Hlavní navigace

Root.cz – linux, open source a free software

Bezpečnost je třeba řešit komplexně, potrápit dokáže i automatická instalace

Příští olympiáda vygeneruje terabit videa, jsou na to sítě připravené?

Ve dnech 11. a 12. června proběhl první ročník konference CSNOG. Týkala se především propojování sítí, ale také otázkou kapacit, bezpečnosti i routovacích protokolů. Je vaše síť připravena bezpečně růst?

Petr Krčmář

14. 6. 2018 | Připojení k Internetu
Doba čtení: 24 minut

RPython: překvapivě výkonný dialekt Pythonu, na němž je založen PyPy

S alternativní implementací Pythonu nazvanou PyPy se již pravděpodobně přímo či nepřímo setkal každý vývojář, který tento jazyk používá. Projekt PyPy je mj. založen na transpřekladači RPythonu, který si představíme.

Pavel Tišnovský

14. 6. 2018 | Programovací jazyky
Doba čtení: 26 minut

PostgreSQL 11: procedury jako v Oracle

Jak už to u každoročních vydání PostgreSQL bývá, k uživatelům se dostává mix několika větších nových vlastností doplněných desítkami menších novinek a vylepšení. Tým vývojářů je stabilní, stejně jako vývojový proces.

Pavel Stěhule

13. 6. 2018 | Databáze
Doba čtení: 20 minut

Softwarová sklizeň (13. 6. 2018)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme designový nástroj na tvorbu vektorové grafiky, nasimulujeme si vyvolávání filmů, podíváme se na tvorbu faktur a řekneme si o jednom českém fyzikálním programu.

Filip Zatloukal

13. 6. 2018 | Sklizeň
Doba čtení: 1 minuta

Řízení toku algoritmem BBR: buldozer nebere ohledy na ostatní spojení

Algoritmy řízení toku jsou pro internet naprosto zásadní. Umožňují dobře využít dostupnou kapacitu bez ztráty paketů. Pro velmi rychlé linky ale potřebujeme nový buldozer jménem BBR. Ten ovšem nedá šanci ostatním.

Petr Krčmář

12. 6. 2018 | Síťové prvky
Doba čtení: 9 minut

Elixir a Erlang – meetup třetí úterý v měsíci

MeetUpová skupina prag.ex Elixir & Erlang in Prague pořádá v úterý 19. 6. další z řady svých meetupů. Tentokrát se bude hovořit na témata „Benchmarking in Elixir“ a „gen_udp/tcp a streamovani binarnich dat.”…

Jazyk QML (Qt Modeling Language) a PySide 2

V dnešní části seriálu o tvorbě aplikací s GUI v Pythonu s využitím frameworku PySide si ukážeme další možnosti nabízené jazykem QML. Oproti předchozí části se však zaměříme na PySide2, Qt 5 a tím pádem i na novější verzi QML.

Pavel Tišnovský

12. 6. 2018 | Vývojářský software
Doba čtení: 24 minut

Summit: nový nejvýkonnější počítač světa, 200 petaflopů chlazených vodou

Oak Ridge National Laboratory společně s IBM představily nový superpočítač Summit. Ten disponuje výkonem 200 petaflopů a Spojené státy se s ním po letech dostávají na první místo v žebříčku TOP500.

Redakce

11. 6. 2018 | Věda a výzkum
Doba čtení: do minuty

Postřehy z bezpečnosti: když se zip rozjede

Dnes si povíme něco o důvěřivém rozbalování archivů a o dešifrování sušenek, podíváme se na administrátorské schopnosti správců botnetů a také na bezpečnost prohlížečů. Naučíme se možná i lépe pracovat se soubory.

CESNET CERTS

11. 6. 2018 | Bezpečnost
Doba čtení: 3 minuty