AlmaLinux nabízí certifikaci hardwaru
Tým operačního systému AlmaLinux oznámil založení nové zájmové skupiny (SIG), která se bude zabývat certifikací hardwaru pro tuto distribuci. AlmaLinux je prvním klonem Red Hat Enterprise Linuxu, který nabízí hardwarovou certifikaci, a přidává vrstvu jistoty pro podniky, které chtějí mít jistotu, že správně kombinují operační systém se správným hardwarem.
Jonathan Wright napsal: Tento SIG vznikl z touhy dokázat, že AlmaLinux funguje na všech místech, kde ho naše komunita potřebuje. Členové, kteří již pomáhají, jsou z celého světa a získali angažovanost od některých nejuznávanějších dodavatelů hardwaru na světě. Nejaktivněji jsme se zapojili se společností SuperMicro, které jsme velmi vděční za pomoc při zlepšování a rozšiřování programu certifikace hardwaru.
Fedora 42 s webovým instalátorem
Fedora 41 je téměř tady, s datem vydání na začátku listopadu. Mezitím už tým plánuje, co se dostane do Fedory 42, která by měla vyjít někdy po polovině dubna příštího roku. Fedora 42 může přejít na nový instalátor s webovým rozhraním, který se zaměří na uživatelsky přívětivé možnosti průvodce a lepší podporu pokročilých konfigurací úložiště. Jedná se o přechod z instalátoru Anaconda založeného na GTK na webový instalátor (tuto změnu přejímá i openSUSE).
Jde zatím pouze o návrh. Než se stane skutečností, musí jej nejprve schválit Fedora Engineering Steering Committee (FESCo), klíčový řídicí orgán v rámci projektu Fedora, který dohlíží na různá technická rozhodnutí související s vývojem Fedory.
Vytvoření neměnného systému NetBSD
Operační systém NetBSD je lehký a neuvěřitelně přenosný, schopný běžet na dlouhém seznamu procesorů s minimálními prostředky. Tento druh operačního systému je ideální pro vestavěná zařízení určená pouze pro čtení. Stefano Marinelli nedávno zveřejnil návod, jak udělat tento systém neměnným. Ačkoli NetBSD neposkytuje nativní podporu pouze pro čtení, je dostatečně flexibilní na to, aby tuto konfiguraci umožnil.
Na rozdíl od některých linuxových distribucí, které se pokoušejí zapisovat do různých částí souborového systému, NetBSD zapisuje primárně na konkrétní místa. V NetBSD jsou hlavními cíli zápisu adresáře /tmp
a /var
. S ohledem na to můžeme tyto adresáře nakonfigurovat tak, aby se nacházely v paměťových souborových systémech (mfs), a zajistit, aby adresář /var obsahoval vše potřebné pro správné fungování systému. Marinelli sdílí návod, jak nastavit NetBSD tak, aby byl určen pouze pro čtení, což je ideální, když potřebujeme spolehlivý vestavěný operační systém.
Notebook Gemini 17 Gen3
Německý výrobce linuxového hardwaru Tuxedo Computers dnes představil 3. generaci (Gen3) linuxového notebooku Gemini 17 s aktualizovanými komponenty jako výkonnou náhradu stolního počítače pro kancelářské a herní využití. Je poháněn špičkovým procesorem AMD Ryzen 9 7945HX s 16 jádry a 32 vlákny, 64 MB L3-Cache, taktem až 5,4 GHz a grafikou AMD Radeon 610M.
Notebook s operačním systémem Ubuntu 24.04 LTS nebo Kubuntu 24.04 LTS je také vybaven grafikou NVIDIA GeForce RTX 4060/4070 s 8 GB GDDR6 VRAM a 115 W TGP. Tuxedo Gemini 17 Gen3 je již nyní k dispozici k předobjednání v za cenu od 1699 euro (42500 korun).
Nově vydáno
Vyšel Redox OS 0.9.0, nové vydání univerzálního operačního unixového systému podobný s mikrojádrem, který je napsaný v jazyce Rust. Kali Linux, distribuce založená na Debianu se sbírkou bezpečnostních a forenzních nástrojů, vyšla ve verzi 2024.3. Paride Legovini oznámil vydání Ubuntu 22.04.5 (a jeho derivátů), minoritní aktualizace větve 22.04 LTS. LinuxConsole, nezávisle vyvinutá živá distribuce s různými edicemi určenými pro stolní počítače, servery, herní konzole a staré počítače je k dispozici ve verzi 2024.