Hlavní navigace

Názor k článku Chceme nediskriminující umělou inteligenci, ale sami to neumíme od Martin+ - Filip Jirsák 30. 7. 2019 10:53: "Jste úplně vedle....

 • 1. 8. 2019 10:50

  Martin+

  Filip Jirsák 30. 7. 2019 10:53:
  "Jste úplně vedle. Kulturní věci nejsou geneticky nijak podmíněné, z pohledu kultury jsou všichni lidé geneticky stejní."

  Filip Jirsák 1. 8. 2019 8:51:
  "jak to, že když kultura je všechno a dědičnost nic, tak...
  To ale nikdo netvrdí."

  Tak jak? Odporujete si se svou dva dny starou verzí.

  "Pokud by černoši byli geneticky hloupí, asi by se s tím nic nedalo dělat. Ale když je to důsledek diskriminace, něco se s tím dělat dá, a to odstranit tu diskriminaci."

  1) No a podle vás je nízká naměřená inteligence černochů důsledkem jejich diskriminace? Černoši vždy, ve všech zemích a ve všech typech IQ testů skórovali hůř než běloši (např. v USA přibližně o jednu směrodatnou odchylku - 15 bodů).
  Jsou všechny testy inteligence, SAT zkoušky a známky ve škole rasistické? Rasizmus je pro vás ta proměnná, která všechny ty rozdíly vysvětlí?

  2) Jsou černí Afričané v africký státech jinými černými Afričany diskriminováni? Pokud ne, jak je možné, že průměrné IQ všech států subsaharské Afriky je v pásmu mentální retardace (56-71)?

  Mimochodem všechny ekonomické, vzdělanostní a vůbec jakékoliv ukazatele, které se kdy měřily odpovídají této extrémně nízké inteligenci.

  3) Jak vysvětlíte, že testy jednovaječných dvojčat jednoznačně a opakovaně prokázaly, že inteligence je významně dědičná a všechny případné kulturní faktory jsou minoritní?

  Přikládám svůj komentář, který jste asi přehlédl:
  Dělaly se výzkumy rozdílnosti vývoje jednovaječných dvojčat (shodná DNA) - jedno dvojče zůstalo v původní, problémové rodině, škole a dalším prostředí, druhé bylo adoptováno středostavovským párem. Po letech se porovnávaly rozdíly a zjistilo se, že korelace sociálních výstupů mezi dvojčaty je vyšší než korelace mezi adoptovaným dvojčetem a geneticky nespřízněnými sourozenci (výchova hrála menší roli než dědičnost). Konkrétně dědičnost IQ je odhadována na 60- 80%, což je v sociálních vědách velmi mnoho (korelace mezi cca 0.7 - 0.9). = > "Nature" je důležitější než "nurture".

  Jeden příklad za všechny, shrnutí 111 amerických vědeckých studií:
  "Correlations of 0.86 for identical twins raised together compared to 0.76 for those raised apart and 0.47 for siblings".

  Kaufman, Alan S.; Lichtenberger, Elizabeth (2006). Assessing Adolescent and Adult Intelligence (3rd ed.). Hoboken (NJ): Wiley. ISBN 978-0-471-73553-3. Lay summary (22 August 2010).