Hlavní navigace

Nový TrueCrypt 5.0 vyjde v lednu 2008 s GUI pro Linux

16. 12. 2007

Sdílet

O on-the-fly šifrovacím nástroji TrueCrypt jste si již na Root.cz mohli několikrát přečíst, naposled v článku popisujícím základy práce s tímto užitečným nástrojem. Krátkou zprávu o vysoké bezpečnosti TrueCryptu najdete v článku předního českého kryptologa Vlastimila Klímy a Milana Zámostného.

Vývoj TrueCryptu se nezastavil a nedávno se na domovské stránce projektu objevily informace o termínu vydání a novinkách v připravované nové verzi. TrueCrypt 5.0 by měl vyjít v lednu roku 2008 a přinese zajímavé novinky pro uživatele všech tří nejrozšířenějších desktopových operačních systémů.

Pro čtenáře tohoto serveru bude pravděpodobně nejzajímavější novinkou přítomnost GUI pro linuxový port programu. Zkrátka tentokrát nepřijdou ani uživatelé počítačů s jablkem ve znaku – TrueCrypt 5.0 bude vydán i ve verzi pro operační systém Apple MacOS X.

Technicky asi nejzajímavější novinka se pak týká uživatelům operačních systémů z rodiny MS Windows, TrueCrypt 5.0 totiž bude v jejich případě schopen šifrovat i systémový diskový oddíl, kdy bude autentizace probíhat ještě před zavedením operačního systému. Uvidíme, jak bude tato funkce technicky provedena a zda by ji nebylo možné využít pro jiné operační systémy.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 12. 2007 13:26

    JardaP (neregistrovaný)
    Tak jsem si nedavno zatruecryptoval USB disk na Win XP stroji. Po nekolikahodinove kompilaci jsem na Debian natlacil TrueCrypt a ne, ze by se ten disk vytvoreny na Windows dal rozsifrovat. Pritom ten TrueCrypt na Debianu zretelne nejak chodil. Umel vytvorit sifrovany disk, ktery se po odmontovani dal znovu namontovat a dal se precist. Prenositelnost v opacnem smeru jsem nezkousel.

    Tak nevim, budto delam neco blbe, nebo to nechodi. Dari se nekomu lepe?

    BTW, je zajimave si vydumpovat obseh TrueCrypt disku (jako zarizeni z dev). Na weby TrueCryptu hovori o nahodnych datech, nicmene lze vypozorovat zretelne se opakujici vzorek. Predpokladam, ze znalemu oku odbornika neunikne skutecnost, ze se jedna pravdepodobne o TrueCrypt disk. Na tvrzeni, ze jste ten disk jen tak premazali nahodnymi daty, se vam CIA vykasle, oni z vas to heslo jiz vytlucou.
  • 17. 12. 2007 15:26

    Cohen

    Co se týče přenositelnosti, tak určitě něco špatně děláte. Osobně používám stejné TrueCrypt svazky pro čtení i zápis střídavě na Windows i Linuxu (na více strojích) a nikdy problém nebyl. Zadáváte správné heslo? (Rozložení kláves se přece jen pod Windows a pod Linuxem v některých speciálních znacích liší.)

    Co se týče náhodných dat, tak doporučuji nahlédnout do dokumentace, případně do ve zprávičce zmíněného článku (sekce Generátor náhodných čísel).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky