Hlavní navigace

Názor k článku Bližšia história BSD od Yenya - Udělal jsem tu chybu, že jsem článek dočetl...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 11. 2010 5:41

  Yenya (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Udělal jsem tu chybu, že jsem článek dočetl :-).
  Přijde mi že je o ničem: historie začíná odprostředka, nic "bližšího" na ní není - jen obecně známá fakta.
  Navzdory nadpisu je článek víceméně jen o OpenBSD, je plný nepodloženého aktivismu a obsahuje dokonce i chyby.

  > V časoch, kedy Linux iba vznikal, BSD systémy boli
  > nasadzované na najväčšie servery sveta, kde patrí aj
  > Yahoo (FreeBSD), píše napríklad isaca.org,

  Klikl jsem si, a nic takového se tam nepíše, ostatně to ani není pravda. Výše citovaná věta směšuje dvě věci: 4.x BSD, což je věc o nějakých 10 let starší než Linux, a pak {386,Free,Net,O­pen}BSD, což jsou systémy, které vznikaly zároveň s Linuxem (přibližně; Linux cca 1991, 386BSD 1992, ostatní o dost později). Ostatně Linus Torvalds v jednom rozhovoru říkal, že pokud by v roce 1991 existoval použitelný free klon UNIXu, nikdy by nezačal psát Linux. Firma Yahoo! byla založena v roce 1994.

  > „Zástancovia GPL tvrdia, že najväčší problém je, že
  > spoločnosti si môžu privlastniť (a skomercionalizovať)
  > BSD kód. Nie je to tak – problém je v tom, že ak ľudia
  > dajú náš kód do GPL, tak ho uzamknú rovnako ako by
  > mohli tie spoločnosti.“

  Fakt by bylo dobré do článku o historii nedávat takovýto FUD. Ale k věci. Nechápu, před kým by takto začleněný kód byl uzamknutý. Před jeho autorem? Ten přece s uzamknutím svého kódu nemá problém (jinak by zvolil jinou licenci než BSD). Před uživatelem? Uživateli přece GPL garantuje ještě víc práv, než BSD licence. Uživatel je rád, že nejenom může ten kód odvozený z původního BSD kódu používat, ale ještě k němu dostane přesně ty zdrojáky, z nichž byl ten kód zkompilovaný. Takže může kód modifikovat (nebo si modifikaci zaplatit), a dokonce šířit dál. Před kým teda GPL uzamyká?

  > Theo de Raadt podľa uvedeného článku hovorí, že Linux
  > podporujú veľkí hardvéroví výrobcovia a tieto
  > spoločnosti si takto získali veľkú neplatenú pracovnú
  > silu, vďaka ktorej je Linux viac viditeľnejší.

  A položme si otázku, proč tito výrobci začali podporovat Linux a ne *BSD? Odpověď je jednoduchá: protože GPL. Jejich konkurence nemůže vzít jejich vylepšení a použít je jako konkurenční výhodu v nějakém svém proprietárním produktu. Tato vyváženost práv autorů a uživatelů je podle mě hlavním důvodem, proč firmy začaly lít peníze do vývoje Linuxu a nikoliv BSD.

  Podle mého názoru je rozdíl BSD licence versus GPL přesně ten důvod, proč se vývoj BSD tak rozvětvil (hmm, ještě zapomínáme na DragonFly), zatímco Linux zůstal nerozvětvený. GPL má silnou tendenci ke slučovatelnosti kódu, a tak větve vznikají víceméně jen tam, kde po technické stránce je něco špatně (Linux libc versus GNU libc, egcs versus gcc, a podobně).

  K tomu "Does this belong here?" - co konkrétně je na tom špatně? Já jsem daleko radši, když programátor poznačí část, kterou si není jistý, než zkoumat důvod proč kód vypadá tak jak vypadá a nakonec zjistit, že vlastně důvod není, a programátor si jen vybral jedno z možných řešení. Nebo zastáváte názor že existuje vždycky jen ta jedna nejlepší metoda, jak něco zapsat v programu, a kdo si není jistý, ten je loser?

  Takže moje hodnocení článku je -1, Flamebait.

  -Yenya