Hlavní navigace

Názor k článku Bude energie dražší než hardware? od Clock - Mikulas Patocka treba ma doma porad Pentium 200MHz...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 10. 2006 6:26

    Clock (neregistrovaný)
    Mikulas Patocka treba ma doma porad Pentium 200MHz a zadne problemy s energii tak nezapricinuje. A to to pouziva na vyvoj a kompiluje na tom!

    V dnesni dobe frci Java, .NET, C#, Perl, Python a jine neefektivni programovaci jazyky, ktere jsou zde proto, ze programatori jsou prilis lini nebo blbi na to, aby se naucili davat si pozor, jestli na kazdy malloc pripada prave jeden free.

    Software se taky navrhuje s ohledem na to, aby se to programatorovi snadno navrhovalo, a ne aby to rychle bezelo. Misto aby 1 programator vykonal dusevni praci, ktera zivotni prostredi nezatezuje, vykonaji pocitace vsech uzivatelu praci elektrickou, ktera zivotni prostredi zatezuje.

    Kdyz poustim takove hruzky jako OpenOffice nebo Firefox, trva to neskutecne dlouho nez to nabehne, a pritom to pri tom startu nic nedela, jen zbytecnou byrokracii (resi vykonstruovane problemy ktere vznikly jako vedlejsi efekt navrhu). Neni divu ze to pak uzivatele motivuje k tomu, aby si koupil rychlejsi pocitac.

    Proc se navrhuje s ohledem na snadnost programovani a ne s ohledem na rychlost exekuce? Protoze cas programatora je drahy (rozumej: obe ruce ma leve a jdou mu dozadu). Cas programatora ale z hlediska Zeme nic nestoji - trochu jidla pro 1 cloveka. Horsi je to uz s tou exekuci - tam se to nasobi poctem pocitacu a skody na zivotnim prostredi to dela.

    Jenze penize nereflektuji skutecne naklady co to stoji pro zivotni prostredi, ale jakousi umele vykonstruovanou metriku lidi, kteri ziji v iluzi hodnotoveho zebricku falesnych hodnot.

    Kdyz se lidi budou ridit iluzorni motivaci penez namisto realnou motivaci skutecnych problemu, splacou nad vydelkem - znici si zivotni prostredi a prijdou na to az pozde, nez aby se neco dalo zachranit.