Hlavní navigace

Názor k článku Bitcoin se může ucpat. Je potřeba zvětšit bloky od Ondřej Novák - Hardfork znamená, že vzniknou 2 větve. To je...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 2. 2016 14:44

  Ondřej Novák

  Hardfork znamená, že vzniknou 2 větve. To je pravda. Nicméně dvě větve nebo dokonce víc větví vzniká dnes a denně, a vždy jedna z větví je nakonec mainchain a ostatní zaniknou.

  Při hardforku s dostatečnou majoritou (přičemž čistě teoreticky stačí 51%, bezpečných je 75% a těch 95% je v zásadě na hranici nemožnosti u takového rozhodnotuí) nedojde k ničemu většímu, než k podobné situaci, jako když se v síti objeví orphaned blok.

  Mineři těžící nad starým chainem se velice rychle dostanou z mainchainu a _nedostanou_ za své úsilí nové bitcoiny. Existuje pravidlo, že coinbase jde spendnout až 100 bloků po vytěžení. Při majoritě 75% to znamená, že 25% těžařů bude těžit čtvrtinovou rychlostí a své odměny se dočkají za dlouhých 66 hodin. Mezitím jiní těžaři už v novém chainu budou své nové bitcoiny vese směňovat mnohem dřív. Tím pádem drtivá většina účastníků bude nucena přijímat bitcoiny v novém chainu. Těžaři dosut těžící ve starém chainu tento chain ve vlastním zájmu rychle opustí, protože vlastně těží zbytečně, těžaři nedostanou zaplaceno.

  Problém bloku není ani tak věc těžařů, jako provozovatelů nodů. Co na tom, že těžaři vytěží delší blok, když ho neprotlačí do sítě. Je nutné, aby všechny nody uměli blok přijmout. Samozřejmě i ty bloky těžařů, protože aby můj blok byl uznán, musí nad ním někdo postavit nejdelší chain.

  Rozšiřování tak nemusí jít formou hardforku. Stačí prostě vydat klienta, který má posunut limit třeba na 8 MB. Existuje klient Bitcoin Unlimited, kde je velikost bloku neomezený. Upřímně nechápu politickou diskuzi kolem toho. Rozhodnutí vytěžit větší než megabajtový blok je rozhodnutí na těžaři. Pokud těžař bude mít jistotu, že všichni kolem něj mají schopnost takový blok přijmout, tak ho prostě vytěží. Ale taky nemusí.

  Megabajtový limit těžařům ale vyhovuje. Zavádí tzv. fee-market. Ten je pro ně atraktivní, ale pro bitcoin destruktivní. Při malých fee to problém není, ale jakmile fees stoupnou na kritickou mez, budou muset těžaři ustoupit, nebo svým postojem bitcoin fakticky zlikvidují.

  SegWit je rozhodně zajímavá technologie, ale velikost bloku řeší jen v malém měřitku. Navíc se tím snižuje bezpečnost, protože veškeré ověření je na těžařích. Běžný node nebude schopen ověřit, že nějaká transakce má platný podpis. Pro současném systému, kdy někteří velcí těžaři těží SPV (neověřují bloku, pouze hledají hash hlavičky, počítají, že transakce jsou platné) a to kvůli rychlosti, se může stát, že do bloku propadne neplatná transakce a nikdo si ji nevšimne (kromě poškozeného)