Hlavní navigace

Výpočetní modul pro Rasbperry Pi je open hardware

17. 10. 2014

Sdílet

Raspberry Pi Foundation zveřejnila kompletní návrh doplňkového výpočetního modulu pro minipočítač Raspberry Pi, který byl uveden letos v dubnu. Návrh byl vydán pod licencí BSD, což znamená, že lze bez omezení používat či upravovat a můžeme jej tak označit za open hardware. Odvozený produkt však nesmí obsahovat logo Raspberry Pi. Jistým omezením také je, že výkresy jsou ve formátu proprietárního softwaru OrCAD, který nepodporuje Linux.


Autor: Raspberry Pi Foundation
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 10. 2014 20:25

    Ondřej Caletka

    Pozor, ve skutečnosti byly zveřejněny návrhy plošných spojů pro Compute Module IO board, tedy vlastně jen propojovací desky s konektory. K vlastnímu compute module je k dispozici jen schéma zapojení.

    Asi to ale není klíčové, protože BCM 2835 si stejně samostatně nekoupíte a když koupíte, určitě se nedostanete na cenu, za kterou to prodává RPi foundation.

  • 18. 10. 2014 22:28

    fanoush (neregistrovaný)

    Ten "compute module" neni zadny doplnkovy modul k raspberry pi. Je to samostatny produkt pro trosku jiny cilovy segment nez je raspberry pi.

  • 19. 10. 2014 9:17

    Jarda_P

    Radio Jerevan: Raspberry Pi Foundation zveřejnila kompletní návrh doplňkového výpočetního modulu pro minipočítač Raspberry Pi, který byl uveden letos v dubnu. Pouze se nejenda o navrh vypocetniho modulu a ani to neni doplnkovy modul pro Raspberry Pi. Je mozne i to, ze navrh nebyl zverejnen Raspberry Pi Foundation. Mozna dokonce ani nebyl zverejnen.

  • 19. 10. 2014 11:02

    strepty (neregistrovaný)

    Ak som to pochopil spravne existuje Raspberry Pi na malom plosaku vyzerajucom ako SO-DIMM ktory ma len procesor a 4GB flas cip. A ten sa vklada do tohto modulu, ktory ma uz aj usb, napajanie a rozhrania ako normalne RP.

  • 20. 10. 2014 15:00

    Petr M (neregistrovaný)

    Přesně tak.

    Udělali RPi jako "embedded procesor" na SO DIMM, ale jaksi tomu pár věcí chybělo - konektory, zdroj, SD karta, Ethernet (ten je v originále řešen na jednom čipu s USB hubem),... Takže teď se stalo jenom to, že k tomu začali prodávat desku, aby se to vůbec dalo zapnut a dali to jako open source jako podklady pro design vlastní základní desky. Nic víc, nic míň.

    Takže žádný koprocesor k RPi, ale motherboard pro jinou desku kompatibilní s RPi.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.