Hlavní navigace

Názor k článku Techniky boje proti nevyžádané poště od LK - 1. Využívat databáze spammerských počítačů, což je nepoměrně...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 10. 2003 8:12

  LK (neregistrovaný)

  1. Využívat databáze spammerských počítačů, což je nepoměrně lepší než přidávat každého spammera typu "john123756asff@hotmail.com" na blacklist.

  2. Při příjmu mailu vyžadovat reverzní DNS záznam pro odesilatele. Toto je opravdu klíčové. Naprostá většina spamů chodí z počítačů bez reverzního DNS záznamu.

  3. Striktní trvání na dodržování RFC. Mnoho spamů posílají nějaké 3rd party utility, které často porušují RFC (zatímco běžné mailery typu Outlook, Mozilla apod. je většinou neporušují).

  Nasadil jsem (na základě článku zde na rootu) Messagewall, což je proxy před reálným mailserverem. Tuhle jsem pro někoho z diskuze na Lupě dělal statistiky a pouhým vyžadováním revezních IP adres, použitím blacklistů a vyžadováním RFC klesl počet spamů na minimum a tam, kde něco prošlo, ještě zafunguje filtrování na klíčová slova ("free", "opt-out", "viagra", "penis" apod.).

  Takže teď mailbox, který dostával klidně pět spamů denně (což při přeposílání na mobil docela otravuje) dostane tak jeden za týden. Z vlastních zkušeností můžu Messagewall doporučit, funguje fakt výborně.