Hlavní navigace

Názor k článku Česká Wikipedie bude celý den vypnutá, protestuje proti reformě autorského práva od J. M. - Mám takový dojem, že pan Šilhavý pracuje s...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 21. 3. 2019 21:31

    J. M.

    Mám takový dojem, že pan Šilhavý pracuje s popleteným významem slova citace. Samozřejmě, že články na Wikipedii nejsou a nesmějí být kompilátem citací (definice slova citace z Akademického slovníku cizích slov: „doslovné uvedení něj. výroku; výrok, text sám“). Je přísně zakázáno na Wikipedii citace do článku začleňovat jinak než jen jako výjimečné doslovné úryvky uváděné v uvozovkách, zpravidla buď jen nějaké slovní spojení nebo část věty, výjimečně třeba nějaký citát přímé řeči nějaké osoby nebo společnosti, nějaký výrok. Porušování copyrightu na Wikipedii, tedy doslovné kopie cizích textů, u nichž to licence neumožňuje (jinak než jen těch krátkých úryvků uvedených jako citáty v uvozovkách – a ty opravdu, ani v nejdivočejších představách, netvoří páteř článků na Wikipedii), je jedním z nejzásadnějších porušení pravidel Wikipedie, a je Wikipedií přísně stíháno.

    Citací v řeči Wikipedie se rozumí odkaz na původní zdroj informace. Tedy pokud nějaký věrohodný zdroj napíše „přední tým vědců dlouhodobými výzkumy zjistil, že v Praze je nejvyšší výskyt koček na počet obyvatel v České republice“, článek na Wikipedii může napsat třeba větu „nejvíce koček v České republice je v Praze“, následovanou odkazem na onen zdroj informace. To je to, co se na Wikipedii rozumí citací zdroje, a ano, na tom skutečně je a vždycky bude Wikipedie založená. Její pravidla to výslovně, bezpodmínečně nařizují. Je to jediná možnost, jak může fungovat, příčina jejího úspěchu a jediná možnost, jak může nadále fungovat. Ale Wikipedie rozhodně není, nikdy nebyla, nebude a v žádném případě nesmí být kompilací doslovně převzatých textů (a tedy toho, čím se hlavně zabývá copyright). To je naprostý omyl.