Hlavní navigace

Články v rubrice Antiviry a viry

Historie linuxových virů: moc jich není, ale existují

„Na Linuxu žádné viry nejsou,“ je mezi uživateli stále velmi rozšířený mýtus. Nelze sice popřít, že šance pořídit si nějakého toho trojského koně je na Linuxu mnohonásobně menší než ve Windows, zcela nulová však rozhodně není. V tomto článku vám představím hned několik linuxových virů, první už z roku 1996.

Marian Pekár

23. 1. 2015 0:00

Příchod hackerů: zrod antivirů

S tím, jak se koncem osmdesátých let začaly objevovat počítačové viry a červi schopní napáchat škody, se začalo rodit i nové softwarové odvětví: výroba antivirů a později obecněji pojatého bezpečnostního software. Zrodily se tak legendy jako John McAfee, Eugene Kaspersky nebo Pavel Baudiš.

Lukáš Erben

1. 4. 2014 0:00

Příchod Hackerů: Brain bratrů Alviových

Autory virů se, podobně jako autory vtipů, jen zřídka podaří vypátrat. Brain byl ale jiný – na PC byl první, byl nedestruktivní a jeho autoři se pod něj nejen podepsali ale dokonce nechali i svou adresu a telefon. Byla to zkrátka jiná doba a Brain měl být spíše varováním potenciálním pirátům a reklamou, než hrozbou.

Lukáš Erben

3. 12. 2013 0:00

Virus v bezdrátových routerech - Skynet

Před čtrnácti dny jsme začali řešit zvláštní chování našich bezdrátových routerů, které se náhodně restartovaly. Náš údiv přerostl ve zděšení, když jsem zjistili, že v routerech běží procesy, které v novém zařízení nejsou a nikdo z týmu je tam neinstaloval. A tak jsme poznali virus Skynet.

Martin Kratochvíl

19. 12. 2011 0:00

Viry pro Linux existují, nejsou ale příliš velkou hrozbou

Že na Linuxu a obecně na unixových operačních systémech nejsou viry, je jen taková legenda, která často slouží k přilákání nového linuxáka. Pravdou je, že se občas nějaký vir objeví, ale zatím se naštěstí ještě žádný nerozšířil. Jsme ovšem s Linuxem v bezpečí? Nejsou antivirové programy už za rohem?

Adam Štrauch

3. 12. 2010 0:00

Mají viry na Linuxu skutečně zelenou?

Eugene Kaspersky se domnívá, že problém linuxových virů se objeví velmi brzy a přispěje k tomu především rozšíření uživatelské základny. Zdálo by se, že právě počet uživatelů je tím jediným, co brání virům v šíření. Je tomu ale skutečně tak? Které další faktory je třeba brát v potaz? Co nahrává Linuxu?

Petr Krčmář

27. 4. 2007 0:00

Kaspersky: viry pro Linux přicházejí

O virech pro Linux a další unixové systémy se hovoří už poměrně dlouho, ale žádná reálná hrozba se zatím neobjevila. Podle informací Kaspersky Labs se ale blíží doba, kdy budeme muset i v Linuxu a Mac OS X instalovat antivir. Skutečně něco takového hrozí? Proč by měly nové viry vůbec přijít?

Petr Krčmář

26. 4. 2007 0:00

Antivirus CD: Co dokáže a jak ho vyrobit?

Už se vám stalo, že vám jeden z komerčních antivirových programů vir nenašel, zatímco jiný ano? Anebo jste museli disk vyndat šroubovákem ven z počítače a až pak byl v jiném počítači virus nalezen? A vy jste nechápali, proč? V čem byl zádrhel? Jak použít Linux k odstraňování virů na stanicích s MS Windows?

Hana Hajduchová

26. 9. 2006 0:00

NOD32 pro Linux ve verzi 2.5 - jaký je?

Antivirus NOD32 je prý mezi uživateli oblíben zejména pro nízké systémové nároky a kvalitní detekci virů. Před časem tiše vyšel nový NOD32 pro Linux ve verzi 2.5, tak se na tato tvrzení pojďme se podívat.

Ondřej Suchý

16. 2. 2006 0:00

Bude váš Linux potřebovat antivirus?

Představit si počítač s Windows připojený k Internetu bez antivirového systému je v dnešní době dost absurdní záležitost. Jak dlouho ale může trvat, než se s podobným softwarem začneme pravidelně setkávat i na pracovních stanicích s GNU/Linux? I tato představa může vypadat absurdně, ale není.

Vojtěch Bednář

14. 11. 2005 0:00

VirusBuster MailShield 2005 for SMTP

Česká společnost OfficePlus s.r.o. nám k recenzi zapůjčila jeden ze svých produktů. Pojďme se podívat, jaký je a zda se od minulé recenze něco zásadního změnilo.

CIJOML

11. 4. 2005 0:00
| 8

VirusBuster MailShield for SMTP

V tomto článku si představíme program VirusBuster Mailshield 2004 for SMTP, který umožňuje antivirovou i antispamovou ochranu poštovního serveru.

Miroslav Petříček

23. 8. 2004 0:00

LinuxExpo - prezentace a seminář VirusBuster, aplikace NetOffice

Společnost OfficePlus s. r. o. oznamuje, že se bude účastnit veletrhu LinuxExpo 2004. Expozici naleznete na stánku D32.

Tisková zpráva

29. 3. 2004 0:00
| 3

Stavíme mailový server: Razor, DCC, Spamassassin a Amavis

V minulých dílech jsme společně nainstalovali a nakonfigurovali základní systém a mailový program Postfix. Dneska nainstalujeme perlové moduly, online spamové databáze Razor a DCC, Spamassassin a nainstalujeme a nakonfigurujeme Amavis.

Petr Kulhavý

19. 11. 2003 0:00
| 9

Krotitelé virů - Virus Buster

Zdá se, že pokud si uděláme statistiku zemí původu antivirových a bezpečnostních programů vůbec, musíme dojít k závěru, že největší část z nich vzniká v zemích bývalého východního bloku. Vedle rumunské firmy Softwin coby producenta programu BitDefender, ruské firmy Kaspersky Labs atd. je zde maďarská společnost VirusBuster Ltd., která nabízí stejnojmenný antivirový produkt.

Miroslav Petříček

14. 11. 2003 0:00

Stavíme mailový server: instalace

Nový seriál o instalaci a konfiguraci mailového serveru s ochranou proti virům a spamům. První díl se zabývá nainstalováním operačního systému a nastavením firewallu.

Petr Kulhavý

20. 10. 2003 0:00

Ochránce vašich bitů

V dnešní recenzi se podíváme na dvě antivirová řešení rumunské společnosti SOFTWIN, která nabízí rozsáhlý arzenál antivirových programů pro různé operační systémy a pro různé způsoby nasazení.

Miroslav Petříček

3. 10. 2003 0:00

NOD32, antivir pro Linux mail server

Ač se našich oblíbených unixových systémů viry přímo nedotýkají, existuje spousta heterogenních síťí, na kterých běží MSWindows a mailserver jim zajišťuje například Linux. Jak lze celou síť ochránit proti virové nákaze, vám předvede následující článek.

Petr Krčmář

1. 9. 2003 0:00

Tak dlouho se chodí se džbánem...

...až se ucho utrhne. Jen tak předesílám - v článku se nic objevného nedozvíte, vše důležité je hned na začátku, zbytek je jen drobným rozborem, co se vlastně stalo, a toho, že i ve velké firmě může dojít v serveru paměť... zásluhou jednoho "neškodného" červa zneužívajícího jisté nedokonalosti microsoftích systémů a fungujícího ve výsledku jako bumerang.

Petr Vávra

22. 5. 2003 0:00

Síťová aktualizace AVG

Klientské stanice se systémem Windows připojené k síti si nedovedu bez antivirového programu a aktualizací vůbec představit. Na toto téma už zde jeden článek vyšel, ale našel jsem na uvedeném postupu několik nedostatků, a proto jsem se rozhodl napsat vlastní postup, který delší dobu bez problémů používám. Chcete-li ušetřit linky a mít všechny stanice AVG na lokální síti aktualizované, je tento text určen právě vám.

Vladimír Bílek

10. 4. 2003 0:00

NetSystem spol. s r.o. prezentuje RAV AntiVirus na LinuxExpo 2003

Mělník, 17. března 2003. Společnost NetSystem spol. s r.o. oznamuje, že ve dnech 20. - 22. března 2003 se bude účastnit veletrhu LinuxExpo 2003, Veletržní palác, Praha 7. Expozici naší společnosti naleznete na stánku D32.

Tisková zpráva

17. 3. 2003 0:00

Společnost NetSystem spol. s r.o. vás zve na Technické semináře RAV Antivirus

V rámci mezinárodního veletrhu Invex 2002 v Brně můžete 7. 10. a 8. 10. vždy od 14.00 hod v konferenčním sále Brno, v pavilonu A3 navštívit odborný seminář, který budou vést specialisté z RAV Teamu firmy GeCAD Software.

Tisková zpráva

25. 9. 2002 0:00

Popis a instalace programu AntiVir MailGate

V poslední době se na internetu velice dobře daří poštovním virům. Pokud přijímáte poštu na jednom počítači, dá se antivirová ochrana řešit poměrně dobře přímo na něm. Pokud ale pracujete s poštou na více počítačích, bylo by dobré uvažovat o ochraně přímo na centrálním poštovním serveru. Například programem AntiVir MailGate.

Milan Ištok

23. 9. 2002 0:00

Antivirová ochrana na poštovní bráně

Antivirová ochrana počítačů i celých sítí je, anebo by měla být, naprostou samozřejmostí. Poslední masové útoky e-mailových červů Klez.H a Frethem.L jsou toho důkazem. Názory, jak koncipovat ochranu proti virům (a jinému nebezpečnému kódu), se jistě liší případ od případu v závislosti na zkušenostech a konkrétních potřebách správců nebo firem, a proto bych si dovolil popsat řešení, jak by bylo možné v této věci postupovat. Chtěl bych upozornit, že popisované řešení není jistě jediným možným, a věřím, že v diskusi pod článkem dospějeme k vyladění detailů do dokonalosti.

PepaF

20. 8. 2002 0:00

S procmailom v boji proti wormom

V poslednom čase sa veľmi rozšírili wormy šíriace sa prostredníctvom emailových správ, zneužívajúc nízke zabezpečenie email klientov s povoleným prehliadaním html formátu na platforme Windows. Je možné na úrovni servera s takýmto šírením bojovať bez použitia komerčných antivírových riešení? Áno je to možné, postačí nám obyčajný procmail.

Milan Gigel

13. 12. 2001 0:00

Aktualizace AVG přes linuxový server

Pokud máte počítačovou síť postavenou na klientech Windows a server jim dělá Linux se Sambou, jste na tom stejně jako já. Na stanicích jistě provozujete různé aplikace, ale určitě i nějaký antivirový software. Ten se musí pravidelně aktualizovat. V tomto článku si ukážeme, jak nám Linux může zajistit automatickou aktualizaci AVG.

Václav Dvorský

16. 11. 2001 0:00

RAV - antivirus (nejenom) pro Linux za rozumnou cenu

Minulý týden jsem byl vnějšími okolnostmi přinucen k instalaci antiviru pro náš firemní poštovní úřad. Jelikož v komunikační infrastruktuře používáme jednoznačně stroje s Linuxem, začal jsem hledat vhodný produkt.

Honza Petrouš

20. 8. 2001 0:00

Microsoft potvrdil nový virus...

A je to zase tady. Určitě jste již měli v posledních dnech tu čest, dostat e-mail začínající slovy jako náš dnešní nadpis. Hodíte ho do koše a za chvilku přijde další, pak další a další. Co dělat?

Tomáš Krause

4. 10. 1999 0:00
| 1

Viry pod Linuxem

Virů pro Linux není mnoho a šance na nákazu je relativně zanedbatelná, přesto je dobré být informován a eventuální útok tak bezpečně zlikvidovat hned v zárodku.

Igor Hák

12. 7. 1999 0:00
Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Samantha Clayton doporučuje silový trénink

Samantha Clayton doporučuje silový trénink

DigiZone.cz: Polda David Matásek oživený z kómatu

Polda David Matásek oživený z kómatu

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

120na80.cz: dTest: Chemie ve vložkách?

dTest: Chemie ve vložkách?

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Lupa.cz: Jak zachránit IBM? Pomoci má propouštění

Jak zachránit IBM? Pomoci má propouštění

Lupa.cz: Dokud se něco nepokazí, IT nikdo nevnímá

Dokud se něco nepokazí, IT nikdo nevnímá

120na80.cz: Líbejte se bezpečně: jak si užít a nechytit HIV

Líbejte se bezpečně: jak si užít a nechytit HIV

Lupa.cz: Brusel si posvítí na sdílení sítí O2 a T-Mobilu

Brusel si posvítí na sdílení sítí O2 a T-Mobilu