Hlavní navigace

Názor k článku Chceme nediskriminující umělou inteligenci, ale sami to neumíme od anonym - Jakékoliv objektivní poznání světa je nemožné, protože z...

 • 28. 7. 2019 23:03

  bez přezdívky

  Jakékoliv objektivní poznání světa je nemožné, protože z korelace nikdy nelze se stoprocentní jistotou vyvodit kauzalitu.

  Proto bych především řešil, že nikdo nikdy nebude schopen se stoprocentní jistotou stanovit "správná" kritéria, na základě jakých posoudit schopnosti potenciálního zaměstnance. Díky tomu každý manažer/HR používá polofunkční statistický klasifikátor (svou hlavu) postavený svépomocí na pár desítkách (ne desítkách tisíc) příkladů. To, že při výběru zaměstnance krom svých zanedbatelných zkušeností použil i svou vlastní interpretaci rad, které ve svých knihách píší lidé, kteří mnohdy v jiných odvětvích a jiných typech firem viděli také pár desítek až stovek příkladů, je spíš na škodu, protože to dává iluzi jistoty.
  Jistě. Manažeři mají v hlavě také "model" popisující jejich chápání toho, jak lidé fungují. Ten je však bohužel zatížen stejným fundamentálním zdrojem nejistoty - kde se vzal, a proč by to měla být pravda? A proč by vlastně všichni lidé měli být ve své podstatě stejní, a postihnutelní nějakým rozumně velkým modelem?

  Osobně nevidím důvod, proč klást na machine learning vyšší nároky než na lidi.

  28. 7. 2019, 23:07 editováno autorem komentáře