Hlavní navigace

Názor k článku Chceme nediskriminující umělou inteligenci, ale sami to neumíme od Filip Jirsák - Neargumentujte statistikou, když jí vůbec nerozumíte. Když já...

  • 27. 7. 2019 21:41

    Filip Jirsák

    Neargumentujte statistikou, když jí vůbec nerozumíte. Když já sním celé kuře a vy nic, tak jsme sice statisticky každý snědli půlku kuřete, ale ve skutečnosti já jsem přejedenej a vy máte hlad. Takže když třeba přijímáte někoho do zaměstnání, nějaké statistiky vás nezajímají, protože před sebou máte konkrétního člověka, ne nějaký statistický průměr.

    Problém s tím, že svět je jiný, než byste si ho představoval, máte vy. To, že ženy tíhnou k humanitním oborům a muži k technickým je dané kulturně, ne biologicky – a zbytečně tak přicházíme o mužské humanitní a ženské technické talenty, protože jim někdo na základce řekne „to není pro tebe“. To s tím IQ je nesmysl, příklad s kriminalitou špatně interpretujete, není to totiž dané etnikem, ale sociálním vyloučením. „Představitel náboženství“ je zvláštní pojem, ale když už se tak hezky opíráte do křesťanství (přestože jste si dost možná myslel, že píšete o jiném náboženství), nezapomeňte na to, že pokud někdo na „druhé straně“ bude postupovat stejně, jako vy, zařadí vás také mezi křesťany. Stejně tak se mýlíte v těch rozdílech mezi muži a ženami – biologie naopak nezná žádný jiný rozdíl mezi muži a ženami, než ten, který je daný z definice (i s tou budete mít problém, ale dejme tomu, že máte nějakou, která bude fungovat alespoň v 95 % případů). Dříve se sice mělo za to, že jsou mezi muži a ženami jiné biologické rozdíly než pohlavní orgány, ale postupně se zjistilo, že to vše byly jen chybné interpretace, protože se nepodařilo odstínit kulturní vlivy. Ono když budete třeba holkám od mala vštěpovat, že nejsou technicky zaměřené a na matematiku se nehodí, tak potom vskutku pomocí statistiky zjistíte, že je v technických oborech méně žen a méně jim jde matematika. Ale nemá to nic společného s biologií, ale jenom s tím, že to do nich od mala hustíte.

    Zadáním AI by měl být skutečný pracovní výkon. Problém je, že nemáme data, na kterých AI natrénovat. Protože lidé dávají ty plusové a minusové body podle rasy, pohlaví, politické nebo sexuální orientace – někteří i vědomě a všichni nevědomě. Jsou snahy tyhle neopodstatněné plusy a mínusy korigovat, např. kvótami.