodu, nez je zrizeni pekneho vejvaru pro kamarady, kteri si poridi duchodove fondy? BTW, kolik jich bude nasledovat pripadu Kozeneho nebo uplne blbe zkrachuje a vezme s sebou i duchody zakazniku?

  • 3. 3. 2012 16:15

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Výpadek příjmů (v širším slova smyslu schopnosti se uživit) je pochopitelnou částí mateřství. A je to také primární evolučně-biologický důvod, proč lidé žijí v páru. Žena porodí, muž ji a dítě živí po dobu, kdy ona nemůže lovit... totiž chodit do práce :)
    Dnes je to daleko jednodušší, protože máme mateřskou dovolenou a návaznou dávku zvanou peněžitá pomoc v mateřství. Naopak případky na děti dostávají rodiče podle okolností až do 26 let věku dítěte.

    Navíc opět přehlížíte ten "detail", že důvody nízké porodnosti zjevně nejsou ekonomické, a nejsou to ani životní podmínky. WWII byla tvrdá, na tom se jistě shodneme. Mezi lety 1939 a 1943 byla porodnost na území Protektorátu v rozmezí 15-20 dětí na 1000 obyvatel. V roce 1943 měla průměrná Češka 2.8 dítěte (a to tehdy dostávaly matky mateřskou dovolenou jen na 12 týdnů). Dnes mají státy jako Niger, Uganda, Somálsko a Rwanda porodnost nad 40 dětí na 1000 obyvatel, přestože je obyvatelstvo chudé a sociální systém neexistuje; bohaté státy s porodným a mateřskou dovolenou, jako Německo a ČR, jen 8-9 dětí. Kde je tedy ta vaše závislost mezi životními podmínkami, ekonomickými pobídkami a porodností? Zjevně žádná neexistuje. Jde o hlubší změnu preferencí západní populace, kterou neobrátíte nějakým porodným nebo přídavky na děti. Ekonomické pobídky zjevně nejsou racionální, zvlášť když ty peníze nemáme a zadlužujeme se.
    http://nassmer.blogspot.com/2010/06/ceska-porodnost-za-protektoratu.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_birth_rate

    Chcete se inspirovat Německem, OK. Průměrný důchod muže je EUR 1049, u žen je to EUR 528. Mluvíme samozřejmě o státním důchodu. 40% lidí ve věku 60-65 let dále pracuje (ve Švédsku je to dokonce 63%). Průměrný důchod činí okolo 50% průměrné čisté mzdy. Slušnou penzi vám zajistí - světě div se - vlastní spoření.
    http://www.investujeme.cz/duchodove-podminky-v-nemecku/

    Za nejkvalitnější důchodový systém v Evropě bývá považován ten holandský. Státní důchod dá člověku jen cca polovinu minimální mzdy. Průměrný Holanďan ale pobírá 70% mzdy z doby před odchodem do důchodu. Proč? Protože investoval do penzijního fondu.
    http://www.bbc.co.uk/czech/domesticnews/story/2004/01/040115_cz_pensions_pckg.shtml

  • 3. 3. 2012 16:20

    Lol Phirae (neregistrovaný)

    Průměrný Holanďan ale pobírá 70% mzdy z doby před odchodem do důchodu. Proč? Protože investoval do penzijního fondu.

    A víte, co bude pobírat průměrný Maďar, co investoval do penzijního fondu? A už jste se prosím seznámil s "výsledky" našich penzijních fondů? On "výnos" je čistě záporný, jinými slovy nepokrývá ani inflaci. I investice do čistě do českých státních dluhopisů by vydělala mnohonásobně víc, než tihle "umělci". A za to mají "manažeři" tu drzost si účtovat ty nehorázné peníze. Víte, co by dostali v Holansku za takovéto hospodaření s cizími penězi? Ani cent.

  • 3. 3. 2012 16:33

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Průměrný Maďar má nejspíš smůlu, protože mu důchodový fond znárodnil stát. Ale detaily neznám, můžu se mýlit.

    V takovém případě investujte do státních dluhopisů (Řecké jsou teď prý celkem levné :D). Nebo kupujte zlato, nemovitosti, co já vím. BTW ve špatných dobách může být výnos fondu záporný. Jde ale o dlouhodobou investici, takže fond má několik desítek let na to, aby se z toho dostal.

  • 3. 3. 2012 16:58

    Lol Phirae (neregistrovaný)

    Investovat jinam můžu, až mě stát přestane nutit platit povinné důchodové pojištění a až mě přestane nutit (jako velkou "novotu" a vylepšení) nově "investovat" do penzijních fondů, které evidentně prodělají i kalhoty. Nevím jak vy, ale já si ty peníze neseru ani netisknu.

  • 3. 3. 2012 17:05

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Pokud by důchodové pojištění nebylo povinné, lidé by si ho neplatili, a ke stáru by bydleli pod mostem. Osobně bych klidně nechával zajištění na stáří na každého jedince, ale lidé jsou bohužel příliš neodpovědní, takže takový návrh neprojde. A když už je spoření na důchod nějakou formou povinné (byť jde třeba o průběžný systém, který fakticky nespoří), je otázkou, co má být povinné. Když nejsou penzijní fondy povinné, lidé je budou ignorovat. Je to složitá otázka.

  • 3. 3. 2012 20:09

    Jarda_P

    Jiste, to neprojde. Soukrome pojistovny by nemely co prosustrovavat a tomu je treba zabranit. Nakonec ale platci skonci pod tim mostem take, i kdyz cely zivot platili, jak mourovati. Par lidi si bude uzivat za jejich prachy se stetkami na Bahamach.

  • 3. 3. 2012 19:39

    Jarda_P

    Vzhledem k tomu, ze v CR lze ocekavat, ze prodelavani kalhot (vasich, ne managementu), bude trvat treba i po nekolik generaci, protoze zajisteni vaseho duchodu bylo pouze zaminkou jejich vytvoreni, nechapu, proc tak vehementne doporucujete prave reseni pomoci deuchodovych fondu.

  • 3. 3. 2012 19:36

    Jarda_P

    "ve špatných dobách může být výnos fondu záporný. Jde ale o dlouhodobou investici, takže fond..."

    Jsme v CR. Prekvapilo by vas, kdyby ten vynos byl *trvale* zaporny?

  • 4. 3. 2012 20:25

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    P5edpokládal bych, že když stát zavede povinnost přispívat do důchodových fondů, tak ty fondy také pohlídá. Pokud státu nevěříte v tomhle, jak mu chcete věřit, že vám zajistí důchod jiným způsobem? Třeba tím neudržitelným průběžným systémem?

  • 4. 3. 2012 21:09

    Jarda_P

    Statu samozrejme neverim vubec v nicem, tedy ani v tom, ze ty fondy ohlida. Rozdil ale je v tom, ze kdyz duchodove fondy budou soukrome, stat bude moci rikat: "Ja nic, ja muzikant. To oni".

  • 5. 3. 2012 9:31

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    OK, takže se shodneme, že stát vám slušný důchod nezajistí, protože průběžný systém je neudržitelný díky stárnutí populace (naopak v době růstu populace fungoval pochopitelně dobře). Je tedy zásadní, aby si každý šetřil na důchod, na tom se asi shodneme také.
    Jenže spoření peněz přináší problém s inflací. Za dnešních 1000 Kč si toho ani za 20 let moc nekoupíte, natož třeba za 50 let. Nemá tedy smysl peníze jen někde hromadit na účtu; je potřeba ty peníze investovat. Investice by měla zajistit ochranu peněz před inflací (byť třeba ne úplnou), a v ideálním případě ty peníze s časem rozmnožit.
    Kdo by podle vás měl ty peníze budoucích důchodců investovat? Stát? Vždyť víme, že stát zmrší na co sáhne. Samozřejmě se o to může starat každý občan ve své režii. Rozdělovat našetřené peníze mezi akcie, zlato, nemovitosti a další nástroje. Ale to chce zkušenost, jinak to dopadne velmi špatně. Proto se používají investiční fondy. Investice samozřejmě vždy nese nějakou míru rizika, ale důchodové fondy jsou zřizované proto, aby investovaly konzervativně. Pokud navíc čast peněz uložíte ve vlastní režii ultra-konzervativním způsobem (řekněme zlato, drahé kameny, nemovitosti, umění), uděláte pro své úspory to nejlepší. Osobně nevidím jinou realistickou možnost. Vy ano?

  • 5. 3. 2012 12:16

    Jarda_P

    "takže se shodneme, že stát vám slušný důchod nezajistí, protože průběžný systém je neudržitelný díky stárnutí populace"

    Neshodneme. Kdyz se kouknete na statistiky, tak nam problem starnuti populace bude hrozit nikoliv za 14 dni, jak tvrdi vlada, ale mozna za 40 let. A kdovi, co bude tou dobou. Problemy prubezneho systemu nejsou zpusobeny jen starnutim populace, ale treba i intenzivni snahou statu omezit prijmy, napriklad omezenim prispevku od bohatych lidi, kteri by si je mohli nejlepe dovolit a kteri penzi asi ani potrebovat nebudou, protoze budou mit nahrabano. Dale viz treba http://www.blisty.cz/art/62413.html a http://www.blisty.cz/art/62432.html .

    "Investice samozřejmě vždy nese nějakou míru rizika, ale důchodové fondy jsou zřizované proto, aby investovaly konzervativně."

    No, takto nejak: http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=12114 . Zbyva jiz jen zamestnat pana Kozeneho jako poradce.

  • 5. 3. 2012 17:49

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Stárnutí populace je prostý fakt. Můžete se podívat na animovaný graf na webu ČSÚ. Existuje důvodný předpoklad, že se v roce 2050 dostaneme na 1.2 plátce důchodového pojištění na jednoho důchodce. V takovém případě bude důchodový systém zcela neudržitelný. Oba články na blistech jsou výplody diletantů, jinak to říct nejde.
    http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/vekova_skladba_obyvatelstva_cr

    Zajímavá čísla o důchodech najdete v linku níže. Na rozdíl od blistů to má hlavu a patu :)
    http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/vf_duchod_ref_pes_55891.html

    Omezení příspěvků od bohatých lidí je zcela pochopitelné. Jejich důchody jsou totiž také omezené. Nepřijde vám diskriminační, když si někdo platí na důchod násobně více, a pak dostane ten samý důchod, jako lidé, kteří si platili výrazně méně? Ústavnímu soudu ano.

    Ani jeden z těch dvou jmenovaných penzijních systémů není před krachem. Samozřejmě když přijdou ekonomické otřesy, investice mohou ztratit na hodnotě, dočasně či trvale. Ovšem můžete si všimnout, že dochází i ke krachům celých států, penzijním reformám, a dalším "radostem".

  • 5. 3. 2012 18:08

    Jarda_P

    Problem je, ze vlada je diletantu take plna a clovek se muze akorat rozhodnout, kterym diletantum bude radsi verit. Slovo odbornika a verejna diskuse, ve ktere by se treba ukazalo, co "odbornici" z vlady zapomneli vzit v uvahu, zcela absentuji, protoze vlada rozhoduje za zavrenymi dvermi a nasledne jen oznamuje sve genialni myslenky.

  • 5. 3. 2012 19:21

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Tak holt funguje zastupitelská demokracie. Zvolíme si zástupce, a ti pak rozhodují. V případě důchodů tu byly obsáhlé analýzy od Bezděkova týmu, NERV, odborníků jednotlivých politických stran, i od nezávislých ekonomů.

  • 2. 3. 2012 23:03

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Vláda, pokud jsem si všiml, slibuje valorizaci důchodů pouze o inflaci. Jinými slovy zachování reálné výše důchodů. Navíc dost přeháníte. Osobně znám řadu důchodců, kteří mají nejen na chleba a vodu. Samozřejmě kdo byl chudý jako pracující, nemůže od důchodu čekat velký luxus.

    Nemá se smysl dnes ptát, co měli tehdy lidé dělat. Faktem prostě je, že tehdejší socialistická ekonomika způsobila, že mají dnes nízké důchody ve srovnání se zeměni, které měly lepší ekonomický model. Co tehdy kdo dělal, to je z tohoto hlediska naprosto nepodstatné. Jak byste si to představoval vy? Měli bychom těm (mnohdy nedobrovolným) budovatelům socialismu platit německé důchody? Z čeho asi, se zdejší životní úrovní? Jak si kdo ustele, tak si lehne. I když si ustlal nedobrovolně.

    Ano, Němci se po válce zaměřili na obnovu, a velmi předběhli naše socialistické budovatelství. Když narážíte na situaci po roce 1989, co byste tehdy doporučil? Neprivatizovat a nechat všechno v rukou státu? Stát je tím nejhorším možným vlastníkem. Myslíte, že by se Škoda Auto vypracovala na firmu evropské třídy, kdyby byla státním podnikem? S managementem dosazovaným státem "za zásluhy", bez jakékoliv inovace, prolezlá přebujelou byrokracií, bez jakékoliv motivace k zisku?
    Firmy se zahraničními vlastníky, na rozdíl od většiny těch českých, fungují generují zisk. O státních podnicích ani nemluvě.

    Pokud je zaměstnanec vyhozen neprávem, ať se obrátí na soud. Právník ho rád bude zastupovat za slib podílu na vysouzené částce. ČR má zákony napsané VELMI ve prospěch zaměstnanců, a není mi jasné, jak si někdo může stěžovat. Přesto má každý Jenda u soustruhu utkvělou představu, že když u něj pracuje měsíc a nechá si za to zaplatit, tak je ten soustruh vlastně jeho.

    Nemám potřebu se seznamovat s konkrétními případy dlouhodobě nezaměstnaných, mám o nich obecně celkem dobrou představu. Spíš vy byste se měl ptát, co dělá ten který konkrétní člověk špatně, že nemůže dlouhodobě najít práci. Asi neumí zaměstnavateli nabídnout nic co by ho zajímalo. Kdo by se pak měl změnit? Zaměstnavatel, systém, nebo ten uchazeč o práci?

    Zdravotní péče že je u nás špatná? Jste to schopný něčím doložit, nebo jde o hospodský argument? Já bych řekl, že komfort pacienta je mizerný, spousta lékařů jedná s pacienty jako s hadrem, ale statisticky je léčba až s podivem úspěšná.

    K porodnému: fakt si myslíte, že budou ženy více rodit, když jim dáte při porodu nějakých 9% průměrného ročního příjmu? :) Porodné má na porodnost naprosto minimální vliv.
    K přídavkům na děti: ty jsou původně určeny k tomu, aby neprovdané nastávající matky nemusely z ekonomických důvodů páchat sebevraždu, jak to bylo běžné ještě na začátku dvacátého století. Váš náhled je naprosto zvrácený. Stát není chovatel dobytka, který říká "trochu těm sviním přisypeme, ať se víc množí". Stát zajišťuje veřejné služby. Není jeho jobem zvyšovat porodnost. Pokud se populace zmenšuje, protože se občané rozhodli mít méně dětí, je to *stát*, kdo se musí situaci přizpůsobit. Dlouhodobé spoření na důchody má například stabilizační efekt na finanční trhy, protože jde o dlouhodobý kapitál (v kontrastu s intra-day trading).
    Navíc je přeci věcí cti každé rodiny, aby svoje děti živila za svoje peníze. Jak se může dospělý, zdravý a vydělávající muž nepropadnout hanbou, když nechává svoje sousedy platit přídavky na svoje děti? Češi to řeší klasicky česky: "byl bych idiot, kdybych si ty peníze nevzal". Já říkám: chcete děti? Jestli ano, tak za své. Pomoc v nouzi je určená pro lidi v nouzi.
    Navíc jste elegantně opomenul otázku financování toho přebujelého sociálního systému. V celé Evropě máme vysoké daně, ale nestačí to, a pořád se zadlužujeme. Něco bude potřeba sestřihat, a zjevně to musí být sociální systém.

  • 2. 3. 2012 23:08

    Lol Phirae (neregistrovaný)

    ale nestačí to, a pořád se zadlužujeme. Něco bude potřeba sestřihat, a zjevně to musí být sociální systém.

    A co třeba přestat krást, tunelovat a odklánět?!

  • 3. 3. 2012 0:46

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Zamezíme korupci, a budeme všichni bohatí - to je rozšířený omyl. Cca 80% státního rozpočtu tvoří mandatorní výdaje. Důchody, sociální dávky, náklady na zdravotní péči za nevýdělečné osoby, výdaje na školství atd. Samozřejmě se nějaké peníze rozkradou, a samozřejmě by bylo fajn s tím něco udělat. Ale těch rozkradených peněz je daleko méně, než kolik jich potřebujeme, abychom se přestali zadlužovat.
    Pro ilustraci TI odhaduje, že zmanipulované zakázky nás v roce 2004 připravily celkem o 32mld Kč. Výdaje státního rozpočtu byly 863mld. Předpokládejme že odhad TI sedí (což nikdo neověří), a idealisticky i to, že korupci vymýtíme kompletně (což se nikde na světě nikdy nepodařilo). V takovém případě bychom ušetřili 3.7% výdajů státního rozpočtu. Bohužel schodek rozpočtu byl 11%. Jinými slovy přebujelé výdaje jsou rozsahem výrazně větší problém, než všechny zmanipulované zakázky.

  • 3. 3. 2012 1:53

    Jarda_P

    Obavam se, ze kdybyste secetl nadhodnocene zakazky, danove uniky, castky, ktere se jen tak nekde jaksi ztratily a mozna nasledne objevily ve Swajcu nebo jizni Americe a dalsi, castka by byla asi o dost vyssi.

    Ano, korupci vymytit nejde. Ale jsou zeme, kde se za korupci tresta a treba se i aktivne potira. Mate pocit, ze se tak deje v CR? Kdy kdo sel brucet na dvacet let za zproneveru nekolika milonu ci miliard? Presto se vi, ze se takove castky ztraceji, ale nikdo nic nepodnika. Je-li vec vysetrovana, nic se nezjisti. Spis se vi, kdo je v cem namocen a mlci se a predstira se, ze se vlastne nic nestalo. Protoze ja na brachu, bracha na me.

  • 3. 3. 2012 8:11

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Obávat se můžete, ale jde jen o váš odhad. Daňové úniky přímo souvisí s výší daně. Když jsou daně příliš vysoké, víc se "optimalizuje", a paradoxně se méně vybere.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Laffer_curve

    Navíc obecný problém je v tom, že stát nemá motivaci se k vašim penězům chovat šetrně. Stát je totiž z definice špatný hospodář. Všimněte si, že soukromé firmy prakticky nikdy nejsou upláceny. Mají motivaci si své peníze pohlídat. Řešením je nechat lidem peníze v jejich kapse, ať si sami zvolí, co s nimi budou dělat.

    Korupce se samozřejmě potírá i v ČR, i když jsou v tom velké rezervy.

  • 3. 3. 2012 1:32

    Jarda_P

    "Osobně znám řadu důchodců, kteří mají nejen na chleba a vodu."

    Vy se znate s Jakesem? Fuj!

    "Samozřejmě kdo byl chudý jako pracující, nemůže od důchodu čekat velký luxus."

    A co treba lidi, kteri pracovli na uplne obycejnych mistech? Treba urednice, prodavacky... Zamerne pisi v zenskem rode, protoze zenskym se zasadne davaly a davaji nizsi platy, i kdyby pracovaly za tri chlapy.

    "Měli bychom těm (mnohdy nedobrovolným) budovatelům socialismu platit německé důchody?"

    Meli bychom jim platit duchody, ktere by je nenutily chodit uklizet hajzly a pozdeji, kdyz nezvladaji, vybirat popelnice. Kdyby se v CR prestalo krast, tak jak se krade, zbylo by i na obcasnou dovolenou.

    "Z čeho asi, se zdejší životní úrovní? Jak si kdo ustele, tak si lehne. I když si ustlal nedobrovolně."

    Chcete rici, ze ti duchodci mohou za to, ze u moci je banda kleptomanu?

    "Když narážíte na situaci po roce 1989, co byste tehdy doporučil? Neprivatizovat a nechat všechno v rukou státu?"

    Nevim, pane. Ale jaksi mam neblahy pocit, ze prodej uplne vseho vcetne stromu na stojato nebylo to prave orechove. Dnes jsou cesi akorat namezdni silou ve vlastni zemi, kde za chvili nebudou vlastnit ani tu pudu pod nohama. Stat urcite mohl udelat vice. Vzpomente treba, jak podniky krachovaly kvuli druhotne platebni neschopnosti. Tehdy mel vletet na scenu zakonodarce a nastavit podminky. Zakonodarce se ale na to vysral, byl asi zaneprazdnen tunelovanim a hadkami o pomlcku. Tehdy totiz bylo i bezne, ze banky prevadely penize z konta na konto nekolik mesicu, coz jim davalo hezkou sumicku, kterou pak asi rozpujcovaly a hrabaly uroky. V takovych podminkach pravni dzungle bez pravidel slusna ekonomika fungovaat nemuze.

    "Spíš vy byste se měl ptát, co dělá ten který konkrétní člověk špatně, že nemůže dlouhodobě najít práci."

    Hele, ze vy si neotevrete poradnu pro nezamestnane? Vdecni zakaznici z vas jiste brzy udelaji milionare. Vsichni ti padesatileti, kteri se doma dloubou v nose a nikdo o ne nestoji nebo absolventi skol, kteri sezenou tak leda praci v supermarketu, oddkud je vyhodi po skonceni zkusebni doby, protoze to tak vyjde levneji....

    "Zdravotní péče že je u nás špatná?"

    Ano. Muzete se take valet nekolik dni v nemocnici a ani se na vas doktor poradne nepodiva. A jeste za to pak platite.

    "Dlouhodobé spoření na důchody má například stabilizační efekt na finanční trhy, protože jde o dlouhodobý kapitál"

    No nevim. Mrknete do USA. Vypada to tak, ze spousta lidi nespori, protoze na to nemaji. Ti, kteri spori, casto dostanou hovno, protoze pojistovna radsi zkrachuje (to bude asi ta stabilita). A nakonec se ukaze, ze se soukromymi pojistovnami je akorat mene muziky za vice penez.

    "Jak se může dospělý, zdravý a vydělávající muž nepropadnout hanbou, když nechává svoje sousedy platit přídavky na svoje děti?"

    Jiste, vsichni zdravi muzi domu nosi vyplatu, na kterou mohou byt pysni. Vychovaji deti a jeste jim zbyde na obcasne pivo. BTW, uvaha u prispevku je dnes trochu jina. Lide, kteri nemaji deti, maji nizsi zivotni naklady. Plati tedy vyssi dane, ktere se pak castecne preliji do rodin s detmi, protoze tyto jsou tvurci budoucich duchodu, ze kterych budou zit i ti, kteri deti nemaji. Co je na tom nespravedliveho?

    "Navíc jste elegantně opomenul otázku financování toho přebujelého sociálního systému. V celé Evropě máme vysoké daně, ale nestačí to, a pořád se zadlužujeme."

    Pokud vim, byly vypracovany analyzy, ze kterych vyplyva, ze k pokryti zdravotnictvi, podpory v nezamestnanosti, skolstvi neni nutne toto vse prevest na soukrome pojistovny atd, staci pouze prestat vykradat a prosustrovavat statni rozpocet a jeste zbyde. Privatizace se dela zase proto, aby si nekdo nahrabal, ne proto, ze by to bylo nutne.

  • 3. 3. 2012 8:55

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Nevím kam na to s těmi důchodci chodíte. Většina důchodců, které znám já, bydlí ve vlastním bytě (typicky získaném za hubičku při privatizaci státního bytového fondu), a má naprosto minimální životní náklady. Mají obrovskou spoustu volného času na nakupování levných nesmyslů se slevou, a jednou ročně se podívají mimo hlavní sezónu do Chrovatska nebo Bulharska. Ti aktivnější, kteří na stáří spořili, tráví i podzim svého života aktivněji a zajímavěji.

    Důchodci pracovali v reálném socialismu, takže mají takové důchody, jaké mají. Na jejich místě bych byl vděčný, že za to budování socialismu dostanu alespoň peníze na přežití.

    Zaměstnanci jsou v principu námezdní silou, to je prostý fakt. A stěžovat si, že firmu vlastní Němec nebo Američan, je nesmyslné. Úplně stejně si na vesnici můžete stěžovat, že místní lisovnu plastů vlastní "nějací přivandrovalci z Prahy" :). Ti lidé dávají té námezdní síle práci.

    Ekonomická transformace u nás proběhla mimořádně úspěšně. Například sousední Polsko a Maďarsko prošly vlnami hyperinflace, a do Polska se dokonce vozila potravinová pomoc.

    LOL, vaše hodnocení zdravotní péče jak vidím vychází z široké sady dat, a vyznačuje se vysokou mírou komplexnosti :)

    Ve většině zemí jsou státní důchody tak na přežití, a kdo chce strávit stáří důstojněji, ten si šetří bokem. Psal jsem o kus vedle, že předzásobit se na stáří je správné. Samozřejmě pojišťovny mohou zkrachovat, stejně jako celé státy. Rozumný způsob rozdělení investičního portfolia vás ale od ztrát uchrání.

    Na výplatu nemusíte být pyšný. Stačí když pokryjete náklady své rodiny, uživíte vlastní děti. Na to by měl být každý muž pyšný. Důvod se stydět má muž ve chvíli, kdy na jeho děti musí platit někdo jiný.
    Proboha proč by bezdětní měli platit vyšší daně? Nepřijde vám to diskriminační? Pokud chcete systém, který zohledňuje počet dětí, tak ať děti povinně odvádějí nějaké procento příjmu rodičům v důchodovém věku.

    Nevím které analýzy máte na mysli. Problémy se zadlužováním můžete vidět namátkou v ČR, Belgii, Itálii, Francii, Řecku a Japonsku. Zjevně problém nebude jen v tom, že právě Češi hodně rozkrádají státní rozpočet. Problém je na straně výdajů státního rozpočtu, konkrétně mandatorních výdajů.
    Privatizace se dělá proto, že stát je z definice špatný hospodář. Možná si vzpomenete na socialistický SPT Telekom, který měl na pořadníku 20 let staré žádosti o zavedení linky. Nebo na Českou pojišťovnu, která dokázala vyřídit pojistnou událost už za 6 týdnů, když jste měl štěstí. Nebo na produkci státních podniků, která byla ke zblití ohledně šíře nabídky, kvality i dostupnosti výrobků. Soukromá firma má, na rozdíl od státního podniku, motivaci poskytovat kvalitní výrobky a služby. Jsem velmi rád, když stát privatizuje, protože soukromníci fungují daleko lépe. Samozřejmě problém nastává, když jde o "privatizaci po slovensku" :)

  • 3. 3. 2012 10:33

    Jarda_P

    "Nevím kam na to s těmi důchodci chodíte. Většina důchodců, které znám já, bydlí ve vlastním bytě (typicky získaném za hubičku při privatizaci státního bytového fondu), a má naprosto minimální životní náklady."

    Ja zase vim o takovych, kteri si musi privydelavat, aby vysli. Nizke zivotni naklady maji z nutnosti. Treba tady: http://www.findthatfile.com/search-4484722-hPDF/download-documents-141105b.pdf.htm zminuji prumerny duchod o vysi 7 731 Kč v r. 2005. To je tedu luxus! Pronajem garsonky zacina nekde na 6500Kc. Zbyde vam tak neco pres litr na zradlo a zbytek.

    "Důchodci pracovali v reálném socialismu, takže mají takové důchody, jaké mají. Na jejich místě bych byl vděčný, že za to budování socialismu dostanu alespoň peníze na přežití."

    Ti lide zili a pracovali v systemu, ve kterem zit a pracovat museli a za jehoz nastoleni a chod vetsinou nejsou zodpovedni. Jestli by mel nekdo dostat tak na chleba a slanou vodu, tak to jsou ti, kteri to vedli - ti maji ale duchody nejvyssi. A pak ti, kteri jim za par vyhod podlezali clenstvim ve strane a jejich rezim tak legitimizovali. Je cas, aby ty vyhody splatili.

    "Ekonomická transformace u nás proběhla mimořádně úspěšně."

    Ano, nikdy se nikde nepodarilo vse tak rychle rozkrast.

    "LOL, vaše hodnocení zdravotní péče jak vidím vychází z široké sady dat, a vyznačuje se vysokou mírou komplexnosti :)"

    Jiste mate k dispozici komplexni data, ktera dokazuji, ze nase zdravotnictvi je lepsi, nez napriklad v Sovetskem svazu za Brezneva. Kdy jste naposldy navstivil nekoho v nemocnici?

    "Důvod se stydět má muž ve chvíli, kdy na jeho děti musí platit někdo jiný."

    Jiste, napriklad takovy metar s IQ 85, by se mel studet, ze nesel na univerzitu, kterou by mu jeho bohati rodice (matka prodavacka, otec pomocny delnik) radi zaplatili. Mohl dnes byt reditelem banky a byt na sebe pysny.

    "Proboha proč by bezdětní měli platit vyšší daně? Nepřijde vám to diskriminační?"

    Protoze mame prubezny system placeni duchodu a jinak to nejde. Podle vasi logiky by bezdetni nemeli platit vyssi odvody, ale nemeli by pak mit narok na duchod, protoze nemaji deti, ktere by na nej vydelaly.

    "Nebo na produkci státních podniků, která byla ke zblití ohledně šíře nabídky, kvality i dostupnosti výrobků."

    Ano, pamatuji. Se smutkem musim konstatovat, ze z uvedeneho se zlepsila akorat dostupnost, tez vyrobky mivaji hezci design. Nostalgicky ale nekdy vzpominam na kvalitu bolsevickych vyrobku, ktere si sice clovek obcas musel opravit nebo dodelat, ale pak vetsinou jely a byl pokoj. Ukazte mi napriklad dnesni automatickou pracku, ktera vydrzi 15 let. A byvaly i takove, ktere vydrzely 30 az 40, i kdyz ne nutne ty komunisticke. Dnes jste rad, ze pracka vydrzi pul roku po zaruce. A pokud mate starou a potrebuje opravu, kolikrat nova soucastka znovu za par let odejde, prestoze ta puvodni jela bez problemu tech 30 let.

  • 3. 3. 2012 11:16

    Lol Phirae (neregistrovaný)

    Prosímtě, vykašli se na toho placeného agenta Microsoftu, svou "inteligenci" tady projevuje pravidelně. S lidmi, co mají vypláchnuté mozkovny marketingovými poučkami a o reálném životě vědí lautr hovno, se absolutně nedá diskutovat. Dotyčnému můžu jako praxi nabídnout dva roky péče o těžkého Alzheimera, kterou stát "odměňuje" 8 tisíci měsíčně příspěvku na péči. Specializovaná zařízení, kam se tito lidé dají umístit (do domova důchodců nelze), ta nejdou pod 20 tisíc měsíčně. Ne že bych jim to záviděl, i těch 20 tisíc je za to málo.

  • 3. 3. 2012 16:28

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    8000 Kč za měsíc je cca 70% čisté mzdy sanitáře v nemocnici. Přijde vám to málo jako příspěvek na péči o bližního? Svého času se lidé o své rodinné příslušníky starali zadarmo.

  • 3. 3. 2012 16:56

    Lol Phirae (neregistrovaný)

    Běžte si to laskavě zkusit. Začínám mít nutkání to vysvětlit ručně, stručně. Pokud vám totiž nedocvakne, že s člověkem, který vyžaduje péči 24 hodin denně, toho už moc nevyděláte, tak vám asi není pomoci.

  • 3. 3. 2012 17:08

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Také jsem se staral o nemocné rodinné příslušníky, staralo se nás dokonce víc (a zdarma). Dobře vím, že to není jednoduché.

    Vysvětlovat ručně a stručně? No jasně, jdeme se porvat před hospodu :D

  • 3. 3. 2012 19:34

    Jarda_P

    Je to malo. Starat se o Alzheimera je horsi, nez starat se o male dite. Uz jste se staral o 90ti kilove dite, ktere se vam po dlouha leta porad posrava? Musite prestat chodit do prace a z tech 8000 litru tak musite vyzit oba. Plus snad nejaky duchod nemocneho, ktery urcite nebude zavratny. Udelate lepe, kdyz vas oba rovnou obesite.

  • 4. 3. 2012 3:44

    MaT

    Mám takovou zkušenost, že kdo argumentuje "posraným 90ti kilovým dítětem" jako tím nejhorším problémem, tak o tom nemá ani páru.

  • 4. 3. 2012 20:26

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Pacient má právo na nemocenskou, a později na invalidní důchod. Ten příspěvek na péči je určen tomu, kdo se o pacienta stará.

  • 4. 3. 2012 21:11

    Jarda_P

    Jako nahrazka mzdy je to dost bidne. Obzvlast, kdyz uvazite, ze to predstavuje mnohem vice casu, nez chozeni do fabriky, vcetne vikendu.

  • 3. 3. 2012 16:58

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Jak jsem už psal, v Německu pracuje 40% lidí ve věku 60-65 let, a ve Švédsku dokonce 63%. A také jsem psal, že v bohatém Německu dostanete od státu na důchodu cca 50% průměrné mzdy. Jejich důchodci jsou bohatí díky vlastnímu spoření, a také díky tomu, že průměrná mzda tam má velmi vysokou kupní sílu. To bohužel u nás nemáme, protože ekonomiku zničili komouši, a dohánět tu ztrátu na západní Evropu nám bude ještě dlouho trvat.

    Je úplně jedno, jestli ti lidé byli odpovědní za systém, ve kterém žili. Je prostým faktem, že v něm žili, a to má své důsledky.
    Brám lidem důchody kvůli členství v politické straně je cesta do pekla.

    Ekonomická transformace u nás naopak proběhla poměrně transparentně. Je to mimo jiné díky kuponové privatizaci. V řadě jiných zemí prostě rozprodali podniky zahraničním zájemcům, nebo lidem spojeným s vládou (vizte Slovensko).

    Ke zdravotnictví mám celkem blízko, detaily nebudou :)

    Metař s IQ 85 je celkem chudý člověk. Přesto má střechu nad hlavou, boty, topení a jídlo. I se svým IQ může mít lépe placenou práci, když se bude snažit. Na ředitele banky to pravda nevidím :), ale není důvod, aby nebyl schopen uživit své děti. BTW definice chudoby je například v USA dost zábavná. 99% "chudých" má elektřinu, vodu, toaletu a lednici. 95% má televizi, 88% mobilní telefon, 70% jich má auto a klimatizaci. Jinými slovy jsou na tom lépe, než většina lidí v rozvojovém světě, a lépe než největší boháči v USA nějakých 150 let zpátky.

    Samozřejmě socialistické výrobky vydržely všechno :). Zvláště ty pračky byly super. Rády přetékaly díky vadným senzorům, poskakovaly po celé koupelně, rezly, tekly... A kolik procent průměrné mzdy stály, ve srovnání s kvalitní pračkou v Německu, a jak "skvěle" se sháněly... Ale jednu věc jim musím nechat. Když jste na běžící pračku posadil hezkou holku, byla to zajímavá sexuální hračka. To už dnešní pračky neumí :/
    K opravám: kdybyste něco věděl o opravách elektroniky, chápal byste, proč se tohle stává. Odešlá součástka totiž odešla v důsledku jiné závady. Opravář správně vymění vadnou součástku, ale ta ze stejného důvodu odejde znovu. Stávalo se to za komoušů, stejně jako dnes.

  • 3. 3. 2012 20:05

    Jarda_P

    "Rády přetékaly díky vadným senzorům, poskakovaly po celé koupelně, rezly, tekly..."

    Tesi me, ze toto je jiz minulost. Nechapu ale, proc lidi tak casto volaji zarucni opravare? Nekdy i jednou tydne, po zaruce pracku vyhodi.

    "kdybyste něco věděl o opravách elektroniky, chápal byste, proč se tohle stává. Odešlá součástka totiž odešla v důsledku jiné závady."

    Dekuji, o elektronice neco malo vim. Nevim, jak to ale aplikovat na 30 let starou pracku, kde nejelektronictejsi soucastkou byl MP kondenzator u motoru.

    Mluvim o vecech, jako treba zamek dveri nebo kapilarovy termostat. Stary je 30 let, novy 5.

    BTW, protoze o te elektronice vim vice, nez byste rad uznal, daval jsem kratce po zaruce dohromady maxielektronickou susicku Bosh jednoho znameho. Odesel termistor v kanalu, kterym se vraci horky vzduch do susicky po kondenzaci. To mi vypravejte neco o spolehlivosti. Uznavana znacka Bosh a vydrzi akorat par mesicu po zaruce. Vite, kolik lidi ji radsi vyhodi, protoze soucastky casto stoji, jak pul celeho zarizeni a opravari jako ta druha pulka? To je ekologie! Toho materialu a energie uplne pro nic vyplyyvanych! Nehlede na to, ze prodavat takovy ausus lidem je zlodejna. A vubec se nejedna o izolovany pripad. Dneska treba na prackach odchazeji loziska, treba po deseti i mene letech a to mate kliku, ze neodeslo neco jineho. Vubec pracku nemusite pretezovat, naopak i ji treba radsi mene plnite a odejdou. Do starych pracek jste 30 let hulakal, co se tam dalo naslapat a loziska drzela.

    Na zbytek kaslu, mam chripku.

  • 4. 3. 2012 20:32

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Samozřejmě když si koupíte mizernou pračku, vydrží kratší dobu. Já zatím ani k jedné ze svých zatím třech praček záruční opravu nepotřeboval.

    Termistor stojí jako půlka zařízení? Takhle levnou sušičku chci také :)

    Ohledně chřipky přeji rychlé a úspěšné pořízení. Z podobného důvodu je mě tu poslední týden vidět častěji, než jindy.

  • 4. 3. 2012 21:19

    Jarda_P

    "když si koupíte mizernou pračku, vydrží kratší dobu."

    Jiste. A ktera dnes neni mizerna? Zanker byvala kvalitni znacka. Mel jsem jednu, bylo ji aspon 30 let. Kdyby nevyhorel motor vinou vadneho MP kondenzatoru, asi by jela jeste dnes. Dnes je Zanker trapna znacka podradnych vyrobku. Miele byvala vyborna znacka. Uz zdaleka neni toli, jako kdysi, i kdyz asi furt lepsi, nez Beko nebo Blue Sky. Tak ktera znacka je tedy jeste zadna.

    "Termistor stojí jako půlka zařízení? Takhle levnou sušičku chci také"

    Neni to tak levne zarizeni, ale spis tak predrazene nahradni dily. Termistor mozna nebyl az tak drahy, i kdyz nepochybne byl znacne predrazeny, ale zjistete si, co stoji treba blbe uhliky do komutatorovych motoru nebo nahradni loziska a ucpavka. O programatoru nemluve.

  • 5. 3. 2012 17:12

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Celkem se mi osvědčily spotřebiče Electrolux, AEG, Bosch a Baumatic.

    Výrobci často razí strategii levných produktů a drahých dílů, to je pravda. Naštěstí můžete kupovat od dodavatelů těch výrobců, pokud máte čas se sháněním.

  • 5. 3. 2012 17:36

    Jarda_P

    Vyradte si ze seznamu Bosh. To uz je dnes take jen prumerna znacka. S ostatnim nemam zkusenost, jen vim, ze AEG kdysi byla dobra znacka. Jak dnes, nevim.

  • 2. 3. 2012 23:09

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Jo tou infrastrukturou myslím silnice, dálnice a márnice. Plus letiště, železnice, čističky odpadních vod atd. Zkuste se někdy podívat do zemí, kde infrastruktura chybí. Jak tam chcete něco vyrábět, když to není ani jak odvézt? Například v Africe je několik zemí, ze kterých by každá mohla nakrmit celý kontinent. Ale nenakrmí, protože není intrastruktura (a bezpečnost).

  • 2. 3. 2012 23:24

    Lol Phirae (neregistrovaný)

    Ale nenakrmí, protože není intrastruktura (a bezpečnost).

    Jo tak hlavně ta infrastruktura. Zimbabwe kdysi úspěšně krmilo, pak se tam dostali k moci černí rasisté a výsledky jsou hned vidět. :P V JAR podobných výsledků dosáhnout zřejmě za pár desítek let taky. Infrastrukturu mají velmi dobrou, ale holt si nejsou schopni sami bez těch "zlých" bělochů sami civilizovaně vládnout.

  • 17. 3. 2012 2:03

    habi (neregistrovaný)

    Možná váme se daří dobře, možná jste neměl hospodářské problémy, ale jsou tu i lidé, kteří takové štěstí nemají. Ty lži o jejich lenosti a neschopnosti jsou snad věčné. Jejich skutečným cílem je postavit proti sobě ty, co jsou na tom hodně špatně proti těm, co se mají jen o trochu lépe, aby lidé jako vy měli klidné spaní.

    Vaše hlášky o minimální mzdě jsou také jen demagogií. Jednotlivec hledající práci nemá faktickou šanci vyjednat přiměřenou mzdu. Minimální mzda je ve skutečnosti výsledkem jednání skupin zaměstnanců a zaměstnavatelů.

    Pokud je v tady tak dobře, proč se rodí málo dětí? V zemi je cca 5 mil domácností, nedávno proběhla informace o cca 900 tis. exekucích. Zřejmě jste si oblíbil statistiky. Potvrzuje tedy průměrných téměř 20 % postižených domácností vaši tezi o blahobytu? (Neptám se na blahobyt právníků a exekutorů.)

  • 29. 2. 2012 15:13

    petr (neregistrovaný)

    pusobime v brně a okolnich obcich.
    dotovane ceny znameneji treba 100,- mesicne, tedy jen symbolicka cena. rychlosti pak dle likality a pozadavku, od 1/1 (na malou knihovnu s jenim PC kde jednou tydne nekdo brouzda to bohate staci), az po 20/20 pro vetsi knihovny v brně

  • 29. 2. 2012 13:52

    bez přezdívky

    Jak pise pan v prvnim prizpevku, sdruzeni provideru nabizi knihovnam pripojeni zdarma, viz http://www.internetprovsechny.cz/projekt-internetu-pro-knihovny-zdarma-pripraven-cekame-na-reakci-ministerstva-a-skip/

    Podle clanku to vypada, ze cely projekt pada na nekomunikaci ze strany statni spravy, ktera neni schopna dodat podklady s potrebnymi parametry pripojeni, seznamem knihoven, kterych se projekt tyka a s popisem stavajici situace.
    Ministerstvo kultury projekt prevzalo od ministerstva vnitra v roce 2010 ale do ted se na nej ani nepodivalo, nektere podklady snad dokonce ani neprevzalo.

    Z odkazovaneho clanku to vypadalo, ze se ministerstvo snazilo najit duvody, proc internet pro knihovny zadarmo odmitnout a dale platit miliony mesicne O2, ktera internet dnes zajistuje.

    Proc ministerstvo nechce internet knihovnam zadarmo zajistit a misto toho cely projekt radeji rusi opravdu nechapu a byl by to asi vhodny dotaz na nase poslance.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.