Hlavní navigace

Šifrování podle Europolu pomáhá teroristům

31. 3. 2015

Sdílet

Poté, co dokumenty Edwarda Snowdena odhalily světu informace o praktikách NSA - odposlouchávání internetové komunikace (instant messaging, e-maily, sociální sítě) uživatelů, přistupování k datům velkých společností, sledování polohy mobilních telefonů atd. – výrazně stoupl zájem o všemožné šifrovací řešení.

Podle ředitele Europolu, Roba Wainwrighta, jsou sofistikované způsoby online komunikace (zejména end-to-end šifrování) a „skryté oblasti internetu“ největším problémem v boji proti terorismu.

„Jsme zklamáni přístupem firem, jelikož nám to pouze vytváří další problémy, abychom se dostali do komunikace těch nejnebezpečnějších lidí, kteří zneužívají Internet.

Předpokládám, že technologické firmy to dělají proto, že vnímají komerční tlaky od zákazníků požadujících větší soukromí jejich komunikace,“ řekl Wainwright. Dále sdělil, že by technologické společnosti měly zvážit, jaký dopad mají sofistikované šifrovací mechanismy na uplatňování zákona.

(Zdroj: BBC)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.