Hlavní navigace

Názor k článku AMD a Nvidia definitivně ukazují Intelu záda: Zen 3 se zaměří na herní výkon od David Ježek - Pak mám otázku: proč jste dával pryč chladič?! Anyway,...

 • 9. 10. 2020 8:36

  David Ježek

  Pak mám otázku: proč jste dával pryč chladič?!

  Anyway, ten podvod tohoto videa, pokud mě paměť po letech neklame, se netýkal toho Athlonu 1400. Týkal se pozdějšího Palomina, které už AMD propagovala jako CPU s integrovanou termální diodou, kterou Toms ve svém videu zhodnotil jako nefunkční. Jenže problém nebyl s CPU, ale v tom, že použili desku, která pro ta data a případné odpojení CPU neměla podporu. Bylo to jednoduše svinstvo, ostatně o Toms se po léta ví, že to byla hlásná trouba Intelu. Kolik tam teklo peněz vám já malýl človíček z Česka samozřejmě nepovím, to nevím.

  Jinak já v té době provozoval Duron 1200 přetaktovaný na 1333. Měl jsem na něm z a100Kč koupený Intel BOX chladič od P3 Tualatinu. Jednou asi čtvrt roku od koupě se stalo, že exnul ventilátor na tom chladiči. Já zrovna encodoval video. Najednou cítím takový zvláštní smrad, jako když se připéká prach na hliníku plus trochu nějakého plastového nádechu. Kouknu do bedny a okamžitě vypínám tlačítkem. Ani se nestalo, že by se tehdejší Windows 98 zhroutily. Ten přetaktovaný Duron to v pohodě přežil, jen jsem musel počkat několik minut, než heatsink vychladne, aby šel chytit do rukou.

  Zkrátka idea co se stane, když sundáte chladič z CPU, je idiotská. To dělá jen idiot (nebo WIFT, kterej takhle měnil na svém domácím serveru chladič CPU, tehdy tuším na nějakém Cooppermine Celeronu nebo tak nějak). Exnutí ventilátoru se stát může a můj přetaktovaný Duron (na 111% taktu a na 100% zátěži kompresí Xvid videa v 768×576) bez podpory termální diody mi dokázal, že i to se dá.