Hlavní navigace

Názor k článku Ataribox: legenda se vrací poháněna Linuxem a procesorem AMD od Dusan Holub - Atari 800XL mělo několik druhů klávesnice: http://atariage.com/forums/topic/105170-600800xl-keyboard-variants/ +...

 • 15. 12. 2017 16:34

  Dusan Holub (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Atari 800XL mělo několik druhů klávesnice: http://atariage.com/forums/topic/105170-600800xl-keyboard-variants/ + https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bf/Atari-800XL.jpg
  Modely se lišily jednak vzezřením (někdy v detailech), ale i technologií.
  V ČR se určitě prodávaly tři z těchto variant. Nejstarší měla klávesnici z jednotlivých tlačítek zapájených do plošného spoje. Poslední měla vodivou gumu dosedající na plošný spoj. Další modely nevím, ty jsem nekuchal. Při prodeji se nijak nerozlišovaly, na koho co padlo, to měl. Já měl to štěstí, že jsem měl tu co je na Wikipedii a tu popíši.
  Hmatníky byly z tvrdého plastu, příjemně tvarovány. Srovnal bych je co se táká senzorického vjemu polohy prstu na klávese s některými Lenovo notebooky https://www.replacementlaptopkeys.com/product_images/images/lenovo_edge_laptop_key.jpg, ale byly vyšší a měly vyšší zdvih. Mezi hmatníkem a plošňákem byl nějaký mechanismus, který jsem si nazval "rychlostní spínač". Nevím co bylo uvnitř, ale chování odpovídalo závažíčku na pružince. Fungovalo to tak, že když jste psal pomalu, bylo třeba klávesu zmáčknout hluboko. Při rychlejších úderech stačilo na klávesu jen lehce klepnout s malým zdvihem, jakoby rozpohybovat to závažíčko, které setrvačností doletělo kam mělo a sepnulo. Pozor, je to jen popis chování, rozhodně neříkám, že takhle to bylo konstrukčně vyřeseno. Tato klávesnice tedy umožňovala velmi rychlé psaní s minimální námahou a únavou. Možná se někdo bude smát, ale díky návykům z této klávesnice jsem pak měl problémy s USB klávesnicemi u PC. Staré PC klávesnice s DIN konektorem ještě šly, PS/2 byly horší a první USB klávesnice byly pomalé (asi ve scanu tlačítek), takže nestíhaly chytat rychle po sobě mačkané klávesy. Jo, neuvěřitelné.
  Klávesnice s vodivou gumou byla snad nezničitelná. Jestliže přestalo fungovat tlačítko, stačilo klávesnici rozšroubovat a očistit plošňák a gumu od smetí.
  Stačí tak?