Internet Info, s.r.o. Lupa Měšec Podnikatel Root Zdroják DigiZone Slunečnice Vitalia Tuesday TopDrive KupDnes Navrcholu Bomba NovýTarif Dobrý web Weblogy Woko Jagg Computer.cz SK: MojeLinky

Hlavní navigace

Výzva: pomozte pohřbít IE6

Server Visible.cz vyhlásil novou iniciativu s názvem „Zmiz, Internet Explorere 6!” (zkratka ZmIE 6). K ní se může přihlásit kdokoliv, kdo by rád „snížil podíl Internet Exploreru 6 na českém internetu pod ignorovatelnou hranici 5 %”. Hlavními prostředky kampaně jsou osvěta a propagace novějších prohlížečů. Připojíte se také?

„Kdo má byť základní zkušenosti s webdesignem, zná tu frustraci, když jinak perfektně fungující web otevře v Internet Exploreru 6 a všechno se mu sesype na hlavu. Každý by hrozně rád IE6 prostě ignoroval, ale ono to dost dobře nejde, když jej stále ještě používá nadpoloviční většina českých uživatelů internetu, že?”

Předchozí zprávička Následující zprávička        
Keny
Keny (neregistrovaný)
21. 8. 2007 9:17 Nový

Hmm..

celé vlákno
Tak to ho nejspíš má nahradit ještě větší paskvil - IE7
edois
edois (neregistrovaný)
21. 8. 2007 9:29 Nový

Re: Hmm..

celé vlákno
a nebo moloch jmenem firefox..
detoxxx
detoxxx (neregistrovaný)
21. 8. 2007 9:39 Nový

Re: Hmm..

celé vlákno
ty jsi pravděpodobně uživatel Opery, které už má všechno implementované, žere málo paměti a bla bla bla. jenomže tady jde, o dodržování standardů apod., a to nemá s "molochem" FF nic společného.
edois
edois (neregistrovaný)
21. 8. 2007 9:49 Nový

Re: Hmm..

celé vlákno
opera je closed source hnus, o te se vubec nebavme. kdyz prohlizec, tak neco na jadru khtml nebo webkit.
co se tyce dodrzovani standardu - prgali jste nekdy neco vetsiho, na co lidi lezou ve firefoxu? jo, s exploderem je par problemku, jako napriklad to, ze zarputile hazi image/pjpeg misto image/jpeg, nebo to, jak priserne cachuje i to, co nema. ale to jsou porad prd problemy a clovek je objevi pomerne snadno. oproti tomu to, co obcas predvadi firefox s kodovanim v javascriptu (a nejen v javascriptu) to je porad pohoda.
taky me obcas dostane, jak se firefox "zblazni" a zacne se chovat zcela podivne (a nepochopitelne - napriklad najednou nejde klikat na odkazy nebo na horni menu, pripadne prestane fungovat scrollovani klavesama) a je potreba ho zabit a spustit znovu..
Smokie
Smokie (neregistrovaný)
21. 8. 2007 10:17 Nový

Re: Hmm..

celé vlákno
Ale to je chyba len a len tvojho pocitaca. Ja mam Firefox uz 4 roky a nikdy, nikdy sa mi nestalo to co ty popisujes.
cgrim
cgrim (neregistrovaný)
21. 8. 2007 10:46 Nový

Re: Hmm..

celé vlákno
Jo takhle se mi Firefox obcas zblazni v linuxu na notasu s ATI. V linuxu na desktopu, kde mam nVidii, je vse OKa.
edois
edois (neregistrovaný)
21. 8. 2007 12:59 Nový

Re: Hmm..

celé vlákno
ja mam intela a dela to taky..
dybbuk
dybbuk (neregistrovaný)
21. 8. 2007 11:18 Nový

Re: Hmm..

celé vlákno
ze nejde preklikavat mezi taby se mi pravidelne stava na zive.ceze (klavesova zkratka ale stale funguje :) svadim to na nejaky problem flash vs firefox, ale nevim ze :) je potreba inkriminovany tab zavrit a vrati se to do normalu.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
21. 8. 2007 15:20 Nový

Re: Hmm..

celé vlákno
Bohužel slavné CSS 2 je neimplementovatelné. Nakonec ho nikdo ani kompletně neimplementoval, FireFox nevyjímaje.
p.otwor
p.otwor (neregistrovaný)
21. 8. 2007 9:46 Nový

IE a Lamy

celé vlákno
Nemuzu si pomoct, ale hlavni problem vidim v tom,
ze jeste dnes existuje (a spoustu jich znam) spousta lidi, co dela weby a pri pripomince "hele, ve FF/Konq/Safari/atd je to rozsypany" jenom arogantne nadzvednou nos a reknou "Ja to mam delany pro exploDer, ty ostatni sracky mje nezajimaj".. Podle mje by vyzva mela znit:
Pomozte pohrbit webmastery, co optimalizujou jen pro IE ;-)

ps: ono i na ne dojde, kdyz jim zakaznik rekne "ja pouzivam FF a je to tam nejak divny, vsichni ve firmje pouzivame FF, tak bud, nebo du jinam" ;)))
mys elf
mys elf (neregistrovaný)
21. 8. 2007 9:54 Nový

Re: IE a Lamy

celé vlákno
V posledních letech se to moc nestává, maximálně u toy stránek nějakých amatérů. A na ty člověk chodit nemusí.
Martin Surovcek aura:47
21. 8. 2007 11:04 Nový

Re: IE a Lamy

celé vlákno
tiez sa mi to nestalo. spominam si na jednu stranku, ale ta je sama o sebe absolutne nezaujimava
Quanti
Quanti (neregistrovaný)
21. 8. 2007 12:34 Nový

Re: IE a Lamy

celé vlákno
u konqueroru je podle mych zkusenosti radove vic problemu nez u ff... treba ani odpovidat na nektere diskuse (treba cpressacke) tam nejde :/
edois
edois (neregistrovaný)
21. 8. 2007 13:05 Nový

Re: IE a Lamy

celé vlákno
neni to nahodou tim, ze cpress se*e na vsechno, co neni microsoft? :)
Figi
Figi (neregistrovaný)
4. 2. 2008 12:15 Nový

Re: IE a Lamy

celé vlákno
njn, fakuju všechny lamy, co maj IE !!!
FUCK ALL LAMEEERS!!!
:-D
Canabi@email.cz
Ivo
Ivo (neregistrovaný)
21. 8. 2007 9:49 Nový

To akoze je IE7 lepsi?

celé vlákno
Ja mam pri vytvarani webu take iste problemy s IE7 ako s IE6 tak ze je mi uplne jedno co ludia pouzivaju. Ja si pekne necham na mojom stroji IE6 (kvoli testovaniu).
uživatel si přál zůstat v anonymitě
21. 8. 2007 10:10 Nový

At si uzijou IE6

celé vlákno
Jen at si webmasteri uzijou nadavky od lidi, kteri jeste pouzivaji IE7, ale prasata webmasteri delaji stranky jenom pro IE7. Je to jejich problem a oni by nemeli chtit po uzivateli, aby menil svuj prohlizec jenom proto, ze oni jsou lini naucit se udelat stranky jednoduse a tak, aby byly viditelne ve VSECH prohlizecich. Dobre jim tak, ted se to obratilo proti nim:)

Nepomuzu pohrbit IE6, protoze to znamena, ze webmasteri budou delat web zase jenom pro prohlizec XY1.2.3 a tudiz v mem prohlizeci jine verze nebo dokonce jinem programu to videt nebude.

Kdyz budou delat web normalne, tak jim je uplne jedno, jakej prohlizec uzivatel pouziva.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
21. 8. 2007 12:20 Nový

Re: At si uzijou IE6

celé vlákno
Ty si uplne mimo.

To ze ani po 10 rokoch co je CSS2 vonku ho nemozem pouzivat naplno ako chcem kvoli "uzasnemu" IE je hanba.

Vidiet, ze si nikdy nic poriadne nevytvoril a hrajkal si sa len s WYSYWIG, a nedokazal si si odlahcit pracu a urobit stranku povabnejsiu vdaka dlhodobo dostupnym veciam, ktore nejdu v jednom prehliadaci.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
22. 8. 2007 17:12 Nový

Re: At si uzijou IE6

celé vlákno
"Vidiet, ze si nikdy nic poriadne nevytvoril a hrajkal si sa len s WYSYWIG..."

Hmmm, to je dobry, nevedel jsem, ze gvim je WYSYWIG HTML editor, super!:)))

ne, fakt jsem nikdy nepouzival FP a podobny, vsechno jsem poctive tukal ve vimu, ale nikdy jsem nedelal zadnou vetsi HTML prezentaci, navic jsem to bastlil prevazne v cistym HTML (jde mi hlavne o funkcnost a ne o jednotlivy pixely, takze proste na stranu umistuju elementy a jak to posklada a vyrendruje prohlizec je uz jeho vec).

Na druhou stranu me hrozne vytoci, kdyz nejakej webmaster pro svoje rozliseni 800x600 udela stranku s pismem o velikosti 6-8, ktery pak neni vubec na rozliseni 1280x1024 videt. Nebo, kdyz si usmysli, ze zluta na bile je dobra kombinace. To je pak upravdu nejlepsi vypnout vsechny CSS, JS a nastavovani fontu podle HTML stranky a mit vlastni vzhled.
Uzivatel
Uzivatel (neregistrovaný)
28. 8. 2007 11:01 Nový

Re: At si uzijou IE6

celé vlákno
Za prve, VIM si nikde nespominal, takze ten ironicky nadych nema opodstatnenie ;)

Ja si tvorbou web stranok zarabam, takze je pre mna velmi dolezite vsetko robit semanticky a kodovo ciste. Uz par tych projektov mojimi rukami preslo, takze si nemozem dovolit povolit sa v tomto smere stale zdokonalovat.

Ja som na FP a podobnych WYSYWIG zacinal, pretoze to je podla mna dost dobra cesta pokial nemas nikoho, kto by ti HTML vysvetlil polopatisticky. Internetove manualy su vo vacsine pripadoch dost zle napisane a na knihu nie su peniaze (ktora aj tak pokial nie je nadcasova rychlo zastara)

Co sa tyka druheho bodu, tak vseko zalezi na tom aky pouzivas monitor. Samozrejme nemozes cakat ze na nejakom 15" sa ti pekne zobrazia objekty s malym rozlisenim. Jednoducho by malo rozlisenie monitora konsolidovat s jeho rozmermy. Vysoke rozlisenie na malych monitoroch je dobre na prezentacie, ale nie na pracu. Cize vo vacsine pripadov si za rozhodene veci moze sam uzivatel.
Pokial nebudu obrazky vo vektorovej grafike alebo ich zvacsovanie nepodhlahne nejakym obrovskym stratom na kvalite tak dovtedy sa na weboch budu pouzivat absolutne rozmery, pretoze nie je nic horsie ako pri rozdielnom DPI je pismo voci obrazkom bud velmi velke alebo velmi male.
Filip
Filip (neregistrovaný)
21. 8. 2007 10:32 Nový

Jak na to - je to jednoduché

celé vlákno
Vytvořte si seznam webů na kterých Vám to že nefungují v FF/KQ/Op.. nebo jiném a napište všem správcům (například typicky na úřady nebo do bank). Když to tak udělá každý uživatel (jen Linuxu) tak třeba takový úřad dostane cca více jak tisíc různých jednotlivých žádostí o optimalizaci stránek. Jistě by bylo pěkné tak upozornit na to, že jsou tu i jiní uživatelé jiných OS. A samozřejmě požadovat dokumenty také ve formátu ODF.
Nicméně tato metoda není optimální a ani korektní. Samozřejmě že by bylo lepší když by byli uvědomělý ti co ty stránky dělají.
M.
M. (neregistrovaný)
21. 8. 2007 11:37 Nový

Re: Jak na to - je to jednoduché

celé vlákno
Toto robi napr. "technicka evangelizace" z projektu czilla.cz
Peca
Peca (neregistrovaný)
21. 8. 2007 12:34 Nový

Jde o prachy

celé vlákno
Mě osobně teda taky štve, že nemůžu používat CSS2, má pěkný funkce. Místo toho je člověk zamrzlej na debilních chybách s výpočtem okrajů.
Uzivatel
Uzivatel (neregistrovaný)
21. 8. 2007 17:22 Nový

Re: Jde o prachy

celé vlákno
A co estelen ked nastupi CSS3, z ktoreho sa zacinaju implementovat veci, ktore su v stadiu Candidate. U IE sa nikdy nedockame. Pseudoelementy su asi najsilnejsia zbran CSS, no "vdaka" konzumu a fy. MS je to nepozitelne.
Vindi
Vindi (neregistrovaný)
21. 8. 2007 14:33 Nový

Problematicke IE6

celé vlákno
Jsem pro zruseni. IE6 je jediny soucasny prohlizec, ktery dela problemy. Jsem zkuseny webmaster a delam nekolik webu. Kdyz si necham vytvor zkontrolovat ve vsech soucasnych prohlizecich, tak vsichni poslouchaji vcetne IE7, jen IE6 je totalne rozsypany. Musim pak vymyslet jinou strategii, pripadne pridavat dalsi zbytecne znaky. S tou jeho chabou a problemovou vybavou uz nema na pocitacich co delat.

Kdyz uz microsoft nabizi vsudypritomne automaticke aktualizace, tak proc nedali do seznamu aktualizaci z 6 na 7. Samotne IE6 je same bezpecnostni riziko, ktere ve windowsech nema co delat.
McBig
McBig (neregistrovaný)
21. 8. 2007 23:25 Nový

IE, FF, Opera Khtml - vsechno stejnej humus

celé vlákno
Teda samozrejme pokud se bavime o implementaci standardu atd. Dalsim uzasnym humusem je flash. At si rika kdo chce co chce, ale za dobu co se snazim skrze web realizovat sem na vlastni kuzi poznal nekolik zakladnich faktu:

1) aby byl web citelnej pro co nejvice lidi, musite se odprostit od vsech novych funkcnosti / kdyz to prezenu, tak html 3 je funkcni temer vsude

2) zalezi na povaze webu a na majiteli (jak tu bylo receno, je jedno ze to mate odladeny pro kdo vi co, musite to mit predevsim odladene pro zakaznikovu verzi prohlizece)

3) jde pouzivat styly i javascript... a jde to shodne napric vsemi browsery, jen clovek nesmi byt liny a reci o tom, ze jen ten "muj" browser funguje spravne.. nejsou ani jen reci, to je hola lez. Je to dany predevsim tim, ze ruzne browsery se na ruzne odchylky koukaji jinak a tim vznika nekompatibilita

4) libovolna anomalie / a priznejte si flashisti... flash je anomalie, stejne jako video a dalsi "objekty" vkladane do stranek / delaji s browserem neco, na co browser neni primarne urcen, a do ceho nekdy ani browser nevidi (pluginy atd). Tj, dalsi sance pro pad, komplikaci ve verzich atd...

Mel sem tu moznost diky jedne aplikaci nakouknout IEcku pod poklicku .. v podstate me ta aplikace hrozne pomohla kdyz sem resil nektere DOM objekty a funkcnost prave v IE. On ten prohlizec /ta implementace/ neni zas az tak hrozna... to jak se to chova na venek je jedna vec.. ale musim rict.. ze to docela jde.

Pro me jako pro tvurce webu, je kazdy browser/jadro zdroj nekompatibility a problemu, ovsem bud ho budu ignorovat, nebo ne.

Mozna prave proto pouzivam xhtml a k zakladnimu pozicovani pouzivam tabulky... barvy a takovy ty ostatni veci delam v css. Javascript pouzivam jen na "graficke" zlepseni a blbiny, ale funkcnost webu tim neomezuju. A svete div se... stranky vypadaji stejne ve vsech zakladnich prohlizecich i s vyskakovacim menu. Pouzitelne jsou i v linksu, dillu ci necem historickem.. a vypadaji minimalne temer tak jak na "modernim" prohlizeci.

A co se opery tyce:
1) na mym mobilu nic jineho nebezi a i kdyby ano, ne tak dobre
2) na starym zeleze ji pouzivam prave kuli rychlosti
3) pokud uz delam nejake graficke blbosti ala javascript ... tak hned po IE opera s rychlosti tezce vede :)

FF je vlastne starej dobrej netscape... a nektere jeho neduhy zcela logicky si nese do ted sebou, nicmene sem rad, ze se konecne rozsiril dalsi prohlizec vedle IE... jen tak dal...

na IE me vadi jedna zasandi vec... musim kuli nemu mit nainstalovany widle... ja vim.. nektere verze dou rozbehat i na wine... ale ani se me to vlastne nikdy poradne nepodarilo... a aktualizovanou 7micku ? to fakt asi jinak nejde :(

A pripominam... ze ted pisu o pohledu tvurce webu.. nikoli uzivatele... ta situace je pak krapet jina.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
22. 8. 2007 17:18 Nový

Re: IE, FF, Opera Khtml - vsechno stejnej humus

celé vlákno
** Mozna prave proto pouzivam xhtml a k zakladnimu pozicovani pouzivam tabulky... barvy a takovy ty ostatni veci delam v css. Javascript pouzivam jen na "graficke" zlepseni a blbiny, ale funkcnost webu tim neomezuju. A svete div se... stranky vypadaji stejne ve vsech zakladnich prohlizecich i s vyskakovacim menu. Pouzitelne jsou i v linksu, dillu ci necem historickem.. a vypadaji minimalne temer tak jak na "modernim" prohlizeci. **

Tak chlape, ty ses u me teda opravdovej webmaster (nebo jak se takovyhle profici titulujou). Smekat pred tebou. A neni to jen proto, ze pouzivam links:) Opravdu si myslim, ze tohle je spravna cesta. Udelat web tak, aby dulezita funkcnost a vzhled (vzhled alespon priblizne) byly zajisteny pro vsechny browsery, a v JS pouze nejaky picovinky, ktery se daji ozelet.
Eduard DRUSA aura:56
22. 8. 2007 9:16 Nový

balast na webu

celé vlákno
Tato iniciativa mi prijde vcelku scestna, hlavne kvoli tomu, aky tazkopadny a vcelku rozbordeleny je aj hlavny kandidat OSS. Nie je mi celkom jasne, preco firefox podporuje napriklad minimalne 2 renderovacie rezimy (plus sada rezimov pre HTML a XHTML) a detto Internet Explorer. U IE je existencia kompatibilneho renderera a noveho renderera v IE6 samozrejma, pretoze potrebovali zachovat funkcnost starsieho srotu napisaneho namieru IE5, aby zakaznici pri prepise aplikacie nahodou neprebehli ku konkurencii (sice v r. 2001 nijako moc silna nebola). Ale naco ma quirks mod firefox, to nepochopim (navyse, kym sa stranke 100% validne neuvedie DOCTYPE, tak je pouzity defaultne). U firefoxu ide predovsetkym o pretlacanie standardov, nie? Preto by mal byt podla mna ovela menej fault-tolerant, ako IE, ktory zozere prakticky cokolvek, ak sa mu to spravnym sposobom naserviruje. Quirks mod vo firefoxe dava priestor na pisanie este stale nie prave najviac standardnych stranok, a ten, kto chce mat vsetko validne, ho aj tak nepouzit nemoze.

Az ked bude toto poriesene (a nalezite odlahceny firefox), sa moze zacat strielat do cudzich radov, nakolko zacat ocistu treba od seba.

Osobne vkladam vcelku velku nadej do WebKitu, aj ked, kym to nevyskusam, hodnotit to nebudem.
Petr
Petr (neregistrovaný)
28. 8. 2007 9:26 Nový

Zrušit (x)html

celé vlákno
Jsem pro zrušení všech prohlížečů. (x)html + css už je prostě zastaralá záležitost (je složité dosáhnout typograficky rozumné podoby stránek).

Navíc implementace je tak podělaná napříč všemi browsery.

Asi to není jen můj názor, protože spousta firem už na tom dělá (apollo, silverlight).

Tak doufám, že tento příspěk vyvolá zuřivé nesouhlasy.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
31. 8. 2007 11:48 Nový

No, nevim, nevim

celé vlákno
Já bych radši odstranil IE 7 - je to mnohem větší shit.
Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem        

Přehled názorů

Hmm..
Keny 21. 8. 2007 09:17
└ 
Re: Hmm..
edois 21. 8. 2007 09:29
 
└ 
Re: Hmm..
detoxxx 21. 8. 2007 09:39
 
 
└ 
Re: Hmm..
edois 21. 8. 2007 09:49
 
 
 
├ 
Re: Hmm..
Smokie 21. 8. 2007 10:17
 
 
 
├ 
Re: Hmm..
cgrim 21. 8. 2007 10:46
 
 
 
│
└ 
Re: Hmm..
edois 21. 8. 2007 12:59
 
 
 
├ 
Re: Hmm..
dybbuk 21. 8. 2007 11:18
 
 
 
└ 
Re: Hmm..
anonymní uživatel 21. 8. 2007 15:20
IE a Lamy
p.otwor 21. 8. 2007 09:46
├ 
Re: IE a Lamy
mys elf 21. 8. 2007 09:54
│
└ 
Re: IE a Lamy
Martin Surovcek 21. 8. 2007 11:04
│
 
└ 
Re: IE a Lamy
Quanti 21. 8. 2007 12:34
│
 
 
└ 
Re: IE a Lamy
edois 21. 8. 2007 13:05
└ 
Re: IE a Lamy
Figi 4. 2. 2008 12:15
To akoze je IE7 lepsi?
Ivo 21. 8. 2007 09:49
At si uzijou IE6
anonymní uživatel 21. 8. 2007 10:10
└ 
Re: At si uzijou IE6
anonymní uživatel 21. 8. 2007 12:20
 
└ 
Re: At si uzijou IE6
anonymní uživatel 22. 8. 2007 17:12
 
 
└ 
Re: At si uzijou IE6
Uzivatel 28. 8. 2007 11:01
Jak na to - je to jednoduché
Filip 21. 8. 2007 10:32
└ 
Re: Jak na to - je to jednoduché
M. 21. 8. 2007 11:37
Jde o prachy
Peca 21. 8. 2007 12:34
└ 
Re: Jde o prachy
Uzivatel 21. 8. 2007 17:22
Problematicke IE6
Vindi 21. 8. 2007 14:33
IE, FF, Opera Khtml - vsechno stejnej humus
McBig 21. 8. 2007 23:25
└ 
Re: IE, FF, Opera Khtml - vsechno stejnej humus
anonymní uživatel 22. 8. 2007 17:18
balast na webu
Eduard DRUSA 22. 8. 2007 09:16
Zrušit (x)html
Petr 28. 8. 2007 09:26
No, nevim, nevim
anonymní uživatel 31. 8. 2007 11:48