Hlavní navigace

Názor k článku Chceme nediskriminující umělou inteligenci, ale sami to neumíme od Filip Jirsák - Otevřel jste tolik témat, že kdybych chtěl všechny...

 • 31. 7. 2019 12:12

  Filip Jirsák

  Otevřel jste tolik témat, že kdybych chtěl všechny vaše body vyvrátit, musel bych napsat celou knihu.
  Vidíte, a já celý váš komentář vyvrátím jednou větou. Navíc jsem o tom psal už v komentáři, na který reagujete:

  Pletete si korelaci a kauzalitu.

  To je celé, z vašeho komentáře tím pádem nezbývá skoro nic.

  Můžete si například změřit, jak vysoko je Slunce na obloze, a co ve stejnou chvíli ukazují vaše hodiny. Když to statisticky zpracujete, zjistíte, že je tam silná korelace. V tom máte pravdu. Ale vy z toho pak děláte závěr, že pohyb Slunce po obloze je řízen vašimi hodinami. A v tom už pravdu nemáte.

  A abych tedy vyřídil i ten zbytek vašeho komentáře:

  Takže dnes se "ví", že jediný rozdíl mezi muži a ženami jsou jen pohlavní orgány? Co výška, váha, fyzická síla, hladina testosteronu, agresivita (tah na branku), výkonost ve všem od tenisu po přírodní vědy, velikost a struktura mozku, rozdíly v osobnosti už u kojenců? Co radikální disparita v rozmnožování mezi samci, kteří mají prakticky neomezený počet pohlavních buněk - potenciálních dětí, tudíž jsou biologicky naprogramováni na kvantitu potomstva (r-selekce), zatímco ženy na kvalitu (K-selekce). To má mimochodem přímý vliv na rozdílné pojetí sexuální morálky.
  Existuje na světě alespoň jedna žena a jeden muž takoví, že ta žena je vyšší než ten muž. Čímž ten váš argument opět padá, protože ty rozdíly jsou opět jen statistické, ale nic nevypovídají o konkrétním jedinci.