Hlavní navigace

Tizen 1.0 má volnou cestu do zařízení

3. 5. 2012

Sdílet

Vyšla první stabilní verze operačního systému Tizen 1.0, určeného pro mobilní zařízení. Tizen je nástupce MeeGo a v současné době se na jeho vývoji podílí hlavně Intel a Samsung. Vzhledem k tomu, že jde o stabilní verzi, tak obsahuje vše co potřebují výrobci telefonů a vývojáři aplikací k tomu, aby ho mohli použít.

Tizen 1.0 alias Lar­kspur je založen na X Serveru, Enlig­htenment Foundation Libraries, OpenGL ES 1.1 a 2.0 a kromě dalších také knihovně Cairo. Součástí vydání je SDK pro vývoj aplikací. Vývojáři si dali hodně záležet na emulátoru, který je prý velmi rychlý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 5. 2012 17:58

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Podle mě do vyřešení "patentové války" nepůjde žádný výrobce do nové platformy, která může přinést hromadu problémů. Ale nechme se překvapit, třeba to někdo riskne.

  • 4. 5. 2012 11:54

    Kaacz (neregistrovaný)

    Taky se muze stat tim resenim .. :)
    Pokud treba Samsung (ktery tim chce nahradit Bada) vyhlasi ze z Androida prejde na Tizen, MS na to mozna skoci a bude se dozadovat vypalneho.. No a Samsung muze jit do soudniho sporu, ktery nakonec vyhraje, ale pritom ho to neohrozi. Dal se bude drzet nad vodou Androidy "legalne licencovanymi".
    MS defakto pocita s tim, ze jeho pozadavky nebude nikdo rozporovat u soudu, protoze pozastaveni prodeje spornych zarizeni je pro vyrobce likvidacni. Zadny vyrobce kvuli tomu nesel do rozporu s MS ohledne vypalneho za Androidy.
    Uznavam, ze pouziti patentovanych technologii se ma platit.
    Neuznavam to, ze MS (a jini) si patentuji kdejakou hovadinu, jejiz vyvoj je nestal ani korunu. Coz je chyba patentoveho prava/uradu, ze to vybec prijme. IMHO, kazdy prihlaseny patent by mel obsahovat dolozeni nakladu na vyvoj. Co nema naklady, nema pravo byt patentovano => je to pouze bloker. Vsichni (i L.O.) preci tvrdi, ze patenty tu jsou kvuli ochrane investic. Takze zcela logicky mi z toho vyplyva, ze vec bez investic nema proc byt patentovana.
    MS je u mne banda lharu a podvodniku od te doby, co vyhrozovali, ze Linux porusuje jejich patenty .. porad to omilali dokola, sirili FUD .. ale nikdy nedali presny seznam konkretnich patentu. Asi se boji, ze by se prislo na to, ze vetsina jsou ty beznakladove hovadiny, jejichz patentova platnost konci s hranicemi patentove uchylnych USA. Tak at drzi hubu a nevotravujou.
    Jsem rad, ze jim konecne nekdo slapnul do usmevu jejich vlastni zbrani (Motorola Mobility). A doufam, ze se najde nekdo, kdo jim to vypalne bude rozporovat a dozvime se o jake "uzasne" patenty slo. :)

  • 7. 5. 2012 13:28

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Výrobci nešly do sporu ohledně patentů týkajících se Androidu proto, že vědí, že mají máslo na hlavě. Pokud si myslíte, že výrobci platít stovkymilionů dolarů MS (a mnoha dalším firmám) jen proto, aby ušetřili pár milionů na právním zastoupení, nebo kvůli risku zákazu prodeje výrobků (které je iluzorní), tak jste trochu odpojený od reality.

    MS vás snad nikdy nekontaktoval ohledně patentů souvisejících s Linuxem. A když MS mluví třeba s HTC, proč by zrovna vám říkal, o kterých konkrétních patentech je řeč? Je to snad vaše věc? Má snad MS povinnost vás o obsahu jednání informovat? A informuje vás také Škoda Auto u obsahu jedávání o patentech na ABS a ESP? ;)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.